Tunus’da darbe girişimi! Cumhurbaşkanından tehdit: Gücümüzü...
Reklam

Tunus'da darbe girişimi! Cumhurbaşkanından tehdit: Gücümüzü gösteririz

Ekonomik kriz, Kovid-19 pandemisi ve yolsuzluk iddiaları nedeniyle protestolara sahne olan Tunus'ta, Cumhurbaşkanı Kays Said'den müdahale geldi. Said, Başbakan Hişam el-Meşişi'yi görevden alarak Meclis'in tüm yetkilerini dondurduğunu ve milletvekillerinin dokunulmazlıklarını askıya aldığını açıkladı. Said bu adımını, Anayasa'nın 80'inci maddesinde cumhurbaşkanına olağanüstü koşullarda tanınan yetkilere dayandırdı.

26 Temmuz 2021 - 11:37

Tunus'taki darbe girişiminde BAE ve Fransa izi

Giriş Tarihi: 26.7.2021  07:01 Son Güncelleme: 26.7.2021  11:41

Son dakika haberleri... Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said mevcut Başbakan Meşişi'yi görevden aldığını, atayacağı bir başbakanla yürütmeyi devralmaya karar verdiğini açıkladı. Tunus Meclis Başkanı Raşit Gannuşi ülkede darbe olduğunu duyurdu ve Tunus Cumhurbaşkanının aldığı kararları geçersiz saydığını açıkladı.

Türkiye'den darbe girişimine peş peşe tepkiler geldi. Yaşanan gelişmeler sonrası kalkışmanın arkasında BAE ve Fransa'nın olduğu konuşulurken 4 gün önce atılan bir tweet ortaya çıktı. Öte yandan Kays'ın, Türkiye'de cumhurbaşkanı seçilen Ahmet Necdet Sezer profiline yakın olduğunu belirten A News Şef Editörü Doğan, "63 yaşında, liberal ve sol kesime yakın bir anayasa hukukçu." dedi.

Tunus'taki darbe girişiminde BAE ve Fransa izi

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said mevcut Başbakan Meşişi'yi görevden aldığını, atayacağı bir başbakanla yürütmeyi devralmaya karar verdiğini açıkladı.

Said meclisin tüm yetkilerini dondurduğunu ve milletvekillerinin dokunulmazlıklarını askıya aldığını duyurdu.

"ÜLKEYİ KURTARMAK İÇİN OLAĞANÜSTÜ ÖNLEMLER ALMAK GEREKİYORDU"
Tunus Cumhurbaşkanlığının yayınladığı videoda, ülkedeki askeri komuta kademesinin ve güvenlik yetkililerinin katıldığı bir toplantı sonrasında konuşan Said, "Tunus'un içinde bulunduğu yağma, yangın ve durum karşısında ülkeyi kurtarmak için olağanüstü önlemler alması gerektiğini" belirterek isim vermediği bazı grupların belirli bölgelerde iç savaş çıkarmak için para topladığını öne sürdü.

Darbenin arkasında BAE ve...Son dakika: Gece yarısı darbe! Tunus karıştı

Son dakika haberlere göre, Tunus'ta Cumhurbaşkanı Said'in hükümeti ve parlamentoyu feshetmesiyle fiili kontrol askerlere geçti, iktidardaki Nahda Partisi taraftarlarını sokağa çağırdı. Sabah gün ağardığında meclis önünde arbede yaşandı. Türkiye'den peş peşe darbeyi kınayan açıklamalar geliyor. Darbeyi organize eden Arap ülkesinden ise kutlama mesajları paylaşılıyor. İşte son dakika gelişmeler...

Kuzey Afrika ülkesi Tunus'ta Pazar günü öğleden sonra başlayan gösteriler gece yarısı bir hükümet darbesine dönüştü, askerlerin sokağa inmesiyle meclis kapatıldı.Tunus'ta son günlerde ekonomik sıkıntılar ve Covid-19 pandemisiyle mücadelede başarısız olduğu gerekçesiyle, hükümetin istifası talebiyle protestolar düzenleniyordu.

Pazar gece yarısına gelindiğinde ise Reuters haber ajansı saat 23.42'de Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said'in Başbakan Hişam el-Meşişi'yi görevden aldığını ve yeni bir ismi atayacağını dünyaya duyurdu.Meclisin yetkilerini 30 gün boyunca donduran Cumhurbaşkanı Said, yayımladığı video mesajında bu kararı 'ülkenin içinden geçtiği olağanüstü koşullar' nedeniyle almak zorunda kaldığını savundu.

Kararın açıklanmasıyla askerler sokaklara indi, parlamento ile Nahda Partisi genel merkezi gibi bazı noktalara askerler yerleştirildi. Ayrıca havaalanı ve devlet televizyonu gibi yerlerde de askerler görüldü. 10Hükümet ve meclisin feshedilmesini kutlayanlar da sokaklarda gösteriler yaptı. Devlet televizyonu, Kays Said'in de kutlama yapanların arasına kısa bir süreliğine katıldığını gösteren görüntüler yayınladı.

Seçimle işbaşına gelen Meclis Başkanı ve Nahda Hareketi'nin lideri Raşid Gannuşi, Reuters'a yaptığı açıklamada, Kays Said'in aldığı kararı 'anayasa ve devrime karşı bir darbe' olarak nitelendirdi.

Raşid Gannuşi ve bir grup Nahda milletvekili sabaha karşı meclise geldi ancak askerler tarafından içeri alınmadı. Gannuşi, bunun üzerine "Tunus halkı tiranlık dönemlerine dönmeyi kabul etmeyecektir" deyip ekledi:

Türkiye'den Tunus'taki darbeye peş peşe tepkiler geldi. Dışişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş ve Meclis Başkanı Mustafa Şentop seçilmiş hükümeti hedef alan girişimi kınadı.Dışişleri Bakanlığı'nın internet sitesinde yer alan açıklama şöyle: "Tunus’ta Cumhuriyet Bayramının kutlandığı 25 Temmuz 2021 tarihinde halkın iradesini temsil eden Meclis’in faaliyetlerinin askıya alınmasından derin endişe duyuyoruz.Bölgede halkın beklentileri doğrultusunda yürütülen demokratik süreç bakımından örnek bir başarı öyküsü olan Tunus’un bu müstesna konumunun ve demokratik kazanımlarının korunması Tunus için olduğu kadar, bölge için de büyük önem taşımaktadır.Bu bakımdan, Tunus anayasasının hükümleri çerçevesinde demokratik meşruiyetin en kısa sürede yeniden tesis edilmesini temenni ediyoruz. Demokrasi yolunda bugüne kadar pek çok merhaleyi başarıyla aşan Tunus halkının, bu sınamanın da üstesinden geleceğine şüphe duymuyoruz. Türkiye, güçlü tarihi bağları bulunan Tunus’un ve kardeş Tunus halkının yanında yer almaya devam edecektir."

20ANAYASA MAHKEMESİNE YEDİ YIL BOYUNCA ÜYE ATANAMADIANAYASA MAHKEMESİ'NE YEDİ YIL BOYUNCA ÜYE ATANAMADI 

Hukuk profesörü olan Tunus Cumhurbaşkanı Said, 2019 yılında yolsuzlukla mücadele ve devleti yeniden yapılandırma vaadiyle bağımsız aday olarak katıldığı cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanmıştı.

Darbeyi organize eden ülkeden rezil mesajlar!

BAŞBAKAN GÖREVDEN ALINDI MECLİSİN YETKİLERİ DONDURULDU
Said, birkaç ay önce almaları gereken bu kararları Meclis Başkanı ve Başbakan Hişam el-Meşişi ile yaptığı istişareler sonrasında aldığını ifade etti.

Meclisin tüm yetkilerini dondurduğunu, milletvekillerinin dokunulmazlığını askıya aldığını, mevcut Başbakan Hişam el-Meşişi'yi görevden aldığını ve kendi atayacağı bir başbakanla yürütmeyi devralacağını duyuran Said, söz konusu kararlardan sonra bir genelge yayınlanacağını ve kararların hemen yürürlüğe gireceğini aktardı.

Said, genelgeler biçiminde gerekli kararların duyurulmaya devam edeceğini, atayacağı başbakan ile yeni bir hükümet kurulacağını ve hükümetin cumhurbaşkanı liderliğinde kalacağını kaydetti.

Anayasayı ve halkın çıkarlarını korumak üzere bu kararların kaçınılmaz olduğunu savunan Said, yolsuzluk dosyalarını ortaya çıkarma gerekçesiyle başsavcılık görevini de üstlendiğini belirtti.30 GÜN GEÇERLİ OLACAK
Tunus Cumhurbaşkanlığı, Cumhurbaşkanı Kays Said'in Meclisin yetkilerini dondurma yönünde duyurduğu kararın 30 gün için geçerli olacağını bildirdi.

Tunus Cumhurbaşkanlığı, Said'in askeri komuta kademesi ve güvenlik yetkililerinin katıldığı toplantının ardından resmi Facebook sayfasından bir açıklama yayımladı.

Cumhurbaşkanı Said'in, Başbakan ve Meclis Başkanı ile yaptığı istişarelerin ardından Anayasa'nın 80'nci maddesini işleme alarak ülkenin güven ve istikrarı ile devlet işleyişini garantiye almak üzere bazı kararlar aldığının aktarıldığı açıklamada, bu kararların Başbakan Hişam Meşişi'yi görevden alma ve Meclis'in yetkilerini 30 gün boyunca dondurmayı içerdiği ifade edildi.

Kararların aynı şekilde tüm parlamento üyeleri dokunulmazlıklarının kaldırılması ve Cumhurbaşkanı Said'in atayacağı bir başbakanla yürütmeyi devralacağının teyit edildiği açıklamada, istisnai tedbirleri düzenleme çalışmalarının gelecek saatlerde belirleneceğine işaret edildi.

Bahsi geçen istisnai tedbirlerin ülkede oluşan şartlar nedeniyle alındığı ve bunların ortadan kalkmasıyla önlemlerin de sonlandırılacağına vurgu yapılan açıklamada, Tunus halkına da dikkatli olmaya ve "kaosa çağrı yapanların peşinden gitmeme" uyarısında bulunuldu.

GANNUŞİ: DARBE GİRİŞİMİDİR
Tunus Meclis Başkanı Raşit Gannuşi ülkede darbe olduğunu duyurdu ve Tunus Cumhurbaşkanının aldığı kararları geçersiz saydığını açıkladı.

Tunus Cumhurbaşkanı'nın Başbakanı görevden alma kararını darbe olarak niteleyen Nahda Lideri Gannuşi, "Halkı demokrasiyi yeniden tesis etmek için barışçıl mücadeleye çağırıyoruz" ifadelerini kullandı.

NAHDA HAREKETİ: MEŞRUİYETE KARŞI DARBE
Tunus'ta Nahda Hareketi Yürütme Kurulu üyesi Nureddin el-Buheyri, Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said'in aldığı kararları, "anayasaya ve meşruiyete karşı darbe" olarak nitelendirdi.

Buheyri, yaptığı açıklamada, Said'in, Tunus Başbakanı Hişam el-Meşişi'yi görevden almasına ve Meclisin yetkilerini dondurmasına tepki gösterdi.

Buheyri, alınan kararları "anayasaya ve meşruiyete karşı darbe" olarak nitelendirdi.

GÖSTERİCİLER NAHDA HAREKETİ'NİN GENEL MERKEZİNE YÜRÜMEYE ÇALIŞIYOR
Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said'in aldığı kararları destekleyen göstericiler, Nahda Hareketi'nin genel merkezine baskın düzenlemeye çalıştı.

Başkent Tunus'taki Nahda Hareketi'nin genel merkezine doğru yürüyüşe geçen göstericiler ile geniş güvenlik önlemleri alan polis arasında arbede yaşandı. Polis, ülkenin milli marşını okuyarak genel merkeze baskın düzenlemeye çalışan göstericileri göz yaşartıcı gaz kullanarak uzaklaştırmaya çalıştı.

Geniş güvenlik önlemleri alan polis, Nahda Hareketi'nin genel merkezi önünde nöbet tutmaya devam ediyor.ASKERLER PARLAMENTODA!
Tunus parlamentosunda bulunan askerler, Meclis Başkanı Raşid el-Gannuşi ve beraberindeki bir grup milletvekilinin içeri girmesine izin vermedi.

Meclis Başkanı ve Nahda Hareketi Lideri Gannuşi, Cumhurbaşkanı Kays Said'in Meclisin yetkilerini dondurma ve parlamento üyelerinin dokunulmazlıklarını askıya alma kararını duyurmasının ardından Meclis binasına geldi.

Yardımcısı ile diğer bir grup milletvekilinin eşliğinde Meclis kapısına gelen Gannuşi, kapıdaki askerlerden içeri girmelerine müsaade edilmesini istedi. Ancak Meclis kapısındaki askerler, Gannuşi ve beraberindeki milletvekillerine Cumhurbaşkanlığından aldıkları talimatlar dolayısıyla girişlerine izin veremeyeceklerini iletti.

Askerlerle burada kısa bir diyalog yaşayan Gannuşi, Meclise giriş yapmalarının engellenmesini kınadı ve tüm milletvekillerine sorumluluklarını yerine getirmeleri ve yetkilerini kullanmaları çağrısında bulundu.

ÖZGÜRLÜK TEHLİKE ALTINDA OLDUĞU MÜDDETÇE YAŞAMANIN BİR KIYMETİ YOKTUR
Tunus halkının özgürlükleri elinden alınarak saldırıya maruz kaldığını söyleyen Gannuşi, "Tunus halkı tiranlık dönemlerine dönmeyi kabul etmeyecektir. Özgürlük tehlike altında olduğu müddetçe yaşamanın bir kıymeti yoktur." dedi.

Gannuşi, askerlerce kapatılan Meclis binasının önünden Tunuslulara ve orduya Cumhurbaşkanı Said'in kararlarına karşı durma çağrısı yaptı.

4 GÜN ÖNCE TWEET ATMIŞ
Tunus'ta belirsizlik sürerken, darbenin Birleşik Arap Emirlikleri destekli olduğu iddialarını doğrulayacak bir ayrıntı ortaya çıktı. Dubai Emniyet Müdürlüğü Başkanı ve Korgeneral Dhahi Khalfan, Tunus'ta yaşanan darbeden dört gün önce yani 22 Temmuz'da, Müslüman Kardeşler'e atıfta bulunarak "İyi haberler, Kardeşliğe yeni bir güçlü darbe geliyor" paylaşımda bulunmuş.

FRANSIZLARI REDDEDİP TÜRKİYE İLE ANLAŞMA YAPMIŞTI
Tunus hükümetinin Fransızları reddedikten sonra Türkiye ile savunma sanayii anlaşması yapması, Paris'te büyük tepkiyle karşılanmıştı.

DARBENİN ARKASINDA KİM VAR?
A Haber canlı yayınına katılan A News Şef Editörü Felemez Doğan, Tunus'taki son durumu değerlendirdi.

Doğan, Tunus'taki siyasi durumun 20 yıl öncesi Türkiye'ye çok benzediğini belirterek, "Arap Baharı sonrası Gannuşi'nin Nahda Hareketi'nin seçilmesine rağmen Körfez ülkelerinin kışkırtmasıyla teyakkuz hali vardı. Arap Baharı'nın başarıya ulaştığı tek ülkeydi Tunus." dedi.

BAE VE SUUD MEDYASI
Yaklaşık 1 yıl önce parlamentoda sivil itaatsizlik eyleminin başladığını ve BAE ve Suud medyasının bu eyleme destek verdiğini belirten Doğan, "Ellerinde hiçbir kanıt olmamasına rağmen hükümeti yolsuzlukla suçladılar. Pandemi sonrası ekonomide birtakım sıkıntılar yaşanmaya başladı. Bu sıkıntıları yine yolsuzluklara bağlayan çevreler hükümeti istifaya çağırdı." ifadelerine yer verdi.

NASIL BAŞLADI?
Doğan, "Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, Tunus Meclis Başkanı Raşit Gannuşi'yi arayarak askerin darbe yapacağını söylüyor. Gelen haberlere göre, Kays'a sadece bir kesim destek veriyor." diyerek sürecin nasıl başladığını açıkladı.

KAYS SAİD KİMDİR?
Kays'ın, Türkiye'de Cumhurbaşkanı seçilen Ahmet Necdet Sezer profiline yakın olduğunu belirten Doğan, "63 yaşında, liberal ve sol kesime yakın bir anayasa hukukçu. Üniversitelerde eğitim vermiş siyasetle hiçbir ilgisi olmayan bir akademiysen. Ahmet Necdet Sezer gibi üzerinde uzlaşı sağlanan bir isim." ifadelerini kullandı.


Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said'in Meclisin yetkilerini dondurma ve parlamento üyelerinin dokunulmazlıklarını askıya alma kararını duyurmasının ardından, Tunus Meclis Başkanı Raşid el-Gannuşi parlamento binasına geldi. Meclis kapısındaki askerler, Gannuşi'nin içeri girmesine izin vermedi.

Gannuşi makam aracında meclis binasın önündeki bekleyişi sürüyor.

Tunus'ta neler oluyor? Darbenin arkasında Birleşik Arap Emirlikleri var! A Haber'de perde arkasını anlattı

Tunus'ta neler oluyor? Darbenin arkasında Birleşik Arap Emirlikleri var! A Haber'de perde arkasını anlattı25 Temmuz akşamı Tunus'ta darbe girişimi yaşandı. Peki Tunus'ta neler oluyor? Darbe girişiminin arkasında kim var? Hangi güçler? Dış aktörler mi? A News Şef Editör Felemez Doğan, Tunus'ta yaşananların perde arkasını A Haber canlı yayınında anlattı.

Tunus parlamentosunda bulunan askerler, Meclis Başkanı Raşid el-Gannuşi ve beraberindeki bir grup milletvekilinin içeri girmesine izin vermedi. Meclis Başkanı ve Nahda Hareketi Lideri Gannuşi, Cumhurbaşkanı Kays Said'in Meclisin yetkilerini dondurma ve parlamento üyelerinin dokunulmazlıklarını askıya alma kararını duyurmasının ardından Meclis binasına geldi.

Tunus'ta neler oluyor? Darbenin arkasında Birleşik Arap Emirlikleri var! A Haber'de perde arkasını anlattı

Yardımcısı ile diğer bir grup milletvekilinin eşliğinde Meclis kapısına gelen Gannuşi, kapıdaki askerlerden içeri girmelerine müsaade edilmesini istedi. Ancak Meclis kapısındaki askerler, Gannuşi ve beraberindeki milletvekillerine Cumhurbaşkanlığından aldıkları talimatlar dolayısıyla girişlerine izin veremeyeceklerini iletti.

Askerlerle burada kısa bir diyalog yaşayan Gannuşi, Meclise giriş yapmalarının engellenmesini kınadı ve tüm milletvekillerine sorumluluklarını yerine getirmeleri ve yetkilerini kullanmaları çağrısında bulundu.

Tunus'ta neler oluyor? Darbenin arkasında Birleşik Arap Emirlikleri var! A Haber'de perde arkasını anlattı

TUNUS'TA NELER OLUYOR?

A News Şef Editör Felemez Doğan, Tunus'ta yaşananların perde arkasını A Haber canlı yayınında anlattı.

İşte o açıklamalardan satır başları;

Devrimden itibaren Arap Baharıyla başlayan Tunus'ta devam eden devrimden itibaren bir türlü rayına oturmadı işler. Bir kesim hazırda bekledi. Kabullenemediler. Körfez ülkelerinin de kışkırtmasıyla orada hep bir teyakkuz hali vardı.

Tunus'ta neler oluyor? Darbenin arkasında Birleşik Arap Emirlikleri var! A Haber'de perde arkasını anlattı

20 YIL ÖNCEKİ TÜRKİYE

Tunus başkanlık sistemine geçmeyen Türkiye'ye 20 yıl önceki Türkiye'sine tam olarak benziyor. Arap Baharının başarıya ulaştığı tek ülkeydi. Birdenbire parlamentoda sivil itaatsizlik başlattı bazı milletvekilleri.

Tunus'ta neler oluyor? Darbenin arkasında Birleşik Arap Emirlikleri var! A Haber'de perde arkasını anlattı

DARBENİN ARKASINDA BAE VE SUUD MEDYASI VAR

Bu milletvekillerinin de destekçisi Birleşik Arap Emirlikleri ve Suud medyasıydı. Nedeni de şuydu yolsuzluk. Ama ellerinde hiçbir dosya yok. Ama hep karşı tarafı yolsuzluk yapmakla suçladılar.

Pandemiyle birlikte bir kesim yine sokağa çıktı. Dün iplerin gerildiği toplantı yapılıyor hükümetle ilgili kararlar alınıyor. Sabah milletvekilleri yine parlamentoya gittiler ve görevlerine devam edeceklerini söylediler. Fakat parlamento binası ve başbakanlığın etrafını asker sarmış durumda.

Tunus'ta neler oluyor? Darbenin arkasında Birleşik Arap Emirlikleri var! A Haber'de perde arkasını anlattı

ÜLKEDE NELER OLUYOR?

CUMHURBAŞKANI KAYS SAİD

- HÜKÜMETE EL KOYDU

- BAŞBAKAN MEŞİŞİ'Yİ GÖREVDEN ALDI

- MECLİSİN TÜM YETKİLERİNİ DONDURDU

- YENİ BİR BAŞBAKAN ATAYACAĞINI DUYURDU

Tunus'ta neler oluyor? Darbenin arkasında Birleşik Arap Emirlikleri var! A Haber'de perde arkasını anlattı

- BAZI SİYASİLERE YÖNELİK TUTUKLAMA KARARI ÇIKARDI

- SINIR KAPILARI VE HAVALİMANLARINI KAPATTI

- PARLAMENTO ÇEVRESİNE ASKERİ ARAÇLAR KONUŞLANDIRDI

- SOKAĞA ÇIKANLARI ATEŞ ETMEKLE TEHDİT ETTİ

Tunus'ta neler oluyor? Darbenin arkasında Birleşik Arap Emirlikleri var! A Haber'de perde arkasını anlattı

NAHDA HAREKETİ LİDERİ RAŞİD GANNUŞİ

- HALKI BARIŞÇIL MÜCADELEYE ÇAĞIRDI

- HÜKÜMETİN GÖREVİNİN BAŞINDA OLDUĞUNU DUYURDU

Tunus'ta neler oluyor? Darbenin arkasında Birleşik Arap Emirlikleri var! A Haber'de perde arkasını anlattı

TUNUS'TA DARBE GİRİŞİMİ

BAŞBAKAN GÖREVDEN ALINDI, MECLİSİN TÜM YETKİLERİ DONDURULDU

CUMHURBAŞKANI SAİD, ASKERLERLE GÖRÜŞEREK HÜKÜMETE EL KOYDU

NAHDA HAREKETİ, HALKI DARBEYE KARŞI DURMAYA VE SOKAĞA ÇAĞIRDI

Tunus'ta neler oluyor? Darbenin arkasında Birleşik Arap Emirlikleri var! A Haber'de perde arkasını anlattı

NAHDA LİDERİ GANNUŞİ HALKI SOKAĞA ÇAĞIRDI

SİYASİ PARTİ MENSUPLARINA YÖNELİK TUTUKLAMA KARARLARI ÇIKTI

ÜLKEDE TÜM SINIR KAPILARI VE HAVALİMANLARI KAPATILDITunus'ta neler oluyor? Darbenin arkasında Birleşik Arap Emirlikleri var! A Haber'de perde arkasını anlattı

ASKERİ ARAÇLAR PARLAMENTO ÇEVRESİNE KONUŞLANDI

CUMHURBAŞKANI SAİD, SOKAĞA ÇIKANLARI ATEŞ ETMEKLE TEHDİT ETTİ

NAHDA LİDERİ GANNUŞİ: MECLİS VE HÜKÜMET HALEN GÖREVİNİN BAŞINDA

NAHDA HAREKETİ LİDERİ GANNUŞİ, HALKI BARIŞÇIL MÜCADELEYE ÇAĞIRDI

Tunus'ta neler oluyor? Darbenin arkasında Birleşik Arap Emirlikleri var! A Haber'de perde arkasını anlattı

HABERİN VİDEOSUNU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Tunus'ta neler oluyor? Darbenin arkasında Birleşik Arap Emirlikleri var! A Haber'de perde arkasını anlattı

HABERİN VİDEOSUNU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

TÜRKİYE'DEN PEŞ PEŞE TEPKİLER
Dışişleri Bakanlığı'nca, "Tunus'ta Cumhuriyet Bayramı'nın kutlandığı 25 Temmuz 2021 tarihinde halkın iradesini temsil eden Meclis'in faaliyetlerinin askıya alınmasından derin endişe duyuyoruz" açıklaması yapıldı.

Bakanlıktan, Tunus'ta yaşanan gelişmelere ilişkin yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, "Tunus'ta Cumhuriyet Bayramı'nın kutlandığı 25 Temmuz 2021 tarihinde halkın iradesini temsil eden Meclis'in faaliyetlerinin askıya alınmasından derin endişe duyuyoruz. Bölgede halkın beklentileri doğrultusunda yürütülen demokratik süreç bakımından örnek bir başarı öyküsü olan Tunus'un bu müstesna konumunun ve demokratik kazanımlarının korunması Tunus için olduğu kadar, bölge için de büyük önem taşımaktadır. Bu bakımdan, Tunus anayasasının hükümleri çerçevesinde demokratik meşruiyetin en kısa sürede yeniden tesis edilmesini temenni ediyoruz. Demokrasi yolunda bugüne kadar pek çok merhaleyi başarıyla aşan Tunus halkının, bu sınamanın da üstesinden geleceğine şüphe duymuyoruz. Türkiye, güçlü tarihi bağları bulunan Tunus'un ve kardeş Tunus halkının yanında yer almaya devam edecektir" denildi.ŞENTOP: TUNUS HALKI, ANAYASAL DÜZENE VE HUKUKA SAHİP ÇIKACAKTIR
TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Tunus'ta seçilmiş parlamentoyu ve milletvekillerini görev yapmaktan meneden kararları anayasal düzene karşı darbe olarak niteleyerek, "Tunus halkı, anayasal düzene ve hukuka sahip çıkacaktır." dedi.
Şentop, Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said'in, Meclisin çalışmalarını dondurma ve başbakanı görevden alma kararlarına ilişkin, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Tunus'ta yaşananlar endişe vericidir; seçilmiş parlamentoyu ve milletvekillerini görev yapmaktan meneden kararlar, anayasal düzene karşı darbedir. Askeri/bürokratik darbe her yerde gayrimeşrudur; Tunus'ta da gayrimeşrudur. Tunus halkı, anayasal düzene ve hukuka sahip çıkacaktır." ifadesini kullandı.

ANTİDEMOKRATİK FAALİYETİN KARŞISINDAYIZ
AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Türkiye olarak darbelere karşı olduklarını, darbelerin ülkeleri onlarca yıl geriye götüren gerici hareketler olduğunu belirterek, "Tunus'taki darbenin Tunus halkına zarar vereceğini görüyoruz. Türkiye olarak sonuna kadar bu antidemokratik faaliyetin karşısındayız." dedi.

Kurtulmuş, temaslarda bulunmak için geldiği Azerbaycan'da gazetecilere yaptığı açıklamada, Tunus'ta dün akşam askeri darbe girişimi yaşandığını, çatışmaların sürdüğünü kaydetti.

Türkiye'nin bugüne kadar çok fazla darbeyle karşılaştığını vurgulayan Kurtulmuş, "Prensip olarak dünyanın her yerinde yapılan darbelere karşıyız çünkü darbeler, halkın özgür iradesini yok saymaktır." ifadesini kullandı.

"TÜRKİYE HER ZAMAN DARBELERE KARŞIDIR"
Kurtulmuş, darbelerin demokratik kurallar bakımından kabul edilemez olduğunun altını çizerek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bizim coğrafyamızda, Orta Doğu ve Kuzey Afrika'da demokrasinin yeni yeni yeşermeye başladığı bir ortamda hiç kimsenin halkın demokrasi taleplerini yok saymaya ve bunları yok etmeye çalışmak gibi bir fiilin içerisinde olmaması gerekir. Şu anda detaylı bilgiler yok fakat ben prensip olarak söylüyorum. Türkiye'nin duruşu bellidir. Türkiye her zaman darbelere karşıdır.

Kimden gelirse gelsin, halk tarafından seçilmiş hangi meşru hükümete karşı yapılırsa yapılsın, hangi meşru parlamentoyu ortadan kaldırırsa kaldırsın darbelerin insanlık suçu olduğunu bilen bir milletiz. Darbelerin ülkeleri onlarca yıl geriye götüren gerici hareketler olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla Tunus'taki darbenin Tunus halkına zarar vereceğini görüyoruz. Türkiye olarak sonuna kadar bu anti demokratik faaliyetin karşısındayız."


AK PARTİ'DEN TEPKİ
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, "Dost ve kardeş ülke Tunus'ta seçilmiş parlamentonun askıya alınması ve hükümetin görevden el çektirilmesi, siyasi meşruiyete yönelik bir darbedir" dedi.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Twitter'daki hesabından yaptığı açıklamada, Tunus'taki gelişmeleri değerlendirdi. Çelik, "Dost ve kardeş ülke Tunus'ta seçilmiş parlamentonun askıya alınması ve hükümetin görevden el çektirilmesi, siyasi meşruiyete yönelik bir darbedir. Tunus Cumhurbaşkanının meşru olmayan bu girişiminin anayasal zemini bulunmamaktadır. Tunus halkının 2011 yılında gerçekleştirdiği demokratik devrim, dünya ve bölgemiz için değerli bir örnek teşkil etmektedir. Anayasal meşruiyet zemininde bu kazanımların korunması çok önemlidir. Tunus'ta anayasal düzenin Cumhurbaşkanı tarafından askıya alınması, meşru değildir. Kardeş Tunus halkına bu kötülüğü yapanlar kendi ülkelerine zarar veriyorlar. Tunus halkı, mevcut krizi birlik ve beraberlik içinde aşabilecek imkân ve tecrübeye sahiptir. Bu ancak anayasal düzene hemen geri dönülmesi ile mümkündür" dedi.

'TÜRKİYE, TUNUS HALKININ YANINDADIR'
Çelik, Tunus'ta halkın demokratik iradesini desteklediklerini vurgulayarak, "Demokratik süreçlerin askıya alınmasını reddediyoruz. Tunus halkının yüksek demokratik iradesine herkes saygı göstermelidir. Türkiye ile Tunus arasında, kökleri tarihe dayanan güçlü siyasi, ekonomik, kültürel ve insani bağlar bulunmaktadır. Türkiye, Tunus halkının yanındadır ve demokrasi mücadelesine saygı duymaktadır. Cumhurbaşkanımız her zaman kardeş Tunus halkının tümünün iyiliğini gözeten bir yaklaşımla Tunus'un demokratik kazanımlarına destek verdi. Cumhurbaşkanımız güçlü bir şekilde Tunus halkının demokratik mücadelesinden yana oldu. Tunus demokrasisini desteklemeye devam edeceğiz" ifadesini kullandı
HALK DESTEĞİ OLMAYAN GİRİŞİMLERİ KINIYORUZ
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Dost ve kardeş Tunus'ta demokratik sürecin askıya alınmasını ve halkın demokratik iradesinin yok sayılmasını reddediyoruz. Anayasal meşruiyeti ve halk desteği olmayan girişimleri kınıyoruz. Tunus demokrasisinin bu süreçten güçlenerek çıkacağına inanıyoruz." dedi.İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Tunus'taki darbe girişimine sert tepki göstererek, "Türkiye her zaman ve her yerde demokrasinin ve halkın yanındadır. " dedi.LİBYA'DAN TUNUS CUMHURBAŞKANI SAİD'İN KARARLARINA TEPKİ
Libya Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Halid el-Mişri, Tunus'ta Cumhurbaşkanı Kays Said'in meclisin çalışmalarını dondurma ve başbakanı görevden alma kararlarına tepki gösterdi.

Mişri, sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımda, "Seçilmiş organlara yönelik darbeleri ve demokratik yolların feshedilmesini reddediyoruz." ifadelerini kullandı.

Libya'da ülkenin doğusundaki gayrimeşru güçlerin lideri Halife Hafter'in yönetimi ele geçirmek için darbe girişiminde bulunmasını, "14 Şubat 2014 Hafter darbesi" ifadesiyle hatırlatan Mişri, Tunus'taki gelişmeyi bununla kıyaslayarak, "25 Temmuz 2021 Kays darbesi" nitelendirmesini yaptı.

Mişri, açıklamasının devamında, "Bu gece düne ne kadar benziyor." değerlendirmesinde bulundu.

NE OLMUŞTU?
Özellikle başkent Tunus olmak üzere ülke genelinde, hükümet ve muhalefet partilerine yönelik kitlesel protestolar gerçekleşmiş, çıkan olaylarda başta Nahda Hareketi olmak üzere parti merkezlerine saldırılar düzenlenmişti.

Tunus'taki darbeye açıktan destek veren tek isim: Mısır-BAE lobisinin sözcüsü Özgür Anayasa Partisi’nin lideri Abir Musa

Tunus'ta 10 yıldan bu yana ilk kez darbe sesleri duyuldu. Yasemin kokulu Arap Baharı'nın ardından sessizlik hakim olan Tunus'ta dün geceden bu yana kargaşa devam ediyor. Ülkenin cumhurbaşkanı Kays Said, meclisin tüm yetkilerini dondurduğunu ve milletvekillerinin dokunulmazlıklarını askıya aldığını duyurdu. Cumhurbaşkanı Said ayrıca, mevcut Başbakan Meşişi'yi görevden aldığını, atayacağı bir başbakanla yürütmeyi devralmaya karar verdiğini de bildirdi. Alınan bu kararın üzerine Meclis Başkanı Gannuşi ülkede darbe olduğunu ve Tunus Cumhurbaşkanının aldığı kararları geçersiz saydığını açıkladı. Said'e açıktan destek veren isim ise Mısır-BAE lobisinin sözcüsü Özgür Anayasa Partisi’nin lideri Abir Musa oldu.

 

Tunustaki darbeye açıktan destek veren tek isim: Mısır-BAE lobisinin sözcüsü Özgür Anayasa Partisi’nin lideri Abir Musa

Tunus Cumhurbaşkanı Said meclisin tüm yetkilerini dondurdu.

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, "ülkenin içinde bulunduğu olağanüstü koşullar nedeniyle" meclisin tüm yetkilerini dondurduğunu, milletvekillerinin dokunulmazlığını askıya aldığını belirterek, mevcut Başbakan Hişam el-Meşişi'yi görevden aldığını ve kendi atayacağı bir başbakanla yürütmeyi devralacağını açıkladı. Said’e açıktan desteği Mısır-BAE lobisinin sözcüsü Özgür Anayasa Partisi’nin lideri Abir Musa verdi.

Tunus darbesi kolay değil: BAE sokak isyanlarını alevlendirmek istiyor

DÜNYA

Tunus darbesi kolay değil: BAE sokak isyanlarını alevlendirmek istiyor

Tam bir Türkiye düşmanı

Said'e destek veren isim ülkede laik eğilimi ve Türkiye karşıtı siyasetiyle tanınan Özgür Anayasa Partisi Genel Başkanı Abir Musa. 2011’deki Yasemin Baharı şehitlerinin ruhuna Fatiha okumayı reddederek genel kuruldan ayrılan ve Tunus Meclis Başkanı Raşid Gannuşi’yi Türkiye’yi ziyaret etmesi sebebiyle istifaya davet eden Musa, “Gannuşi, Tunus’un izleyeceği yolu ve askeri planlarının konuşulduğu Ulusal Güvenlik Meclisi toplantısının ardından Erdoğan ile kapalı bir görüşme gerçekleştirdi. Tunus ulusal güvenliği tehlike altındadır” iddiasında bulunmuştu.

Abeer Musa, 4 Haziran 2020 tarihli meclis konuşmasında, Tunus’ta Gannuşi liderliğindeki Nahda Hareketi üzerinden Müslüman Kardeşler örgütünün artan nüfuzunu sert bir dille de eleştirdi.

Abeer Musa, Tunus’u 23 yıl boyunca laik diktatöryel rejimle idare eden ve 2011 yılında halk tarafından gerçekleşen gösterilerle indirilen Zeynelabidin bin Ali rejimine yandaşlıklarıyla tanınıyor.

Tunus Cumhurbaşkanı Said meclisin tüm yetkilerini dondurdu

DÜNYA

Tunus Cumhurbaşkanı Said meclisin tüm yetkilerini dondurdu

 

Tunus'taki darbede BAE parmağı: Dört gün önce 'yeni darbe geliyor' paylaşımında bulundular

DÜNYA

Tunus'taki darbede BAE parmağı: Dört gün önce 'yeni darbe geliyor' paylaşımında bulundular

Ekonomik kriz, Kovid-19 pandemisi ve yolsuzluk iddiaları nedeniyle protestolara sahne olan Tunus'ta, Cumhurbaşkanı Kays Said'den müdahale geldi.

Said, Başbakan Hişam el-Meşişi'yi görevden alarak Meclis'in tüm yetkilerini dondurduğunu ve milletvekillerinin dokunulmazlıklarını askıya aldığını açıkladı.

Said bu adımını, Anayasa'nın 80'inci maddesinde cumhurbaşkanına olağanüstü koşullarda tanınan yetkilere dayandırdı.

Bu haber 990575 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkan Erdoğan, Kahramanmaraş'ta gençlerle bir araya geldi: Davamızı yüreklere nakşetmenin en iyi yolu şiirdir
Başkan Erdoğan, Kahramanmaraş'ta gençlerle bir araya geldi:...
Başkan Erdoğan'dan TEKNOFEST'te gençlere mesaj!
Başkan Erdoğan'dan TEKNOFEST'te gençlere mesaj! "2053 ve 2071...