Türkiye kardeş ülke Lübnan’a yardım eli uzattı.
Reklam

Türkiye kardeş ülke Lübnan’a yardım eli uzattı.

Türkiye, Beyrut’ta büyük yıkıma yol açan patlamanın yaralarını sarmak için seferber oldu. Tıbbi yardım ve aramakurtarma personeli taşıyan Koca Yusuf uçağı Beyrut’a ulaştı. AFAD, Kızılay ve yardım kuruluşları Lübnan halkının acısını dindirmek için çalışmalara başladı

07 Ağustos 2020 - 07:02 - Güncelleme: 07 Ağustos 2020 - 09:15

Türkiye kardeş ülke ’a yardım eli uzattı

Giriş Tarihi: 07.08.2020  01:25 Güncelleme Tarihi: 07.08.2020  07:59

Türkiye, Beyrut’ta büyük yıkıma yol açan patlamanın yaralarını sarmak için seferber oldu. Tıbbi yardım ve aramakurtarma personeli taşıyan  uçağı Beyrut’a ulaştı. AFAD, Kızılay ve yardım kuruluşları  halkının acısını dindirmek için çalışmalara başladı

Kardeş ülke Lübnan’a yardım eli uzattık

Türkiye, Beyrut'ta meydana gelen patlama sonrası Cumhurbaşkanı 'ın talimatıyla bölgeye tıbbi ve insani malzemeler ile arama-kurtarma personeli gönderdi. , Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Kızılay tarafından hazırlanan malzemeler, Etimesgut Askeri Havaalanı'nda '' adlı A 400M tipi askeri kargo uçağına yüklendi. Yardım malzemeleri ve personel taşıyan Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait uçak önceki gün gece Beyrut'a indi. Beyrut'a ulaşan ekipler korona testlerinin tamamlanmasının ardından sahada çalışmaya başlayacak.

'SAVAŞTAN BETER'
Beyrut'ta yaşanan facianın ardından Sadakataşı Derneği Başkanı Kemal Özdal ve beraberindeki ekip, patlamanın yaşandığı bölgeye acil yardım faaliyetlerini koordine etmek üzere geçti. Özdal, "Yıllarca Beyrut'ta bulundum. İç savaşın en sıkıntılı zamanlarında, 2006'daki İsrail-Lübnan savaşında yine Beyrut'taydım. Hiroşima ve Çernobil facialarından sonra dünyadaki en büyük üçüncü patlama olarak görünüyor. Böyle bir yıkım göremedim. Patlamadan doğrudan ve dolaylı olarak 1 milyon kişi etkilendi. Binlerce ev girilemez durumda. İnternet yok. Altyapı tamamen çökmüş durumda. Yemek, ekmek, un, su ve ev tadilatları için örneğin camları kapatmak için muşamba- naylon gibi gereçler şimdilik acil ihtiyaç duyulan malzemeler. Tüm imkanlarımızla Lübnan halkının yanındayız" diye konuştu.Türkiye Diyanet Vakfı da (TDV) patlama sonrasında bölgeye yardım ulaştırdı. TDV Mütevelli Heyeti 2. Başkanı İhsan Açık, patlamanın ardından bölgedeki partner kuruluşla birlikte ilk etapta ihtiyaç sahibi ailelerin tespitini yaptıklarını ve ekiplerini hızlı bir şekilde bölgeye yönlendirdiklerini söyledi. İHH  Vakfı da bölgede gıda yardımlarına başladı.

HİROŞİMA'YA ATILAN BOMBA GİBİYDİ
'ın başkenti Beyrut'ta yaşanan ve 135 kişinin hayatını kaybettiği patlamanın ardından ilk yolcular Türk Hava Yolları (THY) uçağı ile İstanbul'a geldi. Yolcular, yaşadıkları dehşet anlarının etkisini halen üzerlerinden atamadıklarını dile getirdi.

Jamal Hussein: Daha önce hiç yaşanmayan türden bir patlamaydı. Şehir çok kötü etkilendi. Sanki Hiroşima'ya atılan bomba gibiydi. Ben o sırada evdeydim. Deprem oldu sandık. Bütün camlar sallandı. Bütün duvarlar kırıldı. Patlama sesi çok korkunçtu.
Razak Hamdan: İlk başta deprem oldu sandık. O sırada şehir merkezine çok yakındık. Patlama sesleri duymaya başladık. Ardından çok büyük bir patlama sesi duyduk ve çok korktuk. Sonra haberler gelmeye başladı. Çok korkunç bir şeydi. Hala şoktayım.

'LÜBNAN'I YALNIZ BIRAKMAYACAĞIZ'
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Büyük milletimizin yardım eli, Lübnanlı kardeşlerimize ulaştı. Milletimiz sağ olsun. Devletimiz var olsun. 'Koca Yusuf' adlı uçağımız milletimizin selamını ve yardımını Lübnan'a ulaştırdı. Cumhurbaşkanımızın mesajı Lübnanlı kardeşlerimize ulaştı. Türkiye Lübnan'ı asla yalnız bırakmayacak" ifadelerini kullandı.

Kardeş ülke ’a yardım eli uzattık

, Beyrut’ta büyük yıkıma yol açan patlamanın yaralarını sarmak için seferber oldu. Tıbbi yardım ve aramakurtarma personeli taşıyan Koca Yusuf uçağı Beyrut’a ulaştı.  ve yardım kuruluşları  halkının acısını dindirmek için çalışmalara başladı

Kardeş ülke Lübnan’a yardım eli uzattık

Türkiye, Beyrut'ta meydana gelen patlama sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla bölgeye tıbbi ve insani malzemeler ile arama-kurtarma personeli gönderdi. Sağlık Bakanlığı, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Kızılay tarafından hazırlanan malzemeler, Etimesgut Askeri Havaalanı'nda 'Koca Yusuf' adlı A 400M tipi askeri kargo uçağına yüklendi. Yardım malzemeleri ve personel taşıyan Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait uçak önceki gün gece Beyrut'a indi. Beyrut'a ulaşan ekipler korona testlerinin tamamlanmasının ardından sahada çalışmaya başlayacak.

'KARDEŞLERİMİZİN YANINDAYIZ'
İletişim Başkanı , Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Lübnanlı kardeşlerimizin yanındayız. Acılarını paylaşıyor, elimizden geldiğince yaralarının sarılmasına yardımcı oluyoruz. Lübnanlı kardeşlerimize yardımlarımızı Koca Yusuf uçağımızla ulaştırıyoruz. Devletimiz ve milletimiz büyüktür. Barışa, huzura ve istikrara hizmet ediyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Son dakika: Türkiye'den Lübnan'a yardım.Son dakika: 'den 'a yardım

Giriş Tarihi: 05.08.2020  16:40 Güncelleme Tarihi: 05.08.2020  17:02

Son dakika gelen habere göre; , nükleer bomba gibi patlayan 2 bin 750 ton ağırlığındaki amonyum nitrat maddesi sonrası 100 kişinin öldüğü 4 binden fazla kişinin yaralandığı 'a uçakla tıbbi yardım malzemesi gönderecek. Öte yandan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla Sağlık Bakanlığı, AFAD ve Kızılay aracılığıyla bölgeye arama kurtarma ekibi ve acil sağlık personeli sevk edilmekte, Sahra Hastanesi kurulumu planlanmakta, ayrıca ilaç ve tıbbi malzeme dahil, acil insani yardım malzemesi gönderilmektedir" ifadelerini kullandı.

Türkiye'den Lübnan'a yardım!

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, 'da dün yaşanan patlamanın ardından 'nin Lübnan halkının acil ihtiyaçlarının giderilmesi için çalışmalar başlattığını bildirdi.

Aksoy, Beyrut Limanı'nda yaşanan patlamanın ardından Türkiye'nin Lübnan'a yapacağı yardımlara ilişkin soruya yazılı yanıt verdi.

Türkiye'den Lübnan'a yardımCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla çalışmaların başladığını vurgulayan Aksoy, şu ifadeleri kullandı:

"Sağlık Bakanlığı, AFAD ve Kızılay aracılığıyla bölgeye arama kurtarma ekibi ve acil sağlık personeli sevk edilmekte, Sahra Hastanesi kurulumu planlanmakta, ayrıca ilaç ve tıbbi malzeme dahil acil insani yardım malzemesi gönderilmektedir. Bu zor günleri, dayanışma ve iş birliği içinde bir an evvel atlatması temennisiyle dost ve kardeş Lübnan'a her türlü desteği vermeye devam edeceğiz."

Lübnan Beyrut limanında bulunan 2 bin 750 ton ağırlığındaki amonyum nitrat maddesi nükleer bomba gibi patladı, liman enkaz yığınına döndü. Patlamanın korkunç görüntüsü şans eseri kameraya alındı ve izleyenleri dehşete düşürdü. Dün yaşanan korkunç olaydan sonra bir açıklama yapıldı ve 'ın Lübnan'a uçakla tıbbi yardım malzemesi göndereceği belirtildi.

Öte yandan Lübnan'ın başkenti Beyrut'un liman bölgesinde bulunan bir depoda dün akşam meydana gelen şiddetli patlamanın ardından ülkelerden yardım yağdı. Büyük yıkıma yol açan en az 100 kişinin öldüğü facia uluslararası topluma sarstı. Katar, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Ürdün, Rusya, Irak ve Fransa gibi ülkelerden Lübnan'a yardım gelmeye başladı..

KATAR, ÜRDÜN VE RUSYA'DAN SAHRA HASTANELERİ

Patlamanın ardından Lübnan Devlet Başkanı Michel Aoun, Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad Al Thani ile telefonda görüştü. Görüşmede Katar Emiri ülkesinin Lübnan'a desteğini vurgulayarak her türlü yardımda bulunmaya hazır olduklarını belirtti. Al Thani sosyal medya hesabında yaptığı açıklamada, Lübnan'a baş sağlığı dileyerek ülkeye 2 sahra hastanesinin gönderileceğini duyurdu.

"160 SAĞLIK PERSONELİ GÖNDERİLECEK"

Ürdün Kralı 2. Abdullah, Lübnan'a sahra hastanesi gönderme talimatı verdi. Yarın Beyrut'a ulaşacak sahra hastanesinin 48 yatak, 10 yoğun bakım ünitesi, 2 ameliyathane ve radyoloji laboratuvarına sahip olduğu belirtildi. Lübnan'a ayrıca sahra hastanesiyle birlikte 160 sağlık personelinin de gönderileceği kaydedildi.

ORTAK YARDIM ÇALIŞMASI BAŞLATILDI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de Lübnan Devlet Başkanı Michel Avn'ın telefon görüşmesinin ardından Rusya Acil Durumlar Bakanlığı ve Rusya Sağlık Bakanlığı tarafından ortak yardım çalışması başlatıldı. Yapılan resmi açıklamaya göre Rusya tarafından Beyrut'ta sahra hastanesi kurulacak ve ülkeye Rus doktorlar gönderilecek. Rusya'dan ayrıca insani yardım malzemesi de gönderileceği kaydedildi.

Son dakika: Türkiye'den Lübnan'a yardım

Son dakika gelen habere göre; Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, "Beyrut Limanı’nda 4 Ağustos 2020 tarihinde meydana gelen  sonucunda yaşanan elim olay sebebiyle  halkının acil ihtiyaçlarının giderilmesine katkı sağlamak üzere gerekli çalışmalar başlatılmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla  ve Kızılay aracılığıyla bölgeye arama kurtarma ekibi ve acil sağlık personeli sevk edilmekte, Sahra Hastanesi kurulumu planlanmakta, ayrıca ilaç ve tıbbi malzeme dahil, acil insani yardım malzemesi gönderilmektedir." dedi.

Son dakika: Türkiye'den Lübnan'a yardım

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, "Beyrut Limanı'nda 4 Ağustos 2020 tarihinde meydana gelen  sonucunda yaşanan elim olay sebebiyle  halkının acil ihtiyaçlarının giderilmesine katkı sağlamak üzere gerekli çalışmalar başlatılmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla  ve Kızılay aracılığıyla bölgeye arama kurtarma ekibi ve acil sağlık personeli sevk edilmekte, Sahra Hastanesi kurulumu planlanmakta, ayrıca ilaç ve tıbbi malzeme dahil, acil insani yardım malzemesi gönderilmektedir." açıklamasını yaptı.

 Beyrut limanında bulunan 2 bin 750 ton ağırlığındaki amonyum nitrat maddesi nükleer bomba gibi patladı, liman enkaz yığınına döndü. Patlamanın korkunç görüntüsü şans eseri kameraya alındı ve izleyenleri dehşete düşürdü. Dün yaşanan korkunç olaydan sonra bir açıklama yapıldı ve AFAD'ın Lübnan'a uçakla tıbbi yardım malzemesi göndereceği belirtildi.

Öte yandan Lübnan'ın başkenti Beyrut'un liman bölgesinde bulunan bir depoda dün akşam meydana gelen şiddetli patlamanın ardından ülkelerden yardım yağdı. Büyük yıkıma yol açan en az 100 kişinin öldüğü facia uluslararası topluma sarstı. , Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), , Irak ve Fransa gibi ülkelerden Lübnan'a yardım gelmeye başladı.

KATAR, ÜRDÜN VE RUSYA'DAN SAHRA HASTANELERİ

Patlamanın ardından Lübnan Devlet Başkanı Michel Aoun, Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad  ile telefonda görüştü. Görüşmede Katar Emiri ülkesinin Lübnan'a desteğini vurgulayarak her türlü yardımda bulunmaya hazır olduklarını belirtti. Al Thani sosyal medya hesabında yaptığı açıklamada, Lübnan'a baş sağlığı dileyerek ülkeye 2 sahra hastanesinin gönderileceğini duyurdu.

"160 SAĞLIK PERSONELİ GÖNDERİLECEK"

Ürdün Kralı 2. Abdullah, Lübnan'a sahra hastanesi gönderme talimatı verdi. Yarın Beyrut'a ulaşacak sahra hastanesinin 48 yatak, 10 yoğun bakım ünitesi, 2 ameliyathane ve radyoloji laboratuvarına sahip olduğu belirtildi. Lübnan'a ayrıca sahra hastanesiyle birlikte 160 sağlık personelinin de gönderileceği kaydedildi.

ORTAK YARDIM ÇALIŞMASI BAŞLATILDI

Rusya Devlet Başkanı  de Lübnan Devlet Başkanı Michel Avn'ın telefon görüşmesinin ardından Rusya Acil Durumlar Bakanlığı ve Rusya Sağlık Bakanlığı tarafından ortak yardım çalışması başlatıldı. Yapılan resmi açıklamaya göre Rusya tarafından Beyrut'ta sahra hastanesi kurulacak ve ülkeye Rus doktorlar gönderilecek. Rusya'dan ayrıca insani yardım malzemesi de gönderileceği kaydedildi.

Beyrut Büyükelçisi Hakan Çakıl, son durumu A Haber canlı yayınında anlattı: 1’i ağır 8 vatandaşımız patlamada yaralandıBEYRUT BÜYÜKELÇİSİ HAKAN ÇAKIL, SON DURUMU A HABER CANLI YAYININDA ANLATTI: 1’İ AĞIR 8 VATANDAŞIMIZ PATLAMADA YARALANDI

Beyrut'taki patlama neden oldu? İşte Beyrut Limanı'ndaki patlamanın detayları...BEYRUT'TAKİ PATLAMA NEDEN OLDU? İŞTE BEYRUT LİMANI'NDAKİ PATLAMANIN DETAYLARI...

Beyrut Valisi Mervan Abbud: Yüz binlerce kişi 3 aydan önce evlerine dönemez!BEYRUT VALİSİ MERVAN ABBUD: YÜZ BİNLERCE KİŞİ 3 AYDAN ÖNCE EVLERİNE DÖNEMEZ!

Son dakika haberleri | Lübnan Beyrut Limanı'ndaki patlamada yeni detay! 6 kez yargıdan dönmüş...SON DAKİKA HABERLERİ | LÜBNAN BEYRUT LİMANI'NDAKİ PATLAMADA YENİ DETAY! 6 KEZ YARGIDAN DÖNMÜŞ...

Son dakika: 'den 'a yardım

Son dakika gelen habere göre; , nükleer bomba gibi patlayan 2 bin 750 ton ağırlığındaki amonyum nitrat maddesi sonrası 100 kişinin öldüğü 4 binden fazla kişinin yaralandığı 'a uçakla tıbbi yardım malzemesi gönderecek. Öte yandan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla Sağlık Bakanlığı, AFAD ve Kızılay aracılığıyla bölgeye arama kurtarma ekibi ve acil sağlık personeli sevk edilmekte, Sahra Hastanesi kurulumu planlanmakta, ayrıca ilaç ve tıbbi malzeme dahil, acil insani yardım malzemesi gönderilmektedir" ifadelerini kullandı.

Bu haber 200494 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Birleşmiş Milletler'den Yunanistan'ı zora sokan açıklama: Ege adalarındaki sığınmacılar
Birleşmiş Milletler'den Yunanistan'ı zora sokan açıklama: Ege...
ALLAH (C.C.) .
ALLAH (C.C.) .