Son dakika: İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’ye son veda!...

Son dakika: İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'ye son veda! Meşhed'de toprağa verildi!

Helikopter kazasında hayatını kaybeden İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Tebriz ve Tahran'da düzenlenen törenlerin ardından bugün Meşhed'de toprağa verildi. Gerçekleşen büyük cenaze töreninde yoğun bir kalabalık oluşurken, törene çok sayıda ülkeden liderler katıldı.

23 Mayıs 2024 - 18:25

Son dakika: İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'ye son veda! Meşhed'de toprağa verildi!

Giriş Tarihi: 23.05.2024 09:36 Güncelleme Tarihi: 23.05.2024 18:26

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'ye son görev | Naaşı Meşhed'e getirildi! A Haber İran'dan bildiriyor! Meydanda 3 milyon kişi var

İran Cumhurbaşkanı Reisi Meşhed'de son yolculuğuna uğurlanıyor
Helikopter kazasında hayatını kaybeden İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan son yolculuğuna uğurlanıyor. Abdullahiyan Rey kentinde büyük bir kalabalığın katılımıyla defnedildi. Reisi için Meşhed'de cenaze töreni devam ediyor.

İbrahim Reisi’ye son veda!
Son dakika haberleri... Helikopter kazasında ölen İran Cumhurbaşkanı Reisi ve Dışişleri Bakanı Abdullahiyan ile beraberindekiler için 22 Mayıs'ta Tahran’da cenaze töreni düzenlendi. Törene Türkiye’den Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Dışişleri Bakanı Hakan Fidan katıldı. Cenaze namazını İran’ın dini lideri Hamaney kıldırdı. Dışişleri Bakanı Abdullahiyan, Rey kentinde defnedildi. Reisi'nin naaşı ise bugün doğduğu yer olan Meşhed kentine getirildi. Meşhed'deki cenaze törenine 3 milyon kişinin katıldığı öğrenildi. Reisi'nin akşam namazı öncesinde defnedilmesi beklenirken, naaşı taşıyan araç kalabalık nedeniyle tam 4 saat sonra İmam Rıza Türbesi'ne ulaştı.
Son dakika: İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’ye son veda! Meşhed’de toprağa verildi!Helikopter kazasında hayatını kaybeden İran Cumhurbaşkanı İbrahim ReisiTebriz ve Tahran'da düzenlenen törenlerin ardından bugün Meşhed'de toprağa verildi. Gerçekleşen büyük cenaze töreninde yoğun bir kalabalık oluşurken, törene çok sayıda ülkeden liderler katıldı. İşte detaylar...

İran Cumhurbaşkanı Reisi Meşhed'de son yolculuğuna uğurlanıyor - TV5İran halkı, helikopter kazasında hayatını kaybeden Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'ye veda etti. Halkın yoğun katılım gösterdiği cenaze töreni ile İbrahim Reisi, Meşhed'de toprağa verildi.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’ye son görev | Naaşı Meşhed’e getirildi! A Haber İran’dan bildiriyor! Meydanda 3 milyon kişi var

BUGÜN MEŞHED'DE TOPRAĞA VERİLDİ

Reisi ve beraberindeki Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Doğu Azerbaycan Valisi Malik Rahmeti, Tebriz Cuma İmamı Ayetullah Ali Haşim, Reisi'nin koruması Seyit Mehdi Musevi, pilotlar Tahir Mustafavi ve Muhsin Deryanuş ile teknik personel Behruz Gadimi için iki gün önce başlayan cenaze töreni bugün Meşhed'de devam etti.

İRAN MEDYASI: GÖRKEMLİ VEDA

İran medyası Reisi'nin cenaze töreni için 'görkemli veda' başlığını kullandı. Tehran Times'a göre eşi görülmemiş katılım, merhum cumhurbaşkanının İran halkı üzerindeki derin etkisinin bir kanıtı.

İran'ın Dini lideri Hamaney ise Katar Emiri ile yaptığı görüşmede, İran'ın merhum Cumhurbaşkanı İbrahim Raisi'nin başlattığı yolu sürdürme kararlılığını vurguladı ve İran'ın rotasının son trajediye rağmen değişmeyeceğini söyledi.

CENAZE NAMAZINI HAMANEY KILDIRDI

Reisi ve diğer 7 kişinin naaşları, Tahran Üniversitesine getirildi.

Cenaze namazını üniversite yerleşkesinde İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney kıldırdı.

İZDİHAM VE AĞIT...

Yoğun katılım nedeniyle bölgede izdiham yaşandı. Halk, yapılan anonsun ardından ağıtlar yakarak törenin gerçekleştirileceği Azadi Meydanı'na doğru yürüdü. Kılınan namazın ardından cenazeler tören alanına götürüldü.

5 GÜN ULUSAL YAS İLAN EDİLDİ

İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, yayımladığı taziye mesajında İran halkına başsağlığı dileyerek, ülkede 5 gün ulusal yas ilan etmişti.

Hamaney,Anayasa'nın 131. maddesi uyarınca Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Muhammed Muhbir'e 50 gün süreyle Cumhurbaşkanlığı yetkisinin verildiğini aktarmıştı.

TÜRKİYE'DEN TAZİYE ZİYARETİ

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, helikopter kazasında vefat eden İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi için düzenlenen taziye merasimine katıldı.

19 Mayıs Pazar günü geçirdiği helikopter kazasında hayatını kaybeden İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin cenaze töreni için binlerce kişi toplandı.

Tahran'da Reisi'ye veda!
İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’ye son görev | Naaşı Meşhed’e getirildi! A Haber İran’dan bildiriyor! Meydanda 3 milyon kişi var

TEBRİZ'DEN TAHRAN'A DUALARLA UĞURLANDI

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin cenaze töreni, salı günü helikopterin düştüğü İran'ın kuzeybatı dağlık bölgesinin en büyük şehri olan Tebriz'in kuzeybatısındaki cenaze namazı ve geçit töreniyle başladı.

Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin cenaze törenine yoğun katılım

Tebriz'de binlerce kişi Reisi'yi tekbirlerle ve dualarla uğurladı.

Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ve bazı yetkililer için Tebriz kentinde tören düzenlendi.

Sivil ve askeri yetkililerin katıldığı törende cenazeler büyük bir kalabalığın katılımıyla Şüheda Meydanı'ndan, Musalla Meydanı'na götürüldü.

Helikopter kazasında hayatını kaybeden Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abullahiyan ve diğer yetkililerin cenazeleri, Tebriz kentinden başkent Tahran'a getirildi.

Başkentteki Mehrabad Havaalanına getirilen cenazeler için karşılama töreni düzenlendi.

Reisi ve beraberindeki heyet için saat 07.00'de Tahran Üniversitesi kampüsünde cenaze töreni düzenlendi.

TÜRKİYE'DEN ÜST DÜZEY KATILIM
İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan için Tahran'daki Uluslararası Konferans Merkezi'nde düzenlenen merasime çok sayıda ülkeden devlet başkanı, başkan yardımcısı, bakan, meclis başkanı ve özel temsilciler katıldı.

Başkentteki taziye merasimine İran'ın geçici Cumhurbaşkanı Muhammed Muhbir ile Dışişleri Bakan Vekili Ali Bakıri ev sahipliği yaptı.
Törene Türkiye'den Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın yanı sıra diğer ülkelerden de Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman, Hindistan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Jagdeep Dhankhar, Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif, Azerbaycan Başbakanı Ali Esedov ve Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Rusya Duma Başkanı Vyacheslav Volodin, Çin Başbakan Yardımcısı Zhang Guqing, Özbekistan Ali Meclisi Senato Başkanı Tanzile Narbayeva, Belarus Dışişleri Bakanı Sergey Aleynik, Sri Lanka Dışişleri Bakanı Ali Sabri, Türkmenistan Halk Konseyi Başkanı Kurbankulu Berdimuhammedov ve Afganistan'dan Taliban'ın üst düzey yetkilileri katıldı.

Arap dünyasından da katılımın olduğu merasimde, Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, Suriye Başbakanı Hüseyin Arnus, Irak Başbakanı Muhammed Sudani, Meclis Başkanı Muhammed el-Halbusi, Katar Emiri Temim bin Hamed Al Sani ile Başbakan Şeyh Muhammed bin Abdulrahman Al Sani, Cezayir Meclis Başkanı İbrahim Bugali, Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri, Hizbullah Genel Sekreter Yardımcısı Şeyh Naim Kasım, Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, Kuveyt Dışişleri Bakanı Abdullah Ali Abdullah el-Yahya, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı Abdullah Bin Zayid Al Nahyan, Umman Dışişleri Bakanı Bedr bin Hamed el-Busaidi, Vakıf ile Medya Bakanları, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Neçirvan Barzani, Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye yer aldı.

İran resmi ajansının haberine göre, 50 civarında ülkeden merasime katılım oldu.

REİSİ'YE SON GÖREV
Reisi'nin cenazesi için Meşhed kentinde bazı caddeler trafiğe kapatıldı. İmam Rıza Türbesi'nde toprağa verilecek olan Reisi'nin cenazesi öğle saatlerinde Meşhed'e geldi. Reisi'nin akşam namazı öncesi defnedileceği öğrenildi.

NEDEN İMAM RIZA TÜRBESİ?
Helikopter kazasının hemen ardından İmam Rıza Türbesin'de yeşil İran bayrağının yerine siyah bayrak asılmıştı.

Reisi, 2016 yılında Meşhed kentindeki İmam Rıza Türbe ve Külliyesi'nın vakıf başkanlığını üstlenmişti.

İmam Rıza Türbesi'nin bulunduğu Meşhed kenti, Şiî inancının en önemli merkezlerinden birisi.

5 GÜNLÜK YAS İLAN EDİLDİ

İran hükümeti, bir zamanlar mevcut Dini Lider Ayetullah Hamaney'in potansiyel halefi olarak görülen 63 yaşındaki aşırı muhafazakar din adamı için bu hafta sonunda bir cenaze töreniyle sonuçlanan beş günlük yas ilan edildi.

TAKVİM.COM.TR BÖLGEDEKİ GELİŞMELERİ DAKİKA DAKİKA AKTARIYOR

17:37 Reisi'nin naaşını taşıyan araç kalabalık nedeniyle defalarca durdu. Tam 4 saat sonra Reisi'nin naaşı Meşhed kentindeki İmam Rıza Türbesi'ne ulaştı.

16:55 İran medyası, naaşın türbeye girmek üzere olduğunu duyurdu.

3 MİLYON KİŞİ KATILDI

15.00 Şehit Reisi'nin Meşhed'deki cenaze törenine 3 milyon kişinin katıldığı öğrenildi

Meşhed Belediye Başkanı, "Reisi'nin cenaze töreninde en az 3 milyon kişi bulunuyor ve bu yüzden naaşı taşıyan araba yavaş hareket ediyor" dedi.

İran medyası, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin defnedileceği İmam Rıza türbesindeki mezar yerinden ilk görüntüyü yayımladı.

13.00 Cuma Namazı İmamı Ayetullah Seyyid Muhammed Ali Al-i Haşim'in Tebriz'deki cenaze ve defin töreni Tebriz Saat Meydanı'na gerçekleştirildi.

13:37 Reisi'nin naaşı Meşhed'e getildi.

14:13 İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile helikopter kazasında hayatını kaybeden 60 yaşındaki Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Rey kentindeki Şah bdülaziz Hasani Türbesi'ne defnedildi.

Abdullahiyan'ın defnedildiği türbede, ABD'nin 2020'de Bağdat Uluslararası Havalanın yakınlarında yaptığı saldırıda öldürülen Kasım Süleymani'nin koruması da toprağa verilmişti.

Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan'ın cenaze töreninden bir kare.

Abdullahiyan'ın naaşı tören alanına askeri bando takımı eşliğinde getirildi. Törene eski Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, eski Meclis Başkanı Ali Laricani, eski Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi ve üst düzey isimler katıldı.

11:00 A HABER TEBRİZ'DEN BİLDİRDİ
A Haber Muhabiri Mehmet Karataş, bölgeden son durumu aktardı. Cenaze töreni için bölgede bulunan İranlılar, Başkan Erdoğan ve AKINCI'ya teşekkürlerini ilettiklerini söyleyerek, "Zor zamanımızda bizi yalnız bırakmadınız. Ayaklarınız ağrımasın bizi tek koymadınız" dedi.

Karataş, "İran sokaklarında bizi gururlandıran birçok cümleye şahitlik ettik. Bunları duyduğumuza çok mutlu olduk. Türkiye dediğimiz an Allah razı olsun diyorlar. Bugün en acılı günlerinde bile kahrolsun İsrail, kahrolsun ABD diyorlar. Türkiye'den ise övgü ile bahsediyorlar" ifadelerini kullandı.

İranlılardan Türkiye ve AKINCI'ya teşekkür: ''Ayaklarınız ağrımasın!''

10:57 Reisi'nin naaşını taşıyan uçak Meşhed'e ulaştı.

BİRCEND KENTİNDE TÖREN DÜZENLENDİ

10.54 
Helikopter kazasında ölen İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi için Güney Horasan eyaletinin Bircend kentinde tören düzenlendi.

Cumhurbaşkanı Reisi için düzenlenen veda törenleri Tebriz, Kum, Tahran'dan sonra Güney Horasan eyaletinin yönetim merkezi Bircend'de de yapıldı.

Bakanların da aralarında olduğu sivil ve askeri yetkililerin katıldığı törenin ardından naaş, büyük bir kalabalığın eşliğinde uğurlandı.

Doğu Azerbaycan eyaletinde 19 Mayıs'ta meydana gelen helikopter kazasında beraberindeki üst düzey yetkililerle hayatını kaybeden Reisi için Tebriz, Kum, Tahran'dan sonra Bircend'de düzenlenen veda törenleri bugün Meşhed kentinde sona erecek.

Cumhurbaşkanı Reisi'nin cenazesinin son durağı, doğduğu yer olan Meşhed'deki İmam Rıza Türbesi olacak.

10:28 Reisi'nin ailesi Meşhed havaalanına geldi. Aile, Meşhed Havalimanı'nda karşılandı.

Altından 10 kat daha kıymetli!

22 MAYIS ÇARŞAMBA GÜNÜ NELER YAŞANDI?

15.15 Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Tahran'da Reisi'nin cenaze törenine katıldı.

İran'da Reisi'ye veda! Yılmaz ve Fidan taziye merasimine katıldı!

Yılmaz ile Fidan, dua okuduktan sonra Muhbir ve Bakıriye ile diğer yetkililere taziyelerini iletti.

Taziyeye 10 ülke Cumhurbaşkanı ve Başbakan, 20 ülke Bakan, yaklaşık 20 ülke de Parlamento Başkanı veya Özel Temsilci düzeyinde katıldı.

12.25 Hamaney, Sudani ve Heniye'nin ardından Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'ı ağırladı. Paşinyan Hamaney'e taziyelerini iletirken İran ve Ermenistan'ın ilişkilerini geliştirme konusunda konuştukları bildirildi.

12.05 Hamas Siyasi İşler Büro Başkanı İsmail Heniye, İran dini lideri Hamaney ile görüşüyor.

11.38 Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan Reisi'nin cenaze törenine katılmak için İran'a doğru yola çıktı.

"OLAĞANÜSTÜ BİR KİŞİLİĞİ KAYBETTİK"

11.30 İran'ın dini lideri Hamaney, Sudani ile yaptığı görüşmede merhum İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi için "Olağanüstü bir kişiliği kaybettik. Sayın Cumhurbaşkanımız çok iyi bir kardeş, becerikli, yetkin, samimi ve ciddi bir memurdu. Şimdi Sayın Muhbir anayasaya dayalı olarak ağır bir sorumluluk üstlendi ve Allah'ın izniyle Irak hükümetiyle aynı yolda işbirliği ve anlaşmalar devam edecek." dedi.

11.09 Irak Başbakanı Sayın Muhammed Şia el-Sudani bugün öğle saatlerinde İran'ın dini lideri Ayetullah Hamaney ile bir araya geldi. Sudani, Hamaney'e ve İran halkına başsağlığı diledi.

08.42 İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin cenaze namazı Tahran'da kılındı. Cenaze namazını İran'ın dini lideri Hamaney kıldırdı.

21 MAYIS SALI GÜNÜ NELER YAŞANDI?

13.56 Reisi'nin naaşının başkent Tahran'daki Mehrabad havalimanına ulaştığı bildirildi.

13.22 İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin naaşıTebriz Havalimanı'ndan yola çıktı.

TÜRKİYE'DEN KİM KATILACAK?13.12 Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, yarın Tahran'da İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan için düzenlenecek cenaze törenine katılacak.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Bakan Fidan, İran'a gidiyor!

10.18 Keşmir halkı Reisi için meydanlara indi.

10.02 Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve arkadaşlarının uçak kazasında şehit olmaları nedeniyle taziye ve taziyelerini iletmek üzere bugün Bakü'deki İran Büyükelçiliğinde bulunuyor.

09.48 Tebriz'de Reisi'nin cenaze töreni için Şüheda Meydanı'na inen binlerce kişi, Reisi'nin naaşının taşındığı beyaz çiçeklerle süslenmiş kamyonun etrafını sardı.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin cenazesi Şüheda Meydanı'nda

Kamyona dokunmak isteyen kalabalıkta izdiham çıktı.

09.35 Reisi'nin naaşı, Tebriz'de, cumhurbaşkanına veda için toplanan kalabalığın arasında seyrediyor.

09.05 Tebriz'de binlerce kişi İbrahim Reisi'nin cenaze töreni için Şüheda Meydanı'nda bir araya geldi.

REİSİ'NİN YERİNE GEÇİCİ OLARAK YARDIMCISI GETİRİLDİ
Hamaney ayrıca cumhurbaşkanı bı̇rı̇ncı̇ yardımcısı Muhammed Muhbir'in, geçici lider olarak, anayasanın 131. maddesi gereğı̇ yürütme organının başında olduğunu açıkladı.

Hamaney, Muhbir'in, yargı ve yasama organları başkanlarıyla koordı̇nelı̇ bı̇r şekı̇lde seçı̇mlerı̇ düzenlemek ı̇çı̇n en fazla 50 günü olduğunu söyledı̇.

Abdullahiyan'ın yerine ise İran hükümet kabinesi, Dışişleri Bakan Yardımcısı Ali Bagheri Kani'yi Dışişleri bakan vekili olarak atadı.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan'ın da içinde olduğu helikopter, dağlık alana düştü. Yaşanan kaza sonrası arama kurtarma ekipleri bölgeye ulaştı.

9 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ
Gece saatlerinden bu yana Reisi'ye ulaşmak için çabalar sürerken kötü haber geldi. Helikopter kazasında Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan'ın yanı sıra Tebriz Valisi Malik Rahmeti ve İran lideri Hamaney'in Tebriz Temsilcisi Muhammed Ali Al-i Haşim'in de aralarında yer aldığı 9 kişinin hayatını kaybettiğini bildirildi.

İşte hayatını kaybedenlerin isimleri:

1- Ayetullah Seyyid İbrahim Raisi
2- Ayetullah Seyyid Muhammed Ali El-Haşim
3- Dr. Hossein Amirabdollahian
4- Dr. Malik Rahmati
5- Serdar Seyed Mehdi Musavi
6- Ensar el-Mehdi Birliği (kimliği bilinmiyor)
7-Pilot Albay Seyed Taher Mostafavi
8-Pilot Albay Mohsen Daryanosh
9-Kruçev (kimliği bilinmiyor)TÜRKİYE'DEN İRAN'A DESTEK
İran'ın talebi üzerine Türkiye hızla bölgeye 1 Akıncı İHA ve 1 gece görüş kabiliyetli Cougar tipi helikopter gönderdi.

Reisi'nin helikopteri düştü! Bakan Vahidi gelişmeyi televizyondan takip etti

Ayrıca AFAD'da arama kurtarma çalışmalarına destek için İran'a 32 dağcı ile 6 araç gönderdi.

Reisi'nin helikopterinden son görüntüler

Türkiye'nin, İran Cumhurbaşkanı Reisi ve bazı yetkililerin geçirdiği helikopter kazasına ilişkin arama faaliyetlerinde görevlendirdiği Akıncı İHA, helikopterin enkazı olabileceği düşünülen ısı kaynağını tespit ederek koordinatlarını İran makamlarıyla paylaştı.

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada; " İran makamlarınca Dışişleri Bakanlığımız aracılığıyla yapılan talebe istinaden İran Cumhurbaşkanı ve heyetinin kaza kırıma uğrayan helikopterinin arama kurtarma faaliyetlerine katılmak üzere bir Akıncı İHA ve bir gece görüş kabiliyetli Cougar tipi helikopter görevlendirilmiştir" denildi.

TAKVİM, İran'daki yerel kaynaklara İsrail'le yaşanan gerilim sonrası Reisi'nin helikopterine sabotaj olup olmayacağını sordu. TAKVİM'in ulaştığı kaynaklar, sabotajın ihtimal dahilinde olduğunu belirtti. Reisi'nin konvoyunda 3 helikopter olduğu bildirilirken İran'ın Doğu Azerbaycan Valiliği, "Cumhurbaşkanı Reisi'yi taşıyan helikopter kazasıyla" ilgili henüz "olası ölü ve yaralılar" hakkında bilgi veremeyeceklerini açıkladı.

Reisi'yi taşıyan helikopter düştü! Çok sayıda ekip bölgeye sevk edildi

AKINCI YERİNİ TESPİT ETTİ
İran'daki olumsuz hava koşulları nedeniyle güçlükle yürütülen arama kurtarma çalışmaları için İran'ın talebi üzerine bölgeye gönderilen Akıncı İHA, enkazın yerini tespit etti. Saatlerce Tebriz semalarında uçuş gerçekleştiren Akıncı İHA'nın kaydettiği ısının helikopterin enkazı olduğu anlaşıldı.


Bölgeye 16 kurtarma ekibi ve drone sevk edildi ancak bölgenin geçilmezliği, dağlık ve ormanlık koşullarının yanı sıra elverişsiz hava koşulları, özellikle yoğun sis nedeniyle arama kurtarma çalışmaları zaman alacağı belirtildi. Arama kurtarma çalışmalarına dair ilk görüntüler ise İran basınına yansıdı. Kızılay Derneği Başkanı, helikopterin enkazının bulunmasının ardından kaza mahalline 40 dakikada ulaşıldığını ifade etti.

Kuvvet liderlerinin olağanüstü toplantısından bir fotoğraf.ACİL TOPLANTI YAPILDI
İran'da Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan'ın helikopter kazasında hayatını kaybettiğinin açıklanmasının ardından hükümet kurulu acil toplantı yaptı.

REİSİ'NİN SON GÖRÜNTÜSÜ
İran haber ajansı, Reisi'nin Azerbaycanlı mevkidaşı ile birlikte Pazar günü iki ülke arasındaki sınırda bir su barajının açılışını yaptığını söyledi.

Olay 19 Mayıs'ta, İran'ın Doğu Azerbaycan eyaletindeki açılış töreninin bitiminden sonra meydana geldi.

Haber ajansına göre; konvoyda 3 helikopter bulunuyordu. Diğer iki helikopter güvenli bir şekilde varış noktalarına ulaştı.

İran Cumhurbaşkanı Reisi Meşhed'de son yolculuğuna uğurlanıyor
Helikopter kazasında hayatını kaybeden İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan son yolculuğuna uğurlanıyor. Abdullahiyan Rey kentinde büyük bir kalabalığın katılımıyla defnedildi. Reisi için Meşhed'de cenaze töreni devam ediyor.

 

Pazar günü meydana gelen helikopter kazasında hayatını kaybeden İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan için bugün son törenler düzenleniyor.

Cenazereisii

Reisi'nin tabutu bu sabah doğudaki Birjand kentinde düzenlenen cenaze töreninin ardından İran'ın kuzeydoğusundaki Meşhed kentine götürüldü.

Binlerce İranlı, Reisi'nin doğduğu Meşhed'in ana bulvarını doldurdu.

Abdullahiyan için ise Dışişleri Bakanlığı binası önünde tören düzenlendi.

Sgrhtfgöhj

Merasime çok sayıda ülkeden devlet başkanı, başkan yardımcısı, bakan, meclis başkanı ve özel temsilciler katıldı.

Abdullahiyan'ın naaşı buraya askeri bando eşliğinde getirildi ve tören sonunda Tahran'ın güneyindeki Rey şehrinde defnedildi.

Reisi'nin cenazesini taşıyan büyük bir kamyon, yas tutanların arasından geçerken bazıları Reisi'yi “savaş meydanının adamı” olarak ifade eden pankartları havaya kaldırdı.

Qtw4Yerı7Top

Kamyonun üzerinde Şii İslam'ın sekizinci imamı İmam Rıza'ya atfen “Geldim ey kral, bana sığınak ver” sloganı yazılıydı.

Meşhed sokaklarında, özellikle de Reisi'nin ebedi istirahatgâhı olan ve her yıl milyonlarca hacı tarafından ziyaret edilen İmam Rıza türbesi çevresinde Reisi posterleri, siyah bayraklar ve Şii sembolleri dikildi.

ReisiiiiiicenazeeeDaha önce de ellerinde Reisi'nin resimlerini taşıyan ve bayraklar sallayan binlerce kişi, Raisi'nin tabutunun taşınması için doğudaki Güney Horasan eyaletinin başkenti Birjand'ın sokaklarına dizilmişti.

İran Cumhurbaşkanı Reisi Meşhed'de Son Yolculuğuna UğurlanıyorReisi, İran'ın en kutsal İslami mekânı olan ve Şii Müslümanlar tarafından 9. yüzyılda yaşamış İmam Ali Rıza'nın istirahatgâhı olarak saygı gören altın kubbeli İmam Rıza türbesinde toprağa verilecek.

HELİKOPTER DÜŞMEDEN ÖNCEKİ O ANLAR
İran'a ait telegram kanallarında Reisi'nin uçağı düşmeden önce çekildiği iddia edilen görüntüler paylaşıldı. O anlar kameralara işte böyle yansıdı...

İşte Reisi'nin kazaya karışan helikopterinin içinden son görüntü!

Bu haber 105113 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
FETÖ'den NATO zirvesi öncesi ABD Başkanı Joe Biden'a mektup: Türkiye'yi şikayet ettiler! Hangi 3 ismi verdiler?
FETÖ'den NATO zirvesi öncesi ABD Başkanı Joe Biden'a mektup:...
FETÖ'den NATO zirvesi öncesi ABD Başkanı Joe Biden'a mektup: Türkiye'yi şikayet ettiler! Hangi 3 ismi verdiler?
FETÖ'den NATO zirvesi öncesi ABD Başkanı Joe Biden'a mektup:...