Başkan Recep Tayyip Erdoğan’dan Menderes’in kabrine ziyaret:...
Reklam

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'dan Menderes'in kabrine ziyaret: Ülkemizle ilgili karanlık hevesler başarıya ulaşamadı

Türk demokrasi tarihinde ‘kara bir leke’ olan 27 Mayıs 1960 darbesinin üzerinden tam 63 yıl geçti. Türk halkı, darbecilerin demokrasiyle birlikte katlettiği Adnan Menderes ve iki bakanın acısını hiç unutmadı Başkan Recep Tayyip Erdoğan, eski başbakanlardan Adnan Menderes ile bakanlar Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan'ın naaşlarının bulunduğu Topkapı'daki anıt mezarı ziyaret etti.

27 Mayıs 2023 - 14:43 - Güncelleme: 27 Mayıs 2023 - 15:39

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'dan Menderes'in kabrine ziyaret: Ülkemizle ilgili karanlık hevesler başarıya ulaşamadı

Giriş Tarihi: 27.05.2023 Güncelleme Tarihi: 27.05.2023 

Erdoğan: Yarın sandık başında darbeler döneminin bittiğinin müjdesini duyurmak için sabırsızlanıyoruz

Millete ilk darbe bugün vuruldu: 27 Mayıs 1960

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Adnan Menderes'in anıt mezarına ziyaret

Cumhurbaşkanı Erdoğan, darbecilerin idam ettiği Adnan Menderes'in anıt mezarında, seçimlerin şeffaflığına vurgu yaptı.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan’dan Menderes’in kabrine ziyaret: Ülkemizle ilgili karanlık hevesler başarıya ulaşamadıBaşkan Recep Tayyip Erdoğan, eski başbakanlardan Adnan Menderes ile bakanlar Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan'ın naaşlarının bulunduğu Topkapı'daki anıt mezarı ziyaret etti. Başkan Erdoğan daha sonra yaptığı açıklamada "Ülkemizle ilgili karanlık hevesler başarıya ulaşamadı" ifadelerini kullandı.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, eski başbakanlardan Adnan Menderes ile bakanlar Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan'ın naaşlarının bulunduğu Topkapı'daki anıt mezarı ziyaret etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğandan önemli açıklamalar

Başkan Erdoğan ziyaret sonrası açıklamalarda bulundu.

Başkan Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

Bugün cumhuriyet tarihimizin en kara günlerinden birinin yıldönümü vesilesiyle bir aradayız. Bundan 63 yıl önce bir 27 Mayıs günü Türkiye çok partili siyasi hayata geçtikten sonraki ilk askeri darbesine maruz kaldı. Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki bir grubun gerçekleştirdiği bu darbe demokrasi ve kalkınma hamlemizi engellemekle kalmamış, yüreklerimizde derin yaralar açmıştır.

Demokrat Parti'nin Genel Başkaın ve Başbakan olarak ülkemize verdiği hizmetlerle milletimizin gönlünde özel bir yeri olan Menderes, darbe yönetimi tarafından kurulan uyduruk mahkemenin kararı ile idam edildi. Menderes ve arkadaşlarının yargılandığı Yassı Ada uzun yıllar boyunca vatandaşlarımızın dilinde Yassı Ada olarak telaffuz edilmiştir. Biz burayı aldık, şehitlerimizin anısını ilelebet yaşatacak şekilde Demokrasi ve Özgürlükler Adası haline getirdik.

Menderes’in anıt mezarına ziyaretMENDERES'İN ANIT MEZARINA ZİYARET

Millete ilk darbe bugün vuruldu: 27 Mayıs 1960

Türk demokrasi tarihinde ‘kara bir leke’ olan 27 Mayıs 1960 darbesinin üzerinden tam 63 yıl geçti. Türk halkı, darbecilerin demokrasiyle birlikte katlettiği Adnan Menderes ve iki bakanın acısını hiç unutmadı

 

Millete ilk darbe bugün vuruldu: 27 Mayıs 1960

Türkiye ilk kez bugün bir darbeyle tanıştı. 27 Mayıs 1960 darbesiyle, Anayasa ve TBMM feshedilirken, ülkenin başbakanı Adnan Menderes ve iki bakanı idam sehpasında can verdi. Demokrasi tarihinin en büyük utançlarından biri olan 27 Mayıs darbesi, milletin vicdanında asla kapanmayacak ve unutulmayacak bir yara açtı. Bugün 27 Mayıs 1960 askeri darbesinin 63. yıldönümü. İktidarda, tek partili döneme son veren Demokrat Parti (DP) bulunuyordu. Başbakanlık koltuğunda Adnan Menderes, Cumhurbaşkanlığı makamında ise Celal Bayar oturuyordu.

ÖNCE CADI AVI BAŞLATILDI
DP'nin en önemli icraatlarının başında, Türkçe okunan ezanın yeniden Arapça okunması oldu. Ancak DP rüzgârına izin verilmedi. Önce cadı avı başlatıldı, ardından gösteriler düzenlendi. 63 yıl önce bugün yapılan askeri darbeyle milletin iktidara getirdiği Demokrat Parti hükümeti devrildi. Yassıada'da bir yıl süren yargılamaların ardından Cumhurbaşkanı Celal Bayar, Başbakan Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan hakkında oybirliğiyle idam kararı verildi. Bayar'ın cezası ileri yaş nedeniyle müebbet hapse çevrildi.

Zorlu ve Polatkan 16 Eylül 1961'de sabaha karşı, Menderes ise bir gün sonra öğlen vakti, idam sehpasında hayata veda etti. Aradan geçen yıllar sonrası Menderes ve idam edilen arkadaşlarının itibarları, 1990'da kabul edilen bir kanunla iade edildi. Naaşları da İmralı'dan alınarak devlet töreniyle Vatan Caddesi'nde yaptırılan anıtmezara taşındı...Zülfikar Gençtürk
15-temmuz.net haberleri

Bu haber 289813 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
FETÖ üyesi albay Şaban Demiraslan yakalandı! İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya açıkladı
FETÖ üyesi albay Şaban Demiraslan yakalandı! İçişleri Bakanı...
Rus gazeteciden Erdoğan yorumu: Türkiye olmadan sorunlar çözülmüyor 
Rus gazeteciden Erdoğan yorumu: Türkiye olmadan sorunlar...