Taksim Camii uluslararası basın kuruluşlarının sinirlerini...
Reklam

Taksim Camii uluslararası basın kuruluşlarının sinirlerini bozdu! İşte o utanç manşetleri

Son dakika haberi... Başkan Erdoğan'ın Taksim'de 27 yıl önce işaret ettiği alanda, 2017 yılı itibariyle yapımına başlanan cami dün cuma namazıyla cemaatine kavuştu. Yapımı dört yıl süren cami, başta Alman medyası olmak üzere birçok uluslararası yayın kuruluşunun provokatif haberlerine maruz kaldı. Bölge için önemli bir yapıt olan Taksim Camii cemaatinden tam not alırken, yabancının medyanın gözünü karalama kampanyası bürüdü. İşte o utanç manşetleri....

29 Mayıs 2021 - 16:21

Taksim Camii uluslararası basın kuruluşlarının sinirlerini bozdu! İşte o utanç manşetleri

Giriş Tarihi: 29.05.2021 Güncelleme Tarihi: 29.05.2021 

Son dakika haberi... Başkan Erdoğan'ın Taksim'de 27 yıl önce işaret ettiği alanda, 2017 yılı itibariyle yapımına başlanan cami dün cuma namazıyla cemaatine kavuştu. Yapımı dört yıl süren cami, başta Alman medyası olmak üzere birçok uluslararası yayın kuruluşunun provokatif haberlerine maruz kaldı. Bölge için önemli bir yapıt olan Taksim Camii cemaatinden tam not alırken, yabancının medyanın gözünü karalama kampanyası bürüdü. İşte o utanç manşetleri...

Taksim Camii uluslararası basın kuruluşlarının sinirlerini bozdu! İşte o utanç manşetleri

19 Ocak 1994 yılında henüz İstanbul belediye başkanı seçilmemiş olan , seçim kampanyası sırasında gazetecilere Taksim Camii'ni nereye inşa edeceklerini gösterip, bilgiler verirken söylediği "İnşallah buranın temelini atmak bize nasıp olur" ifadelerini kullanmıştı. Bir dönem tartışmalara neden olan Taksim'e cami projesini Erdoğan, hem başbakanlığında hem de cumhurbaşkanlığında gündeme taşıdı. Temeli 2017 yılında atılan Taksim Camii, dün ibadete açıldı.

 

Binerce kişi bu ana tanıklık etmek için Taksim Meydanı'nı doldurdu. Koronavirüs tedbirlerinin uygulandığı alanda vatandaşlara seccade ve dezenfektan dağıtıldı, meydan gül suyuyla yıkandı. Tarihi açılış her zaman olduğu gibi uluslararası basını rahatsız etti.

LAİKLİK VE GEZİ'YE VURGU YAPTILAR
Gezi Parkı protestoları sırasında Taksim'den naklen yayınlar yaparak algı operasyonu yapan uluslararası basın, tarihi açılıştan rahatsız oldu. İngiliz The Guardian ve BBC, Amerikan Washington Post, , İspanyol El Periodico, Katar merkezli  ve İsveçli Expressen, Erdoğan'ın simge meydan Taksim'deki camii açılışını Gezi Parkı Eylemleri üzerinden gördü.

Başkan Erdoğan'dan Kanal İstanbul açıklaması: Haziran sonunda temelini atıyoruz
ABD’den nükleer silah skandalı! Avrupa’daki gizli noktalar ifşa oldu

Akşener'den sosyal medyayı sallayan hareketler

Al Jazeera: "Erdoğan, İstanbul'un Taksim Meydanı'nda cami açtı. Binlerce kişinin katıldığı açılış, 2013 yılında Gezi Parkı yakınlarında başlayan hükümet karşıtı kitlesel protestoların yıl dönümüne denk geldi."

The Guardian: "Erdoğan, Gezi Parkı protestolarının yıl dönümünde İstanbul'da laik tarihe sahip meydandaki tartışmalı camiyi açtı. Modern şehrin kalbindeki ibadethane, yaklaşık 20 yıldır Atatürk'ün laik mirasını yıkmak için çalışan ve Türkiye'ye kendi damgasını vuran dindar Erdoğan için uzun zamandır bir hayaldi."

BBC: "Erdoğan, İstanbul Taksim Meydanı'ndaki tartışmalı caminin açılışını yaptı. Camii, laik Türk cumhuriyetinin sembolü olarak görülen bir kamusal alanın yanında belirgin bir şekilde öne çıkıyor."

İşte maskeleri indireceğimiz tarih
İşte maskeleri indireceğimiz tarih

Washington Post: "Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan cuma günü, İstanbul'un Taksim Meydanı'nda, modern Türkiye Cumhuriyeti'nin sembolü haline gelen "bir Müslüman ibadethanesi inşa etme arzusu"nu yerine getiren yeni bir caminin açılışını yaptı. Camiinin yapıldığı yer; 2013'te hükümetin bitişikteki Gezi Parkı'ndaki inşaat planlarının ateşlediği kitlesel hükümet karşıtı protestoların da yapıldığı meydan...

France24: "Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Taksim Meydanı'ndaki caminin açılışını yaparak, hükümetini sarsan protestoların başlamasından 8 yıl sonra bölgenin manzarasını değiştirdi."

Alman DW'den skandal haber! Taksim Camii'ni sindiremedilerALMAN DW'DEN SKANDAL HABER! TAKSİM CAMİİ'Nİ SİNDİREMEDİLER

Akıllara Meral Akşener'in Taksim mesajı geldi!AKILLARA MERAL AKŞENER'İN TAKSİM MESAJI GELDİ!

Meral Akşener'e Taksim Camii göndermesiMERAL AKŞENER'E TAKSİM CAMİİ GÖNDERMESİ

 

.

 

 

 

Bu haber 990413 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Son dakika: Başkan Erdoğan kabine sonrası duyurdu: 1 Temmuz'dan itibaren sokak kısıtlaması kalkıyor
Son dakika: Başkan Erdoğan kabine sonrası duyurdu: 1 Temmuz'dan...
Son dakika: Başkan Erdoğan kabine sonrası duyurdu: 1 Temmuz'dan itibaren sokak kısıtlaması kalkıyor
Son dakika: Başkan Erdoğan kabine sonrası duyurdu: 1 Temmuz'dan...