Başkan Erdoğan ve Vladimir Putin’den kol kola sohbet:...
Reklam

Başkan Erdoğan ve Vladimir Putin'den kol kola sohbet: Özbekistan'daki o anlar sosyal medyada gündem oldu

Özbekistan’ın Semerkant şehrinde yapılan Şanghay İşbirliği Örgütü zirvesinde Başkan Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in toplantıya gidişleri esnasında kol kola yürüdükleri anlar sosyal medyada gündem oldu. Başkan Erdoğan, Şanghay İşbirliği Teşkilatı 22'nci Devlet Başkanları Zirvesi kapsamında geldiği Semerkant’ta birbirinden kritik görüşmelere imza attı. Cumhurbaşkanı Erdoğan peş peşe kritik görüşmeler gerçekleştirdi.

23 Eylül 2022 - 07:18

Başkan Erdoğan ve Vladimir Putin'den kol kola sohbet: Özbekistan'daki o anlar sosyal medyada gündem oldu

Giriş Tarihi: 17.09.2022 Güncelleme Tarihi: 17.09.2022 

En Batı’daki Asyalı en Doğu’daki Avrupalı’yız

En Batı’daki Asyalı en Doğu’daki Avrupalı’yız

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Şanghay İşbirliği Teşkilatı 22’nci Devlet Başkanları Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, “Türkiye en Batı’daki Asyalı en Doğu’daki Avrupalı olarak müstesna bir konuma sahiptir. Ata yurdumuz Asya ile ilişkilerimizi her alanda güçlendirmeye çalışıyoruz” dedi.

Dünyanın gözünün çevrildiği Erdoğan - Putin görüşmesi sona erdi! Tahıl koridoru sürecek mi?Dünyanın gözünün çevrildiği Erdoğan - Putin görüşmesi sona erdi! Tahıl koridoru sürecek mi?

Özbekistan’ın Semerkant kentinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki görüşmesi sona erdi. Kremlin, Türkiye'nin Rus gazı ödemelerinin yüzde 25'ini rubleyle yapacağını duyurdu. Ayrıca Putin, Akkuyu için imzaların atıldığını da açıkladı.

Başkan Erdoğan ve Vladimir Putin’den kol kola sohbet: Özbekistan’daki o anlar sosyal medyada gündem olduÖzbekistan’ın Semerkant şehrinde yapılan Şanghay İşbirliği Örgütü zirvesinde Başkan Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in toplantıya gidişleri esnasında kol kola yürüdükleri anlar sosyal medyada gündem oldu. İki liderin samimi tavırları dikkat çekerken yüzlerin güldüğü görüldü. İşte o anlar...

En Batı’daki Asyalı en Doğu’daki Avrupalı’yız

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Semerkant'ta baş döndüren diplomasi trafiği

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şanghay İşbirliği Teşkilatı 22'nci Devlet Başkanları Zirvesi kapsamında geldiği Semerkant’ta birbirinden kritik görüşmelere imza attı. Cumhurbaşkanı Erdoğan peş peşe kritik görüşmeler gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Semerkant'ta baş döndüren diplomasi trafiğiDünyanın gözü Özbekistan'da... Bu yıl 22'ncisi düzenlenen Şanghay İşbirliği Teşkilatı Devlet Başkanları Zirvesi kapsamında Semerkant'ta gerçekleşen zirve, dünyanın gündeminde. Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’in daveti üzerine zirveye özel konuk olarak  katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir dizi önemli görüşme gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Semerkant'ta baş döndüren diplomasi trafiğiÖzbekistan'ın Semerkant kentinde gerçekleşen Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Devlet Başkanları Zirvesi'nde Başkan Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi.

KOL KOLA SOHBET

İkilinin görüşme yapılacak odaya kol kola ve güleryüzle sohbet ederken gittiği anlar sosyal medyada gündem oldu. Her iki lidere de ekipleri eşlik ederken iki liderin rahat tavırları ve yüzlerinin gülmesi dikkat çekti.

ünyanın gözü kulağı Semerkant'ta. Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’in daveti üzerine zirveye özel konuk olarak katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin arasındaki görüşme sona erdi.

Kritik görüşme 40 dakika sürdü. Putin Cumhurbaşkanı Erdoğan'a tahıl anlaşmasına katkılarından dolayı teşekkür etti ve Akkuyu Nükleer Santrali ile ilgili anlaşmaların dün imzalandığını söyledi.

Putin, 'Gazın yüzde 25'inin Ruble ile ödenmesi yakında yürürlükte' dedi.

Rus basını görüşme sonrası, Rus şirketlerin ürünlerini Türkiye üzerinden ihraç edebileceklerine dair sinyaller alındığını yazdı.

Rus gazı ödemelerinin yüzde 25'i rubleyle yapılacak

Erdoğan ve Putin'in zirvenin düzenlendiği kongre merkezindeki basına kapalı görüşmesi, 40 dakika sürdü. Kremlin'den görüşmeye ilişkin açıklama yapıldı. Açıklamada, Putin'in "Türkiye'nin Rus gazı ödemelerinin yüzde 25'ini ruble ile yapması kısa sürede yürürlüğe konacak" ifadelerine yer verildi.

Akkuyu konusunda anlaşmalar imzalandı

Açıklamada Putin'in "Akkuyu Nükleer Santral İnşaatı konusundaki anlaşmalar imzalandı. Ukrayna tahılının büyük bölümünün fakir ülkelere ulaşmasını ümit ediyorum. Ukrayna tahılının büyük bölümünün fakir ülkelere ulaşmasını ümit ediyorum" sözlerine de yer verildi.

Erdoğan'a teşekkür etti

Putin ayrıca, "Türkiye, Rusya'dan doğal gaz sevkiyatları için Avrupa da dahil en güvenilir rotalardan biri haline geldi, TürkAkım sorunsuz bir şekilde çalışıyor" sözlerine yer verdi. Putin, "Tahıl anlaşmasının imzalanması çabaları için Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür ediyorum" dedi.

BAŞKAN ERDOĞAN'A GÖRÜŞME SONRASI TEŞEKKÜR

Görüşme sonrası Rusya Devlet Başkanı Putin, Başkan Erdoğan'a teşekkür etti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Gıda Programı'na katkılarından ötürü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür ederek, Türkiye'nin doğal gaz sevkiyatlarında Avrupa da dahil en güvenilir rotalardan biri haline geldiğini söyledi.

Kremlin'den yapılan açıklamaya göre, Putin ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) 22'nci Devlet Başkanları Zirvesi kapsamında bir araya geldi.

Türkiye ile Rusya arasında çok sayıda alanda çalışmalar yürüttüklerini belirten Putin, "Her şeyden önce, (BM Gıda Programı) gıda programının uygulanmasına yaptığınız ve yapmaya devam ettiğiniz katkı için tekrar teşekkür etmek istiyorum. Ukrayna tahılının önemli kısmının en yoksul ülkelere gitmesini umuyoruz. Bu, şu ana kadar sağlanamadı." dedi.

EN GÜVENİLİR ROTAMIZ TÜRKİYE

Putin, "Türkiye, Rusya'dan doğal gaz sevkiyatları için Avrupa da dahil en güvenilir rotalardan biri haline geldi, TürkAkım sorunsuz bir şekilde çalışıyor." ifadesini kullandı.

Putin, Akkuyu Nükleer Güç Santrali'yle ilgili çalışmaların sürdüğünü, santraldeki ilk ünitenin 2023'te devreye alınmasını umduklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türk ekonomisi için en iyi sonuca ulaşmayı hedefleyen politikasının farkında olduğunu anlatan Putin, "Türkiye'nin ŞİÖ üyesi ülkelerle çok iyi ve hızla büyüyen ekonomik bağları olduğunu görmezden gelemeyiz. Türkiye'nin bu yapıdaki çalışmalarını her şekilde memnuniyetle karşılayacağız." dedi.

DOĞAL GAZDA RUBLE DÖNEMİ

Putin, Rus gazının Türkiye'ye sevkiyatında ödemelerin yüzde 25'inin Rus rublesi olarak yapılmasıyla ilişkin anlaşmanın da yakında yürürlüğe gireceğini ifade etti.

Türkiye ile Rusya arasındaki ticaret hacminin de arttığını söyleyen Putin, Rus şirketlerin ürünlerini Türkiye üzerinden dünya pazarlarına satmasına yönelik adımlar atılabileceğini belirtti.

Başkan Erdoğan ve Putin’den kol kola sohbetBAŞKAN ERDOĞAN VE PUTİN'DEN KOL KOLA SOHBET

İleri giderseniz vururuz

Başkan Erdoğan ve Putin arasında kritik görüşme

Şanghay İşbirliği Teşkilatı 22. Devlet Başkanları Zirvesi nedeniyle Özbekistan’ın Semerkant kentinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan dün, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğandan Semerkantta baş döndüren diplomasi trafiği

 

Sabah saatlerinde ise Cumhurbaşkanı Erdoğan Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Xi Jinping ile görüştü. Diplomasi trafiğine devam eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Moğolistan Cumhurbaşkanı Ukhnaagiin Khurelsukh, Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile bir araya geldi.

Dünya Erdoğan - Putin zirvesine kilitlendi!

ZİRVE SONA ERDİDünya Erdoğan - Putin zirvesine kilitlendi!Haberi Görüntüle

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Özbekistan'da 'Her alanda iş birliğine hazırız' vurgusu

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRCumhurbaşkanı Erdoğan'dan Özbekistan'da 'Her alanda iş birliğine hazırız' vurgusuHaberi Görüntüle

AİLE FOTOĞRAFI ÇEKTİRİLDİ

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şanghay İşbirliği Teşkilatı Liderler Zirvesi’nde aile fotoğrafına katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğandan Semerkantta baş döndüren diplomasi trafiği

 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN PAYLAŞIM

Özbekistan'da gerçekleşen zirveyle ilgili paylaşım yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Özbekistan’da gerçekleştirilen Şanhay İşbirliği Teşkilatı Devlet ve Hükûmet Başkanları Konseyi 22. Zirvesi’nde dostlarımızla bir araya gelmekten memnuniyet duyduk. Teşkilat ile iş birliğimizi müşterek çabalarımızla çok daha yukarıya çıkaracağımıza yürekten inanıyoruz." ifadelerini kullandı.

En Batı’daki Asyalı en Doğu’daki Avrupalı’yız

En Batı’daki Asyalı en Doğu’daki Avrupalı’yız

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Şanghay İşbirliği Teşkilatı 22’nci Devlet Başkanları Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, “Türkiye en Batı’daki Asyalı en Doğu’daki Avrupalı olarak müstesna bir konuma sahiptir. Ata yurdumuz Asya ile ilişkilerimizi her alanda güçlendirmeye çalışıyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu mesajları verdi:

- İŞBİRLİĞİ VURGUSU: Türkiye en Batı’daki Asyalı en Doğu’daki Avrupalı olarak müstesna bir konuma sahiptir. Asya ile binlerce yıllık tarihi, beşeri, kültürel ve siyasi bağlarımız bulunuyor. Ata yurdumuz Asya ile ilişkilerimizi her alanda güçlendirmeye çalışıyoruz. Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ), Asya’nın hoşgörü ikliminin ve sorunlara ortak çözüm bulma anlayışına dayalı kadim kültürünün günümüzdeki temsilcisi olarak tarafımızdan görülüyor. Bunun için de teşkilatla ilişkilerimizi geliştirmeye önem veriyoruz.

- ASYA’YA AÇILAN PENCERE: Son 10 yıldır sahip olduğumuz diyalog ortağı statümüz sayesinde burası Asya’ya açılan pencerelerimizden biri haline gelmiştir. Teşkilatın, Enerji Kulübü Üst Düzey Dönem Başkanlı’ğını 2017 yılında üstlenmiştik. Bu kapsamdaki Üçüncü Yüksek Düzeyli Grup Toplantısını Ankara’da gerçekleştirmiştik. Üye olmayan bir devletin böyle bir görevi icra etmesi teşkilat için de bir ilki teşkil etmiştir. Üstlendiğimiz sorumluluk, teşkilatla Türkiye arasındaki ilişkilerin ne kadar geliştiğini de göstermiştir. Bundan sonra müşterek çabalarımızla işbirliğimizi çok daha yukarıya çıkaracağımıza inanıyorum.

- EN CÖMERT ÜLKEYİZ: Tüm insanlığın aynı gemide olduğunu bir kez daha hatırlatan küresel salgın sürecinde maalesef uluslararası kuruluşlar ve gelişmiş ülkeler iyi bir imtihan veremediler. Hatta kimi ülkeler tıbbi malzeme temininde çatışma noktasına kadar geldiler. Türkiye olarak koronavirüsle mücadele kapsamında 161 ülke ve 12 uluslararası kuruluşa yardım sağladık. Kendi imkanlarımızla geliştirdiğimiz yerli ve milli aşımız olan TURKOVAC’ı tüm ihtiyaç sahiplerinin hizmetine sunduk. Yaklaşık 3.7 milyonu geçici koruma altındaki Suriyeliler olmak üzere 4 milyondan fazla yerinden edilmiş bir insana ev sahipliği yapmayı sürdürüyoruz. Yaptığımız 8 milyar doları aşkın insani yardımla milli gelire oranla dünyada ilk sıradayız. Gayrisafi milli gelirin yaklaşık yüzde 1’ini insani yardımlara ayırarak dünyanın en cömert ülkesi unvanını taşımanın gururunu yaşıyoruz.

UKRAYNA TAHILI: Küresel sistemin reform ihtiyacını vurgularken bir yandan daha adil, temsil kabiliyeti yüksek, kapsayıcı ve etkin bir düzenin tesisi için çalışıyoruz. Bunu yaparken bölgemizde ve ötesinde barış, güvenlik, istikrar ve refahın hâkim kılınması için her türlü çabayı sergiliyoruz. Amacımız insanı ve insani değerleri merkezi alan girişimci bir diplomasi anlayışıyla bölgemizde ve ötesinde bir barış kuşağı tesis etmektir. Bu kapsamda Ukrayna’daki çatışmaların diplomasi yoluyla bir an evvel sona erdirilmesi için yoğun gayret gösteriyoruz. Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden sevkıyat noktasında Birleşmiş Milletler ve taraflarla verimli bir işbirliği yürütüyoruz. Tahılın Afrika’daki kardeşlerimiz başta olmak üzere özellikle en çok ihtiyaç duyanlara ulaştırılması noktasında da samimi çaba harcıyoruz.

- TERÖRÜ EN İYİ BİLEN ÜLKEYİZ: Terörizm maalesef küresel düzeyde sınır tanımamakta, tüm devletleri olumsuz etkilemektedir. Türkiye on binlerce vatandaşını terör örgütlerine kurban vermiş, terörün kanlı yüzünü çok iyi bilen, tanıyan bir ülkedir. 40 yıllık bulan bölücü terörle mücadelemizde çoğu zaman yalnız bırakılsak da PKK, PYD, YPG, DEAŞ ve FETÖ dahil terörizmin tüm biçim ve tezahürleri ile mücadelemizi kararlı bir şekilde sürdürüyoruz. Ortak güvenliğimizi ilgilendiren hususlarda ŞİÖ ile diyaloğumuzu daha da güçlendiremeye hazırız.

En Batı’daki Asyalı en Doğu’daki Avrupalı’yız

GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMİ

Semerkant’taki ŞİÖ zirvesi boyunca geniş güvenlik önlemleri alındı. Özbekistan güvenlik güçleri, kuş uçurtmadı.

En Batı’daki Asyalı en Doğu’daki Avrupalı’yız

SEMERKANT DEKLARASYONU İMZALANDI

Özbekistan’ın Semerkant kentinde yeni inşa edilen “İpek Yolu Semerkant” uluslararası Turizm bölgesindeki kongre merkezinde, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’in ev sahipliğinde düzenlenen Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Devlet Başkanları 22. Toplantısı sona erdi.

KİMYASAL SİLAH VURGUSU

ŞİÖ üyesi Rusya, Çin, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Pakistan, Hindistan ve Özbekistan liderleri zirve sonuçlarına ilişkin Semerkant Deklarasyonu’nu imzaladı. Deklarasyonda liderler, ŞİÖ’nün diğer devletlere ve uluslararası kuruluşlara yönelik olmadığını teyit etti ve karşılıklı çıkarları dikkate alarak iş birliğine açık olduklarını kaydetti. Dünya Ticaret Örgütü’nün etkinliğinin artırılması ve organizasyonda reform yapılması çağrısında bulunuldu. Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Antlaşması’nın hükümlerine sıkı sıkıya uyulması gerektiğinin de altı çizildi. Zirvede, üye ülkeler tarafından uzun vadeli iyi komşuluk, dostluk ve işbirliği anlaşmasının uygulanması için kapsamlı bir eylem planı da dahil toplam 40 belge imzalandı. Zülfikar Gençtürk
15-temmuz.net haberleri

Bu haber 390396 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türkiye'nin Yüzyılı
Türkiye'nin Yüzyılı" için büyük gün! Başkan Erdoğan vizyon...
Başkan Erdoğan'dan NATO'ya Yunanistan mesajı: Gerginliği artıran Türkiye değil
Başkan Erdoğan'dan NATO'ya Yunanistan mesajı: Gerginliği artıran...