Başkan Recep Tayyip Erdoğan 20 Temmuz’da KKTC’ye gideceğini...
Reklam

Başkan Recep Tayyip Erdoğan 20 Temmuz’da KKTC’ye gideceğini açıkladı! Avrupa ve Yunan'ın Kıbrıs paniği

Başkan Erdoğan’ın KKTC ziyareti ve “20 Temmuz’da tüm dünyaya gerekli mesajları vereceğim” açıklaması ABD, AB, Rum kesimi ve Yunanistan’ı telaşlandırdı. BBC manşetten verdiği haberde, Kıbrıs çıkarmasının 47’nci yıldönümünde gerçekleşecek ziyarette Erdoğan ‘Geçitkale’ye kalıcı SİHA üssü’nü mü açıklayacak, diye sordu. Diğer bir kaygı ise ‘Maraş açılımını daha ileriye götürecek adımlar’ oldu. Yunan Kathimerini gazetesi de Türk sondaj gemilerinin yeniden Doğu Akdeniz’e açılacağını yazdı.

14 Temmuz 2021 - 06:47

Başkan Recep Tayyip Erdoğan 20 Temmuz’da KKTC’ye gideceğini açıkladı! Avrupa ve Yunan'ın Kıbrıs paniği

Giriş Tarihi: 14.07.2021 Güncelleme Tarihi: 14.07.2021 

Son dakika haberi | Başkan Erdoğan'dan 'üç sürpriz'! Dünya o açıklamaya kilitlendi

Başkan Erdoğan'dan Kuzey Kıbrıs'a tarihi ziyaret! Dünya burada verilecek mesajlara kilitlendi

Başkan Erdoğan, Kırbıs Barış Harekatı yıldönümü kutlamaları için Kuzey Kıbrıs'a gidecek. Dünya, Başkan Erdoğan'ın burada yapacğı açıklamaya kilitlendi. Yunan medyasında atılan manşetler, Güney Kıbrıs'ın büyük bir panik içinde olduğunu gözler önüne serdi. İngiliz medyası ise Başkan Erdoğan'ın Kıbrıs'tan dünyaya vereceği mesajların önemine dikkat çekti. BBC, Başkan Erdoğan'ın 'üç sürpriz' açıklama yapabileceğini belirtti. İşte detaylar...

Başkan Erdoğan'dan Kuzey Kıbrıs'a tarihi ziyaret! Dünya burada verilecek mesajlara kilitlendiBaşkan Erdoğan 20 Temmuz'da KKTC'ye gideceğini açıkladı. "Hakkımızı söke söke alacağız" mesajı paylaştı. Avrupa'yı ise panik sardı. En korktukları iddia ise Türkiye'nin adanın kuzeyine SİHA üssü kurmasıydı...

Dört dörtlük panik

Dünya, nefesini tuttu Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın 20 Temmuz'da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne (KKTC) yapacağı ziyarete kilitlendi. Güney Kıbrıs ve Yunanistan başta olmak üzere Batı ülkeleri Başkan Erdoğan'ın burada vereceği mesajları merakla bekledi.

Yunan Kathimerini gazetesi, Ankara'nın Güney Kıbrıs'a ait olduğunu ileri sürdüğü bölgede yeni bir sismik araştırma planladığını söyledi. Haberde, Türk sondaj gemilerinin önümüzdeki aylarda Doğu Akdeniz'e açılacağı belirtildi. İngiliz yayın kuruluşu BBC ise Avrupa'yı kaygılandıran 4 başlığı şöyle listeledi:

İKİ DEVLET VURGUSU: Başkan Erdoğan, her fırsatta Kıbrıs'ta iki devletli çözüme dikkat çekti. BBC de Erdoğan'ın bu mesajına değindi. Cumhurbaşkanı'nın Kıbrıs Türk yönetiminin tanınmasını sağlamak için süreç başlatacağını söyledi.

DOĞALGAZ REZERVİ: Türkiye'nin Kıbrıs adası açıklarında doğalgaz araması, Güney Kıbrıs ve Yunanistan'ın yanı sıra Avrupa Birliği'ni de tedirgin etti. BBC ise Başkan Erdoğan'ın Kıbrıs'ta yapacağı konuşmada doğalgaz rezervi müjdesi verebileceğini söyledi.

Özellikle Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve Yunanistan başta olmak üzere Avrupa ülkelerinin ana gündemi haline gelen ziyarette gözler Başkan Erdoğan'ın yapacağı ileri sürülen olası üç sürpriz açıklamaya kilitlenmiş durumda.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın 1974'te gerçekleştirilen Kıbrıs Barış Harekatı'nın yıldönümü kutlamalarına katılmak üzere 20 Temmuz'da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne (KKTC) yapacağı tarihi ziyaret şimdiden Batı dünyasında merakla izleniyor.

Özellikle Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve Yunanistan başta olmak üzere Avrupa ülkelerinin ana gündemi haline gelen ziyarette gözler Başkan Erdoğan'ın yapacağı ileri sürülen olası üç sürpriz açıklamaya kilitlenmiş durumda.

'ÜÇ SÜRPRİZ'
İngiliz yayın kuruluşu BBC, üç sürpriz açıklama için, "Bunların başında Kıbrıs karasularında doğalgaz bulunduğunun açıklanması, kapalı Maraş bölgesinin statüsünün değiştirilmesi veya adada kalıcı askeri üs kurulması gibi olasılıklar yer alıyor" ifadesini kulandı.

KALICI ÜS İDDİASI
Avrupa medyası Türkiye'nin adaya kalıcı askeri üsler kurması olasılığına da yer veriyor.

BAŞKAN ERDOĞAN: TÜM DÜNYAYI İLGİLENDİRİYOR
Başkan Erdoğan, adaya yapacağı ziyaretle ilgili olarak "İnşallah 20 Temmuz'da ben Kıbrıs'ta olacağım ve Kuzey Kıbrıs'tan gerekli mesajları tüm dünyaya inşallah oradan vereceğim ve onun için Kuzey Kıbrıs'ta olacağım. Çünkü Kuzey Kıbrıs'ta bizim bulunmamız, Kuzey Kıbrıs'tan bizim vereceğimiz mesajlar sadece adayı değil tüm dünyayı ilgilendiriyor ve eğer siz bu kararlılığınızı göstermezseniz, bu duruşunuzu ortaya koyamazsanız, kimse sizi adam yerine koymaz," ifadelerini kullanmıştı.

YUNAN MEDYASINDA PANİK MANŞETLERİ
20 Temmuz kutlamalarını "Rumlar için kara bir gün" olarak servis eden gazeteler, provokatif mesajlar verdi. Ziyareti, "Erdoğan büyük haberler vermeye hazırlanıyor" açısıyla gündeme taşıyan Yunan medyası, yaşanılan panik havasını da gözler önüne serdi.

.MARAŞ'IN STATÜSÜ: Başkan Erdoğan, 15 Kasım 2020'de yaptığı ziyarette 1974'den bu yana kapalı olan Maraş'ı kullanıma açtı. BBC, 20 Temmuz'da yapacağı ziyarette Erdoğan'ın Maraş açılımını daha da ileriye götürecek adımları atacağını vurguladı.

SİHA ÜSSÜ: AB'yi en çok korkutan ise bu iddiaydı... Buna göre Türkiye, Geçitkale'de kalıcı askeri SİHA üsleri kurmak için çalışma başlattı. Bu durum, Akdeniz'de büyük hayalleri olan Yunanistan, İngiltere ve Fransa gibi ülkelerde panik yarattı.

HAKKIMIZI SÖKE SÖKE ALACAĞIZ
Başkan Erdoğan, 2 Temmuz'da yaptığı açıklamada Avrupa'ya Doğu Akdeniz mesajı göndermişti. "Biz hakkımız neyse bu hakkımızı söke söke alırız ve alacağız. Doğu Akdeniz'de, Kıbrıs'taki özellikle bütün o denizlerde, oralardaki petrol arama işlemlerimizi yürüteceğiz. Şu anda yürütüyor muyuz? Yürütüyoruz. Sondaj yapıyor muyuz? Yapıyoruz. Sismik araştırmalarımızı yapıyor muyuz? Yapıyoruz ve devamlı doğalgazın sinyalleri geldi" demişti.

CİNPİNG İLE GÖRÜŞTÜ
Başkan Erdoğan, Çin lideri Cinping ile telefonda konuştu.Görüşmede, ticaret, yatırım ve ulaşım başta olmak üzere ilişkileri geliştirecek adımlar ele alındı. Erdoğan, Uygur Türklerinin Çin'in eşit vatandaşları olarak özgürlük ve huzur içinde yaşamalarının Türkiye açısından önemine dikkat çekti; Türkiye'nin Çin'in egemenliğine ve toprak bütünlüğüne olan saygısını dile getirdi.

 

Şi Cinping ile görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede, ticaret, yatırım, enerji, ulaşım ve sağlık başta olmak üzere Türkiye-Çin ilişkilerini geliştirecek adımlar ve bölgesel gelişmeler ele alındı. Görüşmede, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Uygur Türklerinin Çin’in eşit vatandaşları olarak refah, özgürlük ve huzur içinde yaşamalarının Türkiye açısından önemine dikkati çektiği, Türkiye’nin Çin’in egemenliğine ve toprak bütünlüğüne olan saygısını dile getirdiği kaydedildi. İki ülke arasında bölgesel ve küresel ekonominin ve diplomasinin bütün alanlarında geniş bir iş birliği potansiyeli olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üst Düzeyli Ortak Çalışma Grubu’nun iki ülke arasındaki iş birliğine büyük ivme kazandıracağını vurguladı.

 

Erdoğan cesur bir adam

Kuveyt Emir Vekili ve Veliaht Prens Şeyh Meş’al Al Cabir Al Sabah, TBMM Başkanı Mustafa Şentop ile bir araya geldi. Görüşmede, Veliaht Prens Al Sabah, ülkesi ile Türkiye arasındaki tarihi ilişkinin derinliğine vurgu yaparak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Kuveyt’e verdiği destekten dolayı teşekkür etti. Al Sabah, “Erdoğan, duruşu, sözü ve eylemiyle cesur bir adam. Ona karşı sevgi ve saygımız var” dedi. 1990’da Irak’ın Kuveyt’i işgali esnasında Türkiye’nin tutumunu hatırlatan Al Sabah şunları söyledi: “Kültürü ve halkı bakımından kadim olan bu ülkenin vefalı ve sadık duruşlara sahip olması şaşırtıcı değil. Teşekkürlerimizi yineliyoruz. Kuveyt, kardeşlerinin ve dostlarının duruşlarını unutmaz.”

YUNAN MEDYASINDA PANİK MANŞETLERİ

20 Temmuz kutlamalarını "Rumlar için kara bir gün" olarak servis eden gazeteler, provokatif mesajlar verdi.

Ziyareti, "Erdoğan büyük haberler vermeye hazırlanıyor" açısıyla gündeme taşıyan Yunan medyası, yaşanılan panik havasını da gözler önüne serdi.

Yunan basınında Erdoğan paniği! KKTC ziyareti öncesi provokasyona başladılar

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar: Benim seçilmemle federasyon defteri kapanmıştı

Başkan Erdoğan yeşil sahaya iniyor!BAŞKAN ERDOĞAN YEŞİL SAHAYA İNİYOR!

Bu haber 991147 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Pendik-Sabiha Gökçen Havalimanı metro hattı açılıyor! Vizyon farkını gözler önüne seren proje
Pendik-Sabiha Gökçen Havalimanı metro hattı açılıyor! Vizyon...
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yeni ekonomi modeline yönelik açıklama
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yeni ekonomi modeline yönelik...