Beklenen yasa yürürlüğe girdi... Faiz ve cezalar silinip, borca...
Reklam

Beklenen yasa yürürlüğe girdi... Faiz ve cezalar silinip, borca taksit yapılacak

Son dakika haberi: Milyonlarca vatandaşın öğrenim kredisi, trafik, otoyol, köprü cezaları, vergi ve SGK prim borçları yapılandırılıyor. Vatandaşlar 31 Ağustos'a kadar başvuracak. Yapılandırılan borçlar peşin veya 18 taksitle ödenebilecek. Ödemeler 30 Eylül 2021'de başlayacak

10 Haziran 2021 - 08:08

Beklenen yasa yürürlüğe girdi... Faiz ve cezalar silinip, borca taksit yapılacak

Giriş Tarihi: 10.06.2021  07:58 Güncelleme Tarihi: 10.06.2021  08:03

 Son dakika haberi: Devlet milyonlarca vatandaşa barış elini uzattı. Öğrenim kredisi, trafik cezaları, motorlu taşıtlar vergisi, vergi ve  prim borçları, gümrük cezaları, belediyelerin su alacakları, emlak ve çevre vergisi, otoyol ve köprü cezalarına yapılandırma olanağı getiren yasa Resmi Gazete'de yayımlanarak dün yürürlüğe girdi. 

Milyonların beklediği torba yasa Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın onayının ardından 'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kamuya olan borçlara yapılandırma başladı. Yasa ile vatandaşlar, 30 Nisan öncesine ait borçlarından 5 adımda kolayca kurtulacak.

Borçlar siliniyor

Milyonların beklediği torba yasa Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın onayının ardından Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kamuya olan borçlara yapılandırma başladı.

Yasa ile vatandaşlar, 30 Nisan öncesine ait borçlarından 5 adımda kolayca kurtulacak:

HANGİ BORÇLAR KAPSAMDA:
Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi, KDV, ÖTV, Motorlu Taşıtlar Vergisi, Emlak Vergisi, Gümrük Vergisi, idari para cezaları, su, öğrenim kredisi, SGK primi, birliklerin bazı alacakları gibi pek çok borç yapılandırılacak.

Ancak düzenleyici ve denetleyici kurumlarca verilen idari para cezaları, Covid-19 ile mücadele kapsamında verilen idari para cezaları ile tütün ve tütün mamulleri kullanımından kaynaklanan idari para cezaları kapsam dışında olacak.

NASIL YARARLANILACAK?:
Başvuruların 31 Aralık'a kadar yapılması gerekecek.

ÖDEME NASIL HESAPLANACAK?:
Biriken borcun faizleri silinecek. Anaparaya Yİ-ÜFE değişimleri dikkate alınarak hesaplanan tutar eklenecek.

Borcun tamamı ilk taksit süresi içinde ödenirse Yİ-ÜFE tutarının yüzde 90'ı, ilk 2 taksit süresi içinde ödenirse yüzde 50'si silinecek.

TAKSİT NASIL UYGULANACAK?:
Anapara ve Yİ-ÜFE'den oluşan tutar, seçilen taksitin katsayılarıyla çarpılacak. Ödemeler iki ayda bir yapılacak.NE ZAMAN ÖDENECEK?:
İlk taksit süresi Maliye ve Ticaret Bakanlıkları ile belediyelere ödenecek borçlarda 30 Eylül, SGK'ya ödeneceklerde 31 Ekim'de sona erecek.

Son dakika | Borcu olanlar dikkat: 18 taksit müjdesi

SON DAKİKA HABERİ: İLK ÖDEME EYLÜLDE

Vatandaşların 31 Ağustos'a kadar ilgili kamu kurumlarına başvurmaları gerekiyor. Yapılandırılan borçlar peşin veya 18 taksitle ödenebilecek. Ödemeler 30 Eylül 2021'de başlayacak. Koronavirüsle mücadele kapsamında kesilen idari para cezaları ise yapılandırma dışında tutulacak.

Son dakika | Borcu olanlar dikkat: 18 taksit müjdesi

BAŞVURU NEREYE YAPILACAK?

Vergi borcu yapılandırma başvurusu, e-Devlet aracılığıyla Gelirler İdaresi Başkanlığı sistemi üzerinden yapılabilecek.
Gelirler İdaresi Başkanlığı'nın 'ivd. gib.gov.tr' adresi üzerinden giriş yapılacak. Online yapılan başvuru sonucunda çıkan bu ekranda e-Devlet ile giriş seçeneği bulunuyor. Buna tıklayarak ve e-Devlet bilgilerinizle giriş yapılacak. E-Devlet vergi borcu yapılandırma başvuru ekranı, borç yapılandırmalarında vatandaşlara hizmet verecek.

Son dakika | Borcu olanlar dikkat: 18 taksit müjdesi

Vergi dairesine 'turkiye.gov.tr'den de erişilebiliyor. Ya da vergi dairelerine giderek şahsen başvuru yapılabilecek. Ödemeleri de kredi kartıyla veya havale ile yapmak mümkün olacak.
 

Son dakika | Borcu olanlar dikkat: 18 taksit müjdesi

MATRAH ARTIRIMI İMKÂNI

Düzenleme, 2016-2020 yılları arası için matrah artırımı da getirdi. Matrah artırımında bulunan mükelleflerin 2021 yılına devreden zararlarının yüzde 50'si silinecek. Dava safhasındaki kesinleşmemiş amme alacakları da yapılandırılacak. Matrah ve vergi artırımı üzerine hesaplanan vergiler, ikişer aylık dönemler halinde azami 6 eşit taksitte ödenecek.

Son dakika | Borcu olanlar dikkat: 18 taksit müjdesi

ARAÇ MUAYENESİNE FAİZ AVANTAJI

Son dakika haberinin detaylarına bakıldığında araç muayene ücretini yaptırmayanlar yasa kapsamından yararlanmak isterlerse yüzde 5 faiz yerine 0.75'lik faiz avantajından yararlanabilecek. Örneğin bir otomobilin 26 Ağustos 2016 tarihinde araç muayene süresi dolmuş olsun. 15 Ekim 2021 tarihinde araç muayenesini yaptırmak istediğinde, 2021 yılı için 372.88 liralık muayene ücretini ödeyecek. Yüzde 5'lik gecikme faizi olsaydı bin 99 lira da gecikme ücreti ödeyecekti. Yeni yasaya göre, 0.75'lik faiz dikkate alındığında, fazladan ödemesi gereken tutar 85.05 lira olacak. Böylece toplam 457.93 lira ödeyecek.

Son dakika | Borcu olanlar dikkat: 18 taksit müjdesi

ÖĞRENCİLERE MÜJDE

Yurtdışında öğrenim görenlerin borçları da yeniden yapılandırılacak. Hesaplanan borç, ilgilinin durumu ve ödenmesi gereken meblağ dikkate alınarak azami 5 yıla kadar taksitlendirilecek. İnceleme sonucu ortaya çıkan vergilerde ihtarname tebliğ tarihinden sonra 30 gün içinde başvurulacak. İşletmedeki emtia, demirbaşların kayda alınması için 31 Ağustos'a kadar bildirim yapılacak.

Son dakika | Borcu olanlar dikkat: 18 taksit müjdesi

KREDİ KARTI MAĞDURU RAHATLAYACAK

Anapara, taksit ödemesi 20 Mayıs'tan önce olup, kullandığı kredinin ödemelerini aksatanlar, karşılıksız çek, protesto edilmiş senet, kredi kartı ve diğer kredi borcu sahiplerinin Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi'ndeki kayıtları, söz konusu borçların ödenmesi geciken kısmının 31 Aralık'a kadar tamamının ödenmesi, yapılandırılması halinde, bu kişilerle yapılan finansal işlemlerde kredi kuruluşları ve finansal kuruluşlarınca dikkate alınmayacak.

Son dakika | Borcu olanlar dikkat: 18 taksit müjdesi

30 KASIM'A KADAR GELİR TESTİNİ YAPTIRIN

Hiç gelir testine girmemiş genel sağlık sigortalılarının, 30 Kasım 2021'e kadar gelir testine gitmeleri halinde, belirlenecek gelir durumlarına göre tescillerinin güncellenmesi sağlanacak. İşletmelerin bilançolarında bulunan gayrimenkuller ile amortismana tabi diğer iktisadi kıymetler için yeniden değerlendirme imkânı sağlanarak, bu kıymetler bilançolarda güncel değerleriyle yer alacak.

Son dakika | Borcu olanlar dikkat: 18 taksit müjdesi

MATRAH ARTIRIMI NASIL OLACAK?

 Başvuru süresi sonu: 31 Ağustos 2021
 Peşin ödemede son ödeme tarihi: 30 Eylül 2021
 Taksit: Azami 6 eşit taksitte ödeme seçeneği
 Ödeme dönemi: Bu yılki taksit ödeme dönemleri eylül-kasım olacak.

Son dakika | Borcu olanlar dikkat: 18 taksit müjdesi

VARLIK BARIŞI'NDA TAKVİM NASIL OLACAK?

 Yurt dışı varlıkların banka, aracı kurumlara bildirim tarihi: 30 Haziran 2021
 Türkiye'ye getirme, banka, aracı kurumdaki bir hesaba transfer: Bildirimin yapıldığı tarihten itibaren 3 ay.
 Varlığın yurtdışındaki kredilerin kapatılmasında kullanılması: 30 Haziran 2021
 Vergi dairesine beyan, yasal defterlere kayıt: 30 Haziran 2021

Son dakika | Borcu olanlar dikkat: 18 taksit müjdesi

KESİNLEŞEN VE KESİNLEŞMEYEN BORÇLAR NASIL YAPILANACAK?

 Başvuru süresi sonu: 31 Ağustos 2021
 Peşin ödemede son ödeme tarihi: 30 Eylül 2021
 İlk taksit: Eylülde olmak üzere birer ay atlamalı olacak.

Son dakika | Borcu olanlar dikkat: 18 taksit müjdesi

DÖRT FARKLI TAKSİT SEÇENEĞİ
Yapılandırılacak borcunu taksitle ödemek isteyenler başvuru sırasında 6, 9, 12 veya 18'e böldürebilecek.

MATRAH ARTIRIMI

TAKSİT SEÇİLİRSE KATSAYILAR

BU TARİHLERE DİKKAT!

VARLIK BARIŞI

Bu haber 902210 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Son dakika: Başkan Erdoğan'ın açıklamalarında dikkat çeken detay dünya basınında
Son dakika: Başkan Erdoğan'ın açıklamalarında dikkat çeken...
CHP Etimesgut İlçe Başkanı Cemal Emir'den Başkan Erdoğan ve AK Partililere haddi aşan ifadeler: Bunların kökünü kazıyacağız.
CHP Etimesgut İlçe Başkanı Cemal Emir'den Başkan Erdoğan ve AK...