Başkan Erdoğan Kabine Toplantısı sonrası kararları...
Reklam

Başkan Erdoğan Kabine Toplantısı sonrası kararları açıkladı! "Ekonomik kurtuluş savaşından zaferle çıkacağız"

Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısı bugün Beştepe'de Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde toplandı. Ekonomideki son gelişmeleri değerlendiren Başkan Recep Tayyip Erdoğan, ''Ekonomik kurtuluş savaşı'' vurgusu yaparken fahiş fiyat artışı yapan fırsatçılara göz açtırmayacaklarını söyledi. Merkez Bankası'nın politika faizi kararını memnuniyetle karşıladıklarını aktaran Başkan Erdoğan, İzmirli depremzedeler için hazırlanan konutlarla ilgili bilgilendirme yaparken asgari ücret mesajı da verdi..

22 Kasım 2021 - 21:04

Başkan Erdoğan Kabine Toplantısı sonrası kararları açıkladı! "Ekonomik kurtuluş savaşından zaferle çıkacağız"

Giriş Tarihi: 22.11.2021  20:39 Son Güncelleme: 22.11.2021  20:43

Son dakika: Başkan Erdoğan'dan Kabine toplantısı sonrası 'ekonomik kurtuluş savaşı' vurgusu.  

Erdoğan'dan ekonomi için zafer sözü! Asgari ücret hakkında açıklama

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı'nın ardından ekonomideki gelişmelerle ilgili "Ülkemizi bunca tuzaktan, badireden nasıl çıkardıysak bu ekonomik kurtuluş savaşından da zaferle çıkartacağız." dedi.

Video Player

00:36 | 00:59

Use Up/Down Arrow keys to increase or decrease volume.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlığında toplanan Kabine Toplantısı sonrası Erdoğan, ekonomi ile ilgili son dakika açıklamalarında bulundu. Erdoğan "Ülkemizi bunca tuzaktan, badireden nasıl çıkardıysak Allah'ın yardımı ve milletimizin desteğiyle bu ekonomik kurtuluş savaşından da zaferle çıkartacağız." dedi. Asgari ücretler ilgili de son dakika açıklamasında bulunan Erdoğan "Çalışanlarımızı fiyat artışlarına karşı koruma politikamızı asgari ücrette de sürdüreceğiz." diye konuştu.

Son dakika haberi: Bugün tüm Türkiye’nin gözü Beştepe’de gerçekleştirilen Kabine Toplantısındaydı. Başkan Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde gerçekleştirilen toplantı 3 saat 15 dakika sürerken, toplantının ardından ulusa sesleniş konuşması yapan Başkan Erdoğan önemli açıklamalarda bulundu. Vatandaşlara ekonomiye dönük mesajlar veren Başkan Erdoğan, “Ülkemizi denklemin dışına itmek için kur ve faiz üzerinden oynadıkları oyunu görüyoruz. Biz aynı oyunu terör örgütleri ile mücadelemizde gördük, karşı atağımızı yaptık ve başardık. Aynı oyunları darbe girişiminde gördük, milletimizle beraber direndik ve başardık. Güçlü bir duruş sergileyerek girdiğimiz her mücadeleden anlımızın akıyla çıktık. Milletimizi bu ekonomik kurtuluş savaşından da zaferle çıkaracağız.” dedi.

Son dakika: Başkan Erdoğan’dan Kabine toplantısı sonrası ’ekonomik kurtuluş savaşı’ vurgusuCumhurbaşkanlığı Kabine toplantısı bugün Beştepe'de Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde toplandı. Ekonomideki son gelişmeleri değerlendiren Başkan Recep Tayyip Erdoğan, ''Ekonomik kurtuluş savaşı'' vurgusu yaparken fahiş fiyat artışı yapan fırsatçılara göz açtırmayacaklarını söyledi. Merkez Bankası'nın politika faizi kararını memnuniyetle karşıladıklarını aktaran Başkan Erdoğan, İzmirli depremzedeler için hazırlanan konutlarla ilgili bilgilendirme yaparken asgari ücret mesajı da verdi.

Başkan Erdoğan Kabine Toplantısı sonrası kararları açıkladı! Ekonomik kurtuluş savaşından zaferle çıkacağız

Son dakika! Beştepe'de 3 saat 15 dakika süren Kabine Toplantısı sona erdi. Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın ulusa sesleniş konuşması yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İzmir depreminin ardından yapımına başlanan konut ve dükkanlardan 741'ini 26 Kasım Cuma günü hak sahiplerine teslim edeceklerini bildirdi. Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Kabine Toplantısı'nın ardından millete seslendi.

İşte Başkan Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

İzmir'de acı bir deprem yaşadık. Bu depremde 117 vatandaşımızı kaybettik. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza bir kez daha Allah'tan rahmet diliyorum. Depremin ilk anından itibaren hükümet olarak vatandaşlarımızın imdadına koştuk. İzmirli kardeşlerimizin neye ihtiyacı varsa hepsini karşıladık. Elazığ ve Malatya'da olduğu gibi İzmir'de de hasar tespit çalışmalarını tamamladık. İzmir'de 7 ayrı bölgede bin 391 konut, 302 dükkan inşa ettik. Bunları 26 Kasım'da vatandaşlarımıza teslim edeceğiz.

İzmir’deki deprem konutlarının teslim edileceği tarih belli oldu | Video

"İZMİRLİ DEPREMZEDELER 160-360 BİN TL ARASINDA EV SAHİBİ OLACAK"

İzmir'de inşa ettiğimiz konutları 20 yıla yayılan vade ile vatandaşlarımıza takdim edeceğiz. İzmirli depremzedeler 160-360 bin TL arasında ev sahibi olacak. Yeni, güvenli ve konforlu yuvaların İzmirli vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum. Milletimizin hak ve özgürlükleri ile refahı konusunda yaşanan hiçbir gelişme kolay olmamıştır. Atılan her adımın gerisinde yapılan fedakarlıklar vardır.

Başkan Erdoğan’dan ‘ekonomik kurtuluş savaşı’ vurgusu: Zaferle çıkacağız! | Video

"KURDAKİ REKABET GÜCÜ YATIRIMDA, ÜRETİMDE ARTIŞA YOL AÇAR"

Kurdaki rekabet gücü yatırımda, üretimde ve istihdamda artışa yol açar. Ülkemizde yaşanan durum fiyat artışıdır. Geçmişte enflasyon sorunu bulunmayan ülkelerin ortak özelliği cari açık vermemektir. Cari açığı olup da enflasyon sorunu yaşamayan ABD gibi ülkelerin avantajı da paralarının rezerv paralar olmasıdır. Geçmişte 1929 ve 2008 büyük krizlerini yaşayan küresel ekonomi yeni sınamalar karşısında ciddi bir bocalama içindedir.

"KUR VE FAİZ ÜZERİNDEN OYNADIKLARI OYUNU GÖRÜYORUZ"

Dünya borsalarındaki şişkinlik basılan fazla paranın kendisine gidecek yer bulamamasından kaynaklanıyor. Karşımızdaki bu tablo bizi bir tercihe zorlamıştır. Ya ülkemizde eskiden beri hakim olan anlayışı sürdürerek yatırımdan, büyümeden vazgeçecektik, ya da kendi imkanlarımıza göre yolumuza devam ederek tarihi mücadeleyi yapacaktık. Biz mücadeleyi tercih ettik. Geçmişten beri her alanda olduğu gibi finansal kriz yönetimlerinde birikim ve tecrübe sahibi bir ülke olarak önümüze gelen fırsatları değerlendirmekte kararlıyız.

"MİLLETİMİZİ BU EKONOMİK KURTULUŞ SAVAŞINDAN DA ZAFERLE ÇIKARACAĞIZ"

Ülkemizi denklemin dışına itmek için kur ve faiz üzerinden oynadıkları oyunu görüyoruz. Biz aynı oyunu terör örgütleri ile mücadelemizde gördük, karşı atağımızı yaptık ve başardık. Aynı oyunları darbe girişiminde gördük, milletimizle beraber direndik ve başardık. Güçlü bir duruş sergileyerek girdiğimiz her mücadeleden anlımızın akıyla çıktık. Milletimizi bu ekonomik kurtuluş savaşından da zaferle çıkaracağız.

SON DAKİKA: Başkan Erdoğan'dan asgari ücret mesajı | Video

"POLİTİKA FAİZİNİN DÜŞÜK TUTULMASINI MEMNUNİYETLE KARŞILIYORUZ"

Politika faizinin düşük tutulmasını memnuniyetle karşılıyoruz. Kurun piyasadaki hareketlerini takipte özellikle kararlıyız. Kurdaki yükselişi bahane ederek hiçbir mantıklı izahı olmayan fahiş fiyat artışı yapanlara göz açtırmayacağız, hepsinin tepesine bineceğiz. Bu politikayı bir anda hayata geçirmiş değiliz.

İşsizlik sigortası ve bireysel emeklilik sistemi gibi uygulamalarla uzun vadeli yatırımlar getirdik. Kur üzerinden kumar oynanmasını engelledik. Bugün ülkemizde geçmişten farklı olarak bireylerin döviz borcu değil, bankalarda ve yastık altında ciddi döviz varlığı vardır. Kayda değer döviz borcu olan şirketimiz de yoktur.

"SAVUNMA SANAYİMİZ ÜLKEMİZİN EN ÖNEMLİ GELİR KALEMLERİNDEN BİRİ HALİNE DÖNÜŞÜYOR"

Dünyanın bizden örnek aldığı yap, işlet, devret modeli sayesinde devam eden büyük projelerde kamu finansmanına yük getirmiyoruz. Savunma Sanayiimiz ülkemizin en önemli gelir kalemlerinden biri haline dönüşüyor.

"BU MÜCADELEYİ VERMEMİZ GEREKİYOR"

Faiz sebeptir, enflasyon neticedir. Bu tespitimiz ülkemizin bugüne kadar yaşadıklarından çıkardığımız derslere bağlıdır. Yeni küresel sistem arayışları ve ülkemizin sahip olduğu güçlü alt yapı böyle bir mücadele için bize uygun bir zemin sağlamaktadır. Ülkemizin ve milletimizin ekonomik kurtuluşu için böyle davranmamız, bu mücadeleyi vermememiz gerekiyor. İnşallah önümüzdeki aylardan itibaren bu politikanın insanların günlük hayatında olumlu yansımalarını görmeye başlayacağız.

Ulaştırma başta olmak üzere inşası süren büyük alt yapı projelerimizi milletimizin hizmetine sunmak için yağmur çamur demeden çalışıyoruz. Sadece son dönemde ülkemize kazandırdığımız kültür sanat yatırımlarımız tüm vatandaşlarımıza hizmet verecek abide eserlerdir.

Çalışanlarımızı fiyat artışlarına karşı koruma politikamızı asgari ücrette de sürdüreceğiz.

EKONOMİDEKİ SON GELİŞMELER

Kurdaki rekabet gücü yatırımda, üretimde ve istihdamda artışa yol açar. Ülkemizde yaşanan durum fiyat artışıdır. Geçmişte enflasyon sorunu bulunmayan ülkelerin ortak özelliği cari açık vermemektir. Cari açığı olup da enflasyon sorunu yaşamayan ABD gibi ülkelerin avantajı da paralarının rezerv paralar olmasıdır. Geçmişte 1929 ve 2008 büyük krizlerini yaşayan küresel ekonomi yeni sınamalar karşısında ciddi bir bocalama içindedir.

Dünya borsalarındaki şişkinlik basılan fazla paranın kendisine gidecek yer bulamamasından kaynaklanıyor.

ÜFE ABD'de yüzde 9'u, AB'de yüzde 16,2'yi gördü. Bu, alınan önlemlerle TÜFE'ye daha daha az yansıdı. Gelişmiş ülkelerin faiz artırımına gitmeleri bu ortamda zor gözüküyor.

Başkan Erdoğan’dan ‘ekonomik kurtuluş savaşı’ vurgusuBAŞKAN ERDOĞAN'DAN 'EKONOMİK KURTULUŞ SAVAŞI' VURGUSU

''BU EKONOMİK KURTULUŞ SAVAŞINDAN DA ZAFERLE ÇIKACAĞIZ''

Karşımızdaki bu tablo bizi bir tercihe zorlamıştır. Ya ülkemizde eskiden beri hakim olan anlayışı sürdürerek yatırımdan, büyümeden vazgeçecektik, ya da kendi imkanlarımıza göre yolumuza devam ederek tarihi mücadeleyi yapacaktık. Biz mücadeleyi tercih ettik. Geçmişten beri her alanda olduğu gibi finansal kriz yönetimlerinde birikim ve tecrübe sahibi bir ülke olarak önümüze gelen fırsatları değerlendirmekte kararlıyız. Ülkemizi denklemin dışına itmek için kur ve faiz üzerinden oynadıkları oyunu görüyoruz. Biz aynı oyunu terör örgütleri ile mücadelemizde gördük, karşı atağımızı yaptık ve başardık. Aynı oyunları darbe girişiminde gördük, milletimizle beraber direndik ve başardık. Güçlü bir duruş sergileyerek girdiğimiz her mücadeleden anlımızın akıyla çıktık. Bu ekonomik kurtuluş savaşından da zaferle çıkacağız.

FAİZ MESAJI

Politika faizinin düşük tutulmasını memnuniyetle karşılıyoruz. Kurun piyasadaki hareketlerini takipte özellikle kararlıyız. Kurdaki yükselişi bahane ederek hiçbir mantıklı izahı olmayan fahiş fiyat artışı yapanlara göz açtırmayacağız, hepsinin tepesine bineceğiz.

İşsizlik sigortası ve bireysel emeklilik sistemi gibi uygulamalarla uzun vadeli yatırımlar getirdik. Kur üzerindne kumar oynanmasını engelledik. Bugün ülkemizde geçmişten farklı olarak bireylerin döviz borcu değil, bankalarda ve yastık altında ciddi döviz varlığı vardır. Kaydadeğer döviz borcu olan şirketimiz de yoktur.

"SAVUNMA SANAYİMİZ ÜLKEMİZİN EN ÖNEMLİ GELİR KALEMLERİNDEN BİRİ HALİNE DÖNÜŞÜYOR"

Dünyanın bizden örnek aldığı yap, işlet, devret modeli sayesinde devam eden büyük projelerde kamu finansmanına yük getirmiyoruz. Savunma Sanayiimiz ülkemizin en önemli gelir kalemlerinden biri haline dönüşüyor.

"BU MÜCADELEYİ VERMEMİZ GEREKİYOR"

Faiz sebeptir, enflasyon neticedir. Bu tespitimiz ülkemizin bugüne kadar yaşadıklarından çıkardığımız derslere bağlıdır. Yeni küresel sistem arayışları ve ülkemizin sahip olduğu güçlü alt yapı böyle bir mücadele için bize uygun bir zemin sağlamaktadır. Ülkemizin ve milletimizin ekonomik kurtuluşu için böyle davranmamız, bu mücadeleyi vermememiz gerekiyor. İnşallah önümüzdeki aylardan itibaren bu politikanın insanların günlük hayatında olumlu yansımalarını görmeye başlayacağız.

Ulaştırma başta olmak üzere inşası süren büyük alt yapı projelerimizi milletimizin hizmetine sunmak için yağmur çamur demeden çalışıyoruz. Sadece son dönemde ülkemize kazandırdığımız kültür sanat yatırımlarımız tüm vatandaşlarımıza hizmet verecek abide eserlerdir.

ASGARİ ÜCRET MESAJI

Çalışanlarımızı fiyat artışlarına karşı koruma politikamızı asgari ücrette de sürdüreceğiz.

Kritik toplantı başladıKRİTİK TOPLANTI BAŞLADI

Asgari ücret ne kadar olacak?ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

Kabine bugün toplanıyor!KABİNE BUGÜN TOPLANIYOR!

Kimler cezaevine dönmeyecek?KİMLER CEZAEVİNE DÖNMEYECEK?

Kabine toplanıyorKABİNE TOPLANIYOR

Bu haber 990467 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..