Başkan Erdoğan’dan NATO’ya Yunanistan mesajı: Gerginliği...

Başkan Erdoğan'dan NATO'ya Yunanistan mesajı: Gerginliği artıran Türkiye değil

Başkan Erdoğan, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde bir araya geldi. 2.5 saat süren görüşme sonrası yapılan yazılı açıklamada, "Görüşmede, Rusya-Ukrayna savaşı, Yunanistan’ın mütecaviz eylemleri ve Türkiye-İsveç-Finlandiya arasındaki üçlü muhtıra ele alındı" denildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'i Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde kabul etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Stoltenberg önce baş başa görüştü ardından heyetler arası görüşme

21 Kasım 2022 - 02:10

SON DAKİKA: Başkan Recep Tayyip Erdoğan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüştü
Giriş Tarihi: 4.11.2022  20:47Son Güncelleme: 4.11.2022  22:22
Başkan Erdoğan'dan NATO'ya Yunanistan mesajı: Gerginliği artıran Türkiye değil
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Stoltenberg'i kabul etti
NATO Genel Sekreteri, Türkiye'ye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a takdirlerini iletti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Stoltenberg'i kabul etti
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in Türkiye'ye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a Ukrayna'nın tahılının Karadeniz'den güvenli geçişi için müzakere edilmesiyle ilgili takdirlerini ilettiği bildirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Yunanistan mesajı: Gerginliği artıran Türkiye değil

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Yunanistan mesajı: Gerginliği artıran Türkiye değilJens Stoltenberg'i kabul eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunanistan'ın mütecaviz eylemlerine değinilen görüşme sonrası yaptığı açıklamada, bölgede gerginliği artıranın Türkiye olmadığını dile getirdi.

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'i kabul etti. Erdoğan ile Stoltenberg arasındaki görüşme Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde gerçekleşti.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmede, Rusya-Ukrayna savaşı, Yunanistan’ın mütecaviz eylemleri ve Türkiye-İsveç-Finlandiya arasındaki üçlü muhtıra ele alındı.

Başkan Erdoğan’dan NATO’ya Yunanistan mesajı: Gerginliği artıran Türkiye değil

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile yaptığı görüşmede, Yunanistan ile yaşanan gerilimde gerginliği artıran tarafın Türkiye olmadığının altını çizdi. Başkan Erdoğan, Yunanistan'ın aklıselimle davranmaya ve diyaloga yönlendirilmesinin faydalı olacağını dile getirdi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Stoltenberg'i kabul etti

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'i kabul etti. Görüşmede, Rusya-Ukrayna savaşı, Yunanistan'ın mütecaviz eylemleri ve Türkiye-İsveç-Finlandiya arasındaki üçlü muhtıra ele alındı 

SON DAKİKA: Başkan Recep Tayyip Erdoğan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüştüSon dakika... Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'ye ziyarette bulunan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile İstanbul'da görüştü. Görüşme sonrası açıklama yapan ve Başkan Erdoğan tarafından ağırlanmaktan duyduğu memnuniyeti belirten Stoltenberg, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Ukrayna tahıl anlaşmasının devam etmesindeki hayati rolü nedeniyle teşekkürlerimi ilettim." ifadesini kullandı. Diğer yandan Cumhurbaşkanlığından Başkan Erdoğan’ın NATO’ya ilettiği mesajlar hakkında bilgilendirme geldi. Başkan Erdoğan, Türkiye-İsveç-Finlandiya üçlü muhtırasına ilişkin onay sürecinin hızını ve ne zaman nihayetleneceğini bu ülkelerce atılacak adımların belirleyeceğini kaydetti. Yunanistan’ın mütecaviz eylemlerine değinilen görüşmede, Başkan Erdoğan, bölgede gerginliği artıranın Türkiye olmadığını, Yunanistan’ın aklıselimle davranmaya ve diyaloga yönlendirilmesinin faydalı olacağını dile getirdi.

SON DAKİKA: Başkan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'i kabul etti.

Başkan Erdoğan ile Stoltenberg arasındaki görüşme Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde basına kapalı gerçekleşti.

Kabulde, Başkan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ve NATO Genel Sekreteri Stoltenberg'in eşi Ingrid Schulerud da yer aldı.

MÜZAKERE VURGUSU

Başkan Erdoğan, görüşmede, Rusya ve Ukrayna tarafıyla en üst düzeyde gerçekleştirdikleri diplomasi trafiği neticesinde tahıl koridorunun yeniden işlemeye başladığını belirterek, önümüzdeki dönemde anlaşmanın uzatılmasına odaklanacaklarını ifade etti. Başkan Erdoğan, Rusya-Ukrayna arasında çatışmaların bir an önce sona erdirilmesi ve adil bir çözüme ulaşılabilmesi için müzakerelere dönülmesinin zaruri olduğunu vurguladı.

"GERGİNLİĞİ ARTIRAN TÜRKİYE DEĞİL"

Yunanistan'ın mütecaviz eylemlerine değinilen görüşmede, Başkan Erdoğan, bölgede gerginliği artıranın Türkiye olmadığını, Yunanistan'ın aklıselimle davranmaya ve diyaloga yönlendirilmesinin faydalı olacağını dile getirdi.

ÜÇLÜ MUHTIRA

Başkan Erdoğan, Türkiye-İsveç-Finlandiya üçlü muhtırasına ilişkin onay sürecinin hızını ve ne zaman nihayetleneceğini bu ülkelerce atılacak adımların belirleyeceğini kaydetti.

STOLTENBERG'DEN TEŞEKKÜR

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Başkan Erdoğan ile İstanbul'da yaptığı görüşmeyi sosyal medya mesajında değerlendirdi.

Erdoğan tarafından ağırlanmaktan duyduğu memnuniyeti belirten Stoltenberg, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Ukrayna tahıl anlaşmasının devam etmesindeki hayati rolü nedeniyle teşekkürlerimi ilettim." ifadesini kullandı.

Erdoğan ile görüşmesinde ayrıca Finlandiya ve İsveç'in NATO üyelik başvurularının sonuçlandırılmasını ele aldıklarını aktaran Stoltenberg, iki ülkenin üyeliğinin ittifakı güçlendireceğini kaydetti.

BAŞKAN ERDOĞAN HANGİ MESAJLARI VERDİ?

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından Erdoğan'ın Stoltenberg'i kabulüne ilişkin açıklama yapıldı.

Açıklamaya göre, görüşmede, Rusya-Ukrayna Savaşı, Yunanistan'ın mütecaviz eylemleri ve Türkiye-İsveç-Finlandiya arasındaki üçlü muhtıra ele alındı.

TAHIL ANLAŞMASI

Başkan Erdoğan, görüşmede, Rusya ve Ukrayna tarafıyla en üst düzeyde gerçekleştirdikleri diplomasi trafiği neticesinde tahıl koridorunun yeniden işlemeye başladığını belirterek, ilerleyen dönemde anlaşmanın uzatılmasına odaklanacaklarını ifade etti.

"RUSYA - UKRAYNA SAVAŞI SONA ERMELİ"

Başkan Erdoğan, Rusya-Ukrayna arasında çatışmaların bir an önce sona erdirilmesi ve adil bir çözüme ulaşılabilmesi için müzakerelere dönülmesinin zaruri olduğunu vurguladı.

YUNANİSTAN'A UYARI: "AKLISELİM OLMALI"

Yunanistan'ın mütecaviz eylemlerine değinilen görüşmede, Başkan Erdoğan, bölgede gerginliği artıranın Türkiye olmadığını, Yunanistan'ın aklıselimle davranmaya ve diyaloğa yönlendirilmesinin faydalı olacağını dile getirdi.

"İSVEÇ-FİNLANDİYA'NIN ADIMLARI SÜRECİ BELİRLER"

Başkan Erdoğan, Türkiye-İsveç-Finlandiya üçlü muhtırasına ilişkin onay sürecinin hızını ve ne zaman nihayetleneceğini bu ülkelerce atılacak adımların belirleyeceğini kaydetti.

STOLTENBERG'DEN BAŞKAN ERDOĞAN'A TEŞEKKÜR

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Başkan Recep Tayyip Erdoğan'a tahıl koridoru anlaşmasının devam etmesindeki rolü nedeniyle teşekkür etti.

Stoltenberg, Başkan Erdoğan ile İstanbul'da yaptığı görüşmeyi sosyal medya mesajında değerlendirdi.

"BAŞKAN ERDOĞAN HAYATİ ROL OYNADI"

Başkan Erdoğan tarafından ağırlanmaktan duyduğu memnuniyeti belirten Stoltenberg, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Ukrayna tahıl anlaşmasının devam etmesindeki hayati rolü nedeniyle teşekkürlerimi ilettim." ifadesini kullandı.

Başkan Erdoğan ile görüşmesinde ayrıca Finlandiya ve İsveç'in NATO üyelik başvurularının sonuçlandırılmasını ele aldıklarını aktaran Stoltenberg, iki ülkenin üyeliğinin ittifakı güçlendireceğini kaydetti.

BAKAN AKAR, NATO GENEL SEKRETERİ STOLTENBERG İLE GÖRÜŞTÜ

Milli Savunma Bakanı Akar ve NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Şehitler Abidesi ve tarihi Gelibolu Yarımadası'nı ziyaretin ardından bir araya geldi.
 

Hulusi Akar ve Jens Stoltenberg'ten Şehitler Abidesi'ne ziyaret
Hulusi Akar ve Jens Stoltenberg'ten Şehitler Abidesi'ne ziyaretMilli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Şehitler Abidesi'ni ziyaret etti, tarihi Gelibolu Yarımadası'nı gezdi.Dün Türkiye’ye gelen NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştü, tahıl krizini çözdükleri için teşekkürlerini sundu.
Stoltenberg, bugün de Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile birlikte Çanakkale’ye gitti.

Edinilen bilgiye göre bölgesel savunma ve güvenlik ile NATO konularının ele alındığı görüşmede Akar tarafından Türkiye'nin görüşleri ifade edildi.

Bakan Akar, ayrıca bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türkiye'nin NATO'daki sorumluluklarını yerine getirmeye devam edeceğini aktardı.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg de Türkiye'nin NATO'da önemli bir müttefik olduğunu vurguladı, tahıl koridorunun yeniden açılmasında oynadığı etkin rolden dolayı teşekkür etti.

AKAR VE STOLTENBERG ŞEHİTLER ABİDESİ'Nİ ZİYARET ETTİ

Akar, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile helikopterle tarihi Gelibolu Yarımadası'ndaki Şehitler Abidesi'ne gitti.

Tören kıtasıyla karşılanan Akar ve Stoltenberg, temsili şehitlik ile Meçhul Asker Anıtı'na karanfil bıraktı. Abide'nin önündeki kitabenin yanında çekilen fotoğrafın ardından Stoltenberg'e Çanakkale Savaşları'na ilişkin bilgi verildi.

STOLTENBERG'DEN TÜRKİYE'YE 'TAHIL' TEŞEKKÜRÜ

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile dün düzenlediği ortak basın toplantısında konuştu.

"Türkiye NATO'nun önemli müttefikidir. NATO da Türkiye'nin güvenliğine katkıda bulunuyor. Doğu Akdeniz ve Karadeniz'de desteklerimizi sürdürüyoruz." diyen Stoltenberg, Türkiye'ye tahıl sevkiyatındaki çabalarından dolayı teşekkür etti:

"Balistik füzelerle İran'ın Rusya'yı desteklediğini görüyoruz. Bu kesinlikle yanlış. Türkiye'ye Ukrayna'ya destek oldukları için teşekkür ederim. Türkiye, Ukrayna tahılının Karadeniz'den geçerek gıda krizinin önüne geçmiş oldu. Bu sevkiyatı büyük takdirle karşılıyoruz. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a özellikle teşekkürlerimi sunuyorum çünkü Ukrayna tahılını Karadeniz'den geçirerek dünya gıda krizini önlemiş oluyorlar."

"TÜRKİYE'NİN ÖNEMLİ BEKLENTİLERİ VAR"

Stoltenberg, Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılım sürecine ilişkin şu açıklamaları yaptı:

"Finlandiya, İsveç ve Türkiye muhtırada anlaştılar. Türkiye'nin önemli beklentileri var. Güvenlik endişelerinizi paylaşıyorum. İsveç ve Finlandiya uzun vadeli ortaklıklarını taahhüt ediyorlar. Her iki ülkenin de somut adımlarını memnuniyetle karşılıyorum. Kalıcı bir mekanizma oluşturulmuş oldu. İsveç terör örgütlerine katılımı engellemek için yeni adımlar atıyor. Finlandiya ve İsveç, Türkiye'nin endişelerini yerine getirmeye çalışıyorlar. Türkiye ile birlikte çalışmaya hazırlar. Artık İsveç ve Finlandiya'nın tam üye olarak NATO'ya katılması lazım. Bu zor zamanlarda bunu tamamlamamız gerekiyor."
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Stoltenbergi kabul etti

NATO Genel Sekreteri iki gündür çalışma ziyareti kapsamında bir takım temaslarda bulundu. Dün Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşme gerçekleştirmişti, bugün de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Dolmabahçe'de bir araya geldi. Tabi o görüşmeye geçmeden önce sabah saatlerinde NATO Genel Sekreteri'nin bir ziyareti oldu. Oldukça önemli, Türk tarihi açısından kritik bir yere sahip olan Çanakkale'deydi. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile birlikte Çanakkale'de bir görüşme gerçekleştirdi. Hem Çanakkale Şehitler Abidesi'ni gezdi hem de Milli Savunma Bakanı Akar ile temaslarda bulundu. Ne konuşuldu? Tabi oldukça önemli NATO Genel Sekreteri buraya geliyor olması. Zira masada dikkat çekici konu başlıkları var. Hem Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile tahıl krizi, Yunanistan'daki adaların silahlandırılması, aynı zamanda İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği konusunda neler yapılabilir? Bu konuların masada ele alındığını ifade edebiliriz. Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Hulusi Akar ile yapılan görüşmede şu ifadelere yer verildi:

Cumhurbaşkanı Erdoğan-Stoltenberg görüşmesi sona erdi

"Bugüne kadar Türkiye NATO'daki sorumluluklarını yerine getiriyor ve bundan sonrada yerine getirmeye devam edecektir" Hulusi Akar'ın bu sözleri oldukça önemliydi. Bunlar da dile getirilmiş oldu. Biraz önce de Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Jens Stoltenberg'in görüşmesi başladı. Görüşme ne kadar sürecek henüz net değil. Ama konuşma sonrası bir açıklama yapılmayacağını ifade edebiliriz. En azından ilk bilgi bu yönde. Sonrasında farklı bir açıklama söz konusu olabilir. Bu konuda da Ukrayna Rusya krizinin yanı sıra tahıl koridorunun yeniden işler hale gelmesi. Özellikle Suriye meselesi, terör ile ilgili Türkiye'nin bu noktada atacağı adımlar ele alacak konu başlıkları arasında dikkat çekiyor. Önümüzdeki hafta İsveç başbakanının, 8 Kasım'da bir ziyareti olacak. Bilindiği gibi İsveç ve Finlandiya'nın terör ve terörle iltisaklı kişilere yönelik kişilere tutuma bir hayli dikkat çekici. NATO'ya bu iki ülkenin dahil olma konusunda neler yapılabilir? İsveç ve Finlandiye Türkiye'nin taleplerini yerine getirebilir mi? Bu konu görüşülüyor. Tabi bölgesel ve diğer konularından ele alınacağını ifade edebiliriz. Ana unsur tahıl krizi konularının aşılması ve İsveç- Finlandiya'nın NATO'ya üyelik sürecinde gelinen aşamanın değerlendirildiğini ifade edebiliriz.

İstanbul’da Türkiye-NATO zirvesiİSTANBUL'DA TÜRKİYE-NATO ZİRVESİ
Türkiye ile NATO arasında kritik temasTÜRKİYE İLE NATO ARASINDA KRİTİK TEMAS
Stoltenberg Türkiye’ye geliyorSTOLTENBERG TÜRKİYE'YE GELİYOR
Türkiye ziyareti öncesi diplomasi trafiğiTÜRKİYE ZİYARETİ ÖNCESİ DİPLOMASİ TRAFİĞİ
Türkiye gıda krizini önledi"TÜRKİYE GIDA KRİZİNİ ÖNLEDİ"

Bu haber 290685 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkan Erdoğan'dan seçim mesajı: Biz bitti demeden bitmez | 17 Nisan AK Parti Grup Toplantısı
Başkan Erdoğan'dan seçim mesajı: Biz bitti demeden bitmez | 17...
Başkan Erdoğan'ın sözleri dünyada böyle yankılandı: Dengeleyici bir rol oynuyor 
Başkan Erdoğan'ın sözleri dünyada böyle yankılandı:...