Son dakika haberleri | 10 milyon vatandaşı ilgilendiriyor: Borçlar...
Reklam

Son dakika haberleri | 10 milyon vatandaşı ilgilendiriyor: Borçlar siliniyor, devlet ödeyecek

​​​​​​​Son dakika haberi: Milyonlarca vatandaşın sağlık harcamalarının finansmanını sağlayan genel sağlık sigortası ve prim borcu olanlara yeni imkânlar sunuluyor. Sigortalı çalışmayanlar prim yatırarak sağlık hizmetlerinden yararlanıyor, ödeme gücü olmayanın faturasını da devlet karşılıyor. İşte son dakika haberinin detayları...

04 Eylül 2021 - 10:02

Son dakika haberleri | 10 milyon vatandaşı ilgilendiriyor: Borçlar siliniyor, devlet ödeyecek

Giriş Tarihi: 4.9.2021  09:26 Son Güncelleme: 4.9.2021  09:26

HAZAL ATEŞHAZAL ATEŞ

Son dakika haberleri | 10 milyon vatandaşı ilgilendiriyor: Borçlar siliniyor, devlet ödeyecek

Son dakika haberi: Milyonlarca vatandaşın sağlık harcamalarının finansmanını sağlayan genel sağlık sigortası ve prim borcu olanlara yeni imkânlar sunuluyor. Sigortalı çalışmayanlar prim yatırarak sağlık hizmetlerinden yararlanıyor, ödeme gücü olmayanın faturasını da devlet karşılıyor. İşte son dakika haberinin detayları...

Son dakika haberi... Hiçbir gelir testi yaptırmayan GSS sigortalılarının 30Kasım'a kadar gelir testine başvurmaları ve hane içindeki gelirinin asgari ücretin brüt tutarının üçte birinden az olduğunun tespiti durumunda borçları silinecek, primi devlet tarafından ödenecek. Sosyal Güvenlik Kurumu genel sağlık sigortası konusunda merak edilen sorulara yanıt verdi. Milyonları ilgilendiren sağlık primine ilişkin merak edilen soruların yanıtları şöyle:

GENEL SAĞLIK SİGORTASI KAVRAMI NEYİ İFADE EDİYOR?

Genel sağlık sigortası; kişilerin öncelikle sağlıklarının korunmasını, sağlık riskleri ile karşılaşmaları halinde ise oluşan harcamaların finansmanını sağlayan sigortayı ifade ediyor. Ekonomik gücü, isteğine bakılmadan ortaya çıkacak hastalık riskine karşı sağlık hizmetlerine eşit şekilde erişimi sağlıyor.

GENEL SAĞLIK SİGORTASI HANGİ TARİHTEN İTİBAREN ZORUNLU HALE GELDİ VE KİMLER GENEL SAĞLIK SİGORTASI KAPSAMINDA?

Zorunlu olarak herkesin genel sağlık sigortası kapsamına alınması Ocak 2012'de başladı. Kapsam dışı olarak adlandırılan banka sandıkları mensupları, hükümlü tutuklular, yurt dışından sağlık hizmeti alma hakkı olanlar denilen kesim hariç olmak üzere Türkiye'de ikamet eden herkes genel sağlık sigortası kapsamında yer alıyor. Sigortalı çalışan, kendi nam ve hesabına çalışan, devlet memuru olan, 65 yaş aylığı alan, şeref aylığı alan, stajyer avukatlar, işsizlik ve kısa çalışma ödeneği alan herkes genel sağlık sigortası kapsamında bulunuyor.

BU YIL İÇİN GSS PRİM TUTARI NE KADARDIR?

Geliri brüt asgari üçte birinin üzerinde olan kişilerin ödemesi gereken prim tutarı brüt asgari ücretin yüzde 3'ü tutarındadır. Bu nedenle bu yıl için bu kapsamdaki kişilerin ödeyeceği prim tutarı aylık 107.33 lira.

PRİMİNİ KENDİ CEBİNDEN ÖDEYENLER İLE PRİMLERİ DEVLET TARAFINDAN KARŞILANAN GENEL SAĞLIK SİGORTALILARI İÇİN SAĞLIKTAN YARARLANMA ŞARTLARI AYNI MIDIR?

Eski yeşil kartlılar sağlık hizmet sunucularına müracaat etmeleri halinde herhangi bir şart aranmıyor. Primini kendi cebinden ödeyen kişiler için ise 2 temel kural var; bu kişilerin 30 gün prim ödemesinin bulunması ve 60 günden fazla prim borcunun bulunmaması gerekiyor. Daha önce hiç gelir testi yaptırmayan GSS sigortalılarının, 30 Kasım 2021'e kadar gelir testine başvurmaları ve hane içindeki gelirlerinin asgari ücretin brüt tutarının üçte birinden az olduğunun tespiti halinde GSS prim borçları silinecek ve primleri devlet tarafından ödenecek.

SAĞLIK PRİMİ BORÇLARINDAN KURTULMAK İÇİN NE YAPMAM GEREKİYOR?

Son yapılandırma kanunu ile hiç para ödemeden veya ödeme kolaylığıyla borçtan kurtulma olanağı getirildi. Eğitimini tamamladıktan sonra bir işte çalışmayanların, sigortalı çalışırken sonradan işsiz kalanların yapılandırma süresi dolmadan önce borcunun bulunup bulunmadığını e-Devlet üzerinden sorgulaması gerekiyor. Başvuru şartı bulunmuyor, borçların faizleri otomatik olarak silindi. Borcun ana parasını ödeyenler de faiz, ceza ile karşılaşmayacak.

KISMİ SÜRELİ, PART-TİME ÇALIŞANLAR GENEL SAĞLIK SİGORTASI KAPSAMINDA MI?

Daha önceden kısmi süreli ve çağrı üzerine çalışanlar ile çalıştığı saat karşılığında ücret alanlardan saat ücretli çalışanlardan 20 gün ve altı sürelerde çalışanlar eksik günlerine ait sağlık primlerini 30 güne tamamlıyordu. Mart 2020 tarihinde yapılan düzenlemeyle bu süre 8 gün ve daha az çalışanlar olarak düşürüldü. Ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalışanların eksik günlerine ait sağlık primlerini tamamlama zorunluluğu da kaldırıldı. Nisan 2020'de yapılan düzenlemeyle nakdi ücret desteği alanlardan sigortalı ya da genel sağlık sigortalısının bakmakla yükümlü olduğu kişi durumunda olmayanlar, primleri işsizlik fonundan karşılanmak suretiyle genel sağlık sigortası kapsamına alındı.

SAĞLIK HİZMETLERİNDEN YAPILANDIRMA SONRASI HEMEN YARARLANABİLİR MİYİM?

Borcunu yapılandıranlar, bu borcun haricinde 60 günden fazla prim borcu olmaması ya da bu borçlarını geçmişteki kanunlara göre taksitlendirmiş olanlar borç yapılandırmanın ilk taksitini ödemeleri halinde genel sağlık sigortasından yararlanabilecek. Sağlık prim borcu bulunanlara normalde SGK üzerinden sağlık hizmeti verilmiyor. Ancak, bir süredir geçici düzenlemeler ile prim borcu olanlara sağlık hizmetinden yararlanma imkânı sağlanıyor. GSS prim borcu bulunanlar bu yılın sonuna kadar devlete ait hastaneler ile devlet üniversitelerine ait hastanelerden sağlık hizmeti alabiliyor.

GELİR DURUMU DEĞİŞENLER TEKRAR GELİR TESTİNE GİDEBİLİR Mİ?

Bu kapsamdaki sigortalılardan gelir durumu değişenler durumunun değiştiği tarihten itibaren yeniden gelir testi için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına müracaat edebilirler.

GELİR TESTİ İŞLEMİ NEDİR, KİMLER YAPTIRMAKTADIR?

Sosyal güvencesi olmayan vatandaşların prim ödeyip ödeyemeyeceklerini; ödeyeceklerse ne kadar prim ödeyeceğini belirleyen işlem gelir testidir. Bu kapsamdaki vatandaşların genel sağlık sigortalısı oldukları tarihten itibaren ikametlerinin bulunduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına müracaat ederek gelir testi yaptırmaları gerekiyor. Bugüne kadar gelir testine hiç başvurmamış olanlar 2021'in Kasım ayına kadar başvurabilir.

GENEL SAĞLIK SİGORTASI KAPSAMINDA GETİRİLEN DİĞER YENİLİKLER NELERDİR?

Gençler için mezuniyet tarihinden itibaren belli yaş ve süre sınırı olmak üzere sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanma imkânı getirildi. Lise mezunu gençlerimize 20, üniversite mezunu gençlerimize 25 yaşına kadar anne ya da babasından iki yıl boyunca bakmakla yükümlü olarak, anne veya babasından yararlanamıyor ise primi devlet tarafından karşılanmak üzere genel sağlık sigortalısı olabiliyor.

Bu haber 975647 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AK Parti'nin Türk siyasetindeki 21 yılı! Başkan Erdoğan'dan 84 milyona mektup | 2023 vurgusu
AK Parti'nin Türk siyasetindeki 21 yılı! Başkan Erdoğan'dan 84...
Müjde Başkan Erdoğan'dan! Tarım Kredi marketlerinde büyük indirim! Vatandaşa nefes aldırdı! İşte kalem kalem fiyatı ucuzlayan o ürünler
Müjde Başkan Erdoğan'dan! Tarım Kredi marketlerinde büyük...