Erdoğan: Bunu düşman bile yapmaz

Erdoğan: Bunu düşman bile yapmaz

Cumhurbaşkanı Erdoğan,15 Temmuz darbe girişimine dair tüm ayrıntıları Atv - A Haber ortak yayınında dile getirdi.... Cumhurbaşkanı Erdoğan,15 Temmuz darbe girişimine dair tüm ayrıntıları Atv - A Haber ortak yayınında anlattı.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ahaber-ATV ortak yayınında darbe girişimine ilişkin soruları yanıtladı

11 Ağustos 2016 - 16:34

Giriş:31 Temmuz 2016 01:06: Son Güncelleme: 30 Temmuz 2016 02:31

Erdoğan: Bunu düşman bile yapmaz

Cumhurbaşkanı Erdoğan,15 Temmuz darbe girişimine dair tüm ayrıntıları Atv - A Haber ortak yayınında dile getirdi....

Cumhurbaşkanı Erdoğan, girişimine dair tüm ayrıntıları Atv - A Haber ortak yayınında anlattı.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ahaber-ATV ortak yayınında darbe girişimine ilişkin soruları yanıtladı

Erdoğan: Bunu düşman bile yapmaz

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları:

ŞANLI BİR MÜCADELE

Demokrasi nöbetinde olanları selamlıyorum. Dünyanın hiçbir yerinde demokrasi mücadelesini bu kadar şanlı veren başka bir ülke tanımadım. O akşam dört televizyon kanalına malum cep telefonuyla bağlandım. Hande Hanım ile ilk görüşmeyi yaptım. Dört kanala bağlantılarla birlikte tüm vatandaşları meydanlara, havalimanlarına davet edişimiz, halkımızın akın akın meydanlara yürüyüşü demokrasi mücadelesini verecek yiğitlerin olduğunu gösterdiler.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Batı'ya: Dürüst olun

Erdoğan'dan dünya liderlerine sert tepki: Dürüst olun

KİMSE İLGİLİ BAKANINI GÖNDERMEDİ

 

Şehit haberleri geldikçe daha fazla duygulandım. Şehitler tepesi boş değil. Bu millet bunu bir kez daha ispatlamış oldu. Dünyadan birileri arıyor, darbeye karşı verdiğiniz mücadeleden dolayı sizi kutlarız diyor. Ama şu anda ülkemize gelip... Birkaç istisna dışında Katar Emiri'ni zikretmem gerekir. Sürekli aradı. Rusya, sayın Putin aradı. ABD aradı. Kimse ilgili bakanını, yetkilisini buraya gönderme zahmetinde bulunmadı. Darbe girişimi yapılıyor. NATO'nun en önemli ülkelerinden birisi. Böyle bir ülkede böyle bir hareket yapılıyor. 'Tebrik ederiz ama şu anda askerler toplanıyor, yargı toplanıyor, endişeliyiz' diyorlar. Ben bunu ahlaki bulmuyorum. Dürüst olmayacaksanız sizin o darbe girişimlerimiz ile ilgili açtığınız telefonların önemi yok.

 

HER TÜRLÜ KONFORUYLA ORADA YAŞIYOR

Bugüne kadar ABD herhangi bir teröristle ilgili iade talebinde bulunduğu zaman ki onların hepsi bizde cezaevindeydi, göndermişizdir. Bir çiftlikte her türlü konforuyla orada yaşıyor. Ben bir yıl önce bu kişiyi istiyorum. Şu anda bu adam bizim milli güvenlik strateji belgemize giriyor. Belgeleri gönderdik.

BUNUN KADAR YAYGIN DÜNYADA İKİNCİ BİR TERÖR ÖRGÜTÜ YOK

Bunun dışında batı ülkeleri... Bakıyorsunuz Afrika'da, başka ülkelerde örgütlenmiş. Bunun kadar yaygın dünyada ikinci bir terör örgütü yok. Her okul bir terör örgütü şubesi görevi görüyor. Okul, eğitim, öğretim... Bunu yaparken de o ülkenin yöneticilerinin de çocukları oralarda eğitildiği için zannediyorlar ki gayet iyi eğitiliyorlar. Fakir ailelerin çocukları da orada. Sonra ananas falan faaliyetleri de görüyorlar.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'İyi niyetimizin kurbanı olduk'

Erdoğan o gecenin detaylarını anlattı!

İYİ NİYETİMİZİN KURBANI OLDUK

Biz de bu propagandaya geldik. Bunu itiraf etmem lazım. İyi niyetimizin kurbanı olduk bunu da ifade etmem lazım. Bu olay olmamış olsaydı bunların üzerine bu şekilde gidemeyecektik. Şimdi milletim çok daha iyi tanıma fırsatı buldu. Çok ciddi sayıda bugün itibarıyla gözaltına alınan şahıs 18 bin 699 idi. Tutuklu sayısı 10 bin 137. Şehitlerimizin sayısı 237.

HUKUK İÇİNDE ADIM ATIYORUZ

Hukuk içinde adım atıyoruz. Silahlı kuvvetlerimiz içinde var mı, var. Sadece subay kadrosuna baktığınız zaman 300 bin civarında böyle bir yapı var, bunun içinde ne kadar varsa çıkaracağız. Genelkurmay da bunu görmüş vaziyette.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Atv - A Haber ortak yayınında çok önemli açıklamalarda bulundu

Erdoğan darbe girişiminin asıl hedefini anlattı

FRANSA GİBİ UZATABİLİRİZ

Polisimiz içinde de ciddi manada örgütlenmişler. Aynı şekilde yargıda. Devletin tüm kurumlarında örgütlenme var. Hepsini temizlememiz gerekecek. Bir defa çok ciddi sayıda görevden alma olayı var. Bu görevden alma sürecini bizler OHAL sürecinde devam ettireceğimiz gibi baktık ki bu iş normalleşmeye girmedi, Fransa gibi uzatabiliriz.

Parlamentomuz bütün yüreklerini ortaya koyarak dört partinin temsilcileri de orada yerini alıyor ve orada mücadelelerini sürdürüyor.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN FLAŞ 'DEMOKRASİ NÖBETİ' AÇIKLAMASI

CİDDİ İSTİHBARAT ZAFİYETİ VAR

21.30 gibi eniştem beni arıyor. Daha önce saatleri karıştırdık. Beylerbeyi Sarayı'nın orada bir hareketlilik var diyor. Bu haberi aldıktan sonra ben inanamadım. Ziya dalga mı geçiyorsun, ne alakası var dedim. Daha sonra MİT Müsteşarı'nı, Genelkurmay Başkanı'nı aradım, ulaşamadım. Sayın Fidan'a ulaşabildiğimde kendisinden bilgileri aldım. Arada özellikle Başbakanımızla irtibat halindeyiz. Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Meclis durumlarını görünce sıkıntı oluyordu. 10'a doğru Fidan'a ulaşma fırsatım oldu. Böyle bir durum olduğunu, kendisinin Genelkurmay'a gittiğini, Genelkurmay'dayken böyle bir durum olmadığını 20.30 gibi gelmiş. MİT'e geldiğinde orası da bombalanmaya başlamış. Bilgileri o anda kendilerinden kabataslak aldık. Bu süreç içinde maalesef bir gerçeği tespit ettik ki burada ciddi bir istihbarat zafiyeti var. Bu saate kadar bu olmazdı. Bir iki saatin çok büyük önemi var. Bütün bunlara rağmen anında bazı müdahaleler yapılabildi. Uçuşu yapanlara karşı bazı karşı tedbirler alınabildi.

Erdoğan: Demokrasi nöbetini önümüzdeki Pazar taçlandıralım

DÜŞMAN BİLE BUNU YAPMAYA MUKTEDİR OLAMAZ

Bir talihsizliğimiz var TBMM'nin bu tür darbeler karşısında ciddi bir koruması yok. Uçaksavarlar vs. olmuş olsa... Bunu sadece darbe olarak düşünmeyelim. Yabancılara karşı da... Bir musibet bin nasihatten iyidir. Bundan sonra tedbirler de alındı. Meclisimiz olsun, Külliye olsun... Özel Harekat binası bombalanıyor. Kim yapıyor bunu asker kılığına girmiş teröristler yapıyor.

PENSİLVANYA'DA YALAN MAKİNESİ ÇALIŞIYOR

Düşman bile bunu yapmaya muktedir olamaz. Pensilvanya'da yalan makinesi çalışıyor. Daha neyi göreceksiniz. Belgeleriyle, bilgileriyle her şey ortada. Onlara özellikle sesleniyorum, tabanı ibadet dediğim saf kesimler olan insanlar. İhanet içinde olanların zaten ciddi bir kısmı kaçıp gittiler. Bu ülkede olanların kimi ormanda kimi başka yerde saklanıyor. İnlerine gireceğiz, bulup çıkaracağız. Bu vatana hizmet yolunda bu mücadelemizi sürdüreceğiz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı! TSK'da yeni dönem

DÖRT AYRI NOKTADA DA UÇAKLAR BİZİ BEKLİYORDU

Ailemle beraber, demek 15 dakika gecikmemiz olsa... Orada dolaşmışlar falan. Biz otelde değiliz tabii. Bu arada yayınımızı yaptık ve helikopterdeki pilotun benim tabii yıllardır yanımda. Dedim buradan Dalaman'a kaç dakikada gidersin? Peki güvenliğin ne? Dedi ki, burası çok enteresan, 'Ben yakıtım bitene kadar bunlara yakalanmam' ve hemen biz ailece dolduk, havalandık, kararttık ve dört ayrı noktada aslında hazırlığımız vardı. Dört ayrı noktada da uçaklar bizi bekliyordu. Dalaman, Bodrum, Çıldır, İzmir... Bu arada İstanbul ile irtibatımız devam ediyor ama pilot da bizim nereye uçağımızı bilmiyor. Pilota 'Sen bunun ortalamalasını al, uç' dedim. Pilot benim yıllardır bildiğim pilot.

Üç dört saatlik yakıtım var dedi. Kendi zaten farlarıyla bunu yapabileceğini söyledi. İndik ama indiğimiz andan itibaren uçaklar alçak uçuş yapıyorlar. Bu alçak uçuşlar tabi ses hızının üzerine çıkınca ciddi patlama sesi oluyor. Yanımda torunlarım var, ürküyorlar.

BANA GEZİ OLAYLARINI HATIRLATTI

Demokrasi nöbetine başlamış olmaları havalimanında bana Gezi olaylarını hatırlattı. Orada da Cezayir dönüşümde 100 bin kişi gelmişti. Orada hemen komutayı ele aldık. Orada hemen Genelkurmay Başkanımız rehine diye duyum aldık. Dedim, vekaleten Ümit Paşa'yı atıyoruz. O andan itibaren Akıncı'daki gelişmeleri takip ettiğimiz gibi yapacağımız bir şey var. Eskişehir talimatı uygulamıyor. Böyle bir tablonun içinde Ümit Paşa ile değerlendirmemiz yaptık. İkinci bir isme talimatımızı verdi. 12 bomba Akıncı'ya atıldı. Oradaki uçakların harekat kabiliyeti ortadan kalktı. Bu tabii iyice işi rahatlattı. Birçok yerde herkes bir şeye kapıldı. Artık iş lehe dönüşmüştü. Kolay kolay bir hareket noktası yoktu. Daha da bir rahatlama gelmiş oldu. Böylece işin sıkıntılı kısmı atlatıldıktan sonra yargıdaki açıklamalar arka arkaya geldi. Onlar da dik durdular. Anayasa Mahkemesi'nin yaptığı açıklama çok önemliydi. Emniyet teşkilatının, bazı komutanların yaptığı açıklamalar çok önemliydi.

İMAME KOPTUĞU ZAMAN BÜTÜN TESPİH DAĞILIR

Bu darbeci kesimin direncini ciddi manada kırdı bu açıklamalar. Meydanları söylemeye gerek yok. Hanım kardeşlerimizin duruşu, gençlerimizin paletlerin altına yatışı... Bu kadarını beklemiyordum. Ne yazık ki bunlar alçakça bunu yaptılar. Şimdi de bunun bedelini ödeyecekler.

Olay sadece şahsımla biten bir olay değil. Ama darbelerin hedefinde mutlaka liderler vardır. Hocamın şöyle bir tavsiyesi var. Cebimde bir tespihi var. Bizim bir polis kardeşimizin eşi vermişti. Şimdi, buranın adı imame. Bu imame koptuğu zaman bütün tespih dağılır. Bunlar hedefi, biz şimdi lideri giderelim, onun işini bitirelim. Hallettikten sonra hedef zaten millet. Milletle beraber asıl hedef Türkiye Cumhuriyetini ele geçirmek.

Erdoğan: Kuvvet komutanları Savunma Bakanı'na bağlanacak

TSK'DA YENİDEN YAPILANMA

Devletin yeniden yapılanması, silahlı kuvvetlerin yeniden yapılanması, bütün bunlarla beraber bu ayıklamaların yapılması gerekiyor. Bununla beraber sıfır kilomtere devlet yapılanması ile yürümemiz gerekiyor.

 

Profesyonel ordu meselesini bence bu kadar abartmaya gerek yok. Yarısı zaten profesyonel. Bu orduya gelen erbaş, er belli bir disiplini kavraması noktasında ben inanıyorum. Profesyonel ordu, haysiyetli, namuslu... Azınlık var ya o haysiyetli askerimize gölge düşürdü. Onlar da bu işin farkında. Birçokları da bu mücadeleyi verdi. Bir astsubayımız özel kuvvetlerde generali öldürmesi alnından öpülesi bir astsubayımızdır. O generali orada öldürdü. Çünkü bunlar vatan haini. Bunu yaparken de o şahadete koştu. Dün akşam eşi ve yavrularıyla da görüştüm. Artık onlar benim evladım. Buna benzer jandarmada aynı şekilde şeyler oldu. Orada komuta kademesi dersiniv erdi. Ama biz şehidimizin kanını yerde bırakmayacağız. Profesyonel ordu ama amatör belli bir disiplini kazanma noktasında atılacak adım çok önemli.

 

JANDARMAYA ER-ERBAŞ ALINMAYACAK

Örneğin jandarma İçişleri'ne bağlandı. Daha önce yarısı güya İçişleri'ne bağlı ama sicil, özlük hakları vs. bakıyorsunuz silahlı kuvvetler kararı vereceği için de jandarma daha çok oradaki emir komuta zincirine bağlı hareket ediyordu. Şimdi durum öyle değil. Tamamıyla bağlı oluyor. Teşkilat şeması içinde jandarma ile emniyet gayet güzel bir yere geliyor. Bundan sonra jandarmaya er-erbaş alınmayacak. İhtiyacı olduğu zaman uzman er-erbaş alınacak.

Bir şeyi daha yaptık. Eskiden kurmay dediğimiz zaman çok şey değişiyordu. Sınıf subaylarının general olmasının önünü açtık. Kurmay sınıfından olmayanlar general olamıyordu. Bunun ilk adımını böylece attık. Bu tabii çok önemli. Benim de 14 yıllık sürecim içinde şu anda bunun başarılmış olması bu vesileyle oldu. OHAL'in en verimli adımlarından biri. Sahil güvenlik de İçişleri'ne bağlanmış oldu. Bu da çok önemli bir adımdı. Kuvvetler ayrılığından buradaki kuvveti de birleştirmiş olacağız. Denizlerimizi de sağlama almış olacağız kıyı emniyeti ile. Ordunun da küçülmesi sürecine girmiş oluyoruz. Hareket kabiliyetini şu anda artırıyoruz. Tüm İçişleri Bakanlığı'nın hareket kabiliyeti çok ileri gidecek. Silah, mühimmat noktasında çok daha güçlü hareket edecek. Terörle mücadelede bu noktada polisin, jandarmanın gücünü artıracağız. Polis, jandarma el ele bunu yürütecek.

ASKERİ OKULLAR KAPATILACAK, MİLLİ SAVUNMA ÜNİVERSİTESİ KURULACAK

 

 

Bugün yeni bir hazırlığı yaptık. Bugün yarın o da Resmi Gazete'de yayımlanır. Okullar meselesi. Askeri okullar kapatılacak. Tüm okullarda liseler, mesleki okullar, buralardan rahatlıkla harp okullarına giriş olacak. Harp okullarının üzerinde bir çatı olacak. Milli Savunma Üniversitesi kurulacak. Bunun altında, kara, deniz, hava harp okulu olacak. Orada kurmay, kıdem gidiyor. Burada okuyanların hepsi lisans. Lisansüstü kurmaylık yerine geçmiş olacak. Harp akademilerinin yerine lisansüstü eğitimi getiriyoruz.

 

ASTSUBAY MESLEK YÜKSEKOKULLARI

Mesleki noktada kadrolara ihtiyaç var. Astsubay meslek yüksekokulları gibi. Mesleki noktada eksikleri gidermek için bunu yapacağız. Kalite, kariyer noktasında çok ciddi bir gelişmeyi koyacağız. Jandarma akademisi kurulacak. Bir diğer adım. Bütün askeri hastanelerin hepsi sağlık bakanlığına bağlanacak. Burada öyle ihanetler yapıldı ki... Sapsağlam evlatlarımız çürüğe çıkarıldı. Çürükler sağlam gösterildi.

TERSANELER SAVUNMA BAKANLIĞINA BAĞLANACAK

Tersaneler... Hepsi aynı şekilde Milli savunma Bakanlığı'na bağlanacak. Asker kendi işini yapsın. Özel sektörde çok daha başarılı bir şekilde yürütme şansına sahip olduğumuz gibi Milli Savunma Bakanlığı bunu yapar. Dünya ile farklı bir yarışın içindeyiz. Attığımız adımlar ortada. Buna benzer aynı şekilde askeri yargıda çok ciddi bir değişimi gerçekleştiriyoruz. Son paketle birlikte silahlı kuvvetlerimiz çok daha kuvvetli hale gelecek. Kuvvet komutanlarımız milli savunma bakanına bağlanacak. Bakanlığa değil, bakana bağlanacak. Küçük bir anayasa paketi gerçekleşirse Genelkurmay, MİT cumhurbaşkanına bağlanacak.

ŞEHİTLER UNUTULMAYACAK

15 Temmuz Şehitler Köprüsü kararını hükümetimiz aldı. Ayrıca Şehitler Anıtı yapalım dedik. Sağolsun, hükümete şunu teklif ettim. Anadolu Yakası'nda gişeleri geçer geçme bir tepe var. Oradaki en uygun yere mimarların çalışmasını falan göreceğiz. Oraya bir anıt dikelim. Orada aynen Çanakkale'de olduğu gibi şehitlerimizn adını yazalım dedik. Ankara'da Külliye'nin karşısı devlet mezarlığıdır. Orada da uygun yere Şehitler Anıtı dikelim ve bu bölgedeki şehitlerimizin ismini de oraya yazalım dedik. Sadece bununla kalmayacağız tabii. Bütün şehitlerimize başta okullarımız olmak üzere kültür merkezlerimiz vs. adını vermek suretiyle onları kalıcı kılma kararımız var. Kızılay Meydanı aynı şekilde 15 Temmuz Şehitler ve Demokrasi Meydanı adı veriliyor. 15 Temmuz Şehitler Kavşağı adı veriliyor. Bunu unutturmayacağız. Bu unutulursa yazık olur. Meclis Kavşağı mesela 15 Temmuz Kavşağı olarak anılacak. Hem unutmayacağız hem de onları Fatihalarla yad etme şansı bulacağız.

TERÖRLE MÜCADELE İLE DEVAM ETMEK LAZIM

İktidar partisi, gerek anamuhalefet gerek muhalefet ile burada toplantı yaptık. Tüm partilere teşekkür ediyorum. Özellikle parlamento içinde anamuhalefet ve muhalefet... Terör eylemleri var. 8 şehit dün verdik. Terör eylemlerini yok sayamayız. Bir taraftan aynı şekilde terörle mücadele ile devam etmek lazım. Bizim bir ve beraber olmamız lazım. Gerek CHP, gerek MHP ile beraber hareket edeceklerdir. Onların da hassas olduklarını biliyorum. Türkiye bir terör ülkesi olamaz. Bu ülkeyi bölemezler. Bizim bir rabiamız var

ABD İLE İLİŞKİLER

Pazartesi geliyor (ABD Genelkurmay Başkanı). Geri adım atıldı. Yanlış anlaşıldım dedi. (ABD'li komutanın 'Muhataplarımız tutuklandı' açıklaması) Bunlara anında haddini bildirmek gerekiyor. Haddini bildirmediğimiz zaman bunlar kendini haklı konuma koyuyorlar. Bir defa stratejik ortağın benim. Sen kalkıp da niye Türkiye'deki muhataplarından biriyle görüşmüyorsun. Burada bir yanlış anlaşılma var deyince tabii bizim açımızdan bir şey yok. Ama en ideal düzeltme bir defa bu adamın teslim edilmesi. Yani Fetullah Gülen'in teslim edilmesi. Biz sizin iade taleplerinizi yerine getirdik. Bakın 20 sene önce söylenseydi, 15 sene, 10 sene, 3-4 yıl öncesine kadar bile ben inanın bu kadarını düşünmüyordum. Ama ne yazık ki ciddi manada yanılgıya düşmüşüz. Allah bizi affetsin.

"İŞKENCE" İDDİALARINA YANIT: AHLAKSIZ PROPAGANDA
Bunların ahlaksızca propaganda yapıyorlar. Karşılıklı vuruşmalar var. Ama sen bunu işkence diye değerlendiremezsin. Senin elinde ne belge var, bunu neye dayandırarak söylüyorsun. Mesela Guantanamo'yu konuşuyorlar mı? Acaba bu darbe neticeye ulaşsaydı ne olacaktı? Bu konuda söyleyecekleri bir şey var mı?

"TASFİYELER TERÖRLE MÜCADELEYİ GÜÇLENDİRDİ"
Bütün bu tasfiyeler aslında mücadelemizi güçlendirdi. Hain içinizde olduğu zaman mücadele güçleşiyor. Kaç tane generali ayırdık. Gelen yeni albaylardani sınıf subaylarından general olanlara baktığınız zaman eşit sayıda onlar da geldi. Ayrı bir denge, heyecan da gelmiş oldu.

KOMUTA KADEMESİNDEN DESTEK VAR MI?
Bu işin asıl şeyi tuğ-tüm kademesidir. Yukarıya gittikçe bu iş minimize olan bir noktadır. Şu anda yargıda olduğu için bir şey söylemeyi de doğru bulmam.

SİYASİ AYAĞI VAR MI?
Vardır-yoktur tartışmak doğru olmaz. Ama birçok adımlar atıldı Türkiye siyasetinde bir üst akıl olduğunu bilmemiz lazım. Bazıları bu üst akıl FETÖ diyor. O tam bir maşa. Onu Amerika'ya götürenler, yargıdan onu kaçıranlar. Çalışmalar bir kenara konulamaz. Bizler de bazı şeyler düşünmüyor değiliz. Ama bir üst akıl var. Bu üst akıl bunu kullanırken, askeri ayağı var. Ticari ayağı var. Eğitimde çok ciddi adımlar attılar. Bunların hepsi toplandı, toplanıyor. Ama bunların tek başına siyasi ayakları yok. O siyasi ayak noktasında başarılı olamadılar. İçeri girmek suretiyle başaramadılar. Bizim de içimize girdiler. Ama sayıları çok azdı. 17-25'te girdiler. Diğer partilere destek verdiler. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bunu yaptılar. Son iki saldırıda geldiler ki şu darbe girişimi artık onların bu gücünü de yok etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş 'demokrasi nöbeti' açıklaması

Şu anda Taksim Kışlası'nın olduğu yer... Burada tarihi bir eser var. Burada muhteşem bir eser var. Bunu oraya diktiğimiz anda onunla ilgili gösteri yapanların hepsi onun önünde resim çektirecek. AKM şu anda bir ucube..

Erdoğan o gece İstanbul'a inişinin detaylarını anlattı!Erdoğan o gece İstanbul'a inişinin detaylarını anlattı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Temmuz si gerçekleştirilen darbe girişiminde 'a nasıl geldiğinin detaylarını anlattı. Erdoğan, "İstanbul Emniyet Müdürü'nü aradım ve 'kuleyi kaç dakikada temizlersin' dedim. O da '10-15 dakikada temizlerim' dedi. Sağolsun temizlediler ve pist aydınlatıldı." dedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan 15 Temmuz si uçağının 'a inişini şu şekilde anlattı;

DÖRT AYRI NOKTADA ASLINDA HAZIRLIĞIMIZ VARDI

"Helikopterdeki pilotum yıllardır benim yanımda. 'Buradan Dalaman'a kaç dakikada gidersin?' dedim. Pilotum 'Ben yakıtım bitene kadar bunlara yakalanmam' dedi ve hemen biz ailece havalandık. Dört ayrı noktada aslında hazırlığımız vardı. Dört ayrı noktada da uçaklar bizi bekliyordu. Dalaman, Bodrum, Çıldır, İzmir...

Erdoğan: Demokrasi nöbetini önümüzdeki Pazar taçlandıralım

Bu arada İstanbul ile irtibatımız devam ediyordu ama pilot da bizim nereye uçağımızı bilmiyordu. Pilota 'Sen bunun ortalamalasını al, uç' dedim. Pilot benim yıllardır bildiğim pilot. Daha sonra farklı bilgiler geldi. Kendisine 'pist ne alemde' dedim. 'Pist karartılmış' dedi. Meğerse kule işgal altında.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN BATI'YA: DÜRÜST OLUN

'10-15 DAKİKADA TEMİZLERİM'

İstanbul Emniyet Müdürü'yle irtibat kurduk. 'Kaç dakikada temizlersin' dedim. '10-15 dakikada temizlerim' dedi. Sağolsun temizlediler. Pist aydınlatıldı. Biz zaten devam ediyorduk. Aydınlatılmasa da inecektik.

BEN SİZİ RİSKE EDEMEM DEDİ

Ben pilota yalnız şunu sordum: 'Sen karanlık haliyle de inebilir misin?' 'İnerim ama sizi riske edemem' dedi. 'Niye' dedim. 'Oraya bir unsur koyabilirler' dedi, kamyon olur, tank olur. Bizim uçağımız çok kısa mesafede havalanabilen bir uçak. 'Ben sizi riske edemem' dedi. 'Yakıtın ne kadar' dedim. Üç dört saatlik yakıtım var dedi. Kendi zaten farlarıyla bunu yapabileceğini söyledi. İndik ama indiğimiz andan itibaren uçaklar alçak uçuş yapıyorlardı. Bu alçak uçuşlar tabi ses hızının üzerine çıkınca ciddi sesi oluyordu. Yanımda torunlarım vardı ve ürküyorlardı."

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı! TSK'da yeni dönem

Güncelleme Tarihi: 31.7.2016 00:12

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı! TSK'da yeni dönem
Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı! TSK'da yeni dönem

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Atv - A Haber ortak yayınında yaptığı açıklamada Milli Savunma Üniversitesi'nin kurulacağını söyledi

Erdoğan'ın açıklamasından ilgili kısım;

Devletin yeniden yapılanması, silahlı kuvvetlerin yeniden yapılanması, bütün bunlarla beraber bu ayıklamaların yapılması gerekiyor. Bununla beraber sıfır kilometre devlet yapılanması ile yürümemiz gerekiyor.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN BATI'YA: DÜRÜST OLUN

''ŞEHİDİMİZİN KANINI YERDE BIRAKMAYACAĞIZ''

Profesyonel meselesini bence bu kadar abartmaya gerek yok. Yarısı zaten profesyonel. Bu orduya gelen erbaş, er belli bir disiplini kavraması noktasında ben inanıyorum. Profesyonel ordu, haysiyetli, namuslu... Azınlık var ya o haysiyetli askerimize gölge düşürdü. Onlar da bu işin farkında. Birçokları da bu mücadeleyi verdi. Bir astsubayımız özel kuvvetlerde generali öldürmesi alnından öpülesi bir astsubayımızdır. O generali orada öldürdü. Çünkü bunlar vatan haini. Bunu yaparken de o şahadete koştu. Dün akşam eşi ve yavrularıyla da görüştüm. Artık onlar benim evladım. Buna benzer da aynı şekilde şeyler oldu. Orada komuta kademesi dersiniv erdi. Ama biz şehidimizin kanını yerde bırakmayacağız. Profesyonel ordu ama amatör belli bir disiplini kazanma noktasında atılacak adım çok önemli.

ERDOĞAN O GECE İSTANBUL'A İNİŞİNİN DETAYLARINI ANLATTI!

''BUNDAN SONRA JANDARMAYA...''

Örneğin jandarma İçişleri'ne bağlandı. Daha önce yarısı güya İçişleri'ne bağlı ama sicil, özlük hakları vs. bakıyorsunuz silahlı kuvvetler kararı vereceği için de jandarma daha çok oradaki emir komuta zincirine bağlı hareket ediyordu. Şimdi durum öyle değil. Tamamıyla bağlı oluyor. Teşkilat şeması içinde jandarma ile emniyet gayet güzel bir yere geliyor. Bundan sonra jandarmaya er-erbaş alınmayacak. İhtiyacı olduğu zaman uzman er-erbaş alınacak.

SAHİL GÜVENLİK DE İÇİŞLERİ'NE BAĞLANDI

Bir şeyi daha yaptık. Eskiden kurmay dediğimiz zaman çok şey değişiyordu. Sınıf subaylarının general olmasının önünü açtık. Kurmay sınıfından olmayanlar general olamıyordu. Bunun ilk adımını böylece attık. Bu tabii çok önemli. Benim de 14 yıllık sürecim içinde şu anda bunun başarılmış olması bu vesileyle oldu. OHAL'in en verimli adımlarından biri. Sahil güvenlik de İçişleri'ne bağlanmış oldu. Bu da çok önemli bir adımdı. Kuvvetler ayrılığından buradaki kuvveti de birleştirmiş olacağız. Denizlerimizi de sağlama almış olacağız kıyı emniyeti ile. Ordunun da küçülmesi sürecine girmiş oluyoruz. Hareket kabiliyetini şu anda artırıyoruz. Tüm İçişleri Bakanlığı'nın hareket kabiliyeti çok ileri gidecek. Silah, mühimmat noktasında çok daha güçlü hareket edecek. Terörle mücadelede bu noktada polisin, jandarmanın gücünü artıracağız. Polis, jandarma el ele bunu yürütecek.

Erdoğan'dan dünya liderlerine sert tepki: Dürüst olun

''MİLLİ SAVUNMA ÜNİVERSİTESİ KURULACAK''

Bugün yeni bir hazırlığı yaptık. Bugün yarın o da Resmi Gazete'de yayımlanır. Okullar meselesi. Askeri okullar kapatılacak. Tüm okullarda liseler, mesleki okullar, buralardan rahatlıkla harp okullarına giriş olacak. Harp okullarının üzerinde bir çatı olacak. Milli Savunma Üniversitesi kurulacak. Bunun altında, kara, deniz, hava harp okulu olacak. Orada kurmay, kıdem gidiyor. Burada okuyanların lisans. Lisansüstü kurmaylık yerine geçmiş olacak. Harp akademilerinin yerine lisansüstü eğitimi getiriyoruz.

Erdoğan o gecenin detaylarını anlattı!

''ÖYLE İHANETLER YAPILDI Kİ...''

Mesleki noktada kadrolara ihtiyaç var. Astsubay meslek yüksekokulları gibi. Mesleki noktada eksikleri gidermek için bunu yapacağız. Kalite, kariyer noktasında çok ciddi bir gelişmeyi koyacağız. Jandarma akademisi kurulacak. Bir diğer adım. Bütün askeri hastanelerin hepsi sağlık bakanlığına bağlanacak. Burada öyle ihanetler yapıldı ki... Sapsağlam evlatlarımız çürüğe çıkarıldı. Çürükler sağlam gösterildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı! TSK'da yeni dönem

''MİLLİ SAVUNMA BAKANI'NA BAĞLANACAK''

Tersaneler... Hepsi aynı şekilde Milli savunma Bakanlığı'na bağlanacak. Asker kendi işini yapsın. Özel sektörde çok daha başarılı bir şekilde yürütme şansına sahip olduğumuz gibi Milli Savunma Bakanlığı bunu yapar. Dünya ile farklı bir yarışın içindeyiz. Attığımız adımlar ortada. Buna benzer aynı şekilde askeri yargıda çok ciddi bir değişimi gerçekleştiriyoruz. Son paketle birlikte silahlı kuvvetlerimiz çok daha kuvvetli hale gelecek. Kuvvet komutanlarımız milli savunma bakanına bağlanacak. Bakanlığa değil, bakana bağlanacak. Küçük bir anayasa paketi gerçekleşirse Genelkurmay, MİT cumhurbaşkanına bağlanacak.

Güncelleme Tarihi: 31.7.2016 00:03

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş 'demokrasi nöbeti' açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş 'demokrasi nöbeti' açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan,15 Temmuz darbe girişimine dair tüm ayrıntıları Atv - A Haber ortak yayınında anlattı. Demokrasi nöbetleri konusunda "Pazar günü taçlandıralım" mesajı verdi.

NORMALLEŞME SÜRECİNİ DE BAŞLATALIM

YAŞ bitti. Bununla birlikte 48 saat içinde tüm komuta kademesi devir teslim işlemini bitirecek. Bundan önce 30 Ağustos devir teslim günüydü. Bugün ile ilgili olanı da yaptık. Yarından itibaren görevime gideceğim diyen komutanlar var. Onlar da48 saat içinde görevlerine gelmiş olacak. Bu defa bu süre önemli. Ben bu akşam Sayın Başbakan ile görüşecektim.

Erdoğan: Demokrasi nöbetini önümüzdeki Pazar taçlandıralım

TÜM TÜRKİYE'YE MESAJIMIZI HEP BİRLİKTE VERELİM

Biz bu demokrasi nöbetini önümüzdeki hafta pazar günü Yenikapı'da farklı bir şekilde ele alalım. Taçlandıralım. Silahlı kuvvetlerimiz, komuta kadememiz, sanatçılarımız, siyasi partilerin lider kadrolarını da davet edelim. Böylece tüm Türkiye'ye mesajımızı hep birlikte verelim. Normalleşme sürecini de başlatalım.

ERDOĞAN O GECE İSTANBUL'A İNİŞİNİN DETAYLARINI ANLATTI!

MİLLET EKONOMİYE DE EL KOYDU

Olayın olduğu gün yastık altından 2 buçuk milyar dolar çıktı. Onlar farklı beklenti içinde ama güçlenmeye devam ediyoruz. Aslında millet sadece darbenin karşısında durmadı. Millet ekonomiye de el koydu. 140 milyar dolar gibi yastık altı kaynağın da olduğu söylenenler arasında. Böyle bir kaynak varsa bu kaynağın değerlendirilmesi de çok önemli. Şimdi kamu fonu oluşturulacak. Bu fon içinde özelleştirmede olan kaynakları tutun da devletin içindeki kaynakların bu fona aktarılması için.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN AÇIKLADI! TSK'DA BÜYÜK YAPILANMA

MİLLETİMLE NE KADAR İFTİHAR ETSEK, GURURLANSAK AZDIR

Birçok kaynak var. 26 Ağustos'ta yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü açacağız. Bir diğer taraftan yapacağımız işlerden biri hızlı tren. Avrsaya Tüneli'nin açılışını yapacağız. Kanal İStanbul projemiz var. Çanakkale'yi köprüden geçeceğiz. Eskiden OHAL ilan edildiği zaman bakkalda ne varsa toplar evine götürürdü. Adeta meydanlarda festival gibi bir durum var. Bu milletimle ne kadar iftihar etsek, gururlansak azdır. rabbim milletimin birliğini, beraberliğini bozmasın inşallah.

Bu haber 2315 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
FETÖ'den NATO zirvesi öncesi ABD Başkanı Joe Biden'a mektup: Türkiye'yi şikayet ettiler! Hangi 3 ismi verdiler?
FETÖ'den NATO zirvesi öncesi ABD Başkanı Joe Biden'a mektup:...
FETÖ'den NATO zirvesi öncesi ABD Başkanı Joe Biden'a mektup: Türkiye'yi şikayet ettiler! Hangi 3 ismi verdiler?
FETÖ'den NATO zirvesi öncesi ABD Başkanı Joe Biden'a mektup:...