İstanbul’da ulaşıma yüzde 40 zam! İşte otobüs, minibüs,...
Reklam

 İstanbul'da ulaşıma yüzde 40 zam! İşte otobüs, minibüs, dolmuş, okul servisi ve taksi fiyatları...

İBB başkanı seçilmeden önce 'Ulaşımı en ucuz tarifeye kavuşturacağım' vaatlerini sıralayan CHP'li Ekrem İmamoğlu'nun yönetimindeki İBB, megakentte toplu taşıma ücretlerine yüzde 40 zam yaptığını duyurdu. Bu yıl üçüncü kez yapılan zam vatandaşı isyan ettirdi. CHP'ye yakınlıyla bilinen Halk TV de zamma tepki gösterdi. Sunucu Ayşenur Arslan, ''Bu kadar ağır bir zam bence korkunç. Yüzde 40 zam gerçekten çok ağır. İBB yöneticileri için talihsiz bir karar olmuş.'' ifadelerini kullandı.

07 Mayıs 2022 - 01:01

Son dakika | İstanbul'da ulaşıma yüzde 40 zam

Giriş Tarihi: 6.4.2022  11:51 Son Güncelleme: 6.4.2022  13:22

SON DAKİKA: İstanbul'da ulaşıma yüzde 40 zam! İşte otobüs, minibüs, dolmuş, okul servisi ve taksi fiyatları...

Son dakika | İstanbul’da ulaşıma yüzde 40 zamİstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) olağanüstü toplantısında, elektronik bilet, taksi, taksi dolmuş, minibüs ve servis ücretlerine yüzde 40 zam teklifi kabul edildi.

Son dakika haberine göre; İBB yönetimi UKOME’yi olağanüstü toplantıya çağırdı. Genel Sekreter Can Akın Çağlar başkanlığında gerçekleşen toplantıda tüm toplu taşıma araçlarına, Ulaştırma Ve Altaypı Bakanlığı İstanbul 1’nci Bölge Müdürü Serdar Yücel ve diğer bakanlık temsilciliklerinin muhalefet şerhiyle yüzde 40 zam yapıldı. Taksilerde kısa mesafe 28 TL olurken, okul servislerinde 0-1 KM arası aylık 554 TL oldu. Mavi Kart abonmanlık fiyatı ise 602 TL'ye yükseldi. Öğrenci kartı ise 78 TL'den 109 TL'ye yükseldi. İşte son dakika haberinin detayları...

İstanbul'da ulaşıma yüzde 40 zam

İstanbul'da ulaşıma yüzde 40 zam

İstanbul'da UKOME toplantısında yapılan oylamada ulaşıma yüzde 40 zam kararı alındı. Buna göre tek biniş ücreti 7,67 TL'ye çıktı.

İstanbul'da son dönemde İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) maliyetlerde yaşanan artışı öne sürerek toplu ulaşıma istediği zam sonunda gerçekleşti.

Son iki toplantıda komisyonda İBB'nin teklifleri reddedilmiş ve Başkan Ekrem İmamoğlu'nun tepkisine neden olmuştu.

SON DAKİKA: İstanbul’da ulaşıma yüzde 40 zam! İşte otobüs, minibüs, dolmuş, okul servisi ve taksi fiyatları...

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) Nisan ayı olağanüstü toplantısı Yenikapı'daki Dr. Mimar Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi'nde gerçekleşti.

İBB Genel Sekreter Can Akın Çağlar Başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda İBB yönetiminin toplu taşımada zam talebi bir kez daha ele alındı.

Daha önce İBB yönetiminin 2 kere tüm toplu taşıma araçlarında geçerli olacak yüzde 50, servis taşımacılığında yüzde 40 olan zam talebi servislerde ve tüm toplu taşıma araçlarında yüzde 40 zam yapıldı.

Yapılan zam ile birlikte tam bilet fiyatı 5,48 liradan 7,67 çıktı. Mavi kart aylık abonman fiyatı 430 TL'den 602 liraya, öğrenci aylık mavi kart ücretleri ise 78 liradan 109 TL'ye yükseldi.

TAKSİCİLER EN AZ YÜZDE 50 ZAM TALEP ETTİ

Toplantıda konuşan İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı ve Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu UKOME temsilcisi Eyüp Aksu, "Esnaf olarak masraflarımız yüzde 100'ü aşmış durumda. Daha önceki toplantılarda olduğu gibi en az yüzde 50 zam talebimizi yineliyoruz" dedi.

ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANLIĞI ŞERHE SADIK KALDI

İBB Genel Sekreteri Çağlar'ın zamda bakanlık yetkilileri ile belirli bir mutabakat oluşturuldu' sözlerine karşılık Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı İstanbul 1'inci Bölge Müdürü Serdar Yücel, "Biz bunların ayrı ayrı görüşülmesini söylemiştik. Yüzde 32 olarak ama böyle bir oylama olmayacağı söylediniz. Dolayısıyla biz biliyorsunuz Aralık ayının 24'ünde yapılan zamda bir şerh koymuştuk. O şerhimizin arkasındayız. Dolayısıyla o şartla bütün olarak getirdiğiniz için o şerhe sadık kalarak mahkeme sürecinde devamını kabul ederek bu teklifinizin oylanmasını talep ediyoruz" ifadelerini kullandı.

SON DAKİKA: İstanbul'da toplu ulaşıma yüzde 40 zam! İşte otobüs, minibüs, dolmuş, okul servisi ve taksi fiyatları... | Video

İBB Genel Sekreter Can Akın Çağlar Başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda İBB yönetiminin toplu taşımada zam talebi bir kez daha ele alındı.

Daha önce İBB yönetiminin 2 kere tüm toplu taşıma araçlarında geçerli olacak yüzde 50, servis taşımacılığında yüzde 40 olan zam talebi servislerde ve tüm toplu taşıma araçlarında yüzde 40 zam yapıldı.

MAVİ KART ABONMANLIĞI 602 TL
Yapılan zam ile birlikte tam bilet fiyatı 5,48 liradan 7,67 çıktı. Mavi kart aylık abonman fiyatı 430 TL'den 602 liraya, öğrenci aylık mavi kart ücretleri ise 78 liradan 109 TL'ye yükseldi.

OKUL SERVİSLERİ EN KISA MESAFEDE 554 TL
Okul servislerine gelen zam sonrası 0-1 KM arası en kısa mesafe 554 TL oldu.

SARI TAKSİLERDE EN KISA MESAFE 28 TL
Sarı taksilerde de yapılan yüzde 40 zam sonrası açılış tarifesi 9.8 TL'ye çıktı. En kısa mesafe için ücret ise 28 TL olarak belirlendi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nin (UKOME) kararları ile 01.01.2022 tarihinden itibaren geçerli olan toplu ulaşım ücretleri şöyleydi:

ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANLIĞI ŞERHE SADIK KALDI
İBB Genel Sekreteri Çağlar'ın zamda bakanlık yetkilileri ile belirli bir mutabakat oluşturuldu' sözlerine karşılık Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı İstanbul 1'inci Bölge Müdürü Serdar Yücel, "Biz bunların ayrı ayrı görüşülmesini söylemiştik. Yüzde 32 olarak ama böyle bir oylama olmayacağı söylediniz. Dolayısıyla biz biliyorsunuz Aralık ayının 24'ünde yapılan zamda bir şerh koymuştuk. O şerhimizin arkasındayız. Dolayısıyla o şartla bütün olarak getirdiğiniz için o şerhe sadık kalarak mahkeme sürecinde devamını kabul ederek bu teklifinizin oylanmasını talep ediyoruz" ifadelerini kullandı.
Yapılan oylamada Ulaştırma Ve Altaypı Bakanlığı İstanbul 1'nci Bölge Müdürü Serdar Yücel ve diğer bakanlık temsilciliklerinin muhalefet şerhiyle yüzde 40 zam yapıldı. Yapılan zamla birlikte yeni fiyatlar ise şu şekilde oldu:

*Tam Elektronik Bilet Ücreti 5,48 TL'den 7,67 TL,
*Öğrenci İndirimli Elektronik Bilet Ücreti 2,67 TL'den 3,74 TL,
*Öğretmen İndirimli Elektronik Bilet Ücreti 3,92 TL'den 5,49 TL,
*Tam Abonman Ücreti 430 TL'den 602 TL,
*Öğrenci Abonman Ücreti 78 TL'den 109 TL,
*Sarı Taksi Taksimetre Açılış Ücreti 7 TL'den 9,8 TL,
*Minibüs İndi Bindi Ücreti 3,75 TL'den 5,25 TL,
*Okul Servis Ücreti 0-1 Km Arası 396 TL'den 554 TL,
*Personel Servis Ücreti (10 – 17 Koltuk Kapasiteli Taşıt İlk Kalkış) 211 TL'den 295 TL

-1 Ocak 2022'de yürürlüğe giren tarife ile tam bilet 5.48 lira, öğrenci bileti 2.66 lira

- Öğretmen ve 60 yaş ücreti 3.91 lira, tam aylık kart 430 lira, aylık öğrenci kartı 78 lira, öğretmen ve 60 yaş aylık kartı ise 266 lira

-Taksilerde ise açılış ücreti 7 lira, kısa mesafe 28 lira

Yüzde 40 zam ile birlikte yeni ücretlerYÜZDE 40 ZAM İLE BİRLİKTE YENİ ÜCRETLER

İstanbul’da ulaşıma yüzde 40 zamİSTANBUL'DA ULAŞIMA YÜZDE 40 ZAM

İstanbul’da suya büyük zamİSTANBUL'DA SUYA BÜYÜK ZAM

Son dakika: Ulaşımda zam rekortmeni CHP'li İBB! Halk TV'de Ekrem İmamoğlu'na tepki: Ayşenur Arslan ve Faruk Eren bile isyan etti

Giriş Tarihi: 06.04.2022 Güncelleme Tarihi: 06.04.2022 

Son dakika: Ulaşımda zam rekortmeni CHP’li İBB! Halk TV’de Ekrem İmamoğlu’na tepki: Ayşenur Arslan ve Faruk Eren bile isyan ettiSon dakika haberine göre İstanbul'da ulaşıma (elektronik bilet, taksi, taksi dolmuş ve minibüs ücretlerine) yüzde 40 zam yapıldı. Son zam ile birlikte İstanbul, 30 büyükşehir arasında ulaşım ücreti en yüksek olan büyükşehir belediyesi oldu. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun art arda getirdiği zamlar CHP'ye yakınlığı ile bilinen Halk TV'de bile sert karşılık buldu. Ayşenur Arslan "Çok ciddi bir zam. Acaba zam yerine başka bir yerden kaynak bulamazlar mıydı?" derken, Faruk Eren ise, "Bence sosyal demokrat olma iddiasında olan bir belediyenin toplu ulaşımı neredeyse bedava yapması gerekirken bu kadar ağır bir zam korkunç. Yüzde 40 zam gerçekten çok ağır." yorumunda bulundu.

Yüzde 40 zam yandaşların bile dudağını uçuklattı!

CHP'li İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) uzun zamandır ulaşıma getirmek istediği zam teklifi kabul edildi.

Bugünkü Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) olağanüstü toplantısında, elektronik bilet, taksi, taksi dolmuş, minibüs ve servis ücretlerine yüzde 40 zam teklifi oy birliği ile yürürlüğe girdi.

HALK TV'DE BİLE İBB'YE TEPKİ

Ancak İmamoğlu'nun art arda getirdiği zamlar CHP'ye yakınlığı ile bilinen Halk TV'de bile sert karşılık buldu.

Zam kararının verildiği saatlerde Medya Mahallesi programında yayında olan Ayşenur Arslan, bu kararı konuğu gazeteci Faruk Eren ile değerlendirdi.

"CİDDİ BİR ZAM"

Arslan, zam kararını "Çok ciddi bir zam..." olarak duyurup "Acaba zam yerine başka bir yerden kaynak bulamazlar mıydı?" diyerek sordu.

"BEDAVA YAPACAKLARI YERDE..."

Eren de "Bence sosyal demokrat olma iddiasında olan bir belediyenin toplu ulaşımı neredeyse bedava yapması gerekirken bu kadar ağır bir zam bence korkunç. Yüzde 40 zam gerçekten çok ağır.

CHP'ye yakınlığıyla bilinen Halk TV'den İBB'ye zam tepkisi

BİZE ZAM YAPTIRMIYORLAR DİYE BİR AÇIKLAMA OLUR MU?

İBB yöneticileri için talihsiz bir karar olmuş. Bize zam yaptırmıyorlar diye bir şey olabilir mi. İktidar da alın size o zaman zam dedi " ifadelerini kullandı.

ZAM REKORTMENİ İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

İstanbul; 30 büyükşehir arasında ulaşım ücreti en yüksek olan büyükşehir belediyesi oldu. Trabzon Büyükşehir Belediyesi ve Konya Büyükşehir Belediyesi'nde tam bilet ücretinin 2,5 TL olduğu öğrenildi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi ve Mardin Büyükşehir Belediyesi'nde tam bilet ücretinin 3,5 TL; Aydın Büyükşehir Belediyesi'nde 4 TL, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nde ise 4,35 TL olduğu bildirildi.

Büyükşehir belediyelerinde ulaşım ücretleri şöyle:

TAM BİLET
İstanbul: 7,67 TL
Hatay: 7,00 TL
Antalya: 6,70 TL
Muğla: 6,65 TL
Ankara: 6,50 TL
İzmir: 6,50 TL
Eskişehir: 6,00 TL
Adana: 4,75 TL
Mersin: 4,75 TL
Tekirdağ: 4,5 TL
Aydın: 4,00 TL


Şanlıurfa: 4,5 TL
Erzurum: 4,5 TL
Kocaeli: 4,35 TL
Gaziantep: 4,25 TL
Mardin: 3,50 TL
Sakarya: 3,50 TL
Trabzon: 2,50 TL
Konya: 2,50 TL

Ulaşıma zam mı geldi? İstanbul’da toplu taşımaya zam mı yapıldı? Aylık akbil ne kadar oldu? Taksi kısa mesafe ücreti...ULAŞIMA ZAM MI GELDİ? İSTANBUL'DA TOPLU TAŞIMAYA ZAM MI YAPILDI? AYLIK AKBİL NE KADAR OLDU? TAKSİ KISA MESAFE ÜCRETİ...

İstanbul’da ulaşıma büyük zamİSTANBUL'DA ULAŞIMA BÜYÜK ZAM

Bu haber 990437 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Adana'da yeni petrol keşiflerine işaret etti!
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Adana'da yeni petrol...
Kahramanın izinde 12 bin Ömer Halis!
Kahramanın izinde 12 bin Ömer Halis! "Bir Ömer Halisdemir gitti...