FETÖ 1985’teki askeri sınav sorularını da çalmış! Eski Albay...
Reklam

FETÖ 1985'teki askeri sınav sorularını da çalmış! Eski Albay Cengiz C. itiraf etti

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C, 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, "örgüt abisi" aracılığıyla önceden aldığını itiraf etti. Cengiz C'nin beyanında "Sınava girdiğimde Türkçe kısmında çıkan soruların bir kısmını bana ders veren kişinin 'çalış' dediği sorular olduğunu gördüm. Sınavı kazandım, mülakat ve sağlık muayenesinden sonra Kuleli Askeri Lisesini kazandım" ifadelerine yer verdi.

10 Aralık 2022 - 01:48

FETÖ 1985'teki askeri sınav sorularını da çalmış! Eski Albay Cengiz C. itiraf etti

Giriş Tarihi: 17.11.2022 Güncelleme Tarihi: 17.11.2022 

FETÖ, 1985'teki askeri sınav sorularını da çalmış

Askeri liseye girmeden önce FETÖ evlerine girdiğini itiraf eden emekli albay, 1985 yılında yapılan askeri lisesi sınavında Türkçe sorularını önceden verildiğini söyledi. İtirafçı olan emekli albayın 32 yıl 6 aya kadar hapsi isteniyor.

FETÖ 1985’teki askeri sınav sorularını da çalmış! Eski Albay Cengiz C. itiraf ettiFetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C, 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, "örgüt abisi" aracılığıyla önceden aldığını itiraf etti. Cengiz C'nin beyanında "Sınava girdiğimde Türkçe kısmında çıkan soruların bir kısmını bana ders veren kişinin 'çalış' dediği sorular olduğunu gördüm. Sınavı kazandım, mülakat ve sağlık muayenesinden sonra Kuleli Askeri Lisesini kazandım" ifadelerine yer verdi.

Kara Kuvvetleri Komutanlığınca (KKK) FETÖ irtibatı şüphesi üzerine eski Albay Cengiz C. hakkında idari soruşturma başlatıldı.

Araştırma sonucundan şüphelinin Kuleli Askeri Lise öğrencisi olduğu yıllarda "cemaat bağlantısı" nedeniyle soruşturma geçirdiği belirlendi.

Bunun üzerine 27 Mart 2017'de beyanına başvurulan Cengiz C. örgüt evinde askeri lise sınavına hazırlandığını ve soruların bir kısmının önceden kendisine verildiğini söyledi.

Bu itiraflardan sonra hareket geçen KKK Hukuk Hizmetleri Başkanlığı, Cengiz C'nin durumunu Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına bildirdi.

Terör Suçları Soruşturma Bürosunca şüpheli hakkında yürütülen soruşturma kapsamında hazırlanan iddianame, Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

ÖNCEDEN VERİLEN SORULAR SINAVDA ÇIKTI

İddianamede beyanlarına yer verilen Cengiz C, ilk ve ortaokulu Tokat'ta tamamladıktan sonra askeri lise sınavlarına girmeye karar verdiğini, bu durumu paylaştığı bir hemşehrisinin aracılığıyla 1985'te Ankara'ya geldiğini söyledi.

Burada FETÖ'ye bağlı bir evde sınava hazırlanmaya başladığını belirten Cengiz C, "Evde, üniversite okuyan ve benden yaşça büyük biri vardı, birinin adı Ö.K. idi. İsmini hatırlamadığım bir kişi daha vardı. 3 öğrenciydik, üniversiteye giden kişi, bizi Türkçe, fen ve matematik çalıştırıyordu. Bu evde kaldığım kısa dönemde beni tanımaya, ölçmeye çalışırlardı. O zaman çocuk denecek yaştaydım. Şimdi geriye dönüp baktığımda oranın FETÖ'nün olduğunu anlıyorum." ifadelerini kullandı.

Üzerinden uzun yıllar geçtiği için kendisine ders çalıştıran "örgüt abisi"ni hatırlayamadığını beyan eden Cengiz C, Ankara'da hazırlandıktan sonra askeri lise sınavına İstanbul'da girdiğini belirterek, şu bilgileri verdi:

"Sınava 1985 yılında girdim. Beni ders çalıştıran kişi sınavdan birkaç gün önce aynı evde bana sınavda çıkacak Türkçe sorularını verdi. Aslında bana o an bu soruların sınavda çıkacağını söylemedi. Ancak o konulara, o sorulara çalışmamı söyledi. Ben sınava girdiğimde Türkçe kısmında çıkan soruların bir kısmını bana ders veren kişinin 'çalış' dediği sorular olduğunu gördüm. Sınavı kazandım, mülakat ve sağlık muayenesinden sonra Kuleli Askeri Lisesini kazandım. Bana gösterilen soruların sayısını hatırlamıyorum."

Cengiz C, Ankara'da aynı evde sınava birlikte hazırladığı iki arkadaşının ise Işıklar Askeri Lisesini kazandığını anlattı.

"SORULARININ NASIL AYNI OLDUĞUNU BİLEMİYORUM"

Askeri liseye başladıktan sonra F.E ve M.Ç'nin farklı zamanlarda kendisiyle irtibata geçerek örgüt evlerine gitmesi için baskı yaptıklarını iddia eden Cengiz C, "Bu şahıslar, o dönemlerde Fetullah Gülen cemaatine ait evlere gitmemi önerdi. F.E'nin önerisini kabul etmedim. M.Ç. ile ise birkaç kez bu evlere gittim. O zamanlar 16 yaşındaydım. Cemaat ne bilmezdim. O evlere gittiğimizi, yemek yediğimizi hatırlıyorum. Ancak ne Ankara'daki evde ne de İstanbul'a gittiğim evlerde FETÖ ile ilgili, gizlilikle ilgili, Fetullah ile ilgili bir şey söylenmedi." savunmasını yaptı.

Bu yapıya ilişkin Türk Silahlı Kuvvetlerinde (TSK) 1986'da idari soruşturma başlatıldığını belirten Cengiz C, bu kapsamda görüştüğü bir yüzbaşıya örgüte dair bildiklerini anlattığını ifade ederek, şunları söyledi:

"1985 yılında Ankara'da ders çalıştırıldığımda bana gösterilen Türkçe sorularının bir kısmı ile girdiğim sınavdaki Türkçe sorularının nasıl aynı olduğunu, beni evde çalıştıran kişinin neden bu şekilde beni yönlendirdiğini bilemiyorum. Belki de beni bu şekilde sınavlara yönlendirmek ve okula girişimin kendilerine göre kolaylaştırarak beni kendi amaçları doğrultusunda kullanmayı düşünmüş olabilirler. Askeri okulun ilk yılında koridorda önümü keserek bu örgütün sohbetlerine veya evlerine çağırmış olabilirler. Bahsettiğim bu dönem de dahil olmak üzere Fetullahçı yapıyla hiçbir zaman temasım olmadı. 1986'daki idari soruşturmada verdiğim beyanda ve söylediğim sözlerden dolayı bu kişiler etrafımdan uzaklaştı. Kod adı, benimle irtibatlı bir örgüt mensubu olmamıştır. TSK'dan neden ihraç olduğumu bilmiyorum."

32 YIL 6 AYA KADAR HAPSİ İSTENDİ

FETÖ'nün kurulduğu ilk günden bu yana öncelikli amacının TSK'ya sızmak olduğuna dikkat çekilen iddianamede, bu doğrultuda örgüte kazandırılan gençlerin askeri lise ve harp okullarına yönlendirdiği ifade edildi.

FETÖ'nün, mensuplarını ordu kadrolarına yerleştirmek için sınav sorularını sızdırdığı anlatılan iddianamede, "1980'li yıllardan itibaren TSK'ya sızan FETÖ mensupları, 1990'lı yılların sonundan itibaren personel temin, atama, istihbarat, istihbarata karşı koyma birimleri ile eğitim kurumlarının ölçme, değerlendirme birimleri ve diğer askeri okul, eğitim ile kurs birimlerine yuvalanmıştır." tespiti yapıldı.

Bu kapsamda 1985'deki askeri lise sınavından önce Cengiz C'nin de diğer örgüt mensupları gibi soruları önceden temin ederek sınavı kazandığı belirtilen iddianamede, şüphelinin albay rütbesine kadar yükseldiği aktarıldı.

İddianamede, örgüt faaliyetleri kapsamında hileli yolla sınavı kazanarak kamu kurumlarını zarara uğrattığı tespit edilen şüphelinin, "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 7 yıl 6 aydan 15 yıla, "zincirleme şekilde nitelikli dolandırıcılıktan" ise 5 yıldan 17 yıl 6 aya kadar hapis, ayrıca ihraç edildiği güne kadar aldığı maaş miktarı kadar adli para cezasına çarptırılması talep edildi.

FETÖ’nün kirli yüzü bir kez daha ifşa oldu. Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C, itiraf etti. 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, "örgüt abisi" aracılığıyla önceden aldığını itiraf eden Cengiz C'nin beyanında "Sınava girdiğimde Türkçe kısmında çıkan soruların bir kısmını bana ders veren kişinin 'çalış' dediği sorular olduğunu gördüm. Sınavı kazandım, mülakat ve sağlık muayenesinden sonra Kuleli Askeri Lisesini kazandım" dedi.

FETÖ, ORDU KADROLARINA YERLEŞMEYE ÇALIŞIYORDU

FETÖ'nün kurulduğu ilk günden bu yana öncelikli amacının TSK'ya sızmak olduğuna dikkat çekilen iddianamede, bu doğrultuda örgüte kazandırılan gençlerin askeri lise ve harp okullarına yönlendirdiği ifade edildi.

FETÖ'nün, mensuplarını ordu kadrolarına yerleştirmek için sınav sorularını sızdırdığı anlatılan iddianamede, "1980'li yıllardan itibaren TSK'ya sızan FETÖ mensupları, 1990'lı yılların sonundan itibaren personel temin, atama, istihbarat, istihbarata karşı koyma birimleri ile eğitim kurumlarının ölçme, değerlendirme birimleri ve diğer askeri okul, eğitim ile kurs birimlerine yuvalanmıştır" tespiti yapıldı.

32 YIL 6 AYA KADAR HAPSİ İSTENDİ

Bu kapsamda 1985'deki askeri lise sınavından önce Cengiz C.'nin de diğer örgüt mensupları gibi soruları önceden temin ederek sınavı kazandığı belirtilen iddianamede, şüphelinin albay rütbesine kadar yükseldiği aktarıldı.

İddianamede, örgüt faaliyetleri kapsamında hileli yolla sınavı kazanarak kamu kurumlarını zarara uğrattığı tespit edilen şüphelinin, 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan 7 yıl 6 aydan 15 yıla, 'zincirleme şekilde nitelikli dolandırıcılıktan' ise 5 yıldan 17 yıl 6 aya kadar hapis, ayrıca ihraç edildiği güne kadar aldığı maaş miktarı kadar adli para cezasına çarptırılması talep edildi.

fetonun-caldigi-sinavlar.jpg

FETÖ'NÜN SORULARINI ÇALDIĞI SINAVLAR

FETÖ mensuplarının çaldığı sorularla 260 binin üzerinde vatandaşın emeğini gasp ederek mağdur ettiği belirlendi. Sınav sorularını çaldığı tespit edilen örgüt mensubu sayısının ise 17 bin 894 kişi belirtildi.

2021 yılında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı FETÖ'nün 9 yıl boyunca çaldığı kamu kurumları sınav sorularının peşine düştü. Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı üzerine Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanlığı ülke genelinde 2005 ile 2013 yılları arasında sınav sorularını çalan FETÖ mensuplarının röntgenini çekti. FETÖ’nün soru çalma karnesinin korkunç boyutlarda olduğu anlaşıldı.

TRT Haber'de yer alan habere göre, FETÖ'nün 9 yıl içinde kamu personeli sınavı, polis koleji, polis akademisi, komiser yardımcılığı sınavı, hakim savcı sınavları, kaymakam sınavları, dışişleri bakanlığı ile konsolosluk memurluğu sınavları sorularını çaldığı ortaya çıktı.

FETÖ’cü Bülent Keneş panikledi: Beni iade etmeyinFETÖ'CÜ BÜLENT KENEŞ PANİKLEDİ: BENİ İADE ETMEYİN

FETÖ’cüler Yunanistan’a kaçarken yakalandıFETÖ'CÜLER YUNANİSTAN'A KAÇARKEN YAKALANDI

Yunanistan’a kaçmaya çalışırken yakalandılarYUNANİSTAN'A KAÇMAYA ÇALIŞIRKEN YAKALANDILAR

FETÖ’cü Sevilay için 15 yıl hapis istemi!FETÖ'CÜ SEVİLAY İÇİN 15 YIL HAPİS İSTEMİ!

FETÖ’cü Uğur Demirok tutuklandıFETÖ'CÜ UĞUR DEMİROK TUTUKLANDI

Batı’ya kaçmaya çalışan FETÖ’cüler yakalandıBATI'YA KAÇMAYA ÇALIŞAN FETÖ'CÜLER YAKALANDI

FETÖ’ye 4 ilde operasyonFETÖ'YE 4 İLDE OPERASYON

Bu haber 236606 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Son dakika: MHP lideri Devlet Bahçeli'den Amasya'daki
Son dakika: MHP lideri Devlet Bahçeli'den Amasya'daki "Aziz milletim...
Emniyet'e 10 bin polis alımı Resmi Gazete'de yayımlandı
Emniyet'e 10 bin polis alımı Resmi Gazete'de yayımlandı