Türkiye’nin desteğini alan Azerbaycan, Rusya ve Fransa’nın...
Reklam

Türkiye'nin desteğini alan Azerbaycan, Rusya ve Fransa'nın gazına gelen Ermenistan'ı ezdi geçti!.

Ermenistan ve terör örgütü PKK, işbirliğini işgal altındaki Azerbaycan topraklarına taşıdı. Karabağ’da Ermeni güçleri ile PKK’nın Suriye’deki kolu terör örgütü YPG teröristleri ile bir araya geldi. Rusya ve Fransa, Nikol Paşinyan’a gazı verdi. Fakat Türkiye’nin desteğini alan Azerbaycan, Ermenistan'ı ezdi geçti. Şer üçlüsünü uçurumdan aşağı itti.

02 Ekim 2020 - 08:06 - Güncelleme: 02 Ekim 2020 - 08:44

'nin desteğini alan  ve 'nın gazına gelen 'ı ezdi geçti!
Giriş: 02.10.2020 01:50 Güncelleme:02.10.2020 07:03 
 ve , Nikol Paşinyan’a gazı verdi. Fakat ’nin desteğini alan 'ı ezdi geçti. Şer üçlüsünü uçurumdan aşağı itti. Takvim


Azeri birlikleri savaşın 4. gününde Ermeni ordusunu dağıttı. Çaresiz Paşinyan, Putin'i aradı. Cephede tutunamayan askerleri ise Terter şehrindeki sivilleri bombaladı.
Ermeni komutanlarla masada oturana bak!
30 yıldır Karabağ işgaline göz yuman Rusya, Fransa ve ABD anlaştı. Hiç utanmadan ateşkes çağrısı yaptı. Bakü ise çatlak seslere tokadı bastı: İşgal bitene kadar savaşa devam!


İŞTE ERMENİ KAYIPLARI
2 bin 500 Ermeni askeri öldürüldü. 200 tank, 228 roketatar, 30 hava savunma sistemi, 6 kumanda merkezi, 5 cephanelik, bir S-300 füze bataryası imha edildi.


Paşinyan'ın en büyük destekçisi Macron!

PAŞİN'YANDI!'
Azerbaycan ordusu, Ermenistan'ın işgal ettiği yerleri aldı. Köşeye sıkışan Ermeniler ise Trump, Putin ve Macron'a sığındı!

Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında yaşanan gerilim dün de devam etti. Azerbaycan ordusu işgal altındaki toprakları adım adım geri aldı. Azerbaycan Savunma Bakanlığı, ordunun başlattığı operasyonda Ermeni Ordusu'nun ağır kayıplar verdiğini ve Ermeni askeri birliklerinin lojistik destekte ciddi sorunlar yaşadığını açıkladı.Ermenistan ordusu ise sivil yerleşim yerlerine saldırdı. Hayatını kaybeden sivil sayısı 16'ya, yaralı sayısı 55'e çıktı. Saldırılar sonrası köşeye sıkışan Ermenistan Başbakanı Paşinyan ise Trump, Putin ve Macron'a sığındı. Minsk Grubu'nun başındaki ülkeler ABD, Fransa ve Rusya'nın liderleri ortak açıklama yayınladı. "Acil bir ateşkes çağrısı yapıyoruz. Taraflar derhal ön koşulsuz olarak müzakerelere başlamalı" çağrısı yaptı.


Son dakika haberleri... Ermeni komutanlarla masada oturana bak!
Dağlık Karabağ savaşının beşinci gününe girilirken, Azerbaycan'a ait silahlı insansız hava aracının bir tank mevzisini yok ettiği görüntü sosyal medyada hızla yayıldı. Ermenistan Savunma Bakanı ve komutanlarla bir araya gelen ismin fotoğrafı resmen yayınlandı.
milliyet.com.tr
 

27 Eylül Pazar günü patlak veren Dağlık Karabağ savaşında Ermenistan cephede bozguna uğrarken, destekçileri birçok ülkede sokağa inip bayrak yaktı. Erivan yönetimine açık destek veren Fransa ise, resmi fotoğrafta yer aldı.
Dünyanın kilitlendiği cephe hattında patlama sesleri kesilmiyor, şiddetli çatışmalar devam ediyor. Ağır kayıplar veren Ermeni ordusu birçok noktayı kaybetti, Başbakan Nikol Paşinyan Rusya'dan yardım isteyebileceğinin sinyalini verdi.
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova'nın, Ermenistan ile Azerbaycan dışişleri bakanları arasında görüşmelere evsahipliği yapabileceğini açıkladı.
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ise, Türkiye'ye verdiği destekten dolayı teşekkür etti ve çatışmaların sona ermesi için Ermenistan'ın işgal ettiği topraklardan geri çekilmesinin şart olduğunu söyledi. Pakistan ve Afganistan'a da teşekkür eden Aliyev, Azerbaycan ordusunun dışardan yardıma ihtiyacı olmadığını belirtti.
Ermenistan ordusu, resmi açıklamasına göre, geride kalan dört günde onlarca askerini kaybetti. Azerbaycan, savaşta ölen Ermenistan askerlerinin sayısının 2 bin 300 olduğunu aktarıyor.
Savaşın beşinci gününde ise şiddetli çatışmalar Ağdere-Terter, Şuşakend ve Aşağı Ağcakend civarında yoğunlaşıyor.
Azerbaycan ordusunun savaştaki en büyük kozları, silahlı insansız hava araçları (SİHA) oldu. 30 Eylül'de Azerbaycan Savunma Bakanlığı'nın paylaştığı bir görüntüdeki detay ise, sosyal medyayı çalkaladı.
Dünya çapında konuşulan kayıtta Ermenistan'a ait bir top mevzisinin Azerbaycan'a ait bir dronela yok edildiği görülüyor.
10Ancak asıl ayrıntı, vurulan mevziden yükselen dumanların arasından bir başka silahlı insansız hava aracının çıkması oldu.
Sosyal medyadaki yorumlarda, dumanlar arasından çıkıp görüntüye giren drone'un İsrail yapımı Orbiter 1K olduğu yazıldı. Söz konusu kamikaze drone, 100 kilometre menzile sahip.
Gittikçe köşeye sıkışan Ermenistan, Azerbaycan tarafından fırlatılan bir roketin İran sınırlarındaki Pervizhanlı'ya düştüğü yönünde asılsız bir açıklama yaptı. Asılsız iddiaya göre, altı yaşında bir kız çocuğu yaralandı.
Dakikalar önce paylaşılan bir başka fotoğraf ise, oldukça manidardı. Ermenistan Savunma Bakanı Davit Tonoyan ve diğer askeri yetkililerle aynı masada oturan isim, Fransa'nın Erivan Büyükelçisi Jonathan Lacôte.
Yunanistan, Güney Kıbrıs ve ABD Los Angeles'ta yüzlerce Ermeni ellerinde bayraklar ve pankartlarla gösteriler düzenledi.
Türkiye ve Azerbaycan karşıtlarının sokağa indiği ilk yer, Güney Kıbrıs'ın başkenti Lefkoşa'ydı.
Ermenistan bayrakları taşıyan göstericiler hem ABD hem de Rusya büyükelçiliklerinin önünde toplandı.
Protestocuların elinde 'Azeri saldırılarını durdurun' pankartlarının yanı sıra Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı hedef alan pankartlar da vardı.
Yununanistan'ın başkenti Atina'daki gösterilerin adresi ise, Sintagma Meydanı'ydı. Ermenistan bayraklarının yanı sıra Yunan bayrakları dikkat çekiciydi.
Meydandaki İngilizce pankartlarda 'Azerbaycan suçun yurdu', 'Ermenistan barış istiyor, Azerbaycan savaş' ifadeleri vardı.
20Ermeni Ortodoks papazların da katıldığı Sintagma Meydanı'ndaki gösteride, Azerbaycan bayrağı yakıldı.
Ermeni diasporasının güçlü olduğu ABD'nin Los Angeles kentinde ise, göstericilerin toplandığı nokta Azerbaycan konsolosluğunun önü oldu.
ABD bayrakları taşıyan Ermenistan destekçileri, Yunanistan ve Güney Kıbrıs'takilerle neredeyse aynı pankartları tuttu.
Bir pankartta 'Erdoğan-Aliyev=Dünya Savaşı' yazıyordu, bir diğerinde 'Azerbaycan ABD'nin müttefiki değildir.'
'Ermenistan'ı savun' yazılı siyah bir tişört giyen göstericinin kıyafetindeki silah göze çarptı.
Bir başkası Dağlık Karabağ savaşında ölen Ermenistan askerlerinin fotoğraflarını taşıdı.
Dağlık Karabağ'daki çatışmalar Pazar günü sabah saatlerinde Ermenistan'ın ateşkes ihlaliyle başladı. Ermenistan, bölgeyi yarım asırı aşkın bir süredir işgal altında tutuyor.
Güney Kafkasya’da 4 bin 400 kilometrekarelik bir alanı kapsayan Dağlık Karabağ (Yukarı Karabağ), Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki en büyük sorun olarak yıllardır çözüm bekliyor.
Peki, ikisi de eski Sovyetler Birliği ülkesi olan Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki Dağlık Karabağ sorununun tarihçesi ne? 'Dağlık Karabağ' bölgesinin kelime kökeni birkaç farklı dilin karışımından oluşuyor. İsminin içinde bulunan birkaç dil bile, bölgenin tarih boyunca farklı kültürler arasındaki geçişkenliğe nasıl maruz kaldığını başlıbaşına gösterir nitelikte.
​​​
İngilizcesi Nagorny (ya da Nagorno) Karabakh. 'Nagorny' kelimesi Rusçada 'dağlık' (нагорный), anlamına geliyor. Azerbaycancada da, tıpkı Türkçe'deki gibi 'dağlık' anlamına gelen 'dağlıq' ya da 'yukarı' anlamına gelen 'yuxarı' kelimeleri ile anılıyor. Karabağ ise, Türkçe ve Farsçada ortak bir kelime olup, 'siyah bahçe' demek.
30Azerbaycan ve Ermenistan’ın 1922’de Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’ne katılmasıyla Dağlık Karabağ, kabullenilmiş görünen, ancak Ermeniler tarafından benimsenmeyen bir yapıya evrildi. 1923’te Azerbaycan Cumhuriyeti’ne bağlı otonom bölge statüsü verilen Dağlık Karabağ'da, bölgede yaşayan etnik Ermenilerin, Azerbaycan yönetiminden duydukları rahatsızlığı zaman zaman gündeme getirmelerine rağmen, Sovyet sisteminin durma noktasına geldiği 1980’lerin sonuna kadar statüko korundu.
Sovyetler Birliği’nin son lideri Mihail Gorbaçov’un tıkanan sistemin önünü açmak için 1985’te başlattığı açıklık (glasnost) ve yeniden yapılanma (perestroika) süreciyle beraber, Kafkasya’nın bütün sorunlu alanları gibi Dağlık Karabağ da gün ışığına çıktı. Sovyet yönetiminin her geçen gün zayıflayan otoritesini değerlendiren Dağlık Karabağ Otonom Yönetimi, 1988’de Ermenistan Cumhuriyeti’ne bağlanmayı talep etti. Bu talep karşılık bulmazken Azerbaycan ile Ermenistan’ın 1991’de bağımsızlıklarını ilan etmelerinin akabinde Dağlık Karabağ Ermenilerinin ayrılma girişimleri de yoğunlaştı.
Bu dönemde Karabağ'daki Azeri nüfusu zorunlu göçler nedeniyle yüzde 20'ye kadar düşmüştü. 10 Aralık 1991’de yapılan ve bölgede kalan Azerilerin boykot ettiği referandumda Ermeniler, Azerbaycan’dan ayrılmak için oy kullandı. Referandumun ardından Dağlık Karabağ’ın bağımsızlığı ilan edildi, ancak bu girişim uluslararası toplumda karşılık bulmadı. Ermenistan ordusunun desteklediği Dağlık Karabağ Ermenileri ile bölgede yaşayan Azeriler arasındaki gerilim, bağımsızlık ilanıyla gittikçe yükseldi. Çıkan çatışmalar, 1992’de Ermenistan ordusu ve Dağlık Karabağlı Ermeniler ile Azerbaycan ordusu arasında sıcak savaşa dönüştü.
Dağlık Karabağlı Ermeniler, savaş sonunda bölgenin tümünün kontrolünü ele geçirdikleri gibi komşu yedi bölgeyi (rayon) de işgal ettiler. Böylelikle Dağlık Karabağ ile Azerbaycan'ın doğrudan temas noktaları oldukça sınırlandı. Dağlık Karabağ sorunu akademik çevrelerde yıllardır 'donmuş çatışma' olarak nitelendiriliyor. Aralıklarla devam eden çözüm müzakerelerine rağmen hem Dağlık Karabağ-Azerbaycan temas hattında hem de Azerbaycan-Ermenistan sınırında, karşılıklı ateşkes ihlalleri sık sık tekrarlanıyor. 2014'ün Ağustos ayında 20 yılın en kanlı çatışmaları yaşandı. Dağlık Karabağ sınırında iki gün süren çatışmalarda 13 Azerbaycan askeri öldü. Ermenistan Savunma Bakanlığı da 20 askerinin öldüğünü açıkladı.
Yarım milyon mülteci Azerbaycan ve Ermenistan'a sığındı, yaklaşık bir milyon insan zorla yer değiştirmek zorunda kaldı. Dağlık Karabağ çatışmaları başlamadan önce varolan bazı kasaba ve köyler tamamen terk edildi ve harabeye döndü. Azerbaycan topraklarının yüzde 14’ünden fazlası halen işgal altında. Azeriler bölgenin tarihsel olarak kendi kontrolünde olduğunu ve dolayısıyla kendilerine ait olduğunu iddia ediyor; Ermeniler ise bölgede hep Ermenilerin yaşadığını ve Azeri yönetiminin gayrimeşru olduğunu savunuyor
İç mesele olarak görüldüğünden dış müdahale konusunda diğer devletler gönülsüz davrandı. İhtilaf, Azerbaycan ve Ermenistan arasında yaşanması dolayısıyla 1992’den itibaren devletlerarası bir hale büründü. Azerbaycan’da savunma harcamaları 2003’ten bu yana her yıl yaklaşık yüzde 50 oranında arttı. 2012’de savunma harcamaları, Azerbaycan’ın toplam kamu harcamalarının beşte birini oluşturur hale geldi. Ermenistan da Rusya’nın yardımıyla cephaneliğini genişletti.
Tam sayılar net olarak bilinmemekle beraber, küçük yerleşimler ile Laçin ve Kelbecer’in nüfusunun toplamda yaklaşık 14 bin kişi olduğu sanılıyor. AGİT Minsk Grubu eş başkanlarına göre 2005 yılından bu yana nüfusta belirgin bir artış yok. Bölgeye yerleşen etnik Ermeniler altyapıya, ekonomik faaliyetlere ve kamu hizmetlerine kısıtlı bir erişime sahip. Birçoğunun kimlik belgeleri de eksik.
Sorunun en zayıf yeri 175 kilometre uzunluğundaki temas hattı. Mayın tarlalarıyla dolu bu hat, Birinci Dünya Savaşı siperlerini andırıyor. Temas hattına Ermeni tarafından 30 bin, Azerbaycan tarafından ise bu sayıdan biraz daha fazla asker konuşlandırılmış durumda. AGİT Minsk Grubu aracılığıyla yürütülen müzakereler zorlu geçiyor; zira liderler uzlaşıya yaklaşsa da ülkelerinde kamuoyunun isteklerini karşılayamama endişesiyle geri adım atıyor.

Dağlık Karabağ Azerileri ve Ermenileri sürece etki edemiyor. Ermenistan ve Azerbaycan kamuoyunun süreç üzerinde, bölgenin yerlilerinden daha çok etkisi var. Minsk Grubu eş başkanlarının sözcüsü ya da medya sekreteri yok. Bu nedenle de görüşmeler medyada az yer alıyor
Rusya, önceden Ermenistan’a yakın bir pozisyon almışken, artık Azerbaycan’a ve Ermenistan’a eşit uzaklıkta durmayı tercih ediyor. Bu strateji Ağustos 2008’de Gürcistan’la yaşanan savaşın ardından güçlendi. Stratejik öncelik Gürcistan’ın tecrit edilmesi haline dönüştü. Dağlık Karabağ Sorunu ABD için, Orta Doğu’daki çatışmalardan daha az öneme sahip. Kongre’deki Ermeni lobisi, Hazar Denizi Havzası enerji güvenliği, ‘terörle mücadele’ ve Afganistan’a uçuşlarda Azerbaycan hava sahasını kullanabilmesi ABD için öncelikli konular.
40Azerbaycan’ın olası anlaşmadan beklentisi, işgal altındaki toprakların geri verilmesi. Ermenistan’ın olası anlaşmadan beklentisi Karabağ Ermenilerine güvenlik garantisi verilmesi ve bağımsızlık oylaması yapılması. Anlaşmanın Azerbaycan için kaygı verici tarafı, 'bağımsızlık' seçeneğinin referanduma götürülmesi. Anlaşmanın Ermenistan için kaygı verici tarafı, Ermenistan ile Dağlık Karabağ topraklarını birbirine bağlayan Laçin Koridoru'nun korunamaması ve uluslararası güvenlik garantilerinin bölgede kendi etkisini azaltması.Görüntüdeki İsrail yapımı 'Orbiter' detayı! Bayraktar TB2 SİHA'nın kadrajına girdi
Savunma politikası analisti Turan Oğuz, Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri'ne ait silahlı insansız hava aracının (SİHA), Ermeni topçusunu başarıyla vurduğu sırada kadraja giren İsrail ürünü "
Orbiter 1K" kamikaze İHA ile ilgili değerlendirmede bulundu. Söz konusu İHA'nın istihbarat toplama ve keşif gözetlemede kullanıldığına dikkat çekti.
Orbiter detayı! Savaşın kaderi bu fotoğrafta saklı!Azerbaycan ile Ermenistan arasında Dağlık Karabağ bölgesinde sıcak çatışmalar sürüyor. Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri, Ermenistan Ordusuna ait hedefleri, havadan ve karadan başarıyla vurmayı sürdürüyor. Azerbaycan Savunma Bakanlığı'nın bugün Twitter hesabı üzerinden yayımladığı bir görüntüde, Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri'ne ait bir silahlı insansız hava aracının (SİHA) Ermeni topçusunu başarıyla vurduğu görüldü. Görüntülerin kaydedildiği, imhanın gerçekleştiği saniyelerde, bir başka İHA'nın kadraja girdiği dikkatlerden kaçmadı. Görüntüyü üst açıdan çeken SİHA'nın Bayraktar TB2 olduğu, kadraja giren İHA'nın ise İsrail ürünü "Orbiter 1K" olduğu belirtiliyor.
Quark.Models.Entities.SuperContent?.Title
Dünya çalkalandı! SİHA vurdu, bir başka drone...

KEŞİF GÖZETLEME YAPIYOR

Savunma politikası analisti Turan Oğuz, görüntüleri ve İsrail yapımı Orbiter'i Milliyet'e değerlendirdi. Söz konusu Orbiter'in intihar/kamikaze özelliklerine sahip olduğunu belirten Oğuz, ayrıca keşif gözetlemede de kullanıldığını kaydetti. İsrail'le Azerbaycan arasında yapılan anlaşma gereği, Orbiter'in Azerbaycan'da üretildiği bilgisini veren Oğuz, "Ermenilerin çok sayıda hava savunma sistemi yok edildiği için, artık Azerbaycan'ın ön cephede mutlak bir hava üstünlüğü var. Azerbaycan Ordusu İHA'ları istedikleri gibi dolaştırıyor. Vuruşların çoğunluğu İHA ve topçu destek vasıtaları ile yapılıyor. Topçu atışlarında ileri gözcü görevlendirmesi gerekiyor. Bir atış yaptınız, ilerisi, gerisi, yanına mı düştü, ona göre diğer atışı yaparsınız. Bu noktada, Ermenilerin cephe gerisini izlemek ve yapılan atışlarda topçulara bilgi sağlamak için de IHA'lar kullanılabilir" dedi.

Quark.Models.Entities.SuperContent?.Title
Ermenistan tepetaklak! The Times: Paşinyan yardım isteyecek

İSTİHBARAT TOPLUYOR

Keşif gözetleme haricinde, görsel istihbarat toplama noktasında da yararlanıldığını belirten Oğuz, "Yerleştirilen düşman silah sistemlerini, harekat halinde olan unsurları tespit edilmesinde de kullanılabilir. Böylece, SİHA'lar ya da ateş destek vasıtaları ile hedefin vurulmasına aracı oluyor. Vuruş sonrası görüntüleri çekmek için de kullanılıyor" diye konuştu.

Görüntüdeki İsrail yapımı Orbiter detayı Bayraktar TB2 SİHAnın kadrajına girdi
 


SON ANA KADAR GÖRÜLMÜYOR

Orbiter 1K, 2.5 saat havada kalabiliyor ve saldırı manevrasına geçmesine birkaç saniye kalana kadar fark edilmiyor. Kamikaze yöntemi ile kullanılan Orbiter 1K, hedeflerini vuramayacak durumlarda, uzaktan kumanda eden pilot ile geri dönmeleri sağlanıyor, paraşüt/hava yastığı kullanarak yere iniyor.Siyaset Bilimci Doç. Dr. Enes Bayraklı: 27 yıl sonra ilk kez Azerbaycan inisiyatifi ele aldı

Giriş: 01.10.2020 22:50 Güncelleme:01.10.2020 23:03 
27 yıl sonra ilk kez Azerbaycan...
Siyaset Bilimci Doç. Dr. Enes Bayraklı, A Haber’de yayınlanan Memleket Meselesi programında Azerbaycan-Ermenistan çatışmasını yorumladı. Gerilimin sürdürülemez olduğuna dikkat çeken Bayraklı, “Çünkü Azerbaycan gün geçtikçe ekonomik olarak güçlenen bir ülke, son 15 yılda orduda reform yaptı ve yeniledi. Azerbaycan müzakere masasındaydı ve bu sefer gelen saldırılara çok sert yanıt verdi. 27 yıl sonra ilk kez Azerbaycan inisiyatifi ele aldı” dedi.

Ermeni hava aracı böyle vuruldu!
Son dakika: Karabağ'da skandal görüntü! Aliyev açıklamıştı, Ermenistan bunu nasıl izah edecek..
Ermenistan ve terör örgütü PKK, işbirliğini işgal altındaki Azerbaycan topraklarına taşıdı. Karabağ’da Ermeni güçleri ile PKK’nın Suriye’deki kolu terör örgütü YPG teröristleri ile bir araya geldi.

Video Player

00:13 | 00:43

Use Up/Down Arrow keys to increase or decrease volume.
Online Video Platform

Ermenistan ve terör örgütü PKK, işbirliğine ilişkin kirli ittifak bir kez daha ortaya çıktı. Suriye’de eğitim almış onlarca PKK’lı terörist, Ermenistan tarafından işgal altındaki Karabağ’a nakledildi. 

Son dakika: Karabağ'da skandal görüntü! Aliyev açıklamıştı, Ermenistan bunu nasıl izah edecek..

Demirören Haber Ajansı'nın (DHA) güvenilir kaynaklardan elde ettiği bilgilere göre, ağustos ayından itibaren Suriye'den getirilen teröristlerin birkaç ayrı rota ile İran üzerinden Ermenistan işgali altındaki Karabağ'a geçtiği kaydedildi.

Ortaya çıkan görüntülerde YPG'li teröristlerin Ermeni silahlı kuvvetlleri ile bir araya geldiği görülüyor.


Doğu 'i karıştırınca Osmanlı Tokadı yiyen  şimdi de 'a sahip çıktı!

Giriş Tarihi: 01.10.2020  08:33 Güncelleme Tarihi: 01.10.2020 09:08
’i karıştırdı. Osmanlı Tokadı’nı yiyince kaçtı. Bu kez de ’da cirit attı. Azeri düşmanı ’a sahip çıktı! ’yi suçlamaya kalkıştı.

Son dakika: Ermenistan'a darbe üstüne darbe! Azerbaycan kritik bölgede sancağı ele geçirdi.....

Kardeşyan

Macron, Akdeniz'i karıştırdı. Osmanlı Tokadı'nı yiyince kaçtı. Bu kez de Ermenistan'da cirit attı. Azeri düşmanı Paşinyan'a sahip çıktı! Türkiye'yi suçlamaya kalkıştı.

Fransa lideri, Azeri kardeşlerinin yardımına koşan Türkiye'yi hedef aldı. Letonya'da Ermeniler'e destek verip yine Ankara'ya sataştı.

Paşinyan ise macron'a yanaştı! washington post'a da yazdı. "Türkiye, bölgeyi istikrarsızlaştırıyor" şeklinde küstah bir açıklama yaptı.

Son dakika... Büyük hezimet! Ermenistan'ın son umudu onlar

PANİKYAN!
Ermenistan Başbakanı Paşinyan, köşeye sıkıştı! Dünyaya 'yardım edin' çağrısı yaptı. Azerbaycan lideri Aliyev ise kararlı mesajını paylaştı: Karabağ bizim. Topraklarımızdan çıkın!

Azerbaycan, topraklarına saldıran Ermenistan'a karşı operasyon başlattı. İki bin 300 Ermenistan askeri öldürülürken 130 tank, 200'den fazla top ve füze sistemi, 25 hava savunma sisteminin imha edildiği açıklandı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, "Karabağ bizim kendi, kadim tarihi topraklarımızdır. Tek şartımız, Ermenistan ordusunun topraklarımızdan çekilmesidir" açıklaması yaptı.

Ağır kayıplar veren Ermenistan Başbakanı Paşinyan ise paniğe kapıldı! Washington Post'a konuşan katil başbakan, "Erdoğan ile olan dostluğuyla övünen Trump, şu ana kadar sessiz kaldı" diyerek adeta yardım çağrısı yaptı.

MACRON YİNE AYNI
Fransa lideri Macron, Akdeniz'i karıştırmaya kalktı. Şimdi de Azerbaycan topraklarını işgal eden ve sivilleri hedef alan Ermenistan'a destek çıktı. "Türkiye Azerbaycan'a verdiği destek mesajlarını kabul etmeyiz" açıklaması yaptı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Mihriban Aliyeva, ülkesine dayanışma ve manevi destek veren Türk halkına teşekkür etti. "Onların dayanışması ve manevi desteği her bir Azerbaycanlıya gurur hissi yaşatıyor" dedi.

İKİ SAVAŞ UÇAĞI DÜŞTÜ
Azerbaycan Cumhurbaşkanı Müşaviri Hacıyev, Ermenistan'a ait 2 savaş uçağının dağa çarparak düştüğünü açıkladı. Uçaklardan birinin Türk F-16 uçağı tarafından düşürülmesine ilişkin iddiaları yalanladı.

Azerbaycan, Ermenistan'a ait hedefleri bir bir imha etti.


Azerbaycan ordusu operasyonlara gece boyu devam etti! İşte Ermeni ordusunun kayıpları...
Günün gazete manşetleri
Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan ordusunun Azerbaycan sivil yerleşim birimlerine gerçekleştirdiği saldırı sonrasında başlattığı karşı saldırının 5'inci gününde Ermeni ordusunun kayıplarını açıkladı. Ermenistan'ın, 200 tank ve zırhlı araç ile S-300 uçaksavar füze sistemi imha edildiği ifade edildi.
Giriş Tarihi: 01.10.2020  08:33 Güncelleme Tarihi: 01.10.2020 09:08
Son dakika: Ermenistan'a darbe üstüne darbe! Azerbaycan kritik bölgede sancağı ele geçirdi...
Son dakika haberi: Azerbaycan'ın Ermenistan'ın saldırıları sonrası başlattığı operasyonlar hız kesmeden devam ediyor. Son dakika alınan bilgilere göre de Azerbaycan, Ermenistan ordusunun taarruz taburunun sancağını ele geçirdi. Cephede yaşanan gelişmeler sonrası Nikol Paşinyan, Güvenlik Konseyi'ni topladı. Ayrıca Azerbaycan Savunma Bakanlığı'ndan da yaşanan gelişmeler hakkında kritik açıklamalar geldi.

Video Player  

00:00 | 01:35

Use Up/Down Arrow keys to increase or decrease volume.
Online Video Platform

Cephe hattında yaşanan son dakika gelişmelerini haberimizden takip edebilirsiniz; 

AZERBAYCAN 4 GÜNLÜK BİLANÇOYU AÇIKLADI

23.52: Azerbaycan ordusunun topraklarını işgalden kurtarmak için başlattığı karşı saldırıda, Ermenistan ordusu kayıp vermeye devam ediyor. 

Azerbaycan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 4 gün boyunca devam eden çatışmalarda, "Yaklaşık 200 tank ve zırhlı aracın, 228 top ve füze sisteminin, 30 hava savunma sisteminin, 6 komuta yönetim ve komuta gözlem mıntıkasının, 5 mühimmat deposunun, 110 otomobilin ve 1 S-300 sisteminin imha edildiği" bildirildi. 
Son dakika... Büyük hezimet! Ermenistan'ın son umudu onlar
Azerbaycan, 4 gündür süren çatışmalarda Ermenistan’a ait 200 tank ve zırhlı araç, 30 hava savunma sisteminin imha edildiğini ve 2 bin 300 Ermeni askerinin etkisiz hale getirildiğini duyurdu. Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, Erivan yönetiminin işgal altındaki bölgelere yabancı paralı askerler getirdiğini açıkladı.

Azerbaycan ile Ermenistan arasında, Dağlık Karabağ sınırında çıkan çatışmalar tüm şiddetiyle sürüyor. Azerbaycan Savunma Bakanlığı, 27 Eylül’den bu yana süren çatışmalarda Ermenistan kuvvetlerine ait, 200 tank ve diğer zırhlı araç, 30 hava savunma sisteminin imha edildiğini ve 2 bin 300 Ermeni askerinin etkisiz hale getirildiğini duyurdu. Bakanlık ayrıca 228 top ve füze sisteminin, 6 komuta yönetim ve komuta gözlem mıntıkasının, 5 mühimmat deposunun, 110 otomobilin ve 1 S-300 sisteminin de imha edildiğini açıkladı.

Ermeni güçlerinin Fuzuli-Cebrail ve Ağdere- Terter yönlerinde kaybettiği mevzileri geri almak için gerçekleştirdiği saldırıların başarısız olduğu, Ağdere yönündeki Madagiz bölgesinden hareket eden zırhlı araç konvoyu ve onlara destek veren topçu bataryasının, Azerbaycan Hava Kuvvetlerine bağlı unsurlar ve kara birliklerince imha edildiği belirtildi.
Ermenistan ordusunun 6. Dağ Alayı’na yardıma gelen 193. Taarruz Taburu’nun sancağı ile evraklarının da ele geçirildiği bilgisi paylaşıldı. Bununla birlikte Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Dağlık Karabağ’daki temas hattında Ermenistan ordusuna ait S-300 füze savunma sisteminin imha edildiğini de bildirdi. Ayrıca Ermenistan güçlerine ait 8 Grad füzesinin de imha edildiği belirtildi.
Ermenistan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Şuşan Stepanyan da dün gece saatlerinde Hankendi’de Azerbaycan’a ait iki insansız hava aracının vurulduğunu açıkladı, ancak S-300 sisteminin vurulduğu iddialarının doğru olmadığını savundu
Öte yandan Ermenistan’ın sivil yerleşim birimlerine düzenlediği saldırılarda, hayatını kaybedenlerin sayısının 12’ye çıktığı, yaralı sayısının da 35’e yükseldiği belirtildi. 66 konut ve 8 kamu binası kullanılamaz hale geldi.
Ermenistan Savunma Bakanlığı ise, Azerbaycan’da 790 askerin yaşamını yitirdiğini, 1900’den fazlasının yaralandığını belirtirken, 137 tank, 72 İHA, yedi helikopter ve bir An-2 uçağının imha edildiğini öne sürdü.
‘Uçaklar dağa çarptı’
‘Uçaklar dağa çarptı’
Azerbaycan, Ermenistan’a ait 2 savaş uçağının, önceki gün dağa çarparak düştüğünü, uçaklardan birinin Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait F-16 tarafından düşürüldüğü iddiasının Ermenistan’ın dezenformasyonu olduğunu söyledi. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Müşaviri Hikmet Hacıyev, dün havalanan uçakların ikisinin de dağa çarparak patladığını, Erivan yönetiminin kendi halkına doğru bilgi vermediğini belirtti.
TÜRKİYEDEN YALANLAMA
TÜRKİYE'DEN YALANLAMA
Milli Savunma Bakanlığınca (MSB), Ermenistan resmi hesaplarından Türk uçak ve SİHA’larının kendilerine karşı kullanıldığına dair kanıta dayanmayan yalan iddialarda bulunulduğu belirtilerek, “Bunlar  Ermenistan’ın karşısında Türkiye’nin olduğu algısı yaratarak, arkasındaki desteği arttırma maksatlı kara propagandasından başka bir şey değildir” ifadesi  kullanıldı.

Bu iddiaların kendi destekçileri hariç kimse tarafından ciddiye alınmadığı vurgulanan açıklamada, “Diğer taraftan Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri, kendi başına zaferi elde edebilecek imkan ve kabiliyete, işgal altındaki öz topraklarını kurtaracak azim ve kararlılığa sahip olduğunu geçtiğimiz birkaç  günde tüm dünyaya göstermiştir.” değerlendirmesi yapıldı.
10TEK ŞART
TEK ŞART
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, çatışmaların durması için tek şartlarının Ermenistan ordusunun geri çekilmesi olduğunu açıkladı.
Ermenistan tarafından yapılan saldılar neticesinde yaralanan askerleri hastanede ziyaret eden Aliyev, Karabağ’da devam eden çatışmalarda, Azerbaycan ordusunun başarılı bir operasyon yürüttüğüne işaret ederek, “Stratejik tepeleri işgalcilerden kurtarıp, bir takım yerleşim birimlerini işgalden kurtarıp, uzun bir dönemden sonra bu topraklara girdik. Bu topraklarda bayrağımızı açtık. Artık bu topraklardan bizi kimse çıkaramaz” dedi.
Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü tekrar sağlayacağını vurgulayan Aliyev, “Ermeni halkı bunu anlamalıdır. 30 yıla yakın başka bir ülkenin toprağını işgal etmek, oradaki bütün binaları, tarihi yerleri tahrip etmek, 1 milyondan fazla insanı kendi topraklarından kovmak, Azerbaycan halkına karşı soykırım yapmak, suç işlemek demektir” ifadelerini kullandı.
13Ermenistan’ın işgal politikasını sonlandırması gerektiğini belirten Aliyev, “Bizim davamız hak davasıdır. Biz haklıyız. Azerbaycan’ın tek koşulu Ermenistan ordusunun geri çekilmesidir. Eğer geri çekilirlerse çatışmalar durur. Ancak ben, eğer müzakereler yoluyla bu iş çözülmezse, askeri yolla bu sorunu çözmek için Azerbaycan’ın tüm haklarının bulunduğunu söylemiştim. Bu hakkı bize Azerbaycan halkı ve uluslararası hukuk vermektedir” diye konuştu.
14UMUDU PARALI ASKERLERE BAĞLADILAR
UMUDU PARALI ASKERLERE BAĞLADILAR
Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Ermenistan, Dağlık Karabağ'ın, Azerbaycan'ın çevre bölgelerinin işgali sırasında ve Azerbaycan’a yönelik saldırı eylemlerinde başta Orta Doğu olmak üzere yabancı ülkelerden terörist ve paralı askerleri getirdi" denildi
15Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı’ndan çatışma bölgesine yabancı terörist grupların getirilmesine yönelik yapılan açıklamada, "Rusya Dışişleri Bakanlığı Enformasyon ve Basın Dairesi'nin çatışma bölgesine yabancı paralı askerlerin getirilmesine ilişkin açıklamasına cevaben, Ermenistan tarafından bu tür araçların yaygın olarak kullanılması konusundaki endişelerimizi defalarca dile getirdiğimizi belirtmek isteriz" denildi.
16Ayrıca, "Ermenistan'ın işgal altındaki bölgelere yabancı paralı askerleri getirmesi ve bunları 'gönüllü gruplar' adı altında Azerbaycan'a yönelik saldırılarda kullanması, terörizmin Ermenistan'ın devlet politikasının ayrılmaz bir parçası olduğunu bir kez daha göstermektedir" ifadeleri kullanıldı
BM VE ABDEN ÇAĞRI
BM VE AB'DEN ÇAĞRI
Birleşmiş Milletler Guvenlik Konseyi (BMGK) Azerbaycan ve Ermenistan’a, Dağlık Karabağ’daki çatışmalara derhal son verme, gerginliği azaltma ve gecikmeksizin müzakerelere geri dönme çağrısında bulundu. BMGK’nın, Dağlık Karabağ’da yaşanan çatışmalara ilişkin kapalı oturumunun ardından yapılan ortak açıklamada, Dağlık Karabağ’daki temas hattında yaşanan büyük çaplı askeri harekattan endişe duyulduğu belirtildi. Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel de Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile görüşerek iki ülkeye ateşkes çağrısında bulundu.
MOSKOVADAN DAVETMOSKOVA'DAN DAVET
Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan’a başkent Moskova’da bir araya gelme teklifinde bulundu. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ve Ermenistan Dışişleri Bakanı Zohrab Mnatsakanyan ile telefon görüşmesi yaptı. Ateşkes, gerginliğin düşürülmesinin yanı sıra “provokatif” ve “savaş” retoriğinden kaçınma çağrısının yapıldığı görüşmede, tarafların müzakere sürecini yeniden başlatması gerektiği vurgulandı. Rusya’nın arabuluculuk girişimlerini sürdürüceğine dikkati çekilen görüşmede, Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya Dışişleri Bakanlarının görüşmesi dahil gerekli kontakları kurmak için Moskova sahası teklif edildi
MACRONDAN DAYANIŞMA MESAJIMACRON'DAN DAYANIŞMA MESAJI
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Azerbaycan ve Ermenistan’a, Dağlık Karabağ’daki çatışmalara şartsız son verme çağrısında bulundu, ancak Ermenistan’a dayanışma mesajı verdi.�
Macron, Azerbaycan ve Ermenistan’a Dağlık Karabağ’daki çatışmalara şartsız son verme çağrısında bulunurken, bu konuyu Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile görüştüğünü söyledi. Macron, “Azerbaycan tarafından saldırılar düzenlendiği belirlendi. Bu saldırılara son verilmesini istedim. Sınırda bir şeyler olsa da orantısız olan bu saldırıları açık şekilde kınadım. Temmuz ayından bu yana bir şeyler oluyor. Bu konuda çok dikkatliyim. Pazar günü saldırıların Azerbaycan’dan geldiği belirlendi. Her iki taraf ateşkese uymalı” ifadelerini kullandı
21Macron, “Türkiye’nin siyasi açıklamarını not aldım. Bu açıklamalar düşüncesizce ve tehlikeli. Türkiye’nin son saatlerde savaş mesajları oldu ve bu  Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ’ı yeniden fethetmesine yönelik mesajlar. Bunu kabul etmeyiz” dedi.
22PKK DESTEĞİPKK DESTEĞİ
Fransa’nın başkenti Paris’te Ermeniler ile terör örgütü PKK yandaşları Türkiye ve Azerbaycan karşıtı gösteri yaptı.  Fransa’da yaşayan Ermeniler, Azerbaycan’ın Paris Büyükelçiliği yakınında toplanarak Azerbaycan’ın Ermenistan’ın saldırılarına karşı meşru müdafa hakkını kullanmasını protesto etti.
23Terör örgütü PKK yandaşları da ellerinde Ermenistan bayrağı ve örgüte ait bez parçalarını alarak protestolara eşlik etti.
24Göstericiler uluslararası topluma Azerbaycan ve Türkiye’ye müdahale  çağrısında bulundu. Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı gösteride Fransız polisi taşkınlık yapan bazı göstericileri uyardı
Öte yandan Azerbaycan Büyükelçiliği binasına “Karabağ Azerbaycandır”, “Ermenistan saldırıları dursun” yazılı pankartlar dikkati çekti.
26

 
27

28

 
2

30
 

23.41:  Ermenistan'ın işgali altındaki Azerbaycan toprağı Karabağ’daki gerilim devam ederken Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, ordunun ileriye dönük eylemlerini değerlendirmek için Güvenlik Konseyi'ni topladı.

Ermenistan Bakanlar Kurulu basın dairesinden konu ile ilgili açıklama yapıldı.

Yapılan açıklamada, Paşinyan'ın temas hattındaki durumu ve ordunun ileriye dönük eylemlerini değerlendirmek için Güvenlik Konseyi toplantısı yaptığı, toplantı esnasında Karabağ-Azerbaycan temas hattındaki operasyonel durumun ve Ermenistan Silahlı Kuvvetleri’nin geleceğe dönük eylemleri ile ilgili konuların görüşüldüğü bildirildi.

Ayrıca toplantıya, Ermenistan Devlet Başkanı Armen Sarkisyan, Başbakanlık Ofisi Başkanı Eduard Agacanyan, Altyapı Bakanı Suren Papikyan, Parlamento Başkanı Ararat Mirzoyan, Yüksek Teknolojiler Sanayi Bakanı Akop Arşakyan’ın da katıldığı belirtildi.

Toplantı ile ilgili başka herhangi bir detaya yer verilmedi.

AZERBAYCAN'DAN AÇIKLAMA: ERMENİSTAN BÖLGEYE TERÖRİST VE PARALI ASKER GETİRDİ

22.50: Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Ermenistan, Dağlık Karabağ'ın, Azerbaycan'ın çevre bölgelerinin işgali sırasında ve Azerbaycan’a yönelik saldırı eylemlerinde başta Orta Doğu olmak üzere yabancı ülkelerden terörist ve paralı askerleri getirdi" denildi.

Türk gazeteci canlı yayında bölgeden bilgi verirken Ermeni uçağı vuruldu!

Azerbaycan-Ermenistan arasında çatışmaların devam ettiği temas hattında Azerbaycan ordusu, Ermenistan ordusuna ait hedefleri vurmaya devam ediyor. Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı’ndan çatışma bölgesine yabancı terörist grupların getirilmesine yönelik yapılan açıklamada, "Rusya Dışişleri Bakanlığı Enformasyon ve Basın Dairesi'nin çatışma bölgesine yabancı paralı askerlerin getirilmesine ilişkin açıklamasına cevaben, Ermenistan tarafından bu tür araçların yaygın olarak kullanılması konusundaki endişelerimizi defalarca dile getirdiğimizi belirtmek isteriz" denildi.

Açıklamada, "Ermenistan, Dağlık Karabağ'ın ve Azerbaycan'ın çevre bölgelerinin işgali sırasında ve Azerbaycan’a yönelik saldırı eylemlerinde başta Orta Doğu olmak üzere yabancı ülkelerden terörist ve paralı askerleri getirmiştir" ifadelerine yer verildi.

Ayrıca, "Ermenistan'ın işgal altındaki bölgelere yabancı paralı askerleri getirmesi ve bunları 'gönüllü gruplar' adı altında Azerbaycan'a yönelik saldırılarda kullanması, terörizmin Ermenistan'ın devlet politikasının ayrılmaz bir parçası olduğunu bir kez daha göstermektedir" ifadeleri kullanıldı. 

19.03: Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, "Azerbaycan ve Ermenistan dışişleri bakanlarını Moskova'ya çağırıyoruz" açıklamasını yaptı. 

19.01: Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile görüşerek iki ülkeye ateşkes çağrısında bulundu. 

Türk gazeteci canlı yayında bölgeden bilgi verirken Ermeni uçağı vuruldu!

AZERBAYCAN TAARRUZ TABURUNUN SANCAĞINI ELE GEÇİRDİ

19.00: Azerbaycan ordusu, ülkenin topraklarını işgalden kurtarmak için başlattığı karşı operasyonlarda Ermenistan ordusunun taarruz taburunun sancağını ele geçirdi. Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, "Bugün Ağdere (Madagiz) yönündeki çatışmada bozguna uğratılan Ermenistan Ordusunun 6. Dağ Alayına yardıma gelen 193. Taarruz Taburunun sancağı ve evrakları ele geçirildi." bilgisi verildi. 

ERMENİSTAN YERLEŞİM YERLERİNE SALDIRDI

19.00: Ermenistan'ın hedefindeki bölgelerden biri olanTerter, atılan havan mermileri tarafından talan edildi. Saldırının ardından kentteki birçok yerleşim yerinde ağır hasar meydana geldi. 

Ermenistan'ın 8 Grad roketatar sistemi imha edildi!

Sivilleri hedef alan Ermenistan'ın havan mermileriyle vurduğu Azerbaycan kentlerinden Terter'ye saldırılar sürüyor. Havan mermileri tarafından atılan havan mermileri tarafından kentteki bir çok yerleşim yeri harabeye döndü. Kırılımış camlar, yarık yollar, telef olmuş koyun sürüleri...

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, Ermeni güçlerinin saldırısının ardından kentteki son duruma ilişkin paylaşımda bulundu. Paylaşımda, Ermeni güçlerinin Azerbaycan'a bağlı Terter bölgesinde sivilleri hedef aldığını görüntüler yer aldı. 

16 TANK İHMA EDİLDİ

18:49: Azerbaycan ordusunun topraklarını işgalden kurtarmak için başlattığı karşı saldırıda Ermenistan ordusu kayıp vermeye devam ediyor. Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, "Bugün saat 17:30'a kadar cephenin farklı yönlerinde düşmanın 1 Uragan roketatar sistemi, 2 OSA hava savunma sistemi, 4 BM-21 Grad roketatarı, 1 piyade savaş aracı, 16 tankı, 4 D-20 obüs topu ve 2 kamyonu imha edildi." bilgisi verildi. Bakanlık, Ermenistan ordusunun tank, top ve füze sistemlerine düzenlenen saldırıların havadan çekilmiş görüntülerini de paylaştı.   

Azerbaycan yeni görüntüleri paylaştı! Ermenistan'a darbe üstüne darbe

ERMENİSTAN MEVZİSİNE KAMİKAZE OPERASYONU

18.27: Ermenistan işgalindeki Karabağda provokasyon ve saldırılara karşılık veren Azerbaycan, tüm hızıyla ilerlerken, sıcak bölgeden gelen yeni görüntülerde, Azerbaycan'a ait bir kamikaze drone'un Ermenistan ordusuna ait askeri araçları hedef aldığı görülüyor.

Görüntülerde Ermeni güçlere ait askeri teçhizat ve araçlar üzerinde keşif yapan Azerbaycan ordusuna ait drone'un, bir süre sonra aniden dalışa geçerek Ermeni güçlerine ait mevziye kamikaze saldırısı düzenlediği görülüyor.  

Aliyev 'tek bir şartımız var' deyip resti çekti: Artık bu topraklardan bizi kimse çıkartamaz

18.24: Ermenistan ordusunun Azerbaycan'ın Horadiz köyünde sivil yerleşim yerlerine gerçekleştirdiği saldırı sonucu 1 sivil hayatını kaybetti, 3 sivil de yaralandı.  

18.15: Ermenistan ordusunun Azerbaycan'daki sivil yerleşim birimlerine gerçekleştirdiği saldırılarda hayatını kaybeden sivil sayısı 15'e, yaralı sayısı 49'a yükseldi. Ermenistan ordusunun 27 Eylül'den bu yana gerçekleştirdiği saldırılarda 116 konut ve 26 kamu binası kullanılamaz hale geldi. 

8 HEDEF DAHA YERLE BİR EDİLDİ

17.00: Azerbaycan, Ermenistan ordusuna ait 8 hedefi daha vurdu.   

Azerbaycan-Ermenistan arasında çatışmaların devam ettiği temas hattında Azerbaycan ordusu Ermeni ordusuna ait hedefleri vurmaya devam ediyor. 

Ermenistan iyice afalladı! Türkiye'ye çirkin saldırı! MSB'den son dakika açıklaması

Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Ermenistan ordusuna ait 1 "Hurricane" roketatar, 1 "OSA" uçaksavar füze sistemi, 3 “BM-21 Grad" roketatar, 1 piyade savaş aracı ve cephenin farklı yönlerinde 2 “D-20” obüs topu imha edildiği belirtildi.
Bakanlık saldırılarla ilgili görüntüleri paylaştı. 
BU ALBÜMÜ PAYLAŞAzerbaycan ordusu operasyonlara gece boyu devam etti! İşte Ermeni ordusunun kayıpları...

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan saldırısının başladığı 27 Eylül sabahından bugüne Ermenistan ordusunun askeri kayıplarının bilançosunu açıkladı.

GALERİ DEVAM EDİYOR
  
Azerbaycan ordusu operasyonlara gece boyu devam etti! İşte Ermeni ordusunun kayıpları...

Azerbaycan ordusu, Ermenistan'a ait 200 tank ve zırhlı araç, 228 roketatar ve havan topu, 30 hava savunma cihazı, 6 komuta kontrol merkezi, 5 cephane deposu ve bir S-300 uçaksavar füzesi sistemi imha etti.

Azerbaycan ordusu operasyonlara gece boyu devam etti! İşte Ermeni ordusunun kayıpları...
 
Azerbaycan ordusu operasyonlara gece boyu devam etti! İşte Ermeni ordusunun kayıpları...
 
Azerbaycan ordusu operasyonlara gece boyu devam etti! İşte Ermeni ordusunun kayıpları...
 
Azerbaycan ordusu operasyonlara gece boyu devam etti! İşte Ermeni ordusunun kayıpları...
 
Azerbaycan ordusu operasyonlara gece boyu devam etti! İşte Ermeni ordusunun kayıpları...
 
Azerbaycan ordusu operasyonlara gece boyu devam etti! İşte Ermeni ordusunun kayıpları...
 
Azerbaycan ordusu operasyonlara gece boyu devam etti! İşte Ermeni ordusunun kayıpları...
 
Azerbaycan ordusu operasyonlara gece boyu devam etti! İşte Ermeni ordusunun kayıpları...

HABERİN VİDEOSUNU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

  Son dakika: Ermenistan'a darbe üstüne darbe! Azerbaycan kritik bölgede sancağı ele geçirdi...

Son dakika haberi: Azerbaycan'ın Ermenistan'ın saldırıları sonrası başlattığı operasyonlar hız kesmeden devam ediyor. Son dakika alınan bilgilere göre de Azerbaycan, Ermenistan ordusunun taarruz taburunun sancağını ele geçirdi. Cephede yaşanan gelişmeler sonrası Nikol Paşinyan, Güvenlik Konseyi'ni topladı. Ayrıca Azerbaycan Savunma Bakanlığı'ndan da yaşanan gelişmeler hakkında kritik açıklamalar geldi.

Sörmürgeci güçlerin kuklası Rum ve Ermeni'ye 83 milyon'dan mesaj: Ezer geçeriz!

Giriş Tarihi: 28.09.2020 Güncelleme Tarihi: 28.09.2020 

Bölgemize göz diken sömürgeci kafa, Türk’ün gücünü görünce kaçtı... Geriye yunan, Rum, Ermeni gibi kuklaları kaldı. 83 milyon haykırdı: ezer geçeriz!

Ayak altında dolaşmayın!

Batı, güçlenen 'yi kıskandı. 'tan, 'den sonra 'de maşalarını karşımıza çıkardı. şimdi de Ermeniler'i 'a saldırttı.

Fakat  kararlı davrandı. Hepsi akdeniz'den kaçtı. Azeriler de 'a tokadı bastı. Türk SİHA'larıyla sınırdaki Rus radarlarını ortadan kaldırdı.

Başkan Erdoğan: Türk milleti kardeşlerinin yanında

Aliyev: Şehitlerin intikamını alacağız

Azeriler 6 köyü geri aldı

AB: Operasyonu durdurun

 bu kez 'la görüşüyor.

KARDEŞLERİMİZİN YANINDAYIZ
Ermenistan, Azerbaycan topraklarına saldırdı. Sivilleri hedef aldı. Dünyanın sessiz kaldığı olaya en sert çıkışı Türkiye yaptı. Başkan Erdoğan, Azeri kardeşlerimize 'Yanınızdayız' mesajı yolladı.


ERMENİSTAN, bir kez daha gerilimi tırmandırdı. Dün sah sınır boyundaki Azerbaycan ordusunun mevzilerine ve sivil yerleşim birimlerine ateş açtı. Anında karşılık veren Azerbaycan ordusu, 7 köyü Ermeni işgalinden kurtardı. Özel bir oturumla topplanan Azerbaycan Parlamentosu bazı şehir ve bölgelerde sıkıyönetim kararı aldı. Saldırıya Türkiye'den tepki yağdı. Başkan Erdoğan, Twitter'dan yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Azerbaycanlı kardeşlerinin yanında olduğunu vurguladı. "Azerbaycan'a yönelik saldırılarına bir yenisini ekleyen Ermenistan, bölgede barışın önündeki en büyük tehdit olduğunu bir kere daha göstermiştir. Türk milleti bugün de tüm imkanlarıyla Azerbaycanlı kardeşlerinin yanındadır. Azerbaycan Cumhurbaşkanı kardeşim Aliyev'e ifade ettiğim gibi, Türkiye 'tek millet, iki devlet' anlayışıyla, Azerbaycanlı kardeşleriyle dayanışmasını sürdürecektir" ifadesini kullandı


Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev dün ulusa seslendi. "Şehitlerimizin kanı yerde kalmayacak. Karabağ Azerbaycan'ındır" dedi.
CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI FUAT OKTAY: Türkiye, Azerbaycanlı kardeşlerinin yanındadır.

HAZİNE VE MALİYE BAKANI BERAT ALBAYRAK: Ermenistan'ın sivillere yönelik yaptığı saldırıyı kınıyorum. Can Azerbaycan'ın yanındayız.

MİLLİ SAVUNMA BAKANI HULUSI AKAR: Toprak bütünlüğünü koruma mücadelesinde tüm imkanlarımızla sonuna kadar Azerbaycan Türkü kardeşlerimizin yanında olacağız

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELI: Yegane gayesi Türk düşmanlığı olan Ermenistan'ın ve kiralık silahlı unsurlarının Türk milleti karşısında tutunma ihtimali yoktur.

SİHA'LARIMIZ DESTAN YAZDI
Azerbaycan, saldırıya anında yanıt verdi. Selçuk Bayraktar'ın başında olduğu BAYKAR tarafından geliştirilen 'Bayraktar-TB2' SİHA'larıyla düzenlenen hava saldırılarında Ermenistan'a ait çok sayıda hedef yerle bir edildi.


Ermenistan'ın hedef aldığı köylerde ölü ve yaralıların olduğu açıklandı.

Karabağ'ın sözde liderinden itiraf: Düzinelerce ölü var! Kaybettik...

Ermenistan işgali altındaki Dağlık Karabağ'ın sözde Cumhurbaşkanı Arayik Harutyunyan'dan itiraf gibi açıklama geldi. Harutyunyan, "Karabağ'ın güneyindeki tüm pozisyonları kaybettik. Düzinelerce ölü var." dedi.

Karabağ'ın sözde liderinden itiraf: Düzinelerce ölü var! Kaybettik...

Azerbaycan- Ermenistan hattında sıcak çatışma sürüyor.

Azerbaycan ordusu hızla ilerken, Ermenistan işgali altındaki Dağlık Karabağ'ın sözde lideri  Arayik Harutyunyan'dan itiraf gibi açıklama geldi.

Son dakika: Azerbaycan dünyaya duyurdu: Dev harekat başladı
'TÜM POZİSYONLARI KAYBETTİK'

Harutyunyan, "Karabağ'ın güneyindeki tüm pozisyonları kaybettik. Düzinelerce ölümüz ve yarılarımız var. Azerbaycan F-16 ve Türk İHA Bayraktar kullanıyor. Azerbaycan yalnız değil, Türkiye de var" diye konuştu.

Son dakika: Azerbaycan duyurdu: 550 Ermeni askeri öldürüldü

Son dakika: Azerbaycan duyurdu: Azerbaycan-Ermenistan hattında sıcak çatışma devam ediyor. Azerbaycan Savunma Bakanlığı, yaptığı açıklamada, Ermeni birliklere ait 22 tank, 15 OSA uçaksavar, 18 İHA, imha edilirken, Ermeni ordusunda görevli 550'den fazla askerin öldürüldüğünü duyurdu. Ermenistan 550'den fazla askeri kaybın şokunu yaşıyor. Azerbaycan öldürülen askerlerin listesini yayınladı. İşte son durum...

Son dakika: Azerbaycan duyurdu: 550 Ermeni askeri öldürüldü

Son dakikaAzerbaycan Savunma Bakanlığı duyurdu: Azerbaycan- Ermenistan hattında sıcak çatışma devam ediyor. Azerbaycan Savunma Bakanlığı, yaptığı açıklamada, Ermeni birliklere ait 22 tank, 15 OSA uçaksavar, 18 İHA,  imha edilirken, Ermeni ordusunda görevli 550'den fazla askerin öldürüldüğünü duyurdu.

'ERMENİSTAN KAYIPLARI HALKTAN SAKLIYOR'

Azerbaycan'dan Ermenistan ile yaşanan çatışmaya ilişkin yeni açıklama geldi. Azerbaycan Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada, Ermenistan'ın yaşadığı kayıpları halktan saklamaya çalıştığı ifade edildi. Bakanlık, operasyonun başlangıcından şu ana kadar Ermenistan ordusunun ağır kayıplar verdiğini kaydetti. Azerbaycan Savunma Bakanlığı, yaptığı açıklamada, şu ifadelere yer verdi:

ERMENİ ORDUSUNUN HAVA TABUR KOMUTANI ÖLDÜRÜLDÜ

"Ermeni ordusu ağır kayıplar verdi. Böylece 22 düşman tankı ve diğer zırhlı araçlar, 15 OSA uçaksavar füze sistemi, 18 insansız hava aracı (İHA), 8 topçu parçası imha edildi, 550'den fazla kişi öldü. Çok sayıda yaralandı. Düşman ordusuna ait 3 mühimmat deposu farklı yönlerde imha edildi. Talış köyü yönündeki çatışmalarda düşman hava taburunun komutanı Yarbay Lernik Babayan öldürüldü ve komutasındaki askeri birlik personeli ağır kayıplar verdi. Düşman ordusunda çok sayıda yaralı olması nedeniyle askeri hastanelerde ve sivil hastanelerde yer sıkıntısı yaşanmakta, kan bankasında yedek kan sıkıntısı bulunmaktadır. Her zaman olduğu gibi Ermeni tarafı, ordusundaki kayıpların gerçek sayısını halktan gizliyor"

AZERBAYCAN ORDUSU TARAFINDAN ÖLDÜRÜLEN ERMENİ ASKERLERİNİN LİSTESİ:

Lernik Aregovich Vardanyan, 1978 doğumlu

Mmnasyan Georgi Levaevich, 1979 doğumlu

Khachatryan Hovik Levaevich, 1990 doğumlu

Mnatsakanyan Ashot Kolyaevich, 1979 doğumlu

Harutyunyan Aksen Andranikovich, 1997 doğumlu

Arzumanyan Hasmik Smbatovna, 1985 doğumlu

Mardiyan Arsen Garikovich, 1999 doğumlu

Galstyan Ruben Mnatsakanovich, 2000 doğumlu

Trosyan David Mkhitarovich, 2001 doğumlu

Filiposyan Taron Hrayrovich, 2000 doğumlu

Grigoryan Mais Makarovich, 2001 doğumlu

Khlqatyan Garnik Edgarovich, 2001 doğumlu

Sahakan Eric Smbatovich, 2001 doğumlu

Margaryan Karen Vahramovich, 2000 doğumlu

Ohanyan David Eduardovich, 2000 doğumlu

Barseghyan Vrej Arsenovich, 2001 doğumlu

TSK'dan düşmanı titretecek hamle! Envantere girmek için sayıyor

Modern silah ve mühimmatlara yönelik üretimlerini Ar-Ge çalışmalarına paralel olarak yoğunlaştıran Milli Savunma Bakanlığına bağlı Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK), yeni bir yerli silah sisteminin üretiminde daha sona yaklaştı. İşte düşmanları titretecek olan hamlenin detayları...

Giriş Tarihi: 27.09.2020 Güncelleme Tarihi: 28.09.2020 

TSK'dan düşmanı titretecek hamle! Envantere girmek için sayıyor

'nin muharebe ve mücadele yeteneklerini artırarak askeri stratejilerinin etkinliğini ve hareket kabiliyetini geliştirme çalışmaları kapsamında 25 milimetrelik uçaksavar topu üretildi.

TSK'dan düşmanı titretecek flaş hamle! Envantere girmek için gün sayıyorTSK'DAN DÜŞMANI TİTRETECEK FLAŞ HAMLE! ENVANTERE GİRMEK İÇİN GÜN SAYIYOR

Tamamen yerli ve milli imkanlarla üretilen uçaksavar topu, tekli, üçlü, onlu ve seri atış yapabiliyor. Düşük kadenz veya yüksek kadenz atış modu olan silah, döner mekanizma sistemi sayesinde düşük tutukluk oranına sahip olmasıyla dikkati çekiyor.

Zırhlı araçlar ve uzaktan komutalı silah kulelerinde kullanılabilecek silah, her türlü hava şartında ve muharebe ortamında ana silah olarak görev yapabilecek.

Birçok farklı hedefi etkin şekilde ateş altına alma yeteneğine sahip 25 mm silah sistemi, MKEK Çankırı Silah Fabrikası Müdürlüğündeki atışlı testlerini başarıyla tamamladı.

Gazeteci Sevil Nuriyeva A Haber'de anlattı! Türkiye helikopter verememişti ama şimdi...

  Giriş: 27.09.2020 21:54 Güncelleme:28.09.2020 01:54 

  Star gazetesi yazarı Sevil Nuriyeva, A Haber canlı yayınından Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinin değerini anlattı. Ermenistan'ın Batı'dan destek aldığını belirten Nuriyeva, "Türkiye'nin Azerbaycan'a haklı davasında destek vermesi Azerbaycan'ın elini güçlendiriyor" şeklinde konuştu.

  Ermenistan'ı pervasızlaştıranın Batı olduğunu dile getiren Star gazetesi yazarı Sevil Nuriyeva, A Haber canlı yayınında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

  Türkiye helikopter verememişti ama şimdi...AVRUPA'NIN TUTUMUNDAN DOLAYI PERVASIZLAŞIYORLAR

  Ermenistan'ın gücünün Azerbaycan ile kıyaslanamayacağını belirten Nuriyeva, "Bugün bakıldığı AGİT'ten AB Güvenlik Konseyi'nden, NATO'dan bile gelen beyanlara bakıldığında taraflara itidal çağrısında bulunuluyor. Taraflar deniliyor. Bir tarafta işgalci bir devlet var, bir tarafta da işgale maruz kalan bir devlet var. İşgalciyi ve işgale uğrayanı aynı teraziye koymak adil değildir. Geldiğimiz noktada Ermenistan'ı bu kadar pervasız olması, cesaret alması bu tutumdan dolayıdır." şeklinde konuştu.

  "TÜRKİYE'NİN DESTEĞİ AZERBAYCAN İÇİN BÜYÜK GÜÇ"

  Azerbaycan'ın iç hazırlığına, halkın ve hatta muhalefetin desteğine değinen Sevil Nuriyeva, "Artı olarak Türkiye faktörü çok önemli. Türkiye'nin fiili desteği Azerbaycan için bir güç" dedi.

  Kelbecer işgal dönemini aktaran Nuriyeva, "hatırlarsanız Kelbecer'in işgali döneminde Azerbaycan Türkiye'den helikopter verilememişti. Verilmemiş değil, verilememişti çünkü yoktu. Dolayısıyla bugüne baktığımızda milli teknoloji ile zirveye gelen güçlü Türkiye'nin, İHA'sı ile SİHA'sı ile güç gösterebilecek Türkiye'nin, sahada ve masada güçlü olan Türkiye'nin Azerbaycan'ın haklı davasına adilce destek vermesi Azerbaycan'ın elini daha fazla güçlendirdi." ifadelerine yer verdi.

  AK Partili milletvekillerinden CHP'li Çeviköz'ün Azerbaycan kara propagandasına tepki

  'nin 'a desteğini çirkin bir kara propaganda malzemesi yapan  Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı , "Maalesef Türkiye Azerbaycan'a silah gönderiyor" dedi. AK Partili milletvekilleri, CHP'li Çeviköz'ün açıklamalarına tepki gösterdi.

  Giriş Tarihi: 28.09.2020 Güncelleme Tarihi: 28.09.2020 

  AK Partili milletvekillerinden CHP'li Çeviköz'ün Azerbaycan kara propagandasına tepki

  BARIŞ SAVAŞ / SABAH

  Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında sabah saatlerinde Ermeni güçlerinin Azerbaycan sivil yerleşim birimlerine ateş açması üzerine başlayan çatışmalar sürüyor.

  CHP Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı Ünal Çeviköz, Türkiye'nin Azerbaycan'a desteğini eleştirdi ve "Maalesef Türkiye Azerbaycan'a silah gönderiyor" iddiasında bulundu. AK Partili milletvekilleri; Ünal Çeviköz'ün sözlerine tepki gösterdi:

  CHPli Ünal Çeviközden Azerbaycan - Türkiye ilişkilerini sindiremedi! Skandal sözlerCHP'Lİ ÜNAL ÇEVİKÖZ'DEN AZERBAYCAN - TÜRKİYE İLİŞKİLERİNİ SİNDİREMEDİ! SKANDAL SÖZLER

  AK Partili vekillerden CHP'li Çeviköz'e tepki"AZERBAYCAN'A YARDIMI ERMENİSTAN SÖZCÜSÜ BİLE BU KADAR DÜŞMANCA YORUMLAYAMAZDI"

  AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Demiri "Türkiye'nin Azerbaycan'a silah yardımı ve cihatçı grupları yönlendirdiğini iddia eden Ünal Çeviköz... Kardeş Azerbaycan'a yardımı Ermenistan sözcüsü bile bu kadar düşmanca yorumlayamazdı"


  "CHP'NİN SAVRULDUĞU YERE BAKAR MISINIZ?"

  AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, "CHP'li Ünal Çeviköz'ün ifadelerini Ermenistan Parlamento üyesi dışında söyleyen çıkar mı? CHP'nin savrulduğu yere bakar mısınız? Yazık!"

  "CHP ŞAŞIRTMAMAYA DEVAM EDİYOR"

  AK Parti Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu: "Ünal Çeviköz, 'Maalesef Türkiye Azerbaycan'a silah gönderiyor' demiş. Boraltan'da Azerbaycan Türklerini Sovyet Rusya'ya teslim edip kurşuna dizilmelerine neden olan CHP şaşırtmamaya devam ediyor"

  AK Parti İzmir Milletvekili Alpay Özalan: "CHP, her zamanki gibi Türkiye düşmanlığı peşinde..."

  ÇEVİKÖZ: "MAALESEF TÜRKİYE AZERBAYCAN'A SİLAH GÖNDERİYOR"

  CHP Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı Ünal Çeviköz; bir özel televizyon kanalına yaptığı açıklamada, "Maalesef gelen haberler, bir yandan Türkiye'den Azerbaycan'a silah yardımı ve bazı söylentilere göre de bir takım milis yada cihatçı grupların aktarıldığı şeklinde haberler var" ifadelerini kullandı.

  Ünal Çeviköz; Türkiye'nin Azerbaycan, Irak ve Birleşik Krallık (İngiltere) nezdinde Büyükelçisi olarak görev yaptı.

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz'den skandal ifadeler!

  BM'nin tanıdığı, Türkiye'nin anlaşma imzaladığı Libya'daki yönetimi 'cihatçı', darbeci Hafter'i ise 'makul, seküler bir yönetim' olarak tanımlayan CHP, Türkiye'nin kardeş Azerbaycan'a gönderdiği iddia edilen gruplarla ilgili de aynı dili sürdürerek 'cihatçı gruplar' ifadesini kullandı. CHP'li Ünal Çeviköz'in skandal sözlerine sosyal medyadan tepki yağdı.

  Video Player

  00:00 | 02:00

  Use Up/Down Arrow keys to increase or decrease volume.

  Online Video Platform

  CHP, 'Tek millet iki devlet' diye halkların gönlünde yer etmiş kardeşliğe karşın Ermenistan - Azerbaycan savaşında da yerli ve milli bir dil kullanmakta aciz kalıyor.

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz'ün canlı yayında kullandığı skandal ifadeler büyük tepki çekti. Çeviköz Azerbaycan ve Ermenistan arasında devam eden çetin mücadelede Türkiye'nin rolü ile ilgili yaptığı açıklamada "Maalesef gelen haberlerde, Türkiye'den Azerbaycan'a silah yardımı yapıldığı ve söylentilere göre cihatçı grupların da Azerbaycan'a gönderildiği ifade ediliyor." ifadelerini kullandı.
   

  Son dakika: Azerbaycan dünyaya duyurdu: Dev harekat başladı

  BÜLENT TURAN: ALLAH, BU MİLLETİ BU ZİHNİYETİN İKTİDARINDAN KORUSUN!

  AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan skandal sözlerle ilgili "Nasıl bir açıklamadır bu?! Henüz Boraltan Faciası’nın acısı ve utancı unutulmamışken, bugünkü açıklama da CHP tarihine kara bir leke olarak geçmiştir. Allah, bu milleti bu zihniyetin iktidarından korusun! CHP ne derse desin Milletimiz de devletimiz de Azerbaycan’ın yanındadır!" dedi.

  NEDİM ŞENER: YAZIKLAR OLSUN

  Hürriyet Gazetesi Yazarı Nedim Şener tepki çeken videoyu paylaşarak "Yazıklar olsun" ifadelerini kullandı.

  AK PARTİLİ ÖZALAN: TÜRKİYE DÜŞMANLIĞI PEŞİNDE

  AK Parti İzmir Milletvekili Alpay Özalan da sosyal medyada "CHP, her zamanki gibi Türkiye düşmanlığı peşinde..." diyerek sert tepki gösterdi.

  Azerbaycanlı uzmanlar değerlendirdi! Anahtar Türkiye faktörü

  Türkiye Kovid-19’la mücadelede model ülke oldu!

  Son dakika haberine göre; , dünyayı saran koronavirüs salgını ile mücadelenin kıta kıta röntgenini çekti. Salgınla mücadelede en başarılı kıtanın Okyanusya Bölgesi olduğu belirtildi. Hazırlanan kitapçıkta ’nin model ülke olduğu kaydedildi.

  Giriş Tarihi: 28.09.2020 

  Türkiye Kovid-19’la mücadelede model ülke oldu!

  AK Parti, dünyayı saran Kovid-19 ile mücadelenin kıta kıta röntgenini çekti. Pandemi sürecinde dünyadaki gelişmelerin ve mevcut durumun derlendiği kitapçıktan detaylar özetle şöyle:

  ÇİN İMAJINI KURTARIYOR

  Yeni Şafak'ın haberine göre; Salgın 2020 yılının Ocak ve Şubat aylarında Avrupa, ABD ve İran'a da sıçramış olmakla beraber Çin merkezli gelişmiş, Çin yönetimi bu dönemde içeride ve dışarıda ciddi bir sınav ile karşı karşıya kalmıştır. Çin, özellikle Afrika gibi geri kalmış ülkelere çeşitli ilaç, koruyucu tıbbi malzeme gibi yardımları yaparak dünyada olumsuz etkilenen imajını düzeltme gayretine girmiştir.

  Türkiye Kovid-19’la mücadelede model ülke oldu!EN ÇOK ÖLÜM HİNDİSTAN'DA

  Hindistan'da büyük tehlike arz edecek boyutlarda hızlı bir artış görülmektedir. Halen Asya kıtasındaki vaka ve ölüm oranlarının hemen hemen yarısı Hindistan'da meydana gelmektedir. Dünyada ise Hindistan vaka oranlarında ABD'nin ardından 2. sırada gelmektedir. Hindistan dışında Asya kıtasında İran, Bangladeş, Suudi Arabistan, Pakistan, Irak, Filipinler, Endonezya, İsrail, Katar ve Kazakistan toplam vaka sayıları yüksek ülkelerdir.

  ABD MERKEZ ÜSSÜ

  ABD'de nisan ayı ile birlikte vaka sayılarında, özellikle ölümlü vakalarda hızlı bir artış görülmüş ve salgının merkez üssü haline gelmiştir. Zaman içinde bazı eyaletlerde normalleşme sürecine girilse de, günlük vaka sayıları itibari ile ülke genelinde yüksek riskli süreç devam etmektedir.

  TÜRKİYE MODEL ÜLKE

  Dünyada Koronavirüs salgını ile mücadeleyi her anlamda iyi yöneten ülkelerin başında Türkiye gelmektedir. Bu süreçte, Türkiye iyi bir sınav vermiş, ortaya koyduğu başarılı politika ve uygulamalarıyla dünyada öne çıkan, model ülke konumunda olmuştur.

  AFRİKA'DA DA ARTIYOR

  Son zamanlarda salgının Afrika ülkelerinde de artış eğiliminde olduğu görülmektedir. Afrika kıtasında vakaların ve ölüm oranlarının hemen hemen yarısı Güney Afrika Cumhuriyeti'nde görülmüştür. Güney Afrika Cumhuriyeti dışında Mısır, Tunus, Etiyopya, Nijerya, Cezayir, Gana, Kenya, Libya ve Kamerun gibi ülkelerde görülen artışlar da dikkat çekici boyutlardadır.

  LATİN AMERİKA'DA DURUM

  Dünyada ABD ve Hindistan'dan sonra en çok vaka görülen üçüncü ülke Brezilya olmuştur. Salgın maalesef Brezilya dışında Peru, Kolombiya, Arjantin, Şili, Bolivya ve Ekvador gibi ülkelerde de etkisini sürdürmektedir.

  EN BAŞARILI KITA

  Okyanusya Bölgesi'nde Avustralya ve Yeni Zelanda salgınla mücadelede oldukça başarılı görülmektedir.

  Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçisi Hazar Zarif İbrahimoğlu A Haber'de konuştu! Hedefimiz toprak bütünlüğü.

  A Haber canlı yayınına katılan 'ın , toprak bütünlüklerini koruyacaklarını dile getirdi. Ermenistan'ın sivilleri vurduğunu belirten , "Bizler kendi topraklarımızda savaşıyoruz. Azerbaycan kendi topraklarında saldırılara cevap veriyor." dedi.

  Giriş Tarihi: 28.9.2020  01:54 Son Güncelleme: 28.9.2020  02:13

  Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçisi Hazar Zarif İbrahimoğlu A Haber'de konuştu! Hedefimiz toprak bütünlüğü

  Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçisi Hazar Zarif İbrahimoğlu, A Haber canlı yayınında bölgede yaşananları aktardı.

  A Haber'de konuşan Büyükelçi İbrahimoğlu, "7 köy işgalden kurtarıldı. 1 tugay kuşatma altındadır. Biz burada sivillerle savaşmıyoruz. Hatta biz topraklarımızdaki olan işgalci kuvvetleri kuşatarak onları mahfetmiyoruz. Ermenistan bu konulardan çok. Ermenistan tarafı uluslararası hukuktan uzak. Azerbaycan'ın bir köyünde 5 kişilik bir aile Ermenistan tarafından atılan füzeyle öldürülmüştür." şeklinde konuştu.

  Hedefimiz toprak bütünlüğüAzerbaycan'ın Ankara Büyükelçisi Hazar Zarif İbrahimoğlu'ndan A Haber'de önemli açıklamalar! "Hedefimiz toprak bütünlüğü"

  "BİZ TOPRAKLARIMIZI SAVUNUYORUZ ERMENİSTAN SİVİLLERİ VURUYOR"

  Azerbaycan'ın sivillere karşı savaşmadığını dile getiren Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçisi Hazar Zarif İbrahimoğlu, "Bizler kendi topraklarımızda savaşıyoruz. Azerbaycan kendi topraklarında saldırılara cevap veriyor. Ermenistan ise net olarak saldırılarında sivilleri hedef almıştır." dedi.

  "HEDEFİMİZ AZERBAYCAN'IN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ"

  "Azerbaycan'ın topraklarını savunma hakkı var." diyen Büyükelçi İbrahimoğlu, "BMGK'nın 4 kararnamesi var. Azerbaycan kendi kuvvetlerini ve kendi diplomasisini kullanmak zorundadır. Azerbaycan topraklarının tam işgalden kurtarılmasına kadar, 1 ermeni silahlı kuvvetleri temsilcisi Azerbaycan topraklarında kalamaz. Bizim hedefimiz, tam olarak Azerbaycan toprak bütünlüğüdür" ifadelerine yer verdi.

  Şimdi Türkiye çok açık ve seçik biçimde Azerbaycan’ın yanındadır ‘Azerbaycan nasıl isterse o şekilde yanında olacağız’

  ’nda faaliyet yürütüyorlardı... Şafak vaktinde baskın yediler

  ’un ’nda faaliyet yürüten silahlı bir suç örgütüne  destekli şafak operasyonu düzenlendi. Eş zamanlı baskınlarda çok sayıda şüpheli yakalanarak gözaltına alındı.

  EMİR SOMER SABAH 

  Giriş Tarihi: 28.9.2020  06:53 Son Güncelleme: 28.9.2020  07:14

  Anadolu Yakası’nda faaliyet yürütüyorlardı... Şafak vaktinde baskın yediler

  İstanbul Emniyeti Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Polisleri, özellikle İstanbul'un Anadolu Yakası'nda faaliyet yürüten silahlı bir suç örgütüne eş zamanlı ve Özel Harekat destekli şafak operasyonu düzenledi. Çok sayıda şüpheli yakalanarak gözaltına alındı. Suç örgütünün üyelerinin çek-senet tahsilatı, tehdit ve yaralama başta olmak üzere çok sayıda suça karıştıkları iddia ediliyor. Polisler baskın düzenlenen adreslerde aramaları sürdürüyor.

  Azerbaycan'ın Ermeni hedeflerini vurduğu anlar

  Şafak vakti operasyon! Uykularında yakalandılar...

  Son dakika haberine göre; ’un ’nda faaliyet yürüten silahlı bir suç örgütüne Özel Harekat destekli şafak operasyonu düzenlendi. Eş zamanlı baskınlarda çok sayıda şüpheli yakalanarak gözaltına alındı.

  Giriş Tarihi: 28.09.2020 

  Şafak vakti operasyon! Uykularında yakalandılar...

  İstanbul Emniyeti Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Polisleri, özellikle İstanbul'un Anadolu Yakası'nda faaliyet yürüten silahlı bir suç örgütüne eş zamanlı ve Özel Harekat destekli şafak operasyonu düzenledi. Çok sayıda şüpheli yakalanarak gözaltına alındı.

  Suç örgütünün üyelerinin çek-senet tahsilatı, tehdit ve yaralana başta olmak üzere çok sayıda suça karıştıkları iddia ediliyor. Polisler baskın düzenlenen adreslerde aramaları sürdürüyor.

  Bursluluk sınavını kazanmak için kaç puan gerekir? 2020 MEB İOKBS 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. sınıf taban puanı kaç?

  ? İOKBS adıyla uygulanan bursluluk sınavı bugün saat 10.00'da gerçekleştirilecek. Uzun süredir sınava hazırlanan öğrenciler ile velileri sınavın kaç puanla kazanıldığını araştırmaya başladılar. 5, 6, 7, 8, 9, 10, ve 11. sınıf taban puan listesi merak ediliyor. Konu ile ilgili merak edilenlere ahaber.com.tr'den ulaşabilirsiniz. Peki, ? 2020 İOKBS 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. sınıf taban puanı kaç? İşte cevaplar...

  Giriş Tarihi: 05.09.2020 

  Bursluluk sınavını kazanmak için kaç puan gerekir? 2020 MEB İOKBS 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. sınıf taban puanı kaç?

  ? Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen bursluluk sınavı bugün gerçekleştirilecek. Sınava katılacak öğrenciler ile velileri, sınava dair bazı soruları araştırmaya başladılar. 2020 İOKBS ile ilgili merak edilenler yazımızda derledik. Peki, bursluluk sınavını kazanmak için kaç puan gerekir? 2020 İOKBS 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. sınıf taban puanı kaç? İşte konu ile ilgili ayrıntılar...

  BURSLULUK SINAVINI KAZANMAK İÇİN KAÇ PUAN GEREKİR?

  5. Sınıf: diğer çocuk kontenjanı 450.184, öğretmen çocuğu 311,902, korunmaya muhtaç 143,967, bulunduğu yerde okul yok 439,906 puan,

  6. Sınıf: diğer çocuk kontenjanı 419,755, öğretmen çocuğu 172,85, korunmaya muhtaç çocuk 118,702, bulunduğu yerde okul yok 415,313 puan,

  7. Sınıf: diğer çocuk kontenjanı 409,379, öğretmen çocuğu 163,983, korunmaya muhtaç çocuk 129,6433, bulunduğu yerde okul yok 410,205 puan,

  8. Sınıf: diğer çocuk kontenjanı ise 394,447, öğretmen çocuğu 152,052, korunmaya muhtaç çocuk 129,576 ve bulunduğu yerde okul yok 344,631 puan,

  9. Sınıf: diğer çocuk kontenjanı 394,447, öğretmen çocuğu 152,052, korunmaya muhtaç çocuk 129,576, bulunduğu yerde okul yok 344,631,

  10. Sınıf: diğer çocuk kontenjanı 388,864, öğretmen çocuğu 187,762, korunmaya muhtaç çocuk 138,222 ve bulunduğu yerde okul yok 338,206 puan,

  11. Sınıf diğer: çocuk kontenjanı 405,668, öğretmen çocuğu 205,417, korunmaya muhtaç çocuk 148,879 ve bulunduğu yerde okul yok 352,656 puandır.

  Bursluluk sınavı saat kaçta bitecek? 2020 MEB bursluluk sınav süresi ne kadar, kaç dakika sürecek?BURSLULUK SINAVI SAAT KAÇTA BİTECEK? 2020 MEB BURSLULUK SINAV SÜRESİ NE KADAR, KAÇ DAKİKA SÜRECEK?

  Bursluluk sınavında kalem silgi verilecek mi? 2020 bursluluk sınavına girerken yanında bulunması gerekenler neler?BURSLULUK SINAVINDA KALEM SİLGİ VERİLECEK Mİ? 2020 BURSLULUK SINAVINA GİRERKEN YANINDA BULUNMASI GEREKENLER NELER?

  SONUÇLAR NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

  Sınav sonuçları 28 Eylül 2020 tarihinden itibaren http://www.meb.gov.tr internet adresinden ilan edilecek. Okul müdürlükleri öğrenci velisinin istemesi halinde "Sınav Sonuç Belgesi"ni elektronik ortamdan alıp mühür ve imza ile onayladıktan sonra öğrenci velisine veya öğrenciye imza karşılığı verecektir.

  BURSLAR NE ZAMAN VERİLECEK?

  Öğrenci bursları, Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Resmî Okullarda Yatılılık, Bursluluk, Sosyal Yardımlar ve Okul Pansiyonları Yönetmeliği hükümleri gereği, bursluluk sınavı kazanılarak okula kayıt yaptırılan tarihi izleyen Ekim ayı başından itibaren ödenir.

  2020 BURSLULUK SINAVI KONULARI

  5, 6 ve 7'inci Sınıflar:

  Sıra NoDers AdıSoru Sayısı
  1Türkçe25
  2Matematik25
  3Fen Bilimleri25
  4Sosyal Bilgiler25

  8. Sınıf:

  Sıra NoDers AdıSoru Sayısı
  1Türkçe25
  2Matematik25
  3Fen Bilimleri25
  4

  Sosyal Bilimler (T.C. İnkılap
  Tarihi ve Atatürkçülük ile Din
  Kültürü ve Ahlak Bilgisi)

  25

  Hazırlık Sınıfı (8. sınıf müfredat programından hazırlanacaktır.):

  Sıra NoDers AdıSoru Sayısı
  1Türkçe25
  2Matematik25
  3Fen Bilimleri25
  4Sosyal Bilimler (T.C. İnkılap
  Tarihi ve Atatürkçülük ile Din
  Kültürü ve Ahlak Bilgisi)
  25

  9, 10 ve 11'inci Sınıflar:

  Sıra NoDers AdıSoru Sayısı
  1Türk Dili ve Edebiyatı25
  2Matematik25
  3Fen Bilimleri (Fizik, Kimya ve
  Biyoloji)
  25
  4Sosyal Bilimler (Tarih, Coğrafya ile
  Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi)
  25

  İOKBS PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

  Sınava katılan öğrencilerin İOKBS puanı, aşağıdaki işlem basamaklarına göre hesaplanacaktır.

  a. Her öğrencinin cevap kâğıdı, optik okuyucu ile okutulur.

  b. İOKBS'de soru sorulan derslere ait testlerin her biri için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenir.

  c. Her test için yanlış cevap sayısının üçte biri, doğru cevap sayısından çıkarılarak geçerli cevaplara karşılık gelen ham puanlar bulunur. Böylece her öğrenci için dört ayrı ham puan hesaplanır.

  ç. Tüm öğrencilerin ham puanları toplamı, sınava giren öğrenci sayısına bölünerek her bir testin ortalaması bulunur.

  d. Ham puanlar, test ortalamaları ile sınava giren öğrenci sayısı kullanılarak her testin standart sapması hesaplanır.

  e. Öğrencilerin her bir teste ait Standart Puanı (SP); o teste ait ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm öğrencilerin ham puanlarının ortalamasını 50'ye, standart sapmasını 10'a getiren bir dönüştürme işlemi sonunda elde edilir.

  f. Her test için hesaplanan standart puanlar, aşağıdaki tabloda verilen katsayılar ile çarpılarak her bir testin ağırlıklı standart puanları bulunur.

  g. Testlerin ağırlıklı standart puanları toplanarak Toplam Ağırlıklı Standart Puan (TASP) bulunur.

  ğ. Cevap anahtarında hata olması ve bu hususun Merkez Sınav Kurulu kararı ile belirlenmesi sonucunda, soru/sorular iptal edilmeyecek, soru/soruların doğru seçenekleri dikkate alınmak suretiyle değerlendirmeye bu soru/sorular dâhil edilecektir.

  h. Değerlendirme sırasında Merkez Sınav Kurulu kararı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen soru/sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soru/soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılır.

  ı. Sınava girdiği hâlde, cevap kâğıdına işaretleme yapmayan öğrencilerin sınavları değerlendirmeye alınmayacaktır.

  .Cübbeli Ahmet Hoca emniyete verdiği ifadesini anlattı

  Giriş Tarihi: 26.9.2020  23:39 Son Güncelleme: 27.9.2020  05:28

  Türkiye'de bulunan Selefi derneklerin silahlandığını ve iç savaş çıkarmaya hazırlandığını söyleyen Cübbeli Ahmet Hoca, konuk olduğu canlı yayında, söz konusu iddiasıyla ilgili emniyette verdiği ifadeyi anlattı. Cübbeli Ahmet Hoca emniyete 5 dosya götürdüğünü belirterek, "Sorular konuşmamdaki kelimeler üzerine yoğunlaştı" dedi.

  Cübbeli Ahmet Hoca emniyete verdiği ifadesini anlattı

  Kamuoyunda "Cübbeli Ahmet Hoca" olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, "Türkiye'de 2 bin selefi derneği var. Şahıslar pompalı, iç savaşa hazırlanıyorlar" sözleriyle ilgili emniyette verdiği ifadeyi anlattı. Emniyetteki ifadesinin 3 saat sürdüğünü ve 5 dosya götürdüğünü dile getiren Cübbeli Ahmet, "CNN'de geçen konuşmam çözülmüş. Moda mod kelime üzerine gidildi" ifadelerini kullandı.

  Sözleri gündem olmuştu! Cübbeli Ahmet Hoca ifade verdi

  "SORULAR KONUŞMAMDAKİ KELİMELER ÜZERİNE YOĞUNLAŞTI"

  Cübbeli Ahmet, Habertürk ekranlarında yayınlanan Türkiye'nin Nabzı programına konuk oldu. Türkiye'de bulunan Selefi derneklerin silahlandığını ve iç savaş çıkarmaya hazırlandığını söyleyen Cübbeli Ahmet, söz konusu iddiasıyla ilgili emniyette verdiği ifadeyi anlattı.

  Emniyete her biri 3-4 sayfadan oluşan 5 tane dosya götürdüğünü dile getiren Cübbeli Ahmet, "Dün Emniyet'te 3 saat kadar oturduk. Sorular konuşmamdaki kelimeler üzerine yoğunlaştı. CNN'de geçen konuşmam çözülmüş. Moda mod kelime üzerine gidildi. Bu kelimeler üzerinden Batman'da kimleri kastediyorsunuz dendi. Batman ve Adıyaman üzerinde duruldu. 2000 meselesi soruldu. Orada da ismini verdim, bir abimiz bana dernek olarak bilgi vermişti. Devlette memuriyeti olmamakla birlikte bazı camialarda vazife yapmış abimiz. DEAŞ'ın senin üzerinde hazırlığı var gibi bana bazı bilgiler verdi. Selefiler çok artıyor dedi, 2000 kadar dernek dedi. Hatta benimle arabada konuştu, yol kenarına çektik. Bu bilgi doğru bilgi. Ben nakilci bir insanım. Nakilciliğe hocalığımdan alıştığım için, kelimesi kelimesine anlatırız" ifadelerini kullandı.

  Cübbeli Ahmet ifade verdi, dernek adı söylemedi. Savcılar çağırsın 150 derneğin adını vereceğim demişti"DERNEK LAFINI NAKLETMİŞTİM AMA ASLI YAPILANMA"

  Cübbeli Ahmet konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı:

  "Bu iki sene evvelki mesele. Ben kendisine telefon ettim. Senin konuşmana itibaren bu lafı naklettim. Şimdi iş geldi ciddiyete bindi. 'Onlar da bilirler ama bu çokluktan kinaye bir laftır' dedi. Çokluktan kinaye olunca dernek lafının resmi bir yapılanmadır. Sayın Süleyman Bakan Bey de açıkladı, 'Biz suç görmeden müdahale yapamayız' demişti. Hal böyle olunca da dernek lafıyla bu bağdaşmıyor. Haliyle yapılanma. Emniyet bana '2 bin lafını nereden biliyorsun' dedi. Ben de 'falan abimiz' dedim. Onu tanıdılar. O abimiz bir 2 bin lafı telaffuz etmişti. Ben de bu olay üzerine telefon ettim, 'tehlikenin boyutlarını beyandır, çokluktan kinayedir' dedi.

  "TÜRKEŞ MAHMUT HOCA'NIN İFADELERİNİ OKUMUŞ"

  Emniyet'te dedim ki, "Bu hususta çalıştığım 3-4 kanalım var. Reddiyelerle ilgili olduğum için. Ebu Haris bana reddiye yapıyor, tekfir ediyor. İzmir'deki selefi vasat kitabevinin başındaki adam. Bu adam 'Bu devlet kafir, askerlik yapmanın hükmü kafirliktir. Askerde patates soğan soysa da kafir. Devletin imamlarına kafir' diyor. Bunların sesli kayıtları var. Biz senelerdir bu adamlara kürsüden reddiye yaptık. Bu devlet bizim devletimiz. Mahmut Efendi bize hep bu şuuru vermiş. Askerliğe gitmek için beklediğini biliyoruz. Biz böyle bir Mahmut Efendi'nin yetiştirdiği talebeleriz. Alparslan Türkeş'le görüşürlerdi bizim evde. Türkeş 'Sizin 80 darbesinde ifadeleriniz alındı. Hep ifadelerinize baktım, inceledim' derdi. 'İfadelerinizde devlete, millete, vatana zarar verecek hiçbir ifadenizi vermedim. Allah'ı da kızdırmamışsınız, devleti de kızdırmamışsınız' demişti.

  "KUR'AN'I İNKAR ETMİYORUM DERSE KAFİR OLMAZ"

  Emniyet'te 'sen bunu nereden biliyorsun' dediler. Ben de sosyal bir insan olduğumu sevenimin çok olduğunu söyledim. Van, Malatya, Tokat, İzmir'dekiler oradakileri biliyor. Biz kimseye kafir demeyiz. Biz 'Müslümanım' diyen hiç kimseyi tekfir etmeyiz. Bu adamlar kafir derken şu anda savcı olan birine 'Bu kanunlar şeriata göre değil, laik düzene göre olduğu için' hepsi kafirdir diyor. Allah'ın indirdiğinin hak olduğuna inanmayanlara kafir diyor Ehli Sünnet. Bir adam cami imamı da olsa, Mekke'de imam da olsa, 'Kuran'ın bu hükmü yanlıştır, geçerli değildir, kabul etmiyorum' derse bu adam kafirdir. Böyle şeyhler de var. Bir adam derse ki 'Ben memurum önümde bu kanunlar var. Mer'i hukuka göre karar veriyorum. Ama ben Kur'an'daki hükümlere inanıyorum. İnkar etmiyorum' derse bu adama biz kafir demeyiz"

  Bu haber 590587 defa okunmuştur.

  YORUMLAR

  • 0 Yorum
  Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
  Son dakika... Hatay'da terör saldırısı! Saldırıyı düzenleyen iki terörist de yakalandı.
  Son dakika... Hatay'da terör saldırısı! Saldırıyı düzenleyen...
  Son dakika... Hatay'da terör saldırısı! Saldırıyı düzenleyen iki terörist de yakalandı.
  Son dakika... Hatay'da terör saldırısı! Saldırıyı düzenleyen...