Cumhurbaşkanı Erdoğan Katar'da: Netanyahu bölgenin geleceğini tehlikeye atıyor

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed El Sani’nin davetlisi olarak Doha’da bulunan Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Körfez İşbirliği Konseyi toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Türkiye olarak Gazze'ye insani yardımlarımızı sürdürüyoruz. Gazze'de önceliğimiz kalıcı ateşkes. Türkiye olarak garantörlüğe hazırız." dedi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan Katar'da: Netanyahu bölgenin geleceğini tehlikeye atıyor

Başkan Erdoğan'dan Körfez İşbirliği Konseyi Zirvesi'nde önemli mesajlar

Giriş Tarihi: 05.12.2023 Güncelleme Tarihi: 05.12.2023 

Cumhurbaşkanı Erdoğan Katar'da: Netanyahu bölgenin geleceğini tehlikeye atıyor

Başkan Erdoğan'dan Körfez İşbirliği Konseyi Zirvesi'nde önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan Katar'da konuştu: Önceliğimiz kalıcı barışı sağlamak!

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gazzede yaşananlar insanlık suçudurKatar Emiri Şeyh Temim bin Hamed El Sani’nin davetlisi olarak Doha’da bulunan Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Körfez İşbirliği Konseyi toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Türkiye olarak Gazze'ye insani yardımlarımızı sürdürüyoruz. Gazze'de önceliğimiz kalıcı ateşkes. Türkiye olarak garantörlüğe hazırız." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Katar'da konuştu: Önceliğimiz kalıcı barışı sağlamak!Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar'da Körfez İşbirliği Konseyi toplantısında önemli değerlendirnelerde bulunarak, Gazze'de çoğunluğu çocuk ve kadın 17 bin Filistinlinin öldürüldüğünün alını çizerek, "İsrail'in suçları yanına kar kalmamalı" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar'da düzenlenen 44. Körfez İşbirliği Konseyi Zirvesi'ne katıldı. Erdoğan, ''Körfez ülkeleriyle ilişkilerimiz her geçen gün gelişiyor. Türkiye uluslararası yatırımcılar için güvenli liman olma vasfını koruyor. Türk ekonomisine güvenen kardeşlerimize her türlü desteği vermeye hazırız'' ifadelerini kullandı. İşgalci İsrail'in Gazze'de yaptığı katliamlara da değinen Erdoğan, ''İsrail'in suçları yanına kâr kalmamalı. Netanyahu, yönetimini uzatmak uğruna bölgemizin geleceğini tehlikeye atıyor'' açıklamasında bulundu.

Başkan Erdoğan’dan Körfez İşbirliği Konseyi Zirvesi’nde önemli mesajlarBaşkan Recep Tayyip Erdoğan, Katar’da “44. Körfez İşbirliği Konseyi Zirvesi”nde açıklamalarda bulundu. Başkan Erdoğan, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına tepki gösterirken, 'Gazze'de yaşananlar insanlık suçudur. İsrail'in işlediği suçlar yanına kalmamalıdır.' dedi. Başkan Erdoğan, Netanyahu'nun bölgeyi tehlikeye attığını da belirtti.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, İsrail-Filistin çatışmasına ilişkin "Önceliğimiz derhal kalıcı ateşkesin ilan edilmesi ve kesintisiz bir şekilde insani yardım akışının teminidir." dedi.Başkan Erdoğan’dan önemli mesajlar

Başkan Erdoğan'dan Körfez İşbirliği Konseyi Zirvesi'nde önemli açıklamalar

Son dakika haberi! Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Körfez İşbirliği Konseyi toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Başkan Erdoğan, Gazze'de çoğunluğu çocuk ve kadın 17 bin Filistinlinin öldürüldüğünü belirterek, "İsrail'in suçları yanına kar kalmamalı" dedi. Önceliğin kalıcı ateşkes olduğuna dikkat çeken Erdoğan, "1967 sınırları temelinde başkenti Doğu Kudüs olan Filisitin devletinin kurulmasının ehemmiyeti bir kez daha görüldü Gazze'deki mezalimin Suriye'yi de kapsayacak savaşa dönüşmesine fırsat vermemeliyiz" ifadelerini kullandı.

Başkan Erdoğan’dan Körfez İşbirliği Konseyi Zirvesi’nde önemli açıklamalar

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, İsrail-Filistin çatışmasına ilişkin "Önceliğimiz derhal kalıcı ateşkesin ilan edilmesi ve kesintisiz bir şekilde insani yardım akışının teminidir." dedi.

Erdoğan, Katar'da düzenlenen 44. Körfez İşbirliği Konseyi Zirvesi'nde katılımcılara hitap etti.

Önce ateşkes sonra ceza

Zirvede bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek konuşmasına başlayan Başkan Erdoğan, kendisini zirveye onur konuğu olarak davet eden Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani'ye teşekkür etti.

Körfez ülkeleriyle Türkiye'nin ilişkilerinin her geçen gün geliştiğini belirten Erdoğan, zirveye katılımının, münasebetleri daha ileriye taşımanın bir tezahürü olduğunu dile getirdi.

Başkan Erdoğan, el, gönül birliği içinde hareket ederek münasebetleri güçlendireceklerine inandığını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gazzede yaşananlar insanlık suçudur

Körfez ülkeleri ile Türkiye'nin ticaret hacminin son 20 yılda 13 kat artarak geçen sene itibarıyla 23 milyar dolara ulaştığını aktaran Erdoğan, Türkiye-Körfez İşbirliği Konseyi Serbest Ticaret Anlaşması müzakerelerine yeniden başlanması ve anlaşmanın kısa sürede yürürlüğe girmesinin ticareti daha da artıracağına işaret etti.

''Körfez İşbirliği Konseyi Zirvesi'nde öne çıkanlar"

Körfez ülkelerindeki insanların turistik seyahatlerinde en çok tercih ettikleri ülkelerin başında Türkiye'nin gelmesinin ayrı bir mutluluk kaynağı olduğunu vurgulayan Erdoğan, konseyle ilişkilerin temel unsuru olan Stratejik Diyalog Bakanlar Mekanizmasının bugüne kadar beş toplantı yaptığını anımsattı.

Dışişleri Bakanlarının iştirakiyle düzenlenen toplantıların altıncısına, 2024'ün ilk çeyreğinde Türkiye'nin ev sahipliği yapacağını dile getiren Erdoğan, Körfez bölgesini Türkiye üzerinden kara yoluyla Avrupa'ya bağlayan ulaştırma projelerine büyük önem atfettiklerini, bu projelerin enerji işbirlikleriyle taçlandırılması gerektiğine inandıklarını söyledi.

Başkan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Türkiye, uluslararası yatırımcılar için güvenli liman olma vasfını koruyor. Türk ekonomisine güvenen kardeşlerimize gereken her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu ifade etmek isterim. Savunma sanayi alanında Körfez'deki kardeşlerimizle çok farklı bir ivme yakaladık. Son hadiseler, bu alandaki işbirliğimizin ne kadar önemli ve stratejik olduğunu ortaya koydu. Ortak üretim ve finansman dahil savunma sanayindeki işbirliğimizi çeşitlendirmemizde fayda görüyorum."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'garantörlük' mesajı: Türkiye olarak hazırız!"GAZZE KRİZİNDEKİ TAVRIMIZ ÖRNEK OLDU"

Riyad'da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı Arap Ligi Olağanüstü Ortak Zirvesi ile Filistin halkıyla dayanışmayı açık ve net gösterdiklerini hatırlatan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Gazze krizindeki bu ortak tavrımız, bölge ülkeleri olarak sorunlarımızı sahiplenme noktasında da bir örnek oldu. Zirvede alınan kararların takibini yapmamız önemlidir. Dışişleri Bakanları Temas Grubu çeşitli ülkelerde görüşmeler yürüttü, bu temaslara devam edecekler. Gazze'de kısa süreli geçici insani aranın sağlanması ve esir takası konusunda Katar'ın çabalarını takdirle karşılıyoruz. Tabii bu fasılanın kalıcı bir ateşkese dönüşmesini temenni ediyorduk ancak bu gerçekleşmedi. Netanyahu yönetimi siyasi ömrünü uzatmak uğruna tüm bölgemizin güvenliğini, geleceğini tehlikeye atıyor. Çoğunluğu çocuk ve kadın 17 bin Filistinli masumun hayatını kaybetmesi insanlık suçudur, savaş suçudur. İsrail'in işlediği bu suçlar yanına kar kalmamalıdır. Türkiye olarak bölgeye yönelik insani yardımlarımızı artırarak sürdürüyoruz. Bugüne kadar 12 uçak ve iki sivil gemi dolusu yardım malzemesini El-Ariş'e sevk ettik. Kanser hastaları ve çocuklar başta olmak üzere yaralıların, Türkiye'ye intikalini sağladık. Önceliğimiz, derhal kalıcı ateşkesin ilan edilmesi ve kesintisiz bir şekilde insani yardım akışının teminidir."

Başkan Erdoğan, son gelişmelerle birlikte 1967 sınırları temelinde başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız, egemen bir Filistin devletinin kurulmasının ehemmiyetinin bir kez daha görüldüğüne işaret ederek, "Bu maksatla garantörlük dahil, bölge ülkeleriyle birlikte sorumluluk almaya hazır olduğumuzu açıkladık. Gazze'deki mezalimin Suriye'yi de içerecek bölgesel bir savaşa dönüşmesine fırsat vermememiz gerekiyor." diye konuştu.

İkiyüzlü ABD

"İŞBİRLİĞİNİ İLERLETMEYE HAZIRIZ"

Suriye'nin istikrara kavuşmasının önündeki en büyük engelin, Suriye'nin toprak bütünlüğü ve birliğini tehdit eden başta PKK, PYD/YPG olmak üzere ayrılıkçı terör unsurları olduğunu belirten Erdoğan, "Bu terör örgütlerinin kendilerini meşrulaştırma çabalarına karşı tüm kardeşlerimizin müteyakkız olmasını bekliyoruz. Suriye ihtilafına 2254 sayılı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Kararı temelinde siyasi bir çözüm hedefliyoruz. Suriyelilerin gönüllü ve güvenli geri dönüşleri için de gerekli koşulların oluşturulması gerekiyor. Tüm aktörleri bu doğrultuda işbirliğine davet ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Körfez İşbirliği Konseyi'nin kendi içinde kurumsal yapısını güçlendirme gayretlerini memnuniyetle takip ettiklerini dile getiren Erdoğan, bu derinleşmenin, genişleme ile eş zamanlı olarak yürütülmesinin konseye farklı ufuklar açacağına işaret etti.

Erdoğan, Körfez bölgesiyle yakın teması ve stratejik işbirliğini ortak çıkarlar ve karşılıklı saygı temelinde ilerletmeye hazır olduklarını vurgulayarak, başta Katar olmak üzere zirvede emeği geçenlere teşekkür etti.

Zirve sonrası Başkan Erdoğan, liderlerle yemekte bir araya geldi.

12 yeni anlaşma | Başkan Erdoğan ve Katar Emiri Al Saniden kritik görüşme: İsrail savaş suçlarının hesabını vermeli

Cumhurbaşkanı Erdoğan Katar'da: Netanyahu bölgenin geleceğini tehlikeye atıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar'da düzenlenen 44. Körfez İşbirliği Konseyi Zirvesi'ne katıldı. Erdoğan, ''Körfez ülkeleriyle ilişkilerimiz her geçen gün gelişiyor. Türkiye uluslararası yatırımcılar için güvenli liman olma vasfını koruyor. Türk ekonomisine güvenen kardeşlerimize her türlü desteği vermeye hazırız'' ifadelerini kullandı. İşgalci İsrail'in Gazze'de yaptığı katliamlara da değinen Erdoğan, ''İsrail'in suçları yanına kâr kalmamalı. Netanyahu, yönetimini uzatmak uğruna bölgemizin geleceğini tehlikeye atıyor'' açıklamasında bulundu.