Cüneyt Arkın’a veda... Yeşilçam’ın efsane ismi son...
Reklam

Cüneyt Arkın'a veda... Yeşilçam'ın efsane ismi son yolculuğuna uğurlandı

Evinde rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan ve yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybeden Yeşilçam'ın usta ismi Cüneyt Arkın bugün son yolculuğuna uğurlandı. Arkın için önce AKM'de tören düzenlendi, ardından ise Teşvikiye Camii'nde cenaze namazı kılındı. Usta sanatçının tabutu mezarlığa uğurlanırken 'Türkiye seninle gurur duyuyor' sloganları atıldı. Konuşmakta güçlük çeken Cüneyt Arkın'ın eşi Betül Arkın "Gitti, dünyayı kurtardı. Kendini kurtaramadı maalesef" dedi.

30 Haziran 2022 - 15:08 - Güncelleme: 30 Haziran 2022 - 16:08

Son Dakika: Efsaneye duygu dolu veda! Cüneyt Arkın son yolculuğuna gözyaşları içinde uğurlandı!
Giriş Tarihi: 30.06.2022  15:02 Güncelleme Tarihi: 30.06.2022  15:08
Cüneyt Arkın’a son veda! Oğlunun sözleri dakikalarca alkışlandı
.
Usta isim Cüneyt Arkın'a veda! Törende oğlundan duygusal konuşma

Cüneyt Arkın'ın cenazesinde fotoğraf yarışına girenlere uyarı

Cüneyt Arkın'ın cenazesinde fotoğraf yarışına girenlere uyarı

Usta oyuncuya son veda için AKM'ye getirilen cenazenin başında fotoğraf çekme yarışına giren kişiler, 'Burası manzara değil' ifadeleriyle alandan uzaklaştırıldı.

Geçtiğimiz salı günü hayatını kaybeden Yeşilçam'ın efsane ismi Cüneyt Arkın son yolculuğuna uğurlandı. Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen törende duygusal anlar yaşanırken Arkın'ın oğlu Murat Arkın, 'Bugün sizlerin sayenizde şunu anladım. Bizim ailemiz sandığımızdan çok daha büyük, çok daha güzelmiş.' dedi. Cenazeye katılan Türkan Şoray da tabuta sarılarak gözyaşlarına boğuldu.
Gözyaşlarına boğuldu! Efsaneye böyle veda etti
Türk sinemasının efsanelerinden Cüneyt Arkın, 85 yaşında yaşamını yitirdi. Usta ismin vefatı tüm Türkiye'yi yasa boğdu. Yaşamı boyunca yüzlerce filme imza atan Cüneyt Arkın'ın ardından sanat camiasından veda mesajları yağdı. Bugün toprağa verilecek olan Cüneyt Arkın'ın naaşı Zincirlikuyu Gasilhanesi'nden alınarak, tören yapılacak olan Atatürk Kültür Merkezi'ne götürüldü. Ardından Arkın'ın naaşı Teşkivike Camii'ne getirildi. Usta oyuncu Cüneyt Arkın Teşvikiye Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından son yolculuğuna uğurlandı.

​​​​Cüneyt Arkın'ın naaşı Teşkivike Camii'ne getirildi. Cüneyt Arkın'ın cenazesinin getirildiği Teşvikiye Camiisi'nde iş, sanat ve siyaset alanından bir çok kişi hazır bulundu. Yoğun bir kalabalığın olduğu törende Arkın'ın sevenleri duygu dolu anlar yaşadı. Usta oyuncu Cüneyt Arkın Teşvikiye Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından son yolculuğuna uğurlandı.

Cüneyt Arkın'a veda... Oğlunun sözleri dakikalarca alkışlandı: Böyle insanlara ağıt değil, destan yaraşır!


Evinde rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan ve yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybeden Yeşilçam'ın usta ismi Cüneyt Arkın bugün son yolculuğuna uğurlanıyor. Arkın için önce AKM'de tören düzenlendi, ardından ise Teşvikiye Camii'nde cenaze namazı kılındı. Konuşmakta güçlük çeken Cüneyt Arkın'ın eşi Betül Arkın "Gitti, dünyayı kurtardı. Kendini kurtaramadı maalesef" dedi.

85 yaşında aramızdan ayrılan efsane jön için ilk tören Atatürk Kültür Merkezi'nde yapıldı.  Tören, Cüneyt Arkın'ın unutulmaz filmlerinden kesitlerin yer aldığı sunum ile başladı. Arkın, dakikalarca ayakta alkışlandı. 

Cüneyt Arkına veda... Oğlunun sözleri dakikalarca alkışlandı: Böyle insanlara ağıt değil, destan yaraşır

BABASININ TABUTUNU SEVDİ

Cüneyt Arkın'ın cenazesi eşi Betül Cüreklibatır, oğulları Murat Arkın, Kaan Cüreklibatır ve yakınları tarafından Zincirlikuyu Gasilhanesi'nden alındı. Arkın'ın Türk bayrağına sarılı tabutu, cenaze aracına kondu. Gözyaşlarını tutamayan Murat Arkın babasını tabutunu sevdi. 

Cüneyt Arkına veda... Oğlunun sözleri dakikalarca alkışlandı: Böyle insanlara ağıt değil, destan yaraşır
Cüneyt Arkın'ın naaşı törene dakikalar kala AKM sahnesine getirildi...

' GİTTİ DÜNYAYI KURTARDI KENDİNİ KURTARAMADI MAALESEF'

Yeşilçam'ın efsane ismi Cüneyt Arkın'ın eşi Betül Arkın, naaşı Atatürk Kültür Merkezi'ndeki törene girerken yaptığı açıklamada, "Gitti, dünyayı kurtardı. Kendini kurtaramadı maalesef. Evinde ölmek isterdi. Evinde öldü." dedi. 

Cüneyt Arkına veda... Oğlunun sözleri dakikalarca alkışlandı: Böyle insanlara ağıt değil, destan yaraşır

Anma törenine Ediz Hun, Ahmet Arıkan, Nuri Alço'nun da aralarında bulunduğu Yeşilçam'ın ünlü simaları katıldı. Cüneyt Arkın'ın oğulları babalarını duygu dolu sözlerle anlattılar. 

MURAT ARKIN (OĞLU): BÖYLE İNSANLARA AĞLAMAK DEĞİL, DESTAN YARAŞIR

Cüneyt Arkına veda... Oğlunun sözleri dakikalarca alkışlandı: Böyle insanlara ağıt değil, destan yaraşır

"Bizim ailemiz güzel bir aile hem de çok güzel bir aile… Ama bugün sizlerin sayesinde şunu anladım bizim ailemiz sandığımızdan daha büyükmüş… Bugünü organize eden, emeği geçen herkese çok teşekkür ederim. Babam övülmeyi çok seven bir insan değildi. Bu tören ailesi için sizler için… Onu seven sayan milyonlar için. O hayatında hep ‘milletim’ dedi, ‘halkım’ dedi, ‘vatanım’ dedi ve şimdi cennete gitti biliyorum. Gerçekten böyle adamlar cenneti bile vatan yapacak adamlar. Benim için gerçekten konuşmak çok güç. Baktığım her yerde o var.

KAAN POLAT CÜREKLİBATIR: BANA ÖĞRETTİKLERİN İÇİN TEŞEKKÜRLER

Cüneyt Arkına veda... Yeşilçamın efsane ismi son yolculuğuna uğurlandı

Her şeyi ondan öğrendik, attığım adımda, baktığım her yerde o var. Başım belaya girdiğin de yine o var. Bana "oğlum bela üzerine gelirse kaç bir adım geri at, bu senin korkak olduğunu göstermez. Baktın gelmeye devam ediyor, bir adım daha geri at. Baktın adım atacak yerin kalmadı, o zaman beladan daha bela ol" derdi. Dini, dili, ırkı, meshebi, rengi, politik görüşü ne olursa olsun tüm insanlarımızı birleştirici bir unsur oldu Cüneyt Arkın; ne mutlu bize! Onun filmleriyle açılışı yaptık ben de onun filmlerinden bir replikle bitirmek istiyorum sözümü. Bugün çok ağlayan insan gördüm, zaman zaman hıçkıra hıçkıra, zaman zaman da çekindiği için yüreğinden ağlayanları gördüm... 'Ağlamayın be! Böyle insanlara ağlamak değil, destan yaraşır."

KAAN POLAT CÜREKLİBATIR: BANA ÖĞRETTİKLERİN İÇİN TEŞEKKÜRLER

Cüneyt Arkına veda... Oğlunun sözleri dakikalarca alkışlandı: Böyle insanlara ağıt değil, destan yaraşır

"Ailemiz çok güzel bir aile birbirini seven sayan ve kollayan bir aile… Büyüdük, evlendik, çocuklarımız oldu. Temelimiz bizi eğiten, bize öğretmen olan babamız… Aslında onunki ölüm değil. Ölümle gelen ölümsüzlük. Hayatı çok zor yaşamış ama dolu dolu yaşamış… Anneme hep şöyle derdi ‘Betül sen dünyaya yetecek kocaman bir merhametsin', Murat’a 'santranç oynarken beni yine yendin oğlum' derdi. Bana gelince ‘ne güzel gözlerin var, dünyaya mavi mavi gülümsüyorsun’ derdi. Küçüktüm bir röportajında 'çocuklarınızı nasıl yetiştiriyorsunuz' diye sormuşlardı. Şu cevabı verdi: Ben çocuklarımın mutlu olmasını, gülmesini ve iyi insan olmasını istiyorum. Çocuktum anlayamamıştım, 'iyi insan nedir, nasıl olunur' diye. Filmlerini izleye izleye iyi insan olmayı öğrendim. Mütevaziliği, iyilerin hep kazandığını, kötülerin kaybettiğini öğrendim. Son kitabının yazılarını bana yazdırmıştı, bütün bedeninin ruhunun bana geçtiğine inanıyorum. Bir makalede şöyle diyordu 'hayatı yaşamak cesaret ister'. Yaşam cesaretinin ta kendisiydi o… Bize düşen de onun eserlerini yaşatmak, ben onun önünde sevgi ve saygıyla eğiliyorum. Bana öğrettikleri için teşekkür ediyorum."

EDİZ HUN: BEDENİMDEN BİR PARÇA KOPTU

Cüneyt Arkına veda... Oğlunun sözleri dakikalarca alkışlandı: Böyle insanlara ağıt değil, destan yaraşır

"Acımız çok büyük. Sevgili Cüneyt'imizi ebediyete uğurluyoruz. Sene 1963 sevgili Cüneyt ile sinemaya girşimizin yılı... 59 yıl geçti. Olağanüstü bir insandı. Her rolün üstesinden gelirdi. Emsalsizdi. Çok çalışkandı azimliydi. Zamanın akışının içinde Medrano Sirki vardı. Dolmabahçe'de haftalarca eğitim aldı. Her rolün üstesinden gelebilmiş başarılı bir sanatçıdır. Amerikan sinemasında zamanında kovboy filmleri vardı. Aramızda onları hatırlayanlar vardır... Cüneyt gibi melekelere sahip değillerdi. Kıta Avrupası'na geçtiğimizde James Bond filmlerini hatırlıyorum. Ama Cüneyt'teki ön sezi ve yaratıcılık onlarda yoktu.

Fransa'ya geçtiğimde Alain Delon gibi isimler vardı, hepsi çok başarılıydı. ama Cüneyt'teki melekeler onlarda gelişmedi. İtalyan sinemasında mükemmel aktörler vardı. Cüneyt'teki emsalsiz enerjiye sahip değillerdi. Bedenimden bir parça kopmuş gibi hissediyorum. Zaman akıyor, tarih değişiyor. Tarihin yapraklarına Cüneyt Arkın ismi altın harflerle yazılacaktır. Aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyorum."

TÜRKİYE CUMHURİYETİ KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI MEHMET NURİ ERSOY

Cüneyt Arkına veda... Oğlunun sözleri dakikalarca alkışlandı: Böyle insanlara ağıt değil, destan yaraşır

"Türk Sinema tarihinin maalesef bir devri kapanıyor. Kimliğinde, karakterinde sanatçı sıfatını taşıyan Cüneyt Arkın’ı ebediyete uğurluyoruz. Yüce rabbim mekanını cennet eylesin. Sanat camiamızın başı sağolsun. Yüreğimize bir burukluk, bir acı çöktü. Cüneyt Arkın daima hatırlanacak, bıraktığı izler asla silinmeyecektir. Yol göstermeye, hafızamızı tazelemeye devam edecektir. Bugün onu uğurlarken dilimizde sadece şükran duyuyor olmamız her şeyi anlatıyor zaten. Atlas Sineması’nda bir köşeyi Cüneyt Arkın için ayıracağız ailesiyle görüşüp en iyi şekilde yaşatacağız."

ESKİŞEHİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI YILMAZ BÜYÜKERŞEN

Cüneyt Arkına veda... Oğlunun sözleri dakikalarca alkışlandı: Böyle insanlara ağıt değil, destan yaraşır

 

"Bugün hepimiz büyük bir acı içerisindeyiz. Gençlik yıllarımız, Üniversite çağına kadar ki yıllarımız bir arada geçirdiğimiz günler sinema şeridi gibi akıp gidiyor. Fahrettin sinema dünyasına doktorluktan vazgeçip girmiş değerli bir arkadaşımdı.

Fahrettin, İstanbul Tıp Fakültesi’ni kazandı. Fırsat buldukça Eskişehir’e gelir arkadaşlarıyla vakit geçirirdi. Çok büyük bir sanatçıydı. Fahrettin yalnızca büyük bir oyuncu değil, çok da iyi bir edebiyatçıydı. Lisede aynı sırayı paylaştık.

Eğer sinema dünyasına katılmasaydı, Türkiye’nin en büyük çocuk hastanesini yapmak vardı. Bir diğer özelliği de katıksız bir Atatürkçüydü… Halk kahramanıydı, filmlerinde halk kahramanlarını temsil ederdi. Ben gençlere, yeni yetişen kuşaklara söylüyorum, Fahrettin’in bilinmeyen yönlerini araştıralım okuyalım."

İSTANBUL VALİSİ ALİ YERLİKAYA

 

Cüneyt Arkına veda... Oğlunun sözleri dakikalarca alkışlandı: Böyle insanlara ağıt değil, destan yaraşır

 

"Merhum Cüneyt Arkın benim de ilk gençlik yıllarımın karamanıydı. O güçsüzlerin yanındaki güçtü. O kötünün karşısındaki iyidi. Malkoçoğlu'ydu, Kara Murat'tı, Battal Gazi'ydi, Öğretmen Kemal'di, hem doktor Fahrettin Cüreklibatır, hem Cüneyt Arkın olarak yüreğimizdeki vatan ve millet sevilsini iyilik ve dürüstlüğün beyaz perdedeki temsilcisiydi. Bakışı çok güzedi. Şahin bakışlı diyoruz biz ona daha çok. 58 yıl önce Gurbet Kuşları'yla adım attığı sinemadan ebediyete uçtu. Kaleme aldığı kitabında 'benim kahramanım Türk halkı' diyordu. Şimdi milyonlar onu gözyaşlarıyla uğurluyor. Konya'dan babamı aradım. 'Başta ailesi olmak üzere bütün sevenlerine, sinemadaki bütün dostlarına başsağlığımı iletirsen mutlu olurum' dedi. Babamın beni ilk sinemaya götürdüğü günü hatırlıyorum. O zaman aileler yaz kış sinemaya gider, filmleri izler, onun izlerini günlerce anlatırlardı. Düşünün bir kere babamın kahramanı, benim kahramanım, evlatımın da kahramanı...  3 kuşağın kahramanı oldu. Kolay değil bu izi bırakabilmek. Gönüllerde bu algıyı oluşturabilmek. Gönülden dua ediyoruz. Rabbim onu rahmetiyle kuşatsın. Mekanı cennet olsun. Kıymeytli ailesinin sevenlerinin milletimizin başı sağolsun. Cüneyt Arkın'ın manevi huzurunda saygıyla eğiliyorum."

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI EKREM İMAMOĞLU:

 

Cüneyt Arkına veda... Oğlunun sözleri dakikalarca alkışlandı: Böyle insanlara ağıt değil, destan yaraşır

 

"Bugün elbette Türk sinemasının en değerli isimlerinden birini uğurlamak için buradayız. Unutulmaz filmlere imza attı. Hafızamı tazelediğimde ilk sinemaya gidişim geliyor aklıma. 6-7 yaşlarındaydım ve Cüneyt Arkın'ın filmini izlemiştim. Benim de sinemayla tanışmama vesile olan Arkın'ı uğurluyoruz. 'Kara Murat' onunla tanışma anımız olmuştu. Hem ülkemizi tanıtan hem emekçiye hak arayan Cüneyt Arkın karakterleri ile gönlümüzde taht kurmuş bir insandı. Sanki evinde var olan bir insanı kaybediyoruz. Cüneyt Arkın ve onun gibi isimler ilginç bir şekilde hep evimizde. Bizimle büyüdüler, bizi büyüttüler. Mütevazilik, babacanlık, vatan sevgilisi, abilik bunu hissettiren bir insan oluşu...

Yakın zamanda kendisini ziyaret edip sohbet etmiş olmak beni mutlu etti. Cüneyt Arkın'ı ebediyete uğurlarken benim için teselli olan onunla sohbetimiz olmuştur. Hiç unutmayacağız. Bir de yaşatmak önemli. Yaşatmak konusunda da sorumluluk sahibiyiz. Yılmaz Büyükerşen ile saatlerce Cüneyt Arkın'ı konuştuk. Güzel bir kitap yayınladık, orada da bir sürü fotoğrafı ve anısı vardı. Son aylarda birçok kez Arkın ile hasbihal olmuşuz. Çok ders veren konuşmaları, anları oldu. Onun ismini yaşatmak boynumuzun borcudur. En güzel şekilde İstanbul'da anısını yaşatacağımıza hepinizin önünde söz veriyorum."

CENAZE TÖRENİ TEŞVİKİYE CAMİİ'NDE

Cüneyt Arkın'ın tabutu AKM'deki törenin ardından Teşvikiye Camii'ne getirildi.

 

Cüneyt Arkına veda... Oğlunun sözleri dakikalarca alkışlandı: Böyle insanlara ağıt değil, destan yaraşır

 

Arkın, öğle namazında müteakip kılınacak cenaze namazı sonrası Zincirlikuyu'da toprağa verilecek.

 

Cüneyt Arkına veda... Oğlunun sözleri dakikalarca alkışlandı: Böyle insanlara ağıt değil, destan yaraşır

 

SON PAYLAŞIMI OĞLUYLA

Yeşilçam anılarını sosyal medya hesabında takipçilerine anlatan Cüneyt Arkın, son paylaşımını 19 Haziran Babalar Günü'nde yapmıştı.

 

Cüneyt Arkına veda... Oğlunun sözleri dakikalarca alkışlandı: Böyle insanlara ağıt değil, destan yaraşır

 

Gözden Kaçmasın

İçime doğmuş gibi televizyonu açmak istemedim bugün'İçime doğmuş gibi televizyonu açmak istemedim bugün'
#CÜNEYT ARKIN#CÜNEYT ARKIN VEFAT
Tezeklerin üzerinde uyuduğum tatlı uykuyu en lüks otellerde bile bulamadımTezeklerin üzerinde uyuduğum tatlı uykuyu en lüks otellerde bile bulamadım
#CÜNEYT ARKIN#FAHRETTİN CÜREKLİBATUR

SİNEMAYLA GEÇEN BİR ÖMÜR

Bugüne kadar yüzlerce filmde rol alan Cüneyt Arkın, Yeşilçam'ın en önemli isimlerinden. Malkoçoğlu, Battal Gazi gibi filmlerle zorlu sahnelere imza atan Cüneyt Arkın kariyeri boyuncu dublör kullanmayı hep reddetti. Bu da bazen ölümlerden dönmesine neden oldu. İşte Cüneyt Arkın’ın yaşadığı 16 sakatlık.

 

Cüneyt Arkına veda... Oğlunun sözleri dakikalarca alkışlandı: Böyle insanlara ağıt değil, destan yaraşır

 

1. Malkoçoğlu'nun üçüncü filminde kafa travması geçirerek 8 gün boyunca komada kaldı.

2. Selahattin Eyyübi filmi setinde attan düşünce omzu ezildi.

3. Bir başka aksiyon içerikli filmi Çöl Kartalı'nda boyun omurları ezildi.

4. Battal Gazi filminde boyun omurları ikinci kez ezildi. Ama ona vız gelirdi bütün bunlar...

5. Sakatlanmalar devam ediyor: Çıtkırıldım adlı filminde sağ el kemikleri parçalandı.

6. Cehenneme Bir Yolcu Var filminin setinde çatlak diziyle bir şekilde oynadı, sonra dizinin üstüne düştü ve eklem içi apse yaptı. Buna rağmen vız gelirdi bu da!

7. Çöl Kartalı filminde attan düşmekle kalmayıp, atın altında kaldı.

Gözden Kaçmasın

Ustalığını konuşturmuştu Cüneyt Arkının son kamera arkası görüntüleri ortaya çıktı...'Ustalığını konuşturmuştu' Cüneyt Arkın'ın son kamera arkası görüntüleri ortaya çıktı...Haberi görüntüle

8. Cüneyt Arkın'ı kim durdurabilir ki? Çıtkırıldım filminde sol göz ve kaşları yarıldı.

9. Şafakta Üç Kurşun filminde sol omzu çıktı.

10. Ama adam Wolverine gibi, anında iyileşiyor... Malkoçoğlu'nda sol kısmındaki dört kaburgası kırıldı.

11. Adsız Cengaver filminde orta ve yüzük parmakları kesildi.

12. Cici Gelin filminin setinde bel fıtığı oldu.

13. Sol bacağı 6 ay boyunca hiç tutmadı. Ama o Cüneyt Arkın'dı!

14. Akıncılar Geliyor filminde sol diz kapağı çatladı.

15. Adsız Cengaver filminde sol bilek kemikleri de kırıldı.

16. Vücudunun her bölgesi bir badire atlatmaya kararlıydı. Bu kez de Hacı Murat filminde sol kaval kemiği kırıldı. Kırık olsa da durabildi Cüneyt Arkın!
Usta isim Cüneyt Arkın'a veda! Törende oğlundan duygusal konuşma
Geçtiğimiz salı günü hayatını kaybeden Yeşilçam'ın efsane ismi Cüneyt Arkın son yolculuğuna uğurlandı. Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen törende duygusal anlar yaşanırken Arkın'ın oğlu Murat Arkın, 'Bugün sizlerin sayenizde şunu anladım. Bizim ailemiz sandığımızdan çok daha büyük, çok daha güzelmiş.' dedi. Cenazeye katılan Türkan Şoray da tabuta sarılarak gözyaşlarına boğuldu.

'Hayatımda yediğim en güzel dayaktı'
CÜNEYT ARKIN'IN DOSTLARI DUAYEN SANATÇIYI ANLATTI!'Hayatımda yediğim en güzel dayaktı'Haberi Görüntüle

Cüneyt Arkın'ın naaşı, öğlen namazına müteakip Teşvikiye Camii’nde kılanan cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedildi.

Usta isim Cüneyt Arkına veda Törende oğlundan duygusal konuşma
 

TÜRKAN ŞORAY GÖZYAŞLARINA BOĞULDU

Cenaze törenine katılan 'Yeşilçam'ın Sultanı' Türkan Şoray da çok sayıda filmde beraber rol aldığı Cüneyt Arkın'ı son yolculuğunda yalnız bırakmadı. Cüneyt Arkın'ın tabutuna kapanan Şoray, gözyaşlarına boğuldu.

Usta isim Cüneyt Arkına veda Törende oğlundan duygusal konuşma
 

AKM'DE DUYGU DOLU ANLAR

Atatürk Kültür Merkezi'ndeki törende duygu dolu anlar yaşanırken Cüneyt Arkın'ın rol aldığı filmlerden kesitler de gösterildi. AKM'deki törene gelen eşi Betül Arkın, AKM'ye girmeden önce yaptığı açıklamada, "Ben bu kadar çok sevildiğini gerçekten bilmiyordum. Gitti, dünyayı kurtardı. Kendini kurtaramadı maalesef. Evinde ölmek isterdi. Evinde öldü." ifadelerine yer verdi.

Usta isim Cüneyt Arkına veda Törende oğlundan duygusal konuşma
 

Törende konuşan oğlu Murat Arkın, "Bugün sizlerin sayenizde şunu anladım. Bizim ailemiz sandığımızdan çok daha büyük, çok daha güzelmiş. Ayaklarınıza sağlık. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Babam övülmeyi çok seven bir insan değildi. Onu seven, sayan milyonlar için... O şimdi cennete gitti biliyorum. Gerçekten konuşamk çok güç. Boğazım düğümleniyor. Onu seven sayan milyonlar içim. O hayatında hep ‘milletim’ dedi ‘halkım’ dedi ‘vatanım’ dedi ve şimdi cennete gitti biliyorum ama gerçekten böyle adamlar cenneti bile vatan yapacak adamlar. Benim için gerçekten konuşmak çok güç baktığım her yerde o var . Her şeyi ondan öğrendik, attığım adımda, baktığım her yerde o var. Başım belaya girdiğin de yine o var. Bana "oğlum bela üzerine gelirse kaç bir adım geri at, bu senin korkak olduğunu göstermez. Baktın gelmeye devam ediyor, bir adım daha geri at. Baktın adım atacak yerin kalmadı, o zaman beladan daha bela ol" derdi. Dini, dili ırkı meshebi rengi politik görüşü ne olursa olsun tüm insanlarımızı birleştirici bir unsur oldu Cüneyt Arkın ne mutlu bize. Onun filmleriyle açılışı yaptık ben de onun filmlerinden bir replikle bitirmek istiyorum sözümü. Bugün çok ağlayan insan gördüm, zaman zaman hıçkıra hıçkıra zaman zaman da çekindiği için yüreğinden ağlayanları gördüm 'Ağlamayın be! Böyle insanlara ağlamak değil, destan yaraşır." açıklamasını yaptı. dedi.

Usta isim Cüneyt Arkına veda Törende oğlundan duygusal konuşma
 

"HAYATI ÇOK ZOR YAŞAMI AMA DOLU DOLU YAŞAMIŞ"

Oğlu Kaan Polat Cüreklibatır da törende yaptığı konuşmada, “Ailemiz çok güzel bir aile birbirini seven sayan ve kollayan bir aile… Büyüdük, evlendik, çocuklarımız oldu. Temelimiz bizi eğiten, bize öğretmen olan babamız… Aslında onunki ölüm değil. Ölümle gelen ölümsüzlük. Hayatı çok zor yaşamış ama dolu dolu yaşamış… Anneme hep şöyle derdi ‘Betül sen dünyaya yetecek kocaman bir merhametsin', Murat’a 'santranç oynarken beni yine yendin oğlum' derdi. Bana gelince ‘ne güzel gözlerin var, dünyaya mavi mavi gülümsüyorsun’ derdi. Küçüktüm bir röportajında 'çocuklarınızı nasıl yetiştiriyorsunuz' diye sormuşlardı. Şu cevabı verdi: Ben çocuklarımın mutlu olmasını, gülmesini ve iyi insan olmasını istiyorum. Çocuktum anlayamamıştım, iyi insan nedir? nasıl olunur? diye. Filmlerini izleye izleye iyi insan olmayı öğrendim. Mütevaziliği, iyilerin hep kazandığını, kötülerin kaybettiğini öğrendim. Son kitabının yazılarını bana yazdırmıştı, bütün bedeninin ruhunun bana geçtiğine inanıyorum. Bir makalede şöyle diyordu 'hayatı yaşamak cesaret ister'. Yaşam cesaretinin ta kendisiydi o… Bize düşen de onun eserlerini yaşatmak, ben onun önünde sevgi ve saygıyla eğiliyorum. Bana öğrettikleri için teşekkür ediyorum.” ifadelerine yer verdi.

Usta isim Cüneyt Arkına veda Törende oğlundan duygusal konuşma
 

"YÜREĞİMİZE BİR ACI ÇÖKTÜ"

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "Türk sinema tarihinin maalesef bir devri kapanıyor. Kimliğinde, karakterinde sanatçı sıfatını taşıyan Cüneyt Arkın’ı ebediyete uğurluyoruz. Yüce rabbim mekanını cennet eğlesin. Sanat camiamızın başı sağolsun. Yüreğimize bir burukluk, bir acı çöktü. Cüneyt Arkın daima hatırlanacak, bıraktığı izler asla silinmeyecektir. Yol göstermeye, hafızamızı tazelemeye devam edecektir. Bugün onu uğurlarken dilimizde sadece şükran duyuyor olmamız her şeyi anlatıyor zaten. Atlas Sineması’nda bir köşeyi Cüneyt Arkın için ayıracağız ailesiyle görüşüp en iyi şekilde yaşatacağız." açıklamasını yaptı.

"OLAĞANÜSTÜ BİR İNSANDI"

AKM'deki törene katılan Yeşilçam'ın bir diğer efsanesi Ediz Hun, , "Acımız çok büyük. Sevgili Cüneyt'imizi ebediyete uğurluyoruz. Sene 1963 sevgili Cüneyt ile sinemaya girişimizin yılı... 59 yıl geçti. Olağanüstü bir insandı. Her rolün üstesinden gelirdi. Emsalsizdi. Çok çalışkandı azimliydi. Zamanın akışının içinde Medrano Sirki vardı. Dolmabahçe'de haftalarca eğitim aldı. Her rolün üstesinden gelebilmiş başarılı bir sanatçıdır. Amerikan sinemasında zamanında kovboy filmleri vardı. Aramızda onları hatırlayanlar vardır... Cüneyt gibi melekelere sahip değillerdi. Kıta Avrupası'na geçtiğimizde James Bond filmlerini hatırlıyorum. Ama Cüneyt’teki ön sezi ve yaratıcılık onlarda yoktu. Fransa'ya geçtiğimde Alain Delon gibi isimler vardı, hepsi çok başarılıydı. ama Cüneyt'teki melekeler onlarda gelişmedi. İtalyan sinemasında mükemmel aktörler vardı. Cüneyt'teki emsalsiz enerjiye sahip değillerdi. Bedenimden bir parça kopmuş gibi hissediyorum. Zaman akıyor, tarih değişiyor. Tarihin yapraklarına Cüneyt Arkın ismi altın harflerle yazılacaktır. Aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyorum." dedi.

Usta isim Cüneyt Arkına veda Törende oğlundan duygusal konuşma
 

"HEPİMİZ BÜYÜK BİR ACI İÇERİSİNDEYİZ"

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Arkın için sinema dünyasına doktorluktan vazgeçip girdiğini ve değerli bir arkadaşı olduğu söyledi. Büyükerşen, "Bugün hepimiz büyük bir acı içerisindeyiz. Gençlik yıllarımız, Üniversite çağına kadar ki yıllarımız bir arada geçirdiğimiz günler Sinema şeridi gibi akıp gidiyor. Fahrettin, İstanbul Tıp Fakültesi’ni kazandı. Fırsat buldukça Eskişehir’e gelir arkadaşlarıyla vakit geçirirdi. Çok büyük bir sanatçıydı. Fahrettin yalnızca büyük bir oyuncu değil, çok da iyi bir edebiyatçıydı. Lisede aynı sırayı paylaştık. Eğer sinema dünyasına katılmasaydı, Türkiye’nin en büyük çocuk hastanesini yapmak vardı. Bir diğer özelliği de katıksız bir Atatürkçüydü… Halk kahramanıydı, filmlerinde halk kahramanlarını temsil ederdi. Ben gençlere, yeni yetişen kuşaklara söylüyorum, Fahrettin’in bilinmeyen yönlerini araştıralım okuyalım." açıklamasını yaptı.

VALİ YERLİKAYA: 3 KUŞAĞIN KAHRAMANI OLDU

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, "Cüneyt Arkın, pek çoğumuzun olduğu gibi benim de ilk gençlik yıllarımın kahramanıydı. O güçsüzlerin yanındaki güçtü. O kötünün karşısındaki iyiydi. Malkoçoğlu’ydu, Kara Murat’tı, Battal Gazi’ydi, Öğretmen Kemal’di. Yüreğimizdeki vatan ve millet sevgisinin, iyilik ve dürüstlüğün beyaz perdedeki temsilcisiydi. Kaleme aldığı kitabında benim kahramanım Türk halkıdır diyordu. Şimdi Cüneyt ağabeyin kahramanı milyonlar onu dualarıyla, gözyaşlarıyla uğurluyor. Babamın kahramanı, benim kahramanım, evlatlarımın da kahramanı. Öyle dolu hayat yaşadı ki 3 kuşağın sevgilisi, kahramanı oldu, kolay değil. Gönülden hep birlikte dua ediyoruz." dedi.

İBB BAŞKANI İMAMOĞLU: CÜNEYT ARKIN'I HİÇ UNUTMAYACAĞIZ

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ise, "Benim de sinemayla tanışmama vesile olan Cüneyt Arkın uğurluyoruz. Cüneyt Arkın ve onun gibi isimler hep evimizde, hiç çıkmadılar bizimle oldular, ama bizi büyüttüler ama bizimle büyüdüler. Mütevazılığı, vatan sevgisi, nezaketi, abiliği, bunu hissettiren bir insan oluşu… Cüneyt Arkın’ı hiç unutmayacağız, unutmamız mümkün değil. Bir de yaşatmak önemli. Yaşatmak konusunda da sorumluluk sahibiyiz" dedi.

Kerem Alışık, "Çok önemli büyük bir sanatçıydı. Hakikaten filmimiz koptu diyebilirim. Sokaklarda adı koşturduğumuz çocukluğumuz, içimizden bir parça koptu. Sıcak ekmek kokuları bıraktı gitti. Başımız sağ olsun milletçe. Mekanı cennet olsun" dedi.

Törene katılan Burak Özçivit ise, "Hepimiz için çok önemli biriydi. Son görevimizi yapmaya geldik. Benim için onun yeri çok ayrı. En son 'Kuruluş Osman' da birlikte rol aldık. En zor süreçte bizim yanımızdaydı. Pandemi sürecinde o yaşta, o enerjisiyle kalktı geldi. Ekibi motive etti. Başımız sağ olsun" diye konuştu.

Cüneyt Arkın hayatını kaybetti
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRCüneyt Arkın hayatını kaybettiHaberi Görüntüle
Cüneyt Arkın'ın duası kabul oldu!
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRCüneyt Arkın'ın duası kabul oldu!Haberi Görüntüle
İşte Cüneyt Arkın'ın son kamera arkası görüntüleri
MEHMET BOZDAĞ PAYLAŞTI!İşte Cüneyt Arkın'ın son kamera arkası görüntüleriHaberi Görüntüle
Mehmet Ali Erbil'in gözyaşları! 'Cüneyt Arkın ikinci babam gibiydi'
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRMehmet Ali Erbil'in gözyaşları! 'Cüneyt Arkın ikinci babam gibiydi'Haberi Görüntüle
Cüneyt Arkın'ın isteğini minikler gerçekleştirdi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRCüneyt Arkın'ın isteğini minikler gerçekleştirdiHaberi Görüntüle
Silivri'deki 40 yıllık komşuları Cüneyt Arkın'ı anlattı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRSilivri'deki 40 yıllık komşuları Cüneyt Arkın'ı anlattıHaberi Görüntüle
Usta sanatçı Cüneyt Arkın yaşamını yitirdi! Ünlülerden veda mesajları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRUsta sanatçı Cüneyt Arkın yaşamını yitirdi! Ünlülerden veda mesajlarıHaberi Görüntüle

Bu haber 990559 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Pendik-Sabiha Gökçen Havalimanı metro hattı açılıyor! Vizyon farkını gözler önüne seren proje
Pendik-Sabiha Gökçen Havalimanı metro hattı açılıyor! Vizyon...
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yeni ekonomi modeline yönelik açıklama
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yeni ekonomi modeline yönelik...