Son dakika: Bilecik’te 109 tonluk rezerv bugün açıldı! Başkan...
Reklam

Son dakika: Bilecik'te 109 tonluk rezerv bugün açıldı! Başkan Erdoğan'dan önemli açıklamalar: Karadeniz gazı için tarih verdi

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Gübretaş Maden Yatırımları A.Ş Söğüt Altın Madeni Tesis Açılışı ve İlk Altın Dökümü Töreni'nde önemli açıklamalarda bulundu. Gübretaş Altın Madeni Tesisinin ilk etapta yıllık 2,5 ton altın üreteceğini belirten Başkan Erdoğan, tam kapasiteye geçtiğinde ülkenin altın üretiminde ilk üç madeninden biri olacağını söyledi. Başkan Erdoğan, "2000 yılında neredeyse sıfır olan altın üretimimiz 2022 yılında 42 tonla Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdı." dedi.

27 Ocak 2023 - 17:14

Son dakika: Bilecik'te 109 tonluk rezerv bugün açıldı! Başkan Erdoğan'dan önemli açıklamalar: Karadeniz gazı için tarih verdi

Giriş Tarihi: 27.1.2023  15:04 Son Güncelleme: 27.1.2023  16:59

Son dakika: Söğüt Altın Madeni açıldı! Başkan Erdoğan duyurdu: İlk etapta yıllık 2,5 ton altın üretilecek 

Son dakika: Bilecik’te 109 tonluk rezerv bugün açıldı! Başkan Erdoğan’dan önemli açıklamalar: Karadeniz gazı için tarih verdiSon dakika haberi... Başkan Recep Tayyip ErdoğanBilecik’te Gübretaş Maden Yatırımları A.Ş Altın Madeni Açılışı ve İlk Altın Dökümü Töreni’nde önemli açıklamalarda bulundu. "Bugüne kadar yaklaşık 70 milyon dolar yatırım gerçekleştirilerek projenin ilk kısmı tamamlandı" diyen Başkan Erdoğan, "Bu tesis, ilk etapta yıllık 2,5 tona kadar altın üretme kapasitesiyle çalışacak." ifadelerini kullandı. Erdoğan, "Mart ayı sonu itibarıyla Karadeniz gazını hanelere vermeye başlıyoruz" diyerek müjdeyi verdi. Başkan Erdoğan, "2000 yılında neredeyse sıfır olan altın üretimimiz, 2020 yılında 42 tonla Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdı." dedi.

Son dakika haberleri: Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Gübretaş Maden Yatırımları A.Ş Söğüt Altın Madeni Tesis Açılışı ve İlk Altın Dökümü Töreni'nde önemli açıklamalarda bulundu. Gübretaş Altın Madeni Tesisinin ilk etapta yıllık 2,5 ton altın üreteceğini belirten Başkan Erdoğan, tam kapasiteye geçtiğinde ülkenin altın üretiminde ilk üç madeninden biri olacağını söyledi. Başkan Erdoğan, "2000 yılında neredeyse sıfır olan altın üretimimiz 2022 yılında 42 tonla Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdı." dedi. Erdoğan ayrıca, mart ayı sonu itibarıyla Karadeniz Gazı'nın hanelere verilmeye başlanacağını söyledi.

Son dakika: Söğüt Altın Madeni açıldı! Başkan Erdoğan duyurdu: İlk etapta yıllık 2,5 ton altın üretilecek

Son dakika haberleri: Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Gübretaş Maden Yatırımları A.Ş Söğüt Altın Madeni Tesis Açılışı ve İlk Altın Dökümü Töreni'nde konuştu.

Başkan Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar:

"TÜRKİYE'DE EN FAZLA ALTIN ÜRETİMİ YAPAN 3 MADENDEN BİRİ OLACAK"

"Tesis ilk altın dökümünü yapacak halde üretime hazır hale getirildi. Kalan fazların yatırımlarını 3 yıl içinde neticelendirmeyi hedefliyoruz. Yıllık üretim miktarını 6,5 tona yükselteceğiz. 35 tonluk altın üretimi dikkate alındığında Söğüt Altın Madeni'nin önemi daha da iyi anlaşılacaktır. Tam kapasite ile üretime geçtiğinde ülkemizde en fazla altın üretimi yapılan 3 madenden biri haline gelecek.

Son Dakika: Söğüt Altın Madeni açıldı! Başkan Erdoğan: Altın üretimi 2022 yılında cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdı

Başkan Recep Tayyip ErdoğanBilecik'te Gübretaş Maden Yatırımları A.Ş Altın Madeni Açılışı ve İlk Altın Dökümü Töreni'nde konuştu. Erdoğan, katılanları selamlayarak kendilerini bir araya getiren Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü ile yönetimine teşekkür etti.

Söğüt Altın Madeni'nin tüm ülke için hayırlı olmasını dileyen Erdoğan, "Gübretaş Maden Yatırımları uhdesinde bulunan Söğüt Altın Madeni'yle ilgili yatırım sürecini 2021 yılı Ocak ayı itibarıyla başlatmıştık. Maden sahasında yapılan çalışmalar neticesinde 109 ton altın kaynağı ile 60 ton altın rezervi tespit edildi. Bir başka ifadeyle 3,5 milyon ons kaynağı 1,92 milyon ons rezerve tekabül eden bu altının bir an önce Türk ekonomisine kazandırılması için çalışmaları hızlandırdık." ifadelerini kullandı.

Başkan Erdoğan, maden sahasındaki yatırım faaliyetleri üç ayrı faz olarak toplam 500 milyon dolara ulaşacak şekilde planlandıklarını belirterek şöyle devam etti:

"Bugüne kadar yaklaşık 70 milyon dolar yatırım gerçekleştirilerek projenin ilk kısmı tamamlandı. Daha önce söz verdiğimiz gibi tesis ilk altın dökümünü yapacak şekilde hazır hale getirildi. Bu tesis, ilk etapta yıllık 2,5 tona kadar altın üretme kapasitesiyle çalışacak. Kalan iki fazın yatırımlarını da üç yıl içinde neticelendirmeyi planlıyoruz. Böylece yıllık üretim miktarını inşallah yaklaşık 6,5 tona yükselteceğiz. Ülkemizin ortalama yıllık altın üretiminin 35 ton civarında olduğu dikkate alındığında söğüt altın madeninin önemi daha iyi anlaşılacaktır. Burası tam kapasite ile faaliyete geçtiğinde ülkemizde en çok altın üretimi yapılan ilk üç madenden birisi olacaktır."

Söğüt Altın Madeni sahasında yaklaşık bin kişinin istihdam edildiğini anlatan Erdoğan, ilerleyen dönemlerde bu sayının 1300'ü bulmasını beklediklerini dile getirdi.

Başkan Erdoğan Söğüt ve Bilecik ile birlikte Türkiye'nin ekonomisine önemli katkı sağlayacak tesisin hayırlı olmasını dileyerek emeği geçenleri tebrik etti.

Bilecik'e sadece altın madeni açılışı için gelmediklerini söyleyen Erdoğan, "Valilik önünde bizleri bekleyen Bilecikli kardeşlerimizle kucaklaşacağız. Bu vesileyle toplam yatırım tutarı 1 milyar 771 milyon lirayı bulan kamu ile 653 milyon lirayı olan özel sektör projelerinin resmi açılış sevincini vatandaşlarımızla birlikte Bilecik'te yaşayacağız. Ardından Bilecikli gençlerimizin heyecanına coşkusuna ortak olacağız. Müjdelerle açılışlarla hizmetlerle dolu bir programla yıllar sonra Bilecik ve Bilecikli kardeşlerimizle hasret gidereceğiz." diye konuştu.

Erdoğan, Türkiye'nin 2002 yılından itibaren tarihinin en büyük kalkınma ve demokrasi hamlelerini gerçekleştirdiğine işaret ederek son 20 yılda gerçekten büyük bir gayret ve samimiyetle çalışarak ülkeyi bölgesinin üretim ve ticaret merkezi haline getirdiklerini vurguladı.

Nerede bir eksik, sıkıntı veya geliştirilmeye muhtaç bir alan varsa hiçbirini ihmal etmeden hepsini çözüme kavuşturduklarını kaydeden Erdoğan, "Göreve geldiğimiz Türkiye ile bugünün Türkiyesi arasındaki o devasa farkı meselelere, ideolojilerinin penceresinden bakmayan herkes görebiliyor." dedi.


BİLECİK VALİSİNE TALİMAT VERDİ

Bilhassa yaşı 35-40'ın üzerinde olan ve ülkenin eski sorunlarını bilen, hatırlayan vatandaşların, iktidarları döneminde yapılan hizmetlerin büyüklüğünü ve ne manaya geldiğini gayet iyi bildiğini söyledi.

Kalkınmanın temel altyapısını oluşturan eğitim, sağlık, ulaştırma, haberleşme, enerji gibi alanlarda sadece 20 yılda katettikleri mesafenin takdire şayan olduğunu vurgulayan Erdoğan, eğitimde binadan personele pek çok kronik sorunu çözdüklerini, hastanelerin sağlık hizmetlerinde örnek gösterildiğini anlattı.

Konuşması sırasında yolların standardının birçok Avrupa ülkesinin bile üzerinde olduğuna işaret ederek Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'na seslenen Erdoğan, "Adil Bey, yalnız bu Söğüt ile ilgili bir bölüm varmış. Bilmiyorum. Fazla değil dediler." ifadesini kullandı.

Daha sonra Erdoğan'ın, "Şu anda sıkıntılı, bozuk olan yer neresi?" diye soru yönelttiği Bilecik Valisi Kemal Kızılkaya, "2 kilometre. Yapılıyor efendim." yanıtını verdi. Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, bozuk yolun tamamlanması için Bakan Karaismailoğlu'na "Adil Bey süratle hemen, anında, yarın değil hemen şimdi." diyerek talimat verdi.

"DOĞAL GAZ MART AYINDA ŞEBEKEYE BAĞLANACAK"

Havalimanlarının dünyanın en iyileri arasında yer aldığına işaret eden Erdoğan, enerjide yeni boru hatları, arama-sondaj faaliyetleri, yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kendi hikayelerini yazdıklarını kaydetti.

Erdoğan, hükümete geldiklerinde sadece 5 ildeki 57 yerleşim yerinde kullanılan doğal gazı, bugün 81 ildeki 703 yerleşim yerine yaygınlaştırdıklarını anlatarak, böylece nüfusun yüzde 85'ine yakınının doğal gaza kavuştuğunu söyledi.

Başkan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Birileri güneş ve rüzgar enerjisini yeni yeni keşfede dursun, biz yenilenebilir enerjide Avrupa'da 5'inci, dünyada 12'nci sıraya yükseldik. Filomuza kattığımız sondaj ve sismik araştırma gemilerimizle dünyanın en geniş filosunu kurduk. Milli imkanlarla yürüttüğümüz çalışmalar sayesinde Karadeniz'de 710 milyar metreküplük ülkemizin en büyük doğal gaz rezervi keşfini yaptık. Değeri 1 trilyon dolara ulaşan bu doğal gazı milli şebekemize bağlamak için 50'nin üzerinde gemi ve 10 binin üzerinde personel, şu anda harıl harıl çalışıyor. İnşallah milletimize taahhüt ettiğimiz şekilde mart ayı sonu itibarıyla Karadeniz gazını hanelere vermeye başlıyoruz. Adana ve Cizre'de yaptığımız keşiflerle petrol üretimimizi artırdık. Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin inşası da aralıksız devam ediyor. Bu sene içerisinde Nükleer Güç Santrali'mizin ilk ünitesinde elektrik üretimine başlıyoruz. Rabb'imizin bizlere bahşettiği hangi enerji kaynağı varsa bir yolunu bulup ülkemiz ekonomisine kazandırmanın gayretindeyiz."

Petrol, doğal gaz ve madencilik gibi alanlarda karşılaştıkları onca engele ve sabotaja rağmen elde ettikleri başarıları ayrıca değerli bulduğunu belirten Erdoğan, temel göstergelere bakmanın bile Türkiye'nin bu başlıklarda nereden nereye geldiğini görmek için kafi olduğunu vurguladı.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, son 10 yılda ortalama yıllık 742 milyon ton maden üretimi yapıldığını dile getirerek, şu bilgileri verdi:

"Toplam madencilik üretimimiz 2021'de bir önceki yıla göre yüzde 14 artışla 814 milyon tona ulaştı. Geçtiğimiz yıl maden ihracatımız bir önceki yıla göre yüzde 9,1 artışla 6,5 milyar dolara ulaştı ve bu alanda Cumhuriyet tarihinin rekoru kırıldı. Bor üretiminde ve ihracatında da Cumhuriyet tarihinin en yüksek seviyesini yakaladık. Eti Maden, yüzde 95 kapasiteyle çalışarak 2 milyon 650 bin ton rafine bor satışı yaptı. Böylece yaklaşık 1 milyar 300 milyon dolar gelir elde ettik. Tüm bu hamleler sayesinde madencilik sektörümüzün gayrisafi yurt içi hasılaya katkısını son 14 yılda 11 milyar liradan -burası çok önemli- 93 milyar liraya çıkardık. Aynı şekilde son 8 yılda binde 8 olan madenciliğin milli gelir içindeki payı her yıl kademeli olarak artarak geçen yıl itibarıyla yüzde 1,4'e yükseldi."

Altının, petrolle birlikte en fazla ithal ettikleri ürünlerin başında geldiğine dikkati çeken Erdoğan, bu alanda taleplerinin en az yarısını karşılayabilecek bir rezerve sahip olduklarını kaydetti.

Ancak Türkiye'nin, çok uzun yıllar boyunca kıymetli maden sektöründe kendi potansiyelini harekete geçiremediğini belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

"Bunda, teknolojik imkanların yetersizliği ve kapasite eksikliğinin yanı sıra ülkemiz aleyhine yürütülen lobi çalışmalarının etkisi de vardır. Çevrecilik bahanesiyle ülkemize çekilen yabancı destekli operasyonların sayısı bir hayli fazladır. Sivil toplum kuruluşu görünümlü yapılar eliyle kamuoyunun hassasiyetinin istismar edilmesi başta olmak üzere pek çok araç bu doğrultuda kullanılmıştır. Kıymetli maden sektörümüzün gelişmemesi için her yol denenmiştir. Tüm dünyada kabul gören maden çıkarma yöntemlerine ses etmeyenlerin ülkemiz söz konusu olunca ortalığı nasıl ayağa kaldırdığını, milletimizi nasıl galeyana getirdiğini hepimiz hatırlıyoruz."

"CUMHURİYET TARİHİ REKORU KIRILDI"

Başkan Erdoğan, Türkiye'nin yer altı kaynaklarını gün yüzüne çıkarma ve ekonomiye kazandırma mücadelesinde pek çok saldırıyla karşılaştıklarını dile getirerek, şunları aktardı:

"Gezi olaylarındaki gibi sokak terörünün de kara propaganda faaliyetlerinin de bizi yolumuzdan alıkoymasına müsaade etmedik. Elimizdeki tüm imkanları seferber ederek kıymetli maden sektörümüzün önündeki engelleri tek tek kaldırmaya çalıştık. Böylece 2000 yılında neredeyse sıfır olan altın üretimimiz, 2020 yılında 42 tonla Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdı. Son 5 yıllık verilere göre ortalama üretimimiz yıllık 35 ton civarındadır. Göreve geldiğimizden bu yana toplam 455 ton altının üretilmesini sağladık. Günümüzde 16 farklı madende üretim gerçekleştiriliyor. Yapacağımız yeni keşiflerle yerli altın üretimini artırmayı hedefliyoruz. Dış ticaretimizin dengeye kavuşabilmesi için ülkemizin potansiyelini her alanda olduğu gibi altında da en üst seviyede kullanmamız gerekiyor."

Bugün açılışını yapacakları Söğüt'teki Gübretaş Altın Madeni Tesisi'ni, bu hedef doğrultusunda atılmış önemli bir adım olarak gördüğünü ifade eden Erdoğan, tesisin, burada çalışanlarla birlikte tüm ülke için hayırlı olmasını dileyerek, emeği geçenleri tebrik etti.

Konuşmasının ardından Erdoğan'a, Gübretaş Maden Yatırımları AŞ Genel Müdürü Halit Semih Demircan, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Hüseyin Aydın, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından maden yatağının "Akbaştepe" ve "Korudanlık" adlı iki cevher damarından çıkarılan altın madeni günün anısına hediye edildi.

Erdoğan, bunun üzerine, "Ben de merak ettim. Şimdi bunu verince herhalde köşe olacağız dedim. Meğerse bir tondan 11 gram, biraz ağlatacaklar bizi. Ne emeklerden sonra geliyor yani kolay değil." ifadelerini kullandı.


Törene, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile AK Parti Genel Başkan Yardımcıları, milletvekilleri, MKYK üyeleri ve Bilecik Valisi Kemal Kızılkaya katıldı.

Daha sonra, Başkan Erdoğan ve protokol üyeleri, kurdele keserek tesisin açılışını gerçekleştirdi.

Törende ayrıca, Gübretaş Maden Yatırımları AŞ Söğüt Altın Madeni Tesisi'nin tanıtımına ilişki bir video da izletildi.

BAŞKAN ERDOĞAN'DAN BİLECİK PAYLAŞIMI

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Bilecik'te bugün katılacağı açılış törenleri öncesinde, "Ertuğrul Gazi'nin, Hayme Ana'nın, Şeyh Edebali'nin, Osman Gazi'nin emaneti Bilecik Türkiye Yüzyılı'na hazır." paylaşımında bulundu.

Erdoğan, Twitter hesabından Bilecik'te yapılan yatırımlar ve kazandırılan projeler ile kentin tarihi, turistik ve doğal güzelliklerinin yer aldığı bir video paylaştı.

Başkan Erdoğan'ın, "Ertuğrul Gazi'nin, Hayme Ana'nın, Şeyh Edebali'nin, Osman Gazi'nin emaneti Bilecik Türkiye Yüzyılı'na hazır." ifadeleriyle paylaştığı videoda, toplam 512 bin 137 metrekare alana sahip 6 millet bahçesi, 2,8 milyar lira değerinde 2 bin 317 konut, İlk Evim ile 1037 konut, İlk Evim Arsa ile 3 bin 900 konutluk altyapısı hazır arsa projelerine ilişkin görüntüler yer aldı.

Türkiye Yüzyılı şarkısının seslendirildiği videonun sonunda, "Kazandırdığımız eserlerle Bilecik Türkiye Yüzyılı'na hazır." ifadeleri kullanıldı.

1 MİLYON 252 BİN TON ALTIN ÇIKARILACAK

Bilecik'in Söğüt ilçesinde Gübretaş'a ait maden sahasında 3.5 milyon onsluk altın varlığı 2020'nin son çeyreğinde tespit edilmişti. Tarım Kredi Kooperatifi iştiraklerinden Gübretaş'a ait maden sahasında 109 ton altın rezervi söz konusu olurken, yaklaşık 6.5 milyar dolar değerinde. 2 yıl madenin çıkarılması için hazır hale getirilmesi için çalışmalar yürütülürken, çalışmalar tamamlandı. İlk etapta yüzde 82'lik çıkarılmaya hazır olan rezervde, ilk etapta 1 milyon 252 bin ton altın çıkarılacak.

TÜRKİYE'DEKİ ALTININ YÜZE 15'İNİN BURADAN SAĞLANACAK

Tüm maden sahası işletilmeye başlandığında bu rakam 6-7 ton civarına çıkacağı belirtilirken, Türkiye'deki altının yüzde 15'inin buradan sağlanacağı öğrenildi.


ERTUĞRUL GAZİ TÜRBESİ'Nİ ZİYARET ETTİ
Başkan Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazını Bilecik Söğüt'teki Ertuğrul Gazi Camii'nde kıldı. Namazın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindekiler Ertuğrul Gazi Türbesi'ni ziyaret etti.

Ertuğrul Gazi Türbesi Saygı Nöbeti timindeki alpları selamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Jandarma Genel Komutanlığı Mehteran Takımı'nın gösterisini de izledi.

Başkan Erdoğan'a ziyaretinde, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da eşlik etti.

.Bugün Bilecik'e sadece altın madeninin açılışı için gelmedik. Valilik önünde bizi bekleyen Bilecikli kardeşlerimizle buluşacağız.Toplam yatırım 1 milyar 770 milyon lirayı bulan kamu ile 653 milyon lirayı bulan özel yatırımların açılışını yapacağız. Ardından Bilecikli gençlerimizin heyecanına ortak olacağız.

Nerede geliştirilmeye muhtaç bir alan varsa hepsini çözüme kavuşturduk. Geçmişteki Türkiye ile bugünkü gelinen noktada Türkiye'nin farkı belli oluyor."

YILDA 6-7 TON ÜRETİM HEDEFLENİYOR

Başkan Erdoğan'ın ilk külçe altının dökümünü yapacağı madenden, yılda 6-7 ton altın üretimi hedefleniyor.

Yollarımızın standardı birçok Avrupa ülkesinin üzerinde. Ülkemizi son 20 yılda bölgesinin üretim ve ticaret merkezi haline getirdik. Arama-sondaj faaliyetleri ve yenilenebilir enerji kaynakları ile kendi hikayemizi yazıyoruz. 5 ildeki 57 yerleşim yerinde kullanılan doşal gazı bugün 81 ildeki 753 yerleşim yerimize yaygınlaştırdık.

"MART SONU İTİBARIYLA KARADENİZ GAZI'NI HANELERE VERMEYE BAŞLIYORUZ"

Birileri güneş ve rüzgar enerjisini yeni yeni keşfededursun, biz yenilenebilir enerjide Avrupa'da 5'inci, dünyada 12'inci sıraya yükseldik.

Dünyanın en geniş filosunu kurduk. Milli imkanlarla 710 milyar metreküplük ülşkemizin en büyük doğalgaz rezervi keşfini yaptık. Bunu milli şebekimize bağlamak için, 50 gemi, 10 binin üzerinde personel şu anda harıl harıl çalışıyor. Mart ayı sonu itibarıyla Karadeniz gazını hanelere vermeye başlıyoruz.

Onca sabotaja rağmen yapılanları değerli buluyoruz. Türkiye'nin bu başlıklarda nereden nereye geldiğini görmek kafidir.

Altın, petrolle birlikte en fazla ithal ettiğimiz ürünlerin başında geliyor. Çevrecilik bahanesiyle ülkemize yönelik çekilen yabancı operasyonların sayısı çok fazlaydı.

Gezi olaylarındaki gibi sokak terörününde, kara propaganda faaliyetlerinin de bizi yolumuzdan alıkoymasına müsaade etmedik.

"2022'DE ALTIN ÜRETİMİNDE CUMHURİYET TARİHİNİN REKORUNU KIRDIK"

Geçtiğimiz yıl maden ihracatımız yüzde 9,1 artışla 6,5 milyar dolara ulaştı ve bu alanda Cumhuriyet tarihinin rekoru kırıldı. Bor üretim ve ihracatında Cumhuriyet tarihinin en yüksek seviyesine ulaştık.

2000 yılında neredeyse sıfır olan altın üretimimiz 2022 yılında 42 tonla Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdı. Yerli altın üretimini artırmayı hedefliyoruz.

Bugün açılışını yapacağımız Söğüt Altın Madeni'ni bu hedefte atılacak önemli bir adım olarak görüyorum. Emeği geçenleri tebrik ediyorum. Kalın sağlıcakla.

"YILDA 6-7 TON ALTIN ÜRETİMİ HEDEFLENİYOR"

Başkan Erdoğan'ın ilk külçe altını dökümünü yaptığı madenden, yılda 6-7 ton altın üretimi hedefleniyor.

İlk etapta yaklaşık bin kişinin istihdam edileceği tesis Türkiye'de yılda 42 ton altın üretimi yapıldığı göz önünde bulundurulduğunda yıllık üretime yüzde 15'lik bir katkı sağlayacak.

Dünyada bir ton topraktan ortalama yüzde 2-3 civarında altın elde edilebilirken, Gübretaş şirketinin iştiraki olan Söğüt'teki madende bu oran yüzde 8.6 olarak belirlendi.
Başkan Erdoğan'a ziyaretinde, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da eşlik etti.

109 tonluk rezerv! Açılış yapıldı109 TONLUK REZERV! AÇILIŞ YAPILDI

Altın rezervi gün yüzüne çıkıyorALTIN REZERVİ GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR

Dev altın madeni! İlk külçe dökülecekDEV ALTIN MADENİ! İLK KÜLÇE DÖKÜLECEK

Bu haber 322357 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AK Parti son anketi açıkladı! Başkan Erdoğan'ın oy oranları zirveye ulaştı
AK Parti son anketi açıkladı! Başkan Erdoğan'ın oy oranları...
 Son seçim anket sonuçları! Muhalefet adeta dağıldı! Erdoğan'ın ve AK Parti'nin oyu arttı! Seçim tek turda bitiyor  
 Son seçim anket sonuçları! Muhalefet adeta dağıldı!...