Dışişleri Bakanlığından Atina'daki zirveye tepki: Taraflı, vizyonsuz ve gerçeklerden kopuk!

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç :AB'nin dokuz üyesinin Atina'da yaptıkları Zirve sonucunda yayınlanan ortak bildirinin, Doğu Akdeniz, Kıbrıs ve düzensiz göç konusundaki bölümleri, önceki senelerde olduğu gibi taraflı, vizyonsuz ve gerçeklerden kopuktur. Sözkonusu bildiriye imza atan AB ülkelerini dayanışma kisvesi altında Yunanistan ve GKRY'nin körü körüne peşinden giderek izledikleri tek yanlı ve taraflı tutumlarını terk etmeye davet ediyoruz."


Dışişleri Bakanlığından Atina'daki zirveye tepki: Taraflı, vizyonsuz ve gerçeklerden kopuk!

Dışişleri Bakanlığından Atina'daki zirveye tepki: Taraflı, vizyonsuz ve gerçeklerden kopuk!

Giriş Tarihi: 18.09.2021 Güncelleme Tarihi: 18.09.2021 

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, Avrupa Birliği (AB) üyesi Güney Avrupa Ülkeleri (MED9) Zirvesi'nde kabul edilen ortak bildiriye ilişkin, "Doğu Akdeniz, Kıbrıs ve düzensiz göç konusundaki bölümleri taraflı, vizyonsuz ve gerçeklerden kopuktur" dedi.

Dışişleri Bakanlığından Atina'daki zirveye tepki: Taraflı, vizyonsuz ve gerçeklerden kopuk!

Dışişleri Bakanlığından, AB’nin dokuz üyesinin Atina’da yaptıkları zirve sonucu yayınladıkları ortak bildiriye tepki geldi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, "Sözkonusu bildiriye imza atan AB ülkelerini dayanışma kisvesi altında Yunanistan ve GKRY’nin körü körüne peşinden giderek izledikleri tek yanlı ve taraflı tutumlarını terk etmeye davet ediyoruz." dedi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, AB üyesi Güney Avrupa Ülkeleri (Med9) Zirvesi sonunda kabul edilen ortak bildiriye tepki gösterdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, "AB'nin dokuz üyesinin Atina'da yaptıkları Zirve sonucunda yayınlanan ortak bildirinin, Doğu Akdeniz, Kıbrıs ve düzensiz göç konusundaki bölümleri, önceki senelerde olduğu gibi taraflı, vizyonsuz ve gerçeklerden kopuktur." açıklamasında bulundu.

Tanju Bilgiç, "Sözkonusu bildiriye imza atan AB ülkelerini dayanışma kisvesi altında Yunanistan ve GKRY'nin körü körüne peşinden giderek izledikleri tek yanlı ve taraflı tutumlarını terk etmeye davet ediyoruz." dedi.

ZİRVE SONUÇ BİLDİRGESİNDE KIBRIS BAŞLIĞI
Kıbrıs meselesinde iki toplumlu, iki bölgeli federasyon çözümünün benimsendiği öne sürülen bildirgede, iki devletli çözümün kabul edilemez olduğu ve Maraş'ın açılmasına yönelik kararın geri çekilmesi gerektiği iddia edildi.

Bildirgede, kıta sahanlığı ve Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) sınırlarının, BM Deniz Hukuku Sözleşmesine uygun olarak barışçıl yöntemlerle belirlenmesi gerektiği savunulurken, Güney Kıbrıs Rum yönetiminin, meselenin, Uluslararası Adalet Divanı olasılığı da dahil olmak üzere diyalog yoluna başvurularak çözülmesine yönelik çağrısına işaret edildi.

Türkiye'den dokuz AB üyesi ülkeye tepki

Türkiyeden dokuz AB üyesi ülkeye tepki

EuroMed9: Dokuz AB üyesi ülkenin oluşturduğu ittifak.

Aralarında Fransa, GKRY, Hırvatistan, İspanya, İtalya, Malta, Portekiz, Slovenya ve Yunanistan'ın bulunduğu Avrupa Birliği ülkelerinin temsilcileri, Yunanistan'ın başkenti Atina'da bir araya geldi.

 

HADSİZ TALEPLER

Ortak bir bildiri yayımlayan ülkeler, Kıbrıs meselesinde iki devletli çözümün kabul edilemez olduğunu ve Maraş'ın açılmasına yönelik kararın geri çekilmesini istedi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, ortak bildiriye sert tepki gösterdi. Bir açıklama yapan Bilgiç, şunları söyledi:

GERÇEKLERDEN KOPUK

AB’nin dokuz üyesinin Atina’da yaptıkları Zirve sonucunda yayınlanan ortak bildirinin, Doğu Akdeniz, Kıbrıs ve düzensiz göç konusundaki bölümleri, önceki senelerde olduğu gibi taraflı, vizyonsuz ve gerçeklerden kopuktur.

 

Söz konusu bildiriye imza atan AB ülkelerini dayanışma kisvesi altında Yunanistan ve GKRY’nin körü körüne peşinden giderek izledikleri tek yanlı ve taraflı tutumlarını terk etmeye davet ediyoruz.