Türkiye 10 büyükelçi için harekete geçti! Yaptıkları...
Reklam

Türkiye 10 büyükelçi için harekete geçti! Yaptıkları yanlarına kalmayacak

Türk adaletinin kararını hiçe sayarak Osman Kavalı'nın serbest bırakılması için bildiri kaleme 10 büyükelçi için, Türkiye'nin izleyeceği yol haritası belli oldu. Başkan Erdoğan'ın 'ağırlama lüksümüz yok' dediği 10 büyükelçinin, ilk etapta üst düzey görüşme ve randevu istekleri reddedilecek. 10 isim tavırlarında ısrar ederse, yok sayma seçeneği devreye alınacak. Son aşamada ise resmi olarak istenmeyen adam ilan edilecekler.

23 Ekim 2021 - 11:16 - Güncelleme: 23 Ekim 2021 - 12:27

Türkiye 10 büyükelçi için harekete geçti! Yaptıkları yanlarına kalmayacak

Giriş Tarihi: 23.10.2021 Güncelleme Tarihi: 23.10.2021 

ABD'nin de aralarında bulunduğu 10 büyükelçinin, Osman Kavala'nın yargılama sürecine ilişkin Türk yargısını hedef alan ortak açıklamalarının yankısı sürüyor.

Türkiye 10 büyükelçi için harekete geçti! Yaptıkları yanlarına kalmayacakTürk adaletinin kararını hiçe sayarak Osman Kavalı'nın serbest bırakılması için bildiri kaleme 10 büyükelçi için, Türkiye'nin izleyeceği yol haritası belli oldu. Başkan Erdoğan'ın 'ağırlama lüksümüz yok' dediği 10 büyükelçinin, ilk etapta üst düzey görüşme ve randevu istekleri reddedilecek. 10 isim tavırlarında ısrar ederse, yok sayma seçeneği devreye alınacak. Son aşamada ise resmi olarak istenmeyen adam ilan edilecekler.

ABD'nin de aralarında bulunduğu 10 büyükelçinin, Osman Kavala'nın yargılama sürecine ilişkin Türk yargısını hedef alan ortak açıklamalarının yankısı sürüyor.

Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak toplu olarak uyarılan ve Türkiye'nin tepkisi iletilen büyükelçiler konusunda son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Söyledim Dışişleri Bakanımıza, bizim bunları ülkemizde ağırlamak gibi bir lüksümüz olamaz. Türkiye'ye böyle bir ders vermek haddinize mi sizin?" açıklaması yapmıştı. Bu açıklama, büyükelçilere yaptıklarının faturasını ödetecek olası karşı adımları gündeme getirdi.

AŞAMALI HAMLELER
Yeni Şafak'ın haberine göre; Erdoğan'ın bu sert açıklamaları sonrası Türkiye'nin büyükelçilere yönelik nasıl bir yol izleyeceğini araştırdı. Diplomaside yerleşik kurallar uyarınca, Türkiye'nin egemenlik haklarını açık şekilde ihlal girişiminde bulunan büyükelçiler, Viyana Sözleşmesi'yle yüzleşmek zorunda kalacaklar. Diplomaside, persona non grata (istenmeyen adam) ilanı, son seçenek. Ancak bu seçeneğe kadar aşama aşama uygulanabilecek diplomatik hamleler bulunuyor.

KISITLAMALAR GÜNDEMDE
Türkiye karşıtlığında buluşan büyükelçiler için bürokratik talep ve işlemlerini yavaşlatıcı uygulamalar devreye girebilir. Türkiye Cumhuriyeti dahilinde büyükelçilerin taleplerine olumlu yanıt verilmemesi, üst düzey görüşme, randevu isteklerinin reddedilmesi gibi tedbirler, bu doğrultuda ilk etapta uygulanabilecek karşılıklar arasında. Gerilimin sürmesi halinde bu tedbirlerin bir ileri aşamasında ise büyükelçileri 'yok sayma' seçeneği yer alıyor.

SON ÇARE DEPORT
Büyükelçilerin, Viyana Sözleşmesi 41. maddesi 1'inci fırkasında düzenlenen "bulunduğu devletin içişlerine karışmama" görevini ihlal ettiği gerekçesiyle "persona non grata(istenmeyen adam)" ilan edilmesi yer alıyor. Ancak Ankara henüz bu aşamadan uzakta ve süreci izliyor. Ankara, Osman Kavala hakkında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararının yerine getirilmesi konusundaki taleplerin konuşma zeminini Avrupa Komisyonu olarak görüyor.

Başkan Erdoğan’dan Kavala tepkisi!BAŞKAN ERDOĞAN'DAN KAVALA TEPKİSİ!

 

George Soros’un oğlundan Kavala çağrısıGEORGE SOROS'UN OĞLUNDAN KAVALA ÇAĞRISI

Canlı yayında anlattı! Amaçları ortaya çıktıCANLI YAYINDA ANLATTI! AMAÇLARI ORTAYA ÇIKTI

Bu haber 990317 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SON DAKİKA: CHP hendek terörünü görmezden geldi, HDP'ye sahip çıktı! TBMM'de ortalık karıştı...
SON DAKİKA: CHP hendek terörünü görmezden geldi, HDP'ye sahip...
Son dakika haberleri: Erdoğan yeni ekonomi modelini tek tek anlattı: Düşük faizle, üretimi ve ihracatı destekleyeceğiz
Son dakika haberleri: Erdoğan yeni ekonomi modelini tek tek...