Son dakika: Başkan Erdoğan’dan Kanal İstanbul açıklaması:...
Reklam

Son dakika: Başkan Erdoğan'dan Kanal İstanbul açıklaması: Tüm insanlığın kullanımına sunacağız.

Son dakika haberi... Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Kanal İstanbul ile ilgili son dakika açıklamasında bulundu. Başkan Erdoğan, "Tüm insanlığın kullanımına sunacağız" dedi. Ayrıca Başkan Erdoğan İstanbul Sözleşmesi ile ilgili, "İstanbul Sözleşmesi ne ülkemizde ne dünyada kadın haklarına saygıyı getirmedi." ifadelerini kullandı..

14 Nisan 2021 - 19:20

Başkan Erdoğan'dan son dakika Kanal İstanbul açıklaması: Montrö ile yakından uzaktan alakası yok

Giriş Tarihi: 14.4.2021  15:51 Son Güncelleme: 14.4.2021  18:49

Erdoğan, gençlerle buluştu! Kanal İstanbul sorusuna cevap verdi

Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi'nde gençlerle bir araya gelen Başkan Erdoğan, "Montrö ile yakından uzaktan alakası olmayan böyle bir Kanal İstanbul bizi çok daha huzurlu, rahat kılacaktır." dedi. Erdoğan, "(Kanal İstanbul Projesi ile) İstanbul büyük zenginliğe kavuşmuş olacak, İstanbul Boğazı da çevrecilik açısından ciddi manada rahatlayacak." açıklamasında bulundu.

Erdoğan hadsiz bir bildiri yayınlayan 104 amiral ile ilgili, "Çok bu işi seviyorsanız kalkarsınız siyasete soyunursunuz. Cumhurbaşkanı olarak ordunun başkomutanıyım. 104 emekli olarak böyle bir açıklamayı nasıl yapıyorsunuz? Bu özgürlüğünüzle alakalı değil." dedi. Öte yandan Başkan Erdoğan, kendisi hakkında sarf edilen hadsiz iftiralara ilişkin "İtalya Başbakanı'nın yapmış olduğu açıklama tam bir densizliktir, tam bir terbiyesizliktir." dedi.

Başkan Erdoğan'dan flaş Kanal İstanbul açıklaması

Son dakika haberine göre Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Millet Kütüphanesi'nde gençlerle bir araya geldi.

"KANAL İSTANBUL'UN MONTRÖ İLE UZAKTAN YAKINDAN ALAKASI YOK"

Erdoğan'a, Kanal İstanbul'un Türkiye için avantajlarının neler olacağı, Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nden çıkılıp çıkılmayacağı soruldu.

Başkan Erdoğan, Kanal İstanbul'un Montrö ile alakasının olmadığını belirterek şunları söyledi:

"42-43 km uzunluğu olan bie kanal burası. Bu kanalda Kradeniz'i Marmara'ya bağlıyoruz. Bununla birlikte Karadeniz'de ve Marmara tarafında gelen gemilerin oralarda bekleme veya beklememe süreleri bizim kudretimizde. Bunun Montrö ile yakından uzaktan bir alakası da yok. Montrö, İstanbul Boğazı ile alakalı bir sözleşmeydi."

"KENDİ EGEMENLİĞİMİZİ TAMAMEN TESİS ETTİĞİMİZ ESER KAZANDIRIYORUZ"
Erdoğan, Kanal İstanbul ile kendi egemenliğimizin tesis edileceğinin altını çizdi:

"Dolayısıyla burada kendi bağımsızlığımızı, kendi egemenliğimizi tamamen tesis ettiğimiz eser kazandırıyoruz. Montrö ile yakından uzaktan alakası olmayan Kanal İstanbul bizi çok daha huzurlu, rahat kılacak.

Kanal İstanbulumuzu İstanbul'a kazandırdığımızda İstanbul çok çok büyük bir zenginliğe kavuşmuş olacak."

"ANKARA SÖZLEŞMESİ İLE YOLA DEVAM EDERİZ"
Başkan Erdoğan, İstanbul Sözleşmesi'nin feshi ile ilgili sorulan soruya da şu yanıtı verdi:

"İstanbul Sözleşmesi uygulaması itibarıyla ne ülkemizde ne dünyada özellikle kadın haklarına saygıyı getirmedi. Şu anda Avrupa Konseyi, Avrupa Birliği ülkelerinden de 11 tanesi bundan çekilme arifesinde. Kadına şiddeti bizim anayasamız reddediyor.

Burada bizim üzerinde durmamız gereken Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair yasa. Bu zaten var. Biz burada öyle bir dinin mensubuyuz ki bizim dinimizde kadına şiddet haramdır. Böyle bir sözleşmeye illa ihtiyacımız varsa, biz bunun daha adilini, daha güzelini, daha güçlüsünü Ankara Sözleşmesi diye bir sözleşme hazırlarız, onunla birlikte yola devam ederiz."

"SİZ 104 EMEKLİ OLARAK BÖYLE BİR AÇIKLAMAYI NASIL YAPIYORSUNUZ?"
Darbe imalı bildiri süreciyle ilgili yargıyı adres gösteren Erdoğan şöyle konuştu:
"Askerin emeklisi veya emekli olmayanı olmaz. Asker askerdir. Ben de şu anda Cumhurbaşkanı olarak bu ordunun Başkomutanıyım. Siz 104 emekli olarak böyle bir açıklamayı nasıl yapıyorsunuz? Bu sizin özgürlüğünüzle alakalı bir konu değil ki. Zaten içinizde alışkanlık haline getirmiş olanlar var. Bu işi seviyorsanız siyasete soyunursunuz, ama kalkıp da bunu 104 tane koordine olan, aynı düşünce kalıbı içerisinde böyle bir metnin ortaya konulmasını bir Başkomutan, Cumhurbaşkanı olarak, ülkemin birlik, beraberlik, huzuru noktasında bunu teminden sorumlu insan olarak bunu kabul etmemiz mümkün değil. Bundan sonraki süreç zaten yargıya ait süreçtir."

Başkan Erdoğan gençlerle buluştu:

'EN ÇOK İSTİHDAMI BİZ YAPTIK'
Başkan Erdoğan, istihdamda planlama sorunu olup olmadığına ilişkin soru üzerine işsizlikte iyi bir noktaya geldiklerini belirtti. Ekonomik sıkıntıların yaşandığı dönemde yüzde 13 civarında bir işsizlik olduğunu belirten Erdoğan, "Bu ciddi bir artış değil. Turizmde çok çok iyi bir konumdaydık. Fakat kovid meselesiyle turizmdeki düşüş ister istemez istihdamı da olumsuz etkiledi. En çok istihdamı yapan bizim iktidarımız, ciddi istihdamlar yaptık. Hem sağlıklı hem engelli konusunda ciddi istihdamlar yaptık. İş kalifikasyona geliyor; kalite, kalifikasyon konusunda kendisini ispatlıyorsa bir genç iş bulur" diye konuştu.

"YUNANİSTAN'IN BİZİM HAKLARIMIZ GİBİ HAKKI YOK"
Akdeniz'deki durumla ilgili gelen soruya da yanıt veren Başkan Erdoğan, "Biz çok ciddi sıçramaları Libya ile yaptığımız anlaşma ile attık. Türkiye Libya ile gerek sismik, gerekse sondaj çalışmalarına yönelik bir kararlılık ortaya koydu. Burada biz Libya ile ortak sismik araştırma da yaparız sondaj da yaparız. Burada Yunanistan rahatsız oldu çünkü onlarda bu imkanlar yok. Burada Yunanistan'ın bizim haklarımız gibi hakları da yok. Doğu Akdeniz'deki tüm çatışmalarda eğer yumuşak üslubumuz olamasaydı durum farklı yere giderdi" dedi."DÜNYADA AŞILAMADA 6. SIRADAYIZ"
Türkiye'nin KOVİD-19 ile mücadelesini ve 20 milyona yaklaşan aşılama sürecini değerlendiren Başkan Erdoğan, "Bilim Kurulu hangi kararı aldıysa biz onu uyguluyoruz. Aşı konusunda dünyada 6. sırada yer alıyoruz. Aşılamada iyi bir konumdayız. Dünyada örnek sayılacak ülkelerden bir tanesi konumundayız." ifadelerini kullandı.

Bu haber 902266 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Son dakika! Başkan Erdoğan müjdeyi verdi! Bölücü terör örgütü PKK'nın Suriye sorumlusu Sofi Nurettin öldürüldü
Son dakika! Başkan Erdoğan müjdeyi verdi! Bölücü terör...
SON DAKİKA | Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı kararlarını açıkladı! İşte esnafa hibe desteği müjdesinin detayları
SON DAKİKA | Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Kabine...