İBB’nin kaynakları kimlere akıyor? 1 yılda 35 isme servet...
Reklam

İBB'nin kaynakları kimlere akıyor? 1 yılda 35 isme servet değerinde ödeme

Son dakika haberleri... CHP’li yönetimin İBB’yi nasıl borç batağına sürüklediği ortaya çıktı. CHP teşkilatında görev yapan isimler, ‘liyakat’ gözetilmeksizin iştirak şirketlerinin yönetimine getirildi. Bu isimlerden sadece 35’ine bir yılda ödenen ‘huzur hakkı’ 3.6 milyon liraya ulaştı

19 Ocak 2022 - 08:31

İBB'nin kaynakları kimlere akıyor? 1 yılda 35 isme servet değerinde ödeme

Giriş Tarihi: 19.01.2022 Güncelleme Tarihi: 19.01.2022 

GÜNDEMSabah

"Kamuda liyakat ötesi kavramları çatır çatır yıkacağız" sözleriyle dikkat çeken İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 2,5 yılda liyakat yerine particiliği esas aldı. İstanbul'un çeşitli ilçelerinde partide görev yapan ve seçim kazanamayan nerdeyse tüm isimler, İBB'de yönetici oldu. "Huzur hakkı" adı altında İBB iştiraklerinde yönetim kurulu başkanlarına 19 bin, yönetim kurulu üyelerine ise 8 bin lira aylık ek ödeme yapıldı. Bir yılda sadece CHP'li üyelere ödenen meblağ ise ikramiyeler hariç 3 milyon 600 bin liraya ulaştı.

İBB’nin kaynakları kimlere akıyor? 1 yılda 35 isme servet değerinde ödemeCumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) liyakat söylemleri, yeniden siyasetin gündemine geldi. İBB'nin günden güne zarar eden kuruluşlarında, muazzam bir kadro patlaması yaşandığı ortaya çıktı. Kadrolaşmada ön plana çıkan kurumlar ise Şehir Hatları, Halk Ekmek ve İspark A.Ş. oldu. Kamu iştiraki olan şirketlerde, ortalama maaşlar 7 bin 750 ile 18 bin 650 TL arasında değişti. Yıl içerisinde verilen ikramiyelerin ardından alınan ücretler en az 2-3 kat arttı.

CHP'DEN İBB'YE GEÇTİLER
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) bünyesindeki şirketlerin kadrolaşma dosyası açıldı. Bimtaş'ın yönetim kurulu başkanlığına, Şişli Belediyesi Başkan Yardımcısı ve İBB Meclis Üyesi Resul Emrah Şahan, CHP Ataşehir eski İlçe Başkanı Hakkı Altınkaynak ve CHP Adalar eski İlçe Başkanı Hıdır Delipınar ise yönetim kuruluna getirildi. Şahan'a aylık ortalama 18 bin 650 TL maaş ödeyen Bimtaş, diğer üyelerine her ay en az 7 bin 750 TL huzur hakkı verdi.

YÖNETİM DOLDU
İsyön Başkanı CHP Parti Meclisi Üyesi Gökhan Günaydın olurken, CHP İstanbul eski İl Başkan Yardımcısı Ferhat Özdemir kurul üyesi yapıldı. CHP Sancaktepe eski İlçe Başkanı ve İBB Meclis Üyesi Hakkı Sağlam, 14 bin TL maaşla İspark'a Yönetim Kurulu Başkan Vekili yapılırken, CHP Arnavutköy eski İlçe Başkanı Ruhi Tuncel ve CHP Çatalca İlçe eski Başkanı Halil Gök, ortalama 7 bin 750 TL karşılığında yönetim kurulu üyesi olarak atandı.

İMZA YETKİSİ VERİLDİ
Ataşehir Belediyesi eski Meclis Başkanı Mustafa Kemal Aldoğan ve CHP Güngören Belediye Başkan adayı İsmet Yaşar ise Otobüs A.Ş'nin yönetimine girdi. CHP Gaziosmanpaşa eski İlçe Başkanı Mehmet Polat İstgüven A.Ş Yönetim Kurulu Üyesi, CHP Bahçelievler Belediye Başkan Adayı Mehmet Ali Özkan ile CHP İstanbul İl Kadın Kolları Başkan Yardımcısı Ayla Vural da İsper'e yönetim kurulu üyesi olarak atandı.

LİYAKAT ARANMADI
Spor A.Ş'nin yönetimine ise CHP Beyoğlu eski İlçe Başkanı Muharrem Bulut, CHP İstanbul İl Başkanlığı eski Yönetim Kurulu Üyesi Kaan Akın ve CHP milletvekili adayı Erdem Hüsnü Arslanoğlu girdi. Halk Ekmek A.Ş'nin başına CHP Sancaktepe Belediye Başkan Adayı Özgen Nama geçerken, Kartal Belediyesi eski Başkan Yardımcısı Gülcemal Fidan, CHP Beykoz İlçe Başkan Yardımcısı Mahmut Keskin, İBB Meclisi CHP eski Grup Sözcüsü Tonguç Çoban yönetim kuruluna getirildi. Nama'ya 12 bin 400 TL maaş ödeyen Halk Ekmek, diğer üyelerine ortalama 6 bin 860 TL huzur hakkı verdi.

ŞİRKET PATRONU OLDU
CHP Tuzla Belediye Başkan Adayı Salim Gürsoy, İston A.Ş'nin yönetiminde görev alırken, CHP Başakşehir eski İlçe Başkanı Kazım Özeren'e İSTAÇ A.Ş'de imza yetkisi verildi. CHP Zeytinburnu İlçe Başkanı Barbaros Doğruel ve CHP Artvin Merkez eski İlçe Başkanı İlyas Şahin de Ugetam A.Ş'nin yönetimine atandı. CHP Eyüpsultan İlçe Yöneticisi İnanç Çeliker ve CHP Milletvekili Adayı Sinan Karahan Medya A.Ş'de söz sahibi oldu. CHP Çekmeköy İlçe Sekreteri İrfan Temel ile CHP İstanbul Kadın Kolları eski Yönetim Kurulu Üyesi Çiğdem Saka da İsttelkom'a yönetim kurulu üyesi atandı.

2 KOLTUK 2 MAAŞ
Şehir Hatları A.Ş'nin başına geçen CHP Ümraniye Belediye Başkan Adayı Cafer Aktürk 14 bin TL, yönetimde imza yetkisi verilen CHP İstanbul eski İl Başkan Yardımcısı Hasan Karaoğlu ve İBB Özel Kalemi Burcu Ciner Şimşek ise her ay ortalama 7 bin 750 TL huzur hakkı aldı. İBB Ankara Temsilcisi Şükrü Küçükşahin aynı zamanda Kültür A.Ş'nin yönetiminde imza sahibi oldu. Küçükşahin'e verilen ek maaş 7 bin lirayı aşttı. CHP Kadıköy İlçe Sekreteri Süleyman İşler Ağaç A. Ş, CHP Bağcılar İlçe Üyesi Hasan Kızılboğa İmar A.Ş ve CHP İstanbul eski İl Başkan Yardımcısı Yeter Büyükdurmuş İsbak A.Ş'ye yönetim kurulu üyesi seçildi.

ASKER İTFAİYECİ, DOKTOR MEZARCI
CHP Sultanbeyli eski İlçe Başkanı Murat Kantekin, Sultanbeyli Belediye Meclis Üyesi Adem Seyitoğlu ve CHP Beylikdüzü eski İlçe Örgütü Bilişim Sorumlusu Melih Geçek İmamoğlu'nun danışman kadrosunda yer alırken, CHP Eyüpsultan eski İlçe Başkanı Sinan Akçiçek İmar A.Ş'ye danışman yapıldı. 23 yıl boyunca itfaiyenin her alanında hizmet veren Makine Mühendisi Ali Karahan'ın yerine ise itfaiye deneyimi olmayan CHP Bayrampaşa Başkan Adayı emekli Albay Remzi Albayrak getirildi. İBB'de 2 dil bilen 15 yıl Mezarlıklar Müdürü olarak görev yapan Adem Avcı'nın yerine CHP Sultanbeyli Belediye Başkan Adayı Dr. Ayhan Koç getirildi.

İBB’ye böyle çöreklendiler

LİYAKAT ARANMADI
 Ataşehir Belediyesi eski Meclis Başkanı Mustafa Kemal Aldoğan ve CHP Güngören Belediye Başkan adayı İsmet Yaşar, Otobüs A.Ş. yönetimine girdi. CHP Gaziosmanpaşa eski İlçe Başkanı Mehmet Polat, İstgüven A.Ş Yönetim Kurulu Üyesi olurken, CHP Bahçelievler Belediye Başkan Adayı Mehmet Ali Özkan ile CHP İstanbul İl Kadın Kolları Başkan Yardımcısı Ayla Vural, İSPER'e yönetim kurulu üyesi atandı.


 Spor A.Ş'nin yönetimine CHP Beyoğlu eski İlçe Başkanı Muharrem Bulut, CHP İstanbul İl Başkanlığı eski Yönetim Kurulu Üyesi Kaan Akın ve CHP milletvekili adayı Erdem Hüsnü Arslanoğlu girdi. Halk Ekmek A.Ş'nin başına CHP Sancaktepe Belediye Başkan Adayı Özgen Nama geçti. Kartal Belediyesi eski Başkan Yardımcısı Gülcemal Fidan, CHP Beykoz İlçe Başkan Yardımcısı Mahmut Keskin, İBB Meclisi CHP eski Grup Sözcüsü Tonguç Çoban yönetim kuruluna getirildi. Halk Ekmek, Nama'ya 12 bin 400 TL maaş, üyelere ise 6 bin 860 TL huzur hakkı verdi.


 CHP Tuzla Belediye Başkan Adayı Salim Gürsoy İSTON A.Ş.'nin yönetimine girdi. CHP Başakşehir eski İlçe Başkanı Kazım Özeren'e ise İSTAÇ A.Ş.'de imza yetkisi verildi. CHP Zeytinburnu İlçe Başkanı Barbaros Doğruel ve CHP Artvin Merkez eski İlçe Başkanı İlyas Şahin de Ugetam A.Ş yönetimine giren partili isimler arasında yer aldı.İKİ KOLTUK ÇİFTE MAAŞ
Şehir Hatları'nın başına geçen CHP Ümraniye Belediye Başkan Adayı Cafer Aktürk 14 bin TL, yönetime giren CHP İstanbul eski İl Başkan Yardımcısı Hasan Karaoğlu ve İBB Özel Kalemi Burcu Ciner Şimşek ise aylık 7 bin 750 TL huzur hakkı aldı. Ek maaşı 7 bin lirayı aşan İBB Ankara Temsilcisi Şükrü Küçükşahin, Kültür A.Ş'de de imza sahibi. CHP Kadıköy İlçe Sekreteri Süleyman İşler Ağaç A.Ş, CHP Bağcılar İlçe Üyesi Hasan Kızılboğa İmar A.Ş yönetim kurulunda.İBB'NİN YALANINI BAKANLIK DEŞİFRE ETTİ
Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü, İBB'nin metro çalışmaları üzerinden yapmak istediği algı operasyonuna yanıt verdi. İBB'nin "Sefaköy-Beylikdüzü-Tüyap Metrosu bir yıla yakındır sadece imza bekliyor" iddialarıyla ilgili açıklamada, projenin sondaja dayalı zemin etüt raporu, jeolojik plan ve kesit kesin projeleri ve deprem etüd raporu gibi önemli belgelerinin eksik olduğu belirtilerek, "İBB; maalesef iş yapmak yerine kamuoyunu yanlış yönlendirmekte, işten çok algı peşinde koşmaktadır" denildi.

AYGM’den İBB’nin ’’metro yanıtıAYGM'DEN İBB'NİN ''METRO" YANITI

Ulaştırma ve altyapı Bakanlığı’ndan İBB’ye yanıtULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANLIĞI'NDAN İBB'YE YANIT

İBB, Ayasofya’ya cami diyemedi!İBB, AYASOFYA'YA CAMİ DİYEMEDİ!

Bu haber 975493 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret eden FETÖ'cü Enes Kanter hakkında resen soruşturma
Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret eden FETÖ'cü Enes Kanter...
Akıncı'ya Erdoğan imzası! Bakü semalarında hilal ve yıldız! Teknofest'te nefesleri kesen gösteri
Akıncı'ya Erdoğan imzası! Bakü semalarında hilal ve yıldız!...