Slovenya ile kritik anlaşmalar imzalandı... Erdoğan'dan ticarette ve savunma sanayiinde işbirliği mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Slovenya Cumhurbaşkanı Pahor ile anlaşmaların imza töreni ve ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Dostluk, müttefiklik ve stratejik ortaklık temelinde gelişen dayanışmamızın önümüzdeki dönemde Türkiye'nin AB'ye katılım süreci dahil her alanda daha da güçleneceğine inanıyorum." ifadelerini kullandı.


Slovenya ile kritik anlaşmalar imzalandı... Erdoğan'dan ticarette ve savunma sanayiinde işbirliği mesajı

Son dakika! Başkan Erdoğan: Slovenya ile savunma sanayii alanında ortak adımlar atacağız
Giriş Tarihi: 10.8.2022  17:18Son Güncelleme: 10.8.2022  20:21
Slovenya ile kritik anlaşmalar imzalandı... Erdoğan'dan ticarette ve savunma sanayiinde işbirliği mesajı
Başkan Recep Tayyip Erdoğan'dan Slovenya Cumhurbaşkanı Pahor ile ortak basın toplantısı

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'dan Slovenya Cumhurbaşkanı Pahor ile ortak basın toplantısı
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Pahor huzurunda Türkiye ve Slovenya arasında Bilim ve Teknoloji İşbirliği Anlaşmasını Tadil Eden Prtokol imzalandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ortak basın toplantısında iki ülke arasında savunma sanayi alanında ortak adımlar atılacağına vurgu yaptı ve 'Dayanışmamız daha da güçlenecek' dedi. 

Başkan Erdoğan "Dostluk ve stratejik ortaklık temelindeki dayanışmamızın, Türkiye'nin AB'ye katılım süreci dahil her alanda daha da güçleneceğine inanıyorum" ifadelerini kullandı. Slovenya Cumhurbaşkanı Pahor ise "Görüştüğümüz konularda hem fikir olduk. Türkiye önemli dostlarımızdan bir tanesi ve ikili ilişkilerimiz mükemmel" sözlerine yer verdi.

Son dakika! Başkan Erdoğan: Slovenya ile savunma sanayii alanında ortak adımlar atacağız

Son dakika bilgisine göre; Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan Slovenya Cumhurbaşkanı Borut PahorAnkara'da. Başkan Recep Tayyip Erdoğan ve Pahor kritik bir görüşme gerçekleştirdi. Başkan Erdoğan ve Borut Pahor ortak basın toplantısı düzenledi. Başkan Erdoğan Slovenya ile savunma sanayii alanında ortak adımlar atılacağını belirtti. Erdoğan "Türkiye ile Slovenya arasındaki dostane ilişkiler ve işbirliği bölgesel barışa ve istikrara büyük katkı sağlıyor. " dedi.
Başkan Recep Tayyip Erdoğan'dan Slovenya Cumhurbaşkanı Pahor ile ortak basın toplantısı
Slovenya ile önemli anlaşmalar imzalandı! Erdoğan'dan iş birliği mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Slovenya Cumhurbaşkanı Pahor ile anlaşmaların imza töreni ve ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Dostluk, müttefiklik ve stratejik ortaklık temelinde gelişen dayanışmamızın önümüzdeki dönemde Türkiye'nin AB'ye katılım süreci dahil her alanda daha da güçleneceğine inanıyorum." ifadelerini kullandı.
Başkan Recep Tayyip Erdoğan’dan Slovenya Cumhurbaşkanı Pahor ile ortak basın toplantısıBaşkan Recep Tayyip Erdoğan ile Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor Ankara'da yaptıkları ikili görüşme sonrası ortak basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Başkan Erdoğan iki NATO müttefiki olan Türkiye ve Slovenya'nın savunma sanayii alanında ortak adımlar atabileceğini paylaşırken, ikili ticaret hacminin daha da artacağının altını çizdi. Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor ise Türkiye ile mükemmel ilişkilerinin olduğunu belirtirken, "Ukrayna savaşı daha da uzarsa gerilim Balkanlar'a inebilir." ifadelerini kullandı.


Değiştir Sil 

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor ile ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

SAVUNMA SANAYİİNDE ORTAK ADIM

"Bu sene Türkiye ile Slovenya arasındaki diplomatik ilişkilerinin tesisinin 30. yıldönümünü kutluyoruz. Bugünkü görüşmelerimizde ikili ilişkilerimizi ayrıntılı şekilde ele aldık.

Ekonomi, ticaret, sanayi, bilim, teknoloji, ulaştırma başta olmak üzere hemen her alanda duyduğumuz memnuniyeti ifade ettik. 11 yıl önce imzaladığımız stratejik ortaklık anlaşması çarpan etkisi yaptı. Gerçek potansiyelimizi hala tam yansıtmayan rakamı daha da yukarı taşımayı hedefliyoruz.

İki NATO müttefiki olarak özellikle savunma sanayi alanında atacağımız pek çok ortak adım olduğu kanaatindeyim. Slovenya'da Karavanke Tüneli ve demiryolu inşaatında Türk müteahhitlik firmalarının yer almasından gurur duyuyoruz.

AB'YE KATILIM SÜRECİ

Değerli dostumla Ukrayna ve Balkanlar'daki gelişmeler başta olmak üzere bölgesel ve küresel meselelere ilişkin görüş alışverişinde bulunduk. Dostane ilişkiler ve işbirliği, bölgesel barış ve istikrara büyük katkılar sağlıyor. Dostluk, müttefiklik ve stratejik ortaklık temelinde gelişen dayanışmamızın önümüzdeki dönemde Türkiye'nin AB'ye katılım süreci dahil her alanda daha da güçleneceğine inanıyorum.

Cami ve İslam Kültür Merkezi'nin 2020 yılında faaliyete geçmesinden büyük memnuniyet duyuyoruz. Değerli dostumun camiyi ziyaret etmesi, anma etkinliklerine katılması örnek bir tutumdur."

SLOVENYA CUMHURBAŞKANI BORUT PAHOR

TİCARETTE YENİ HEDEF

"Sevgili dostum öncelikle ben de sizlere bu nazik cümleleriniz için ülkem ve şahsım için teşekkür etmek isterim. Bu nazik misafirperverliğiniz için de teşekkür ederim. Bu resmi ziyarette güzel ülkenizde gerçekten çok güzel ağırlandık.

Hem Slovenya hem Türk medyasına şunu söylemek isterim; bu 18. görüşmemiz. 2011'den bu yana stratejik ortaklık anlaşmasını imzaladık. Bu noktada Başbakan sıfatlarıyla pek çok hedefimiz vardı. Ticaretin 1 milyara artırılmasına hedefliyorduk. Bu rakam şu anda neredeyse iki katına ulaştı, hedeflerimizin de üstüne çıktı. Bugün ekonomi bakanının da huzurunda ben Slovenya hükümeti adına söyleyebilirim ki, iş komisyonu konferansı çalışmaya devam edeceğiz.

Aynı zamanda ekonomik ve siyasi işbirliğimizin daha da güçlendiriyor olacağız. Sevgili dostum, Slovenya bu noktada gerçekten takdirlerini iletmek istiyor. Türk şirketlerinin müteahhitlik projeleri her zaman zamanında, vakitlice, daha önce hemfikir olunmuş fiyatlar kapsamında gerçekleştirilmiştir. Sizin şirketleriniz için AB genelinde referans oluyoruz."

İLİŞKİLERİMİZ MÜKEMMEL

Saygıdeğer Cumhurbaşkanı Erdoğan'la ikili ilişkilerimizde çözemeyeceğimiz konu olmamıştır. Tabii ki görüş ayrılıklarımız olmuştur; ancak diyalogla aşabilmeyi veya bunlarla yaşayabilmeyi düşünüyoruz. Gerçekten Türkiye ile mükemmel ilişkilerimiz oldu. Slovenya halkının büyük çoğunluğu gerçekten Türkiye ile olan işbirliğimizi çok olumlu değerlendiriyor.

Bu noktada baş başa uzun süreli görüşmelerimiz için hem de bu noktada Ukrayna savaşı, Batı Balkanlar'daki konuları ele alma şansımız oldu. Sayın Cumhurbaşkanına teşekkürlerimi iletmek isterim. Ukrayna savaşından, sonuçlarından bahsettik. Slovenya saygıdeğer Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türkiye'nin arabuluculuk görevini takdir edilmektedir

"ERDOĞAN, BATI BALKANLAR'A İLGİ GÖSTERİYOR"

Masum kişilerin acı çekmemesi için arabuluculuk söz konusu, adil ve barışçıl diyaloğun başlatılması söz konusu. Batı Balkanlar söz konusu olduğunda 19. kez tekrar bir araya gelmek konusunda karar verdik. Eylül soyunda BM Genel Kurulu'nun oturumlarında bir araya gelmeye karar verdik. Sırbistan, Kosova, Bosna, Hırvatistan gibi Balkan ülkelerini ziyaret söz konusu. Ben de o zirveye ev sahipliği yapıyor olacağım.

Saygıdeğer Cumhurbaşkanının Batı Balkanlar'a ilgi gösterdiğini biliyorum, kendisine bilgeliği için teşekkür ediyorum. Fırsatları ve zorlukları görebiliyoruz. Ukrayna savaşı yüzünden gözden kaçırılabilecek fırsatları da görebiliyoruz. Bu savaş beklenenden uzun sürerse, buradaki tansiyon güneye, Balkanlara da inebilir. Bölgedeki tüm ülkeler ve liderlere şunu söylemek isterim; bu bölge barış, güvenlik, refahı hak ediyor.

Saygıdeğer Cumhurbaşkanıyla görüşlerimi paylaştım, pek çok konuda hemfikir olduk. Tabii ki görüş farklılıklarımız olabiliyor ama sonuç olarak açıklık ve dostluğunuz için bir kez daha teşekkür etmek isterim."

KULLİYE'DE KARŞILADI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor'u resmi törenle karşıladı. Pahor'un bulunduğu makam aracını, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önündeki caddede karşılayan süvariler, araca protokol kapısına kadar eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pahor'u Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin ana giriş kapısında karşıladı.

Erdoğan ve Pahor'un tören alanındaki yerlerini almalarının ardından, 21 pare top atışı eşliğinde iki ülke milli marşları çalındı. Borut Pahor, Muhafız Alayı Tören Kıtası'nı, Türkçe "Merhaba asker" diyerek selamladı.

Törende, tarihte kurulan 16 Türk devletini temsil eden bayraklar ve askerler de yer aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Slovenya Cumhurbaşkanı Pahor onuruna resmi akşam yemeği verecek.

Törende, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile Ankara Valisi Vasip Şahin de hazır bulundu.

Son dakika haberleri... Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor'la görüştü. Başkan Erdoğan ve Pahor görüşme sonrası basın toplantısında konuştu.

Başkan Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları...

İki NATO müttefiki olarak özellikle savunma sanayii alanında atacağımız pek çok ortak adım olduğu kanaatindeyim.

İLİŞKİLER BÖLGESEL BARIŞA KATKI SAĞLIYOR

Türkiye ile Slovenya arasındaki dostane ilişkiler ve işbirliği bölgesel barışa ve istikrara büyük katkı sağlıyor. Dostluk, müttefiklik ve stratejik ortaklık temelinde gelişen ortaklığımızın önümüzdeki dönemde Türkiye'nin AB'ye katılması dahil her alanda güçleneceğine inanıyorum.

Son dakika: Başkan Erdoğan'dan önemli açıklamalar | Video

PAHOR: TÜRKİYE'NİN ARABULUCULUĞUNU TAKDİR EDİYORUZ
Slovenya ile kritik anlaşmalar imzalandı... Erdoğandan ticarette ve savunma sanayiinde işbirliği mesajı

2011'den bu yana stratejik ortaklık anlaşması imzaladık. Bu noktada ticaretin 1 malyara ulaşmasını hedefliyorduk. Bu rakam hedeflerimizin de üzerine çıktı. 2 milyara ulaştı. Ekonomik ve siyasi iş birliğimiz daha da güçlenecek.

Slovenya Türkiye'nin ara buluculuğunu takdir etmekte.

Son dakika! Başkan Erdoğan: Slovenya ile savunma sanayii alanında ortak adımlar atacağız | Video
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Slovenyalı mevkidaşına 'AB' mesajı

SLOVENYA CUMHURBAŞKANI ANKARA'DA

Pahor'un bulunduğu makam aracını, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önündeki caddede karşılayan süvariler, araca protokol kapısına kadar eşlik etti.

Başkan Erdoğan, Pahor'u Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin ana giriş kapısında karşıladı.

ORTAK BASIN TOPLANTISI

Erdoğan ve Pahor'un tören alanındaki yerlerini almalarının ardından, 21 pare top atışı eşliğinde iki ülke milli marşları çalındı. Borut Pahor, Muhafız Alayı Tören Kıtası'nı, Türkçe "Merhaba asker" diyerek selamladı.

Törende, tarihte kurulan 16 Türk devletini temsil eden bayraklar ve askerler de yer aldı. İki ülke heyetlerinin takdimi sonrasında, Erdoğan ve Pahor, merdivenlerde Türkiye ve Slovenya bayrakları önünde gazetecilere poz verdi.

Son dakika: Başkan Erdoğan Ankara'da Slovenya Cumhurbaşkanı Pahor ile görüşüyor | Video

Baş başa görüşmeye geçen Erdoğan ve Pahor, heyetler arası görüşmelerin ardından anlaşmaların imza törenine iştirak etti.

Başkan Erdoğan, Slovenya Cumhurbaşkanı Pahor onuruna resmi akşam yemeği verecek.

Törende, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile Ankara Valisi Vasip Şahin de hazır bulundu.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan’dan Slovenya Cumhurbaşkanı Pahor ile ortak basın toplantısıBAŞKAN RECEP TAYYİP ERDOĞAN'DAN SLOVENYA CUMHURBAŞKANI PAHOR İLE ORTAK BASIN TOPLANTISI