Son dakika: Dörtlü Zirve’nin ardından ortak bildiri! Başkan...
Reklam

Son dakika: Dörtlü Zirve'nin ardından ortak bildiri! Başkan Erdoğan'ın o sözü ilk kez uluslararası bir bildiride yer aldı

Son dakika haberine göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk kez Togo'ya ziyaret gerçekleştirdi. Erdoğan, Togo Cumhurbaşkanı Gnassingbe ile heyetler arası toplantısında konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarında, "Togo'nun FETÖ ile mücadelemiz bağlamında verdiği destek takdire şayandır." ifadelerini kullandı. Erdoğan, "Siyasi, askeri, ekonomik, güvenlik bütün bu alanlara yönelik adımlar atabiliriz" şeklinde konuştu.

19 Ekim 2021 - 23:42

Son dakika: Dörtlü Zirve'nin ardından ortak bildiri! Başkan Erdoğan'ın o sözü ilk kez uluslararası bir bildiride yer aldı

Giriş Tarihi: 19.10.2021  22:33 Son Güncelleme: 19.10.2021  23:49

Başkan Erdoğan'ın 3 Afrika ülkesi lideriyle yaptığı görüşmenin ardından Cumhurbaşkanlığından açıklama

Cumhurbaşkanlığı, Başkan Erdoğan'ın TogoBurkina Faso ve Liberya Devlet Başkanlarıyla görüşmelerine dair nihai bildiri yayımladı. Dört devlet başkanı, güvenlik, sağlık, iklim ve kalkınma ortamından kaynaklanan sınamalara ilişkin fikir teatisinde bulundu.

Başkan Erdoğan’ın 3 Afrika ülkesi lideriyle yaptığı görüşmenin ardından Cumhurbaşkanlığından açıklamaDevlet başkanları, bilhassa Gine Körfezinde, küresel korsanlıkla mücadele etmek için kararlı adımlar atılması gerektiğini dile getirdi. Dört devlet başkanı ayrıca Türkiye ve Afrika ülkeleri arasında iş birliğine ilişkin fikir teatisinde bulundu.

Son dakika: Dörtlü Zirve’nin ardından ortak bildiri! Başkan Erdoğan’ın o sözü ilk kez uluslararası bir bildiride yer aldı

Son dakika haberleri: Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın Togo'da katıldığı dörtlü zirve sonrası bildiri yayımlandı. Gine Körfezi'nde küresel korsanlıkla mücadele etmek için kararlı adımlar atılması gerektiğini ifade eden Devlet Başkanları, DEAŞFETÖ, El-Kaide ve Boko Haram dahil olmak üzere terör örgütleri arasında hiçbir ayrım gözetmeden, terörizmle mücadele konusunda kararlılıklarını teyit ettiler. Ayrıca, Başkan Erdoğan'ın "birlikte daha adil bir dünya" mesajı da ilk defa uluslararası bir bildiride yer aldı. İşte son dakika haberinin ayrıntıları...

Son dakika haberleri: Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın Togo'da katıldığı Dörtlü Zirve sonrası bildiri yayımlandı.

Dört Devlet Başkanı, güvenlik, sağlık, iklim ve kalkınma ortamından kaynaklanan sınamalara ilişkin ortak menfaat meselelerine ilişkin fikir teatisinde bulundu.

TÜRKİYE İLE AFRİKA ARASINDAKİ İŞ BİRLİĞİNE İLİŞKİN FİKİR TEATİSİNDE BULUNULDU

Devlet Başkanları, bilhassa Gine Körfezi'nde küresel korsanlıkla mücadele etmek için kararlı adımlar atılması gerektiğini ifade etti. Dört Devlet Başkanı ayrıca, Türkiye ile Afrika ülkeleri arasındaki iş birliğine ilişkin fikir teatisinde bulundu.

TERÖR ÖRGÜTLERİ ARASINDA HİÇBİR AYRIM YAPILMAYACAK

Devlet Başkanları, DEAŞFETÖ, El-Kaide ve Boko Haram dahil olmak üzere terör örgütleri arasında hiçbir ayrım gözetmeden, terörizmle mücadele konusunda kararlılıklarını teyit ettiler.

Uluslararası Topluma salgınla mücadele kurallara uyma çağrısı yapıldı.

TÜRKİYE'NİN AFRİKA'DA BARIŞ VE İSTİKRARA OLAN KARARLI BAĞLILIĞI TEYİT EDİLDİ

Bildiride, Başkan Erdoğan'ın Afrika'da barış ve istikrara olan kararlı bağlılığını özellikle yeniden teyit ettiği aktarılırken, Türkiye'nin Afrika'daki varlığının sadece karşılıklı yarar sağlayan ekonomik ve ticari hedeflere dayanmadığı, aynı zamanda çok sektörlü projeler temelinde teknik yardım yoluyla Afrika'nın kalkınma zaruretini de içerdiği hatırlatıldı.

Son dakika: Afrika'daki dörtlü zirveden bildiri

Bildiride, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı (COP26) ve kasım ayında İskoçya'nın Glasgow kentinde yapılması planlanan Dünya Liderleri Zirvesi çerçevesinde devlet başkanları, sanayileşmiş ülkelere, sera gazı emisyonlarının azaltılmasına önemli ölçüde katkıda bulunmak suretiyle taahhüt ve eylemlerini artırmaları ve gerçekleştirmelerinin yanı sıra, yenilenebilir enerjinin teşviki için de çağrıda bulundu.TÜRK EKONOMİSİNİN DİKKATE DEĞER İLERLEMESİ VE GÜCÜNÜ KABUL EDİLDİ

Bildiride, işbirliği ile ilgili olarak devlet başkanları, Türkiye'nin Afrika için stratejik bir ortak olarak rolünü meşrulaştıran ve onu uluslararası sahnede önemli bir aktör haline getiren Türk ekonomisinin dikkate değer ilerlemesini ve gücünü kabul etti.

Bildiride devlet başkanları, iki ortak tarafından belirlenen çok iddialı hedeflere henüz ulaşmamış olsa da, Afrika ile ticaret hacminin, Covid-19 pandemisinin ortaya çıkmasına bağlı engellere rağmen on yıllık işbirliğinde üç mislinden fazla arttığını kaydetti. Devlet başkanlarının pandeminin getirdiği kısıtlamalara rağmen Afrika'daki büyüme beklentilerinin umut verici olduğunu vurguladıkları bildiride, bunun Türkiye ile ortaklığın güçlendirilmesine ve mevcut bağlamda daha adil ve dayanıklı hale getirilmesine katkıda bulunduğu aktarıldı.

DAHA ADİL BİR DÜNYA ÇAĞRISI

Devlet Başkanları, birlikte daha adil bir dünya için, İstanbul'da, sırasıyla 21-22 Ekim 2021 ve 17-18 Aralık 2021 tarihlerinde yapılacak olan Üçüncü Türkiye-Afrika Ekonomi ve İşbirliği Forumu'nu ve Üçüncü Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesini memnuniyetle karşıladı.

Öte yandan, Başkan Erdoğan'ın "birlikte daha adil bir dünya" mesajı da ilk defa uluslararası bir bildiride yer aldı.

DÖRT ÜLKE İLETİŞİM KANALLARINI GÜÇLENDİRME HUSUSUNDA UZLAŞTI

Lome toplantısının kardeşlik ve mükemmel bir anlayış ortamında gerçekleştiği ifade edilen bildiride, devlet başkanlarının ilişkilerini simgeleyen dostluk ve dürüstlük ruhu içinde daha sık görüş alışverişinde bulunmak için ülkeleri arasındaki iletişim kanallarını güçlendirme hususunda uzlaştığı belirtildi.

Bildiride, devlet başkanlarının Togo Cumhurbaşkanı Gnassingbe'ye Togo Hükümetine ve halkına, kendilerine ve heyetlerine yapılan sıcak ve kardeşçe karşılama için derin takdir ve şükranlarını ifade ettiği aktarıldı.

Son dakika: Erdoğan'dan Togo'da net mesajlar: Adımlar atabiliriz!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Togo Cumhurbaşkanı Gnassingbe tarafından böyle karşılandı

Son dakika haberine göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk kez Togo'ya ziyaret gerçekleştirdi. Erdoğan, Togo Cumhurbaşkanı Gnassingbe ile heyetler arası toplantısında konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarında, "Togo'nun FETÖ ile mücadelemiz bağlamında verdiği destek takdire şayandır." ifadelerini kullandı. Erdoğan, "Siyasi, askeri, ekonomik, güvenlik bütün bu alanlara yönelik adımlar atabiliriz" şeklinde konuştu.

Erdoğan'dan Togo'da net mesajlar: Adımlar atabiliriz!Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Togo Cumhurbaşkanı Faure Essozimna Gnassingbe, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda baş başa yaptıkları görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Konuşmasına, Türkiye'den dost ülke Togo'ya cumhurbaşkanı düzeyinde ilk ziyareti gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadığını ifade ederek başlayan Erdoğan, Gnassingbe'yi, 2014 yılında göreve başlama törenine iştiraki vesilesiyle Ankara'da misafir ettiğini hatırlattı.

Son dönemde düzenlenen karşılıklı üst düzey ziyaretlerin ikili ilişkilerde önemli bir ivme yakalanmasını sağladığına işaret eden Erdoğan, bu ziyaretler vesilesiyle birçok anlaşma imzalandığını, iş birliği alanları üzerinde mutabık kalındığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Gnassingbe ile bugün yaptıkları ikili ve heyetler arası görüşmelerde ilişkileri nasıl daha ileri noktalara taşıyacaklarını ele aldıklarını anlatan Erdoğan, "Togo ile esasen birçok konuda benzer görüş ve yaklaşıma sahibiz. Siyasi, ekonomik, ticari ve askeri alanlarda iş birliğimizi ilerletme arzusundayız." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Liberya Devlet Başkanı Weah ile görüştü

İLGİLİ HABER

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Liberya Devlet Başkanı Weah ile görüştü

Gnassingbe ile bölgesel konular hakkında fikir alışverişinde de bulunduklarını belirten Erdoğan, "Türkiye, Togo'nun bölgesinde ve Afrika kıtasının genelinde ihtilafların barışçıl çözümü konusunda yürüttüğü aktif dış politikayı takdirle izlemektedir." diye konuştu.

Türkiye'nin Lome Büyükelçiliğini 1 Nisan 2021'de faaliyete geçirdiklerini söyleyen Erdoğan, Togo'nun da yıl sonuna kadar Ankara Büyükelçiliğini açacağını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Togo'da üç Afrika ülkesinin liderleriyle bir araya geldi

İLGİLİ HABER

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Togo'da üç Afrika ülkesinin liderleriyle bir araya geldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Togo'nun FETÖ terör örgütüyle mücadelemiz bağlamında verdiği destek takdire şayandır. Sayın Cumhurbaşkanı, bizzat verdiği talimatlarla Togo'daki FETÖ okulunun kapatılmasında ve Maarif Vakfımızın okul açmasında ülkemize destek olmuştur. FETÖ ile mücadelemizdeki bu kararlı duruşundan ötürü kendisine şahsım, milletim adına teşekkür ediyorum." dedi.

Son dakika: Erdoğandan Togoda net mesajlar: Adımlar atabiliriz

Lome'de Türkiye Maarif Vakfının iki okulunun faaliyete geçmiş durumda olduğunu dile getiren Erdoğan, "Maarif Vakfımız verdiği kaliteli eğitimle Togo eğitim sistemine ve Togolu öğrencilerin yetişmesine önemli katkılar sağlayacaktır. Bugünkü ikili görüşmemizde, Maarif Vakfımızın Başkanına da bunu hatırlatmak istiyorum. Bir de Maarif Vakfı olarak bir spor okulu açması noktasında kendileriyle mutabık kaldık." diye konuştu.

Henüz arzu edilen seviyede olmasa da iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin giderek geliştiğini söyleyen Erdoğan, "2020 yılında 148 milyon dolarlık ticaret hacmine ulaştık. 2018-2022 Ulusal Kalkınma Planımız çerçevesinde Türk firmaları turizm, tarım, enerji, inşaat gibi sektörlerde Togo'da örnek gösterilecek yatırımlara imza atmaya hazırdır." ifadelerini kullandı.

Kalkınma alanındaki iş birliğini de kararlılıkla sürdürdüklerini belirten Erdoğan, "Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığımızca 2012 yılından bu yana Togo'da sağlık ve eğitim alanında birçok proje gerçekleştirildi. Aynı şekilde şimdiye kadar Türkiye burslarından 89 öğrenci yararlandı. Bu sayının artarak devam etmesini arzu ediyoruz." dedi.

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında da dayanışmalarını sürdüreceklerini vurgulayan Erdoğan, "Togo, Burkina Faso ve Liberya'ya hem Türkiye olarak hem de Türk Konseyi olarak önümüzdeki dönemde aşı bağışında bulunacağız. Türk Konseyi üyesi Azerbaycan ve gözlemci üye Macaristan'ın da katkılarıyla aşıları sizlere ulaştıracağız." diye konuştu.

Erdoğan, Cumhurbaşkanı Gnassingbe ve Togo halkına misafirperverlikleri için teşekkür etti. 

Son dakika: Erdoğandan Togoda net mesajlar: Adımlar atabiliriz

 

"Tekrar geleceğim"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Ziyarete ilişkin bir soru üzerine Erdoğan, "Cumhurbaşkanı seçildiğimde bildiğiniz gibi Gnassingbe yemin törenime katılmıştı. O günden bu güne tabii Togo'ya ve değerli dostuma böyle bir adeta borcum vardı ve kendilerine bu borcumu ilk fırsatta gidereceğimi söylemiştim. Şimdi de Togo'ya bu ziyaretle bu borcumu gidermiş oldum." dedi.

Bugüne kadar Afrika'ya yaptığı ziyaretlere de değinen Erdoğan, görev süresi boyunca 28 Afrika ülkesine 38 ziyaret gerçekleştirdiğini bildirdi. Erdoğan, "Bunlar şimdi daha da artıyor. İşte şu anda gördüğünüz gibi dün Angola, bugün Togo ve buradan da Nijerya'ya geçeceğiz. Çok kısa bir zaman içerisinde Afrika'da 3-4 ülkeye tekrar geleceğim, tekrar geleceğim, tekrar geleceğim." ifadesini kullandı.

Erdoğan, FETÖ'nün Afrika'daki yapılanmasına karşı yürütülen mücadeleye ilişkin soru üzerine de şunları söyledi:

"Değerli dostum Gnassingbe gerçekten FETÖ konusunda hassas. Burkina Faso, Liberya onlarla da yapacağımız görüşmede kesinlikle tabii ki bu FETÖ konusu yine gündeme gelecek ve yoğun bir şekilde biz FETÖ belasından bu ülkelerin, bu dost, kardeş ülkelerin de temizlenmesini istiyoruz ve onların da bu konuda aynı hassasiyet içerisinde olduğunu biliyorum, görüyorum. İnşallah bunu başaracağız."

İki ülkenin hangi alanlarda ilişkileri geliştirmek istediği yönündeki soruya karşılık Erdoğan, siyasi, askeri, ekonomik, güvenlik alanlarında ilişkileri geliştirmek istediklerini ifade etti. Togo'nun stratejik bir noktada bulunduğunu belirten Erdoğan, bu tür adımları birlikte atabileceklerini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

"Özellikle de savunma sanayiinde beraber atabileceğimiz adımlarımız var. Tarımda yine beraber atabileceğimiz adımlar var. Bunun yanında özellikle bizim terörün bu bölgeye sızmaması için de askeri güvenlik iş birliği adımlarını da atabiliriz. Bunu ikili görüşmede de değerli dostuma söyledim ve her zaman biz bu konuda da Togo'nun yanında yer almaya devam edeceğiz."

İki ülke arasında 2 anlaşma imzalandı

Bu arada, basın toplantısı öncesinde Erdoğan ve Gnassingbe'nin huzurunda iki ülke arasındaki anlaşmalar imzalandı.

Bu doğrultuda, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Togo Dışişleri Bakanı Robert Dussey tarafından, iki ülke hükümetleri arasında, "Diplomatik Temsilcilikler için Arsa Takasına İlişkin Protokol" ve "Türkiye Maarif Vakfı ve Togo Cumhuriyeti Arasında Ev Sahibi Ülke Anlaşması" imza altına alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Togo Cumhurbaşkanı Gnassingbe tarafından böyle karşılandı

19.10.2021 17:36

1 / 34

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, özel uçak "TUR" ile TSİ 15.15'te Togo'nun başkenti Lome'ye geldi.

2 / 34

Erdoğan, Gnassingbe Eyadema Uluslararası Havalimanı'nda Togo Cumhurbaşkanı Faure Essozimna Gnassingbe tarafından karşılandı.

3 / 34

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, AK Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Efkan Ala, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da Lome'ye geldi.

4 / 34

5 / 34

6 / 34

7 / 34

 

8 / 34

9 / 34

10 / 34

11 / 34

12 / 34

13 / 34

14 / 34

15 / 34

16 / 34

17 / 34

18 / 34

19 / 34

20 / 34

21 / 34

22 / 34

23 / 34

24 / 34

25 / 34

26 / 34

27 / 34

28 / 34

29 / 34

30 / 34

31 / 34

32 / 34

33 / 34

34 / 34

 

Togolu kız öğrenciden Emine Erdoğan'a duygusal mektup

İLGİLİ HABER

Togolu kız öğrenciden Emine Erdoğan'a duygusal mektup

Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan Togo'da

İLGİLİ HABER

Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan Togo'da

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Angola Meclisi'nde konuştu: Bu yaklaşımları reddediyoruz

İLGİLİ HABER

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Angola Meclisi'nde konuştu: Bu yaklaşımları reddediyoruz

Son dakika: Başkan Erdoğan: Togo'nun FETÖ ile mücadelemize verdiği destek takdire şayan

Bu haber 990329 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SON DAKİKA: CHP hendek terörünü görmezden geldi, HDP'ye sahip çıktı! TBMM'de ortalık karıştı...
SON DAKİKA: CHP hendek terörünü görmezden geldi, HDP'ye sahip...
Son dakika haberleri: Erdoğan yeni ekonomi modelini tek tek anlattı: Düşük faizle, üretimi ve ihracatı destekleyeceğiz
Son dakika haberleri: Erdoğan yeni ekonomi modelini tek tek...