İzmir’de vatandaşların sağlığı tehlikede! CHP’li Tunç...
Reklam

İzmir'de vatandaşların sağlığı tehlikede! CHP'li Tunç Soyer'den skandal açıklama geldi

İzmir'de şebeke suyundan gelen kötü tat ve koku sonrası hasteneye koşan vatandaşlar büyük panik yaşadı. Fenalaşan bazı vatandaşlara tıbbi müdahalede bulunuldu. AK Parti İzmir Büyükşehir Meclis Üyesi ve Grup Başkanvekili Özgür Hızal sabah.com.tr'ye yaptığı açıklamada, "Tunç Soyer, Başkan adayıyken 'İçilebilir şebeke suyu' vaat etmişti. Kullanılabilir suyu bile kullanılamaz hale getirdi" dedi.

21 Haziran 2021 - 16:15

Şebeke suyunu tüketen İzmirliler hastanelik olmuştu! AK Parti'den sert tepki: Kullanılabilir suyu bile kullanılamaz hale getirdiler...

Giriş Tarihi: 21.6.2021  15:47 Son Güncelleme: 21.6.2021  16:06

İzmir'de vatandaşların sağlığı tehlikede! CHP'li Tunç Soyer'den skandal açıklama geldi

'in CHP'li Belediye Başkanı , vatandaşların şebeke suyundan zehirlenmesi hakkında skandal açıklamalarda bulundu. Halkın sağlığını tehlikeye atan ihmal hakkında konuşan CHP'li Soyer, "Sorun yine bir bardak suda kopartılan fırtına gibi." ifadeleriyle tepki çekti.

İzmir'de vatandaşların sağlığı tehlikede! CHP'li Tunç Soyer'den skandal açıklama geldi

'in  ve Gaziemir ilçelerinde dün şebeke suyundan rahatsızlandıkları iddiasıyla hastaneye başvuranların tedavilerinin ayakta yapılmasının ardından evlerine gönderildikleri bildirildi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı  de, klor dozajıyla ilgili bir sorun yaşandığını ve çok kısa sürede giderildiğini belirterek "Bu tür teknik arızalar nedeniyle insan sağlığının tehdit edilebileceğini düşündüğümüz için de çok daha titiz ve hassas davranmaya devam edeceğiz" dedi.

Şebeke suyunu tüketen İzmirliler hastanelik olmuştu! AK Parti'den sert tepki: Kullanılabilir suyu bile kullanılamaz hale getirdiler...

'de şebeke suyundan gelen kötü tat ve koku sonrası hasteneye koşan vatandaşlar büyük panik yaşadı. Fenalaşan bazı vatandaşlara tıbbi müdahalede bulunuldu. AK Parti İzmir Büyükşehir Meclis Üyesi ve Grup Başkanvekili Özgür Hızal sabah.com.tr'ye yaptığı açıklamada, ", Başkan adayıyken 'İçilebilir şebeke suyu' vaat etmişti. Kullanılabilir suyu bile kullanılamaz hale getirdi" dedi.

'de dün şebeke suyundan gelen yoğun koku ve kötü tat sonrası tedirginlik yaşandı. Suyu tüketenler hastanelere koşarken, birçok kişi fenalaştığını ifade etti. İZSU ilk açıklamasında sağlığı tehdit eden bir durum olmadığını belirtti. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı  ise, "Bir bardak suda fırtınalar kopardılar' diyerek duruma tepki gösteren vatandaşlara karşılık verdi. AK Parti İzmir Büyükşehir Meclis Üyesi ve Grup Başkanvekili Özgür Hızal sabah.com.tr'ye yaptığı açıklamada Tunç Soyer'e sert çıktı, "Her zamanki gibi İzmirlileri suçlu ilan ettiler. Başkan adayıyken 'İçilebilir şebeke suyu' vaat etmişti. Kullanılabilir suyu bile kullanılamaz hale getirdi" dedi.

HIZAL: HEM SORUN OLMADIĞINI SÖYLEDİLER HEM TONLARCA SUYU SOKAKLARA DÖKTÜLER

İzmir'in Gaziemir, Buca ve Karabağlar ilçesinde şebeke suyunda kötü koku ve tat olduğunu, vatandaşların büyük korku yaşayarak hastanelere koştuğunu ifade eden Özgür Hızal, "İZSU'dan açıklama bekledik. İZSU ilk açıklamasında sağlık sorunu teşkil edecek bir durum olmadığını bildirdi. Daha sonra vahim şekilde şebeke suyunu kestiler. Daha sonra ise tonlarca şebeke suyunu sokaklara boşalttılar. Burada sonuç olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İZSU'nun ciddi bir ihmal ve hatası var" dedi.

"HER ZAMANKİ GİBİ İZMİRLİYİ SUÇLU İLAN ETTİLER"

İzmir Büyükşehir belediyesi ve İZSU'nun tavrını eleştiren Hızal, "İhmali görmezden gelen yetkililer her zamanki gibi İzmirliyi suçlu ilan ettiler. Suçu hep İzmirlide arıyorlar. Trafik sorununda aynısını yaptılar. Çöp sorunu oldu yine İzmirliyi suçladılar. Şimdi su sorununun da İzmirlilerden kaynaklandığını iddia ediyorlar." ifadelerini kullandı.

"İÇİLEBİLİR SU VAADİNDE BULUNMUŞTU, KULLANILABİLİR SUYU DA KULLANILAMAZ HALE GETİRDİ"

CHP'li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in, 'Bir bardak suda fırtınalar koparıyorlar' sözleri ile şebeke suyu zehirlenmelerini gölgelemeye çalışmasına tepki gösteren Hızal şöyle konuştu:

Tunç Soyer, seçim döneminde İzmirlilere içilebilir şebeke suyu vaadinde bulunmuştu. Şebeke suyu belki içilebilir değildi ama kullanılabilirdi. Geldiğimiz noktada kullanılabilir suyu da kullanılamaz hale getirdiler.

"SORUNUN ARDINDAN HAMLELERİ BİLE YANLIŞ"

Hızal, tehlikeli olduğu tahmin edilen, tam olarka ne olduğu henüz tespit edilmemiş tonlarca suyun sokaklara dökülmesine de tepki gösterdi, "Panik hamlesi yaptılar. Panikle karar aldılar. Şebeke suyu boşaltılacaksa rögarlara boşaltılır. Meclis'e konuyu taşıyacağız. Gerekenleri soracağız." dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı  de, klor dozajıyla ilgili bir sorun yaşandığını ve çok kısa sürede giderildiğini belirterek "Bu tür teknik arızalar nedeniyle insan sağlığının tehdit edilebileceğini düşündüğümüz için de çok daha titiz ve hassas davranmaya devam edeceğiz" dedi.

İzmir'in Buca, Karabağlar ve Gaziemir ilçelerinde dün, musluktan akan sularda yoğun koku ve kirlilik görüntüsü olduğunu öne süren vatandaşlar büyük tedirginlik yaşadı. Özellikle dün sabah saatlerinden itibaren aralarında çocukların da bulunduğu çok sayıda kişi mide bulantısı, baş dönmesi gibi rahatsızlıkları nedeniyle hastanelere başvurdu. Musluklardan akan sulardan kötü koku yayıldığını belirten bazı vatandaşlar şebeke suyuna kanalizasyonun karışmış olabileceğini iddia etti. İzmir İl Sağlık Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada hastaneye gelen vatandaşların yapılan müdahalelerle ayaktan tedavi edildiği ve yatarak tedavi gören herhangi bir hastanın bulunmadığı belirtildi.

'dan yapılan açıklamada ise "Tahtalı Barajı'nın suyunun arıtılarak kente verildiği Görece İçme Suyu Arıtma Tesisi bünyesindeki klorlama ünitesinde kısa süreli bir teknik arıza meydana gelmiş, gereken müdahale hızla yapılarak sorun giderilmiştir. Gerekli numuneler alınarak, testler yapılmış ve insan sağlığına zarar verecek herhangi bir bulguya rastlanmamıştır. Klor oranındaki değişim nedeniyle gözlenen tat ve kokudaki farklılığın (tricloramine kaynaklı kokunun) giderilmesi için şebekedeki suyun tahliyesi gerektiğinden sorundan etkilenen Gaziemir bölgesinde 2 saat su kesintisi uygulanacaktır. Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur" ifadelerine yer verildi.

"BİR BARDAK SUDA KOPARTILAN FIRTINA"

Tahliyenin ardından bazı semtlerde akan suyun normale döndüğü belirtilirken bazı yerlerde ise kötü kokunun hala sürdüğü dile getirildi. Konuyla ilgili bugün bir açıklama yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, şunları söyledi:

"Sorun yine bir bardak suda kopartılan fırtına gibi. Yani sadece klor dozajıyla ilgili bir sorun yaşandı. O da çok kısa sürede giderildi. Çok sayıda haberle karşılaştım. Hastanelerin dolduğu ile ilgili bazı yanlış söylemler var. Bunların hiçbiri doğru değil. Baktırdık hastanelere de böyle bir sorun yok. Bu tür teknik arızalar nedeniyle insan sağlığının tehdit edilebileceğini düşündüğümüz için de çok daha titiz ve hassas davranmaya devam edeceğiz."

İzmir'de şebeke suyu zehirledi!İZMİR'DE ŞEBEKE SUYU ZEHİRLEDİ!

İzmir'de şebeke suyu zehirledi!İZMİR'DE ŞEBEKE SUYU ZEHİRLEDİ!

Bu haber 990379 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Son dakika haberler... Tıp fakültesi öğrencisi Onur'un ölümünde kahreden detay ortaya çıktı! 'O resim yanılttı'
Son dakika haberler... Tıp fakültesi öğrencisi Onur'un...
Tunus'da darbe girişimi! Cumhurbaşkanından tehdit: Gücümüzü gösteririz
Tunus'da darbe girişimi! Cumhurbaşkanından tehdit: Gücümüzü...