Ünlü ekonomist Robin Brooks, TL’ye karşı yapılan...
Reklam

Ünlü ekonomist Robin Brooks, TL'ye karşı yapılan manipülasyonu gözler önüne serdi

Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) Başekonomisti Robin Brooks sosyal medyadan yaptığı paylaşımda TL'ye karşı yapılan manipülasyonu gözler önüne serdi. Paylaşımında Rahip Brunson olayından sonra TL'ye karşı başlatılan kur savaşına değinen Brooks, o dönemde de TL'nin adil değerinden daha fazla gösterildiğini vurguladı. Brooks'un paylaşımı yaptığında dolar karşısında TL 12.50 lirasında seyrederken, Brooks, TL'nin adil değerinin 9.50 civarında olduğunu ifade etti, TL'ye karşı yapılan manipülasyonu

24 Kasım 2021 - 05:03

Ünlü ekonomist Robin Brooks, TL'ye karşı yapılan manipülasyonu gözler önüne serdi

Giriş Tarihi: 24.11.2021  00:43 Son Güncelleme: 24.11.2021  04:59

Ünlü ekonomist Robin Brooks, TL’ye karşı yapılan manipülasyonu gözler önüne serdi

Türk Lirası'na karşı başlatılan manipülasyon sonrası kurda dalgalı bir seyir söz konusu olurken, Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) Başekonomisti Robin Brooks sosyal medyadan yaptığı paylaşımda TL'ye karşı yapılan manipülasyonu gözler önüne serdi. Paylaşımında Rahip Brunson olayından sonra TL'ye karşı başlatılan kur savaşına değinen Brooks, o dönemde de TL'nin adil değerinden daha fazla gösterildiğini vurguladı. Brooks'un paylaşımı yaptığında dolar karşısında TL 12.50 lirasında seyrederken, Brooks, TL'nin adil değerinin 9.50 civarında olduğunu ifade etti, TL'ye karşı yapılan manipülasyonu açık bir şekilde ortaya koydu.

Ünlü ekonomistten dolar/TL yorumu

Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) Başekonomisti Robin Brooks sosyal medya hesabından yaptığı grafikli paylaşımda, Türk Lirası'na karşı nasıl bir manipülasyon yapıldığını gözler önüne serdi.

Ünlü ekonomist Robin Brooks, TL'ye karşı yapılan manipülasyonu gözler önüne serdi | Video

SPEKÜLATİF HAREKETE DİKKAT ÇEKTİ

Brooks'un paylaşımı yaptığı sırada 1 Dolar 12.30 TL'ye tekabül ederken, Brooks, TL'nin aslında yüzde 30 daha değerli olduğunu ifade etti. Ekonomist yaptığı paylaşımda şu an piyasa koşulları arasında TL'nin, Dolar karşısında 9 lira 50 kuruş civarında adil değerinin olduğunu vurguladı.

GRAFİKTE TL ÜZERİNDEKİ MANİPÜLASYONU GÖZLER ÖNÜNE SERDİ

Yani Brooks yaptığı paylaşımda, aslında Türk Lirası'nın şu anki durumdan yüzde 30 daha değerli olduğunu aktardı. Grafikli paylaşımda değerlemenin Mayıs 2021'den itibaren hızlı bir şekilde yukarı çıktığını ifade etti. Bu durum ise TL üzerinde oluşturulan manipülasyonu gözler önüne seriyor.

RAHİP BRUNSON OLAYINI ÖRNEK GÖSTERDİ

Yine grafikte 2018'in verileri de yer aldı. 2018'de dönemin ABD Başkanı Donald Trump'ın Rahip Brunson olayından sonra başlattığı kur saldırısına dikkat çekildi. 2018 yılında dolar 7,20 liraya kadar çıkarken, adil değerinin 5 lira 50 kuruş olduğu aktarıldı. Brooks paylaşımında, o dönem de yüzde 30'un üzerinde bir değerlendirmeden söz etti. Brooks, TL'nin adil piyasa değerinin çok çok üstünde olduğunu vurguladı.

Kur operasyonunun ana sebebini A Haber’de anlattı: Enerjide millileşme!

Kur operasyonunun ana sebebini A Haber’de anlattı: Enerjide millileşme!

Giriş Tarihi: 24.11.2021 

Kur operasyonunun ana sebebini A Haber’de anlattı: Enerjide millileşme!A Haber ekranlarına konuk olan Nişantaşı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şenay YalçınTürkiye üzerine oynanan kur oyunuyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin son yıllarda gerçekleştirdiği gaz keşiflerinin iktisadi saldırının en büyük sebeplerinden biri olduğunu kaydeden Prof. Dr. Yalçın, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen Türk Devletleri Teşkilatı’nın yayınladığı bildiriye dikkat çekti.

Nişantaşı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şenay Yalçın, kur üstünde yürütülmek istenen ekonomik operasyonla ilgili konuştu.

Ekonomiye kur üzerinden saldırı!EKONOMİYE KUR ÜZERİNDEN SALDIRI!

Nişantaşı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şenay Yalçın:

Ben bu işi enerji açısından ele almak istiyorum çünkü Batı Karadeniz'deki gazın çıkartılmasından bu yana gelen süreçle ilgili bir değerlendirme yapmak istiyorum. Bildiğiniz üzere artık Türkiye bölgesinde kabına sığmayan, giydirilmeye çalışılan ceketin dar geldiği bir ülke ve yeni bir güç odağı olmaya başladı. Artık dünyada yeni bir güç ekseni oluşuyor ve bu güç ekseninin de liderliğini Türkiye yapıyor. Bunu Batılı ülkeler çok rahat bir biçimde görebiliyorlar ve bu açıdan Türkiye'yi her konuda engelleyebilmek için ellerinden gelen her türlü çabayı da harcıyorlar.

TÜRK DEVLETLERİ TEŞKİLATI'NIN BİLDİRİSİNE VURGU YAPTI

Örnekler verecek olursak; Türkiye, Savunma Sanayiinde ve birçok teknoloji alanında artık yerli ve milli patentlerle üretim yapmaya başlaması ve bunu da dünyaya ispat etmiş olması pek çok kimseyi rahatsız etmeye başladı. Onun ötesinde 10 gün kadar önce Türk Devletleri Teşkilatı'nın yayınladığı 121 maddelik bir bildiri var. Burada 2040 vizyonu ve 21. Yüzyılın ''Türk asrı'' olması noktasında ipuçları veriliyor. Bunu da çok iyi okuyorlar tabii ki.

TÜRKİYE'NİN ENERJİ VİZYONU

Enerji boyutuna tekrar dönecek olursak Türkiye son yıllarda ciddi manada yerli ve milli kaynakların devreye alınması noktasında önemli adımlar attı. Yenilenebilir enerjilere yapılan yatırımlar dolayısıyla şu anda kurulu gücün yüzde 50'den fazlası yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı bir yapıya dönüştü. Tabii enerji arz güvenliği bakımından da kendisini garantiye almak isteyen bir Türkiye var. Onun için de alternatif enerji kaynaklarını devreye sokuyor. 70 yıldan beri bir nükleer enerji hikayesi vardı ki Türkiye çok doğru bir karar vererek 2010 yılında bu nükleer santralin yapılması için düğmeye bastı ve 2023 yılında da bilindiği üzere bu dört üniteden oluşan nükleer santralimizin birinci ünitesi devreye girmiş olacak. Yine Batı Karadeniz 1.5 sene içinde bulduğumuz doğal gaz var biliyorsunuz. Önce 320 milyar metreküp, peşinden 85 milyar metreküp ve 135 milyar metreküp. 540 milyar metreküplük bir rezerv keşfettik ki bu denizlerde keşfedilen en büyük kaynak olarak biliniyor ve bunun da yerli ve milli imkanlarla sisteme kazandırılması noktasında çalışmalar başladı ve 2023'te sisteme entegre edilmiş olacak. Enerji teknolojilerine yatırım yapmaya başladık. Bütün bunlar ekonominin lokomotifi olan enerjide bağımsızlık isteyen bir Türkiye olduğunu gösteriyor.

Döviz kurunu bahane eden Geziciler sokaklarda!DÖVİZ KURUNU BAHANE EDEN GEZİCİLER SOKAKLARDA!

Bu haber 990709 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türkiye'nin Yüzyılı
Türkiye'nin Yüzyılı" için büyük gün! Başkan Erdoğan vizyon...
Başkan Erdoğan'dan NATO'ya Yunanistan mesajı: Gerginliği artıran Türkiye değil
Başkan Erdoğan'dan NATO'ya Yunanistan mesajı: Gerginliği artıran...