Metina’da vatanı savundular! Son mermilerine kadar çatıştılar...

Metina'da vatanı savundular! Son mermilerine kadar çatıştılar | Hainlerin inleri başlarına yıkıldı

Metina'daki 41'nci Komando Tugay Komutanlığı'nın koruduğu 1740 ve 1754 rakımlı üs bölgelerine 3 farklı bölgeden saldırı gerçekleştirdi. Karın 2 metreye ulaştığı üs bölgelerinde 2 saat süren vatan savunmasında 6 asker şehit oldu, 1 asker ise ağır yaralandı. Milli Savunma Bakanlığı, hainlere yönelik başlatılan hava harekatında örgütün petrol kuyuları, mağaraları ve depolarının da bulunduğu 29 hedefin imha edildiğini açıkladı.

28 Aralık 2023 - 01:22

Metina'da vatanı savundular! Son mermilerine kadar çatıştılar | Hainlerin inleri başlarına yıkıldı

Giriş Tarihi: 25.12.2023 Güncelleme Tarihi: 25.12.2023 

Teröristlere kim destek verirse versin aralıksız taarruz

Güçlüyüz, cesuruz, hazırız! Yaralıda olsa o bir aslan: Türk askerinin sözleri Bakan Güler'i duygulandırdıKuvvet komutanlarıyla sınır hattına giden Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler PKK terörüyle mücadelede “Operasyonlarımız, kim destek verirse versin, eli kanlı teröristler, bu coğrafyadan yok olup gidinceye artan bir şiddet ve baskı ile aralıksız taarruzî anlayışla devam edecektir” mesajı verdi.

Teröristlere kim destek verirse versin aralıksız taarruzMilli Savunma Bakanı Yaşar Güler, gece boyunca Hava Kuvvetleri Harekât Merkezi’nden operasyonları yönettikten sonra dün sabah Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) komuta kademesi ile Irak sınır hattına gitti. Önceki gün şehit olan 6 askerin memleketlerine uğurlama törenine katılan, Şırnak’ta tedavi gören yaralı askerleri ziyaret eden Bakan Güler, ardından komutanlarla Irak sınırı yakınındaki Şırnak 23’üncü Piyade Tümen Komutanlığı’na geçti.

Metina’da vatanı savundular! Son mermilerine kadar çatıştılar | Hainlerin inleri başlarına yıkıldıTSK'nın PKK'lı teröristlerin Türkiye'ye geçiş güzergahlarını kapatmasıyla köşeye sıkışan örgüt, Hakurk'taki hain saldırının ardından Metina'daki 41'nci Komando Tugay Komutanlığı'nın koruduğu 1740 ve 1754 rakımlı üs bölgelerine 3 farklı bölgeden saldırı gerçekleştirdi. Karın 2 metreye ulaştığı üs bölgelerinde 2 saat süren vatan savunmasında 6 asker şehit oldu, 1 asker ise ağır yaralandı. Milli Savunma Bakanlığı, hainlere yönelik başlatılan hava harekatında örgütün petrol kuyuları, mağaraları ve depolarının da bulunduğu 29 hedefin imha edildiğini açıkladı.

1740 ve 1754 rakımlı tepede vatan savunması! 2 saat sürdü hepsi öldürüldüTürkiye son iki günde yaşanan hain saldırılar sonrasında acısını yüreğine bastı. Hakurk'ta 6 askerimizin şehit edildiği alçak saldırının ardından bir acı haber de Kuzey Irak Metina'dan geldi.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin 2019'da Kuzey Irak'ta başlattığı Pençe Harekâtlarında terörden temizlenen bölgelere üs kurularak, terör örgütü mensuplarının Türkiye'ye girişleri engellendi.

Sınır güvenliğinin alınmasının ardından sıkışan PKK'lı teröristler, son 2 günde olumsuz hava şartlarının yaşandığı geçici üs bölgeleri hedef aldı.

2 SAAT SICAK ÇATIŞMA SÜRDÜ

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Metina'da 1740 ve 1754 rakımlı tepelerdeki geçici üs bölgelerine saldırı yaptı.

Karın 2 metreye ulaştığı ve görüş mesafesinin 1 metreye kadar düştüğü 41'inci Komando Tugay Komutanlığı'nın güvenliğini sağladığı 2 üs bölgede PKK'lı teröristlerle çatışma yaşandı.

6 kahraman askerimizin şehit olduğu saldırıda, 1 askerimiz de yaralandı. Yaklaşık 2 saat süren çatışma esnasında geçici üs bölgesini hain saldırıyı yapan 16 teröristte etkisiz hale getirildi.

İNLERİ BAŞLARINA YIKILDI

Hain saldırının ardından Hava Kuvvetleri devreye girdi. F-16 uçaklar ile Irak ve Suriye kuzeyinde bulunan terörist hedeflerine hava harekatları yapıldı.Harekatta içerisinde sorumlu düzeyde teröristlerin de bulunduğu değerlendiren mağara, sığınak, petrol tesisleri ve depolardan oluşan 29 hedef imha edildi.

METİNA, TÜRKİYE'YE GEÇİŞ İÇİN KİLİT BÖLGE

Metina, Gara'nın kuzeyinde Türkiye sınırına 20 km mesafede olan kritik bir konum olarak yer alıyor.Teröristler bağlantı ve barınma bölgesi olan Metina'ya özellikle bahar aylarında Kandil'den çıkıp Türkiye'ye geçiş için geliyor. Örgüt Metina'yı Türkiye'ye sızmak için kullanıyor.

Metina'ya indirilen her darbe ile Türkiye'nin sınır hattına yönelik olası saldırı girişimlerinin önüne geçiliyor. PKK'nın bütün geçiş güzergahı Mehmetçiğin bütün kontrol noktalarını ele geçirmesiyle kilitlenmiş durumda.

ÜST ÜSTE YAŞANAN SALDIRILAR DESTEKÇLERİ AKILLARA GETİRDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hain saldırı sonrasında yayınladığı mesajında; "Türkiye, ne pahasına olursa olsun Irak'ın veya Suriye'nin kuzeyinde bir terör yapılanmasına müsaade etmeyecektir.Emperyalistlere taşeronluk yapan kiralık katil sürüleriyle mücadelemizden kesinlikle geri adım atmayacağız" dedi. Üst üste yapılan saldırılan PKK'ya ABD'nin verdiği desteği bir kez daha akıllara getirdi.

Öyle ki Nisan ayında PKKYPG elebaşı Ferhat Abdi Şahin'e Kuzey Irak'ta 3 ABD'li askerin eşlik ettiği ortaya çıkmıştı.

IRAK'IN KUZEYİNDE TSK'YI HEDEF ALDIKLARINI İLAN ETMİŞLERDİ

Geçen ay PKK terör örgütüne ait sosyal medya hesabında yayınlanan videoda bir mağarayı sığınak olarak kullanan teröristlerden 9 kişilik bir grubun TSK'ya saldırı öncesi hazırlıkları gösterilmişti.Irak'ın kuzeyindeki TSK varlığını hedef aldıklarını söyleyen gruptakilerden çoğunun elinde ABD yapımı M16 ve M4 gibi hafif piyade tüfekleri ile termal dürbünler olduğu görülmüştü.

ABD DESTEĞİNİ AÇIKÇA SÜRDÜRÜYOR

ABD, Suriye'de DEAŞ'la mücadele altında 2015 yılından itibaren giderek artan şekilde örgütün Suriye uzantısına yoğun silah ve mühimmat transfer etmeye devam etti.Amerikan yönetimi, Türkiye'nin sert tepkileri karşısında silah, ekipman ve mühimmatın Türkiye'ye karşı kullanılmayacağı, Suriye'den çıkmayacağı ve PKK/KCK unsurlarına geçmesine izin vermeyeceği teminatını yinelemişti.

Türkiye ise YPG'nin PKK'yla organik bir bütün olduğu ve silahların dolaşımının kontrol altında tutulacağının sözünün gerçekçi olmadığı konusunda uyarmaya devam etmişti. ABD, terör örgütü PKK/YPG'ye askeri yardımlarını istikrarlı şekilde sürdürüyor.

VATAN SİZE MİNNETTAR
TSK'nın PKK'lıların Türkiye'ye kaçış güzergahlarını kapatmasıyla köşeye sıkışan terör örgütü geçici üs bölgelerine sızma girişimlerinde bulundu.Yoğun sis ve kar yağışını fırsat bilen hainlerin alçak girişimlerini farkeden kahraman askerlerimiz sıcak çatışmada onlarca PKK'lıyı etkisiz hale getirdi.

Hakurk'ta 6, Metina'da 6 askerimiz iki ayrı saldırıda kahramanca şehit düştü. Metina şehitleri için dün Şırnak 23. Piyade Tümen Komutanlığı'nda tören düzenlendi.

Şehitler Piyade Uzman Çavuş Abdulkadir İyem, Piyade Uzman Çavuş Ahmet Arslan, Piyade Sözleşmeli Er Semih Yılmaz, Piyade Sözleşmeli Er Enis Budak, Piyade Sözleşmeli Er Kemal Aslan, Piyade Sözleşmeli Er Cebrail Dündar, törenin ardından memleketlerine uğurlandı.Abdülkadir İyem Gaziantep'te, Cebrail Dündar Mardin'de, Semih Yılmaz Kırıkkale'de, Kemal Aslan Elazığ'da toprağa verildi.

Teröristlere kim destek verirse versin aralıksız taarruz

Teröristlere kim destek verirse versin aralıksız taarruzKuvvet komutanlarıyla sınır hattına giden Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler PKK terörüyle mücadelede “Operasyonlarımız, kim destek verirse versin, eli kanlı teröristler, bu coğrafyadan yok olup gidinceye artan bir şiddet ve baskı ile aralıksız taarruzî anlayışla devam edecektir” mesajı verdi.

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, gece boyunca Hava Kuvvetleri Harekât Merkezi’nden operasyonları yönettikten sonra dün sabah Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) komuta kademesi ile Irak sınır hattına gitti. Önceki gün şehit olan 6 askerin memleketlerine uğurlama törenine katılan, Şırnak’ta tedavi gören yaralı askerleri ziyaret eden Bakan Güler, ardından komutanlarla Irak sınırı yakınındaki Şırnak 23’üncü Piyade Tümen Komutanlığı’na geçti.

Türk askeri 12 şehidimizin intikamı için PKK'nın kontrolündeki birçok tesisi yerle bir ediyor. Operasyonları bizzat yöneten Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler ise Türk askerlerine moral ziyaretleri yapıyor. 

BAKAN GÜLER SINIR HATTINDA

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Gece boyunca Hava Kuvvetleri Harekat Merkezinden operasyonları yöneten Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, sabahın ilk ışıklarıyla beraber Irak sınır hattına gitti." ifadelerine yer verildi.

MORAL ZİYARETİ 

Öte yandan Bakan Güler, Pençe-Kilit Operasyon bölgesinde yaralanan Mehmetçiklerin sağlık durumu hakkında doktorlardan bilgi alan Bakan Yaşar Güler, askerlerimizle yakından ilgilenerek acil şifalar diledi.

"GÜÇLÜYÜZ, HER ZAMAN HAZIRIZ"

Yaralı Türk askerinin "Güçlüyüz, her zaman hazırız komutanım" sözleri Bakan Güler'i duygulandırdı. Bakan Güler bu sözlere karşılık olarak,"  "Sizler oldukça Türk milleti rahat ediyor" cevabını verdi.

30 TERÖRİST ETKİSİZ

Daha sonra Bakan Yaşar Güler başkanlığında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Selçuk Bayraktaroğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu ve birlik komutanlarının katılımıyla toplantı gerçekleştirildi. Pençe-Kilit Operasyonu bölgesindeki son duruma ilişkin bilgi alan Bakan Yaşar Güler, bölgedeki saldırılar sonrası etkisiz hale getirilen terörist sayısının 30’a yükseldiğini açıkladı.

Teröristlere kim destek verirse versin aralıksız taarruz

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, önceki gece terör örgütü PKK’ya yönelik operasyonları komutanlarla birlikte Hava Kuvvetleri Harekât Merkezi’nden yönetti.

PİLOTLARA SESLENDİ

 Bu arada Güler, Hava Kuvvetleri Harekat Merkezi’nden yönettiği hava harekâtları sonrasında pilotlara seslendi. Milli Savunma Bakanlığı’nın sosyal medya hesabı üzerinden paylaşılan görüntülerde Bakan Güler, özetle şu mesajları verdi: “Acımız büyük. Ancak evlatlarımızın intikamını almak için irademiz tam. Bugüne kadar şehitlerimizin kanını yerde bırakmadık, bırakmayacağız. Yıl başından itibaren etkisiz hale getirilen terörist sayısı 2 bin 156’ya ulaştı. Hiçbir hain terör örgütü mensubu, kahraman Mehmetçiğin pençesinden kurtulamayacaktır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Operasyonlarımız, kim destek verirse versin, eli kanlı teröristler, bu coğrafyadan yok olup gidinceye artan bir şiddet ve baskı ile aralıksız taarruzî anlayışla devam edecektir.

HATIRALARINA SAHİP ÇIKACAĞIZ

Terörle mücadelede elde ettiğimiz tüm başarılarda en büyük pay, aziz şehitlerimize ve kahraman gazilerimize aittir. Şehitlerimizin aziz hatıralarına sahip çıkacak; onların fedakârlıklarını daima şükran ve minnetle yad edeceğiz” dedi.

29 HEDEF İMHA EDİLDİ

- Milli Savunma Bakanlığı, sosyal medya hesabından “Şehitlerimiz için” notuyla yaptığı paylaşımda, Irak ve Suriye’nin kuzeyindeki terörist hedeflere düzenlenen hava harekâtlarında 29 hedefin imha edildiğini açıkladı. Açıklamada “Asil milletimizin bağrından çıkan Türk Silahlı Kuvvetleri, geçmişte olduğu gibi bugün de ülkemizin ve milletimizin beka ve güvenliği için terörle mücadeleye tek bir terörist kalmayıncaya kadar azim ve kararlılıkla devam edecektir. Bu harekâtlar sırasında; masum sivillerin, dost unsurların, tarihî ve kültürel varlıklar ile çevrenin zarar görmemesi için her türlü tedbir alınmıştır” denildi.

Teröristlere kim destek verirse versin aralıksız taarruz


Şırnak’a giderek sınır hattında incelemelerde bulunan Bakan Güler, hastanede tedavi gören yaralı askerleri de ziyaret etti.

MİT’TEN PKK’YA KOBANİ DARBESİ

MİT, terör örgütü PKK’nın Suriye’de en güçlü olduğu Kobani’ye(Ayn El Arab) düzenlediği nokta operasyon ile sözde Ayn El Arab sorumlusu Bahoz Afrin’i etkisiz hale getirdi. MİT, Suriye sınır hattında konuşlu güvenlik güçlerine yönelik tacizlerin sürdüğü Ayn El Arab’da (Kobani), PKK/YPG sözde Ayn El Arab sorumlusu “Bahoz Afrin” kod adlı teröristi takip listesine aldı. Güvenlik güçlerine yönelik eylemleri organize eden, sansasyonel eylem arayışında olan Bahoz Afrin’in her hareketini izleyen MİT, saha ajanlarından da sürekli bilgi akışı sağladı. Son olarak sınır hattındaki güvenlik güçlerine yönelik yeni bir eylem hazırlığı yapan Bahoz Afrin’e yönelik operasyon için düğmeye basıldı. Saha ajanlarından gelen bilgiler doğrultusunda sınır hattına yakın bölgede Bahoz Afrin’in içerisinde bulunduğu araç SİHA ile vuruldu. Operasyonda Bahoz Afrin ve yanındakiler etkisiz hale getirildi.

A Haber sınır hattındaA HABER SINIR HATTINDA

Şehit Aslan’ın babası CHP’ye ateş püskürdüŞEHİT ASLAN'IN BABASI CHP'YE ATEŞ PÜSKÜRDÜ

Başkan Erdoğan’dan şehit askerler için taziye mesajıBAŞKAN ERDOĞAN'DAN ŞEHİT ASKERLER İÇİN TAZİYE MESAJI

Şehit Karaca’nın görüntüleri ortaya çıktıŞEHİT KARACA'NIN GÖRÜNTÜLERİ ORTAYA ÇIKTI

Şehitler için teröre lanet yürüyüşüŞEHİTLER İÇİN TERÖRE LANET YÜRÜYÜŞÜ

Türkiye’nin şehit acısı! Yarınlarından vazgeçen yiğitler”TÜRKİYE'NİN ŞEHİT ACISI! "YARINLARINDAN VAZGEÇEN YİĞİTLER"

Kahraman vatan evlatları son yolculuğuna uğurlandıKAHRAMAN VATAN EVLATLARI SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

Bu haber 327180 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Son dakika... MGK toplantısı sona erdi: 'Irak ve Suriye’de herhangi bir oldubittiye fırsat verilmeyecek'
Son dakika... MGK toplantısı sona erdi: 'Irak ve Suriye’de...
Özgür Özel'den Gezi açıklaması: Arkadaşlarımızın içerde tutulması Anayasa'nın ihlalidir
Özgür Özel'den Gezi açıklaması: Arkadaşlarımızın içerde...