SON DAKİKA HABERİ: Sokağa çıkma yasağı ne zaman kaçta...
Reklam

SON DAKİKA HABERİ: Sokağa çıkma yasağı ne zaman kaçta başlıyor? Milyonlarca kişi merak ediyor: Bu akşam sokağa çıkma yasağı var mı?.

Sokağa çıkma yasağı ne zaman başlıyor? Sokağa çıkma yasağı hakkında son dakika haberleri peş peşe geliyor. Sokağa çıkma yasağının bu akşam başlayacağına dair paylaşımlar söz konusu fakat İçişleri Bakanlığı genelgesine göre corona önlemleri nedeniyle alınan restoran ve kafe tedbirleri bu akşam başlıyor fakat sokağa çıkma yasağı bugün söz konusu değil. İçişleri Bakanlığı genelgesinde kısıtlamalar hakkında son detaylar açıklandı. Hafta sonu bakkanlar, fırınlar ve marketler açık olacak mı?

20 Kasım 2020 - 17:02

Yeni koronavirüs önlemleri ne zaman başlayacak? Hangi saatlerde sokağa çıkma yasağı var? Marketler saat kaça kadar açık olacak?

Giriş Tarihi: 20.11.2020  16:35 Son Güncelleme: 20.11.2020  17:12

Koronavirüs vakalarındaki artış Kabine toplantısında ele alınmış ve toplantının hemen ardından Başkan  alınan yeni tedbir kararlarını açıklamıştı. Bu kapsamda karar alınan yasaklar bugün saat 20.00’den itibaren uygulanmaya başlanacak. Peki yeni koronavirüs önlemleri neler? Hangi saatlerde sokağa çıkma yasağı var? Kafe ve restoranlar açık olacak mı? Marketler ve kuaförler saat kaça kadar açık olacak? İşte tüm detaylar…

Koronavirüs vakalarındaki artış Kabine toplantısında ele alınmış ve toplantının hemen ardından Başkan Recep Tayyip Erdoğan alınan yeni tedbir kararlarını açıklamıştı. Bu kapsamda karar alınan yasaklar bugün saat 20.00'den itibaren uygulanmaya başlanacak. Peki yeni koronavirüs önlemleri neler? Hangi saatlerde sokağa çıkma yasağı var? Kafe ve restoranlar açık olacak mı? Marketler ve kuaförler saat kaça kadar açık olacak? İşte tüm detaylar…

Erdoğan, Covid-19 hastalarının ve ölüm sayısının artması üzerine bu önlemleri almak zorunda kaldıklarını söylemişti.

Açıklanan önlemler şöyle:

- Hafta sonları tedarik ve üretim zincirleri aksamayacak şekilde saat 10.00 - 20.00 dışında sokağa çıkma sınırlaması uygulanacak.

 

 

- Ara tatilde olan okullardaki eğitim-öğretim, yıl sonuna kadar online olarak sürdürülecek.

- Halen 65 yaş üstü için uygulanan sokağa çıkma kısıtlamaları, çalışmakta olmayan 20 yaş altı gençler için de uygulanacak.

- AVM, berber ve kuaförler 10.00 - 20.00 arasında açık olacak.

- Sinemalar yıl sonuna kadar kapalı olacak.

- Restoranlar ve kafelerde sadece paket servisine müsaade edilecek, saat 10.00 - 20.00 aralarında çalışmalarına izin verilecek.

- Halı sahaların faaliyetlerine ara verilecek, spor müsabakaları seyircisiz oynanmaya devam edecek.

- Sigara içme yasağı sürecek.

Milli Eğitim Bakanlığı da konuyla ilgili yaptığı açıklamada "Resmi, özel, örgün ve yaygın tüm eğitim öğretim faaliyetleri, 31 Aralık 2020 tarihine kadar uzaktan eğitim yoluyla devam edecektir" ifadelerini kullandı.

Bahar aylarında büyükşehirlerin yanı sıra Zonguldak'ta da hafta sonları sokağa çıkmak belli kurallara bağlanmıştı.

SON DAKİKA HABERİ: BUGÜN SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI VAR MI? HAFTA SONU MARKETLER AÇIK OLACAK MI?

İçişleri Bakanlığı corona virüs genelgesine göre bugün sokağa çıkma yasağı söz konusu değil. Tüm Türkiye genelinde 21 Kasım Cumartesi günü saat 20.00'den 22 Kasım Pazar günü saat 10.00'a kadar, 22 Kasım Pazar günü saat 20.00'den 23 Kasım Pazartesi günü saat 05.00'e kadar sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

Sokağa çıkma yasağı bugün var mı? Hafta sonu marketler açık olacak mı, corona virüs kısıtlamaları ne zaman başlıyor?

SON DAKİKA bilgisine göre sokağa çıkma yasağında marketlerin açık olup olmayacağına dair de beklenen açıklama geldi. Marketler, bakkallar, fırınlar Cumartesi ve Pazar günleri saat 10:00'dan 20:00'ye kadar açık olacak.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI GENELGE YAYIMLADI
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı yeni önlemlerin detayları, bir süre sonra İçişleri Bakanlığı'nın genelgesiyle "20.11.2020 Cuma günü saat 20:00 den itibaren geçerli olacak" denilerek yayımlandı:

1. Alışveriş merkezi, market, berber, kuaför ve güzellik merkezleri sadece saat 10:00 ila 20:00 arasında vatandaşlarımıza hizmet sunabileceklerdir.

2. Restoran, lokanta, pastane, kafe, kafeterya gibi yeme içme yerleri 10:00 ila 20:00 saatleri arasında sadece paket servis veya gelal hizmeti verecek şekilde açık olabilecektir. Restoran, lokanta veya online yemek sipariş firmalarınca saat 20:00 den sonra sadece telefonla ya da online sipariş üzerine paket servis hizmeti verilebilecektir. (Yerleşim sahasında bulunmamak kaydıyla şehirlerarası karayolları kenarında bulunan dinleme tesislerinde yer alanlar kısıtlamalardan istisna tutulacak.)

3. 31.12.2020 tarihine kadar sinema salonlarının; yeni bir karar alınıncaya kadar ise kahvehane, kıraathane, kır bahçesi, internet kafe/salonu, elektronik oyun salonları, bilardo salonları, lokaller ve çay bahçeleri ile halı sahaların faaliyetleri durdurulacaktır. Daha önce faaliyetleri durdurulan nargile salonları ile ilgili uygulamanın aynen devamı sağlanacaktır.

4. Tüm illerimizde; 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız gün içerisinde 10:00 ila 13:00 saatleri, 20 yaş altı vatandaşlarımız (01.01.2001 tarihi ve sonrasında doğanlar) ise gün içerisinde 13:00 ila 16:00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek olup (işyerleri ile illiyetlerini gösteren çalışma/SGK kaydı vb. belgeyi ibraz eden çalışanlar hariç), bu saatler dışında ise belirtilen yaş gruplarındaki vatandaşlarımızın sokağa çıkmaları kısıtlanacaktır.

5. Yeni bir karar alınıncaya kadar hafta sonları 10:00 ila 20:00 saatleri dışında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır. Üretim, imalat ve tedarik zincirleri bu kısıtlamadan muaftır. Bu doğrultuda ilk uygulama olarak 21 Kasım Cumartesi günü saat 20:00'den 22 Kasım Pazar günü saat 10:00'a kadar ve 22 Kasım Pazar günü saat 20:00'den 23 Kasım Pazartesi 05:00 saatine kadar sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır.

Bundan sonraki hafta sonlarında da uygulama yeni bir karar alınıncaya kadar yukarıda belirtildiği şekilde devam edecektir."

Genelgede aynı zamanda sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu saatlerdeki istisnalara da yer veriliyor:

İlaç, tıbbi cihaz, tıbbi maske ve dezenfektan üretimi, nakliyesi ve satışına ilişkin faaliyetleri yürüten iş yerleri, kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşları, eczaneler, veteriner klinikleri ve hayvan hastaneleri, havalimanları, limanlar, sınır kapıları, gümrükler, karayolları, huzurevleri, yaşlı bakım evleri, rehabilitasyon merkezleri, Acil Çağrı Merkezleri, AFAD Birimleri, Vefa Sosyal Destek Birimleri, Göç İdaresi, PTT; doğalgaz, elektrik, petrol sektöründe stratejik olarak faaliyet yürüten büyük tesis ve işletmeler, yurt içi ve dışı taşımacılık yapan firmalar, oteller ve konaklama yerleri, gazete, radyo ve televizyon kuruluşları, gazete basım matbaaları ve gazete dağıtıcıları, belirlenecek akaryakıt istasyonu ve lastik tamircileri, sebze/meyve toptancı halleri.

İstisna kapsamında olan kişiler de şu şekilde sıralanıyor:

Açık olacak işyeri ve kurumlarda çalışanlar, kamu düzeni ve güvenliğinin sağlanmasında görevli olanlar, ÖSYM tarafından ilan edilen ve diğer merkezi sınavlara katılacağını belgeleyenler (bu kişilerin yanlarında bulunan eş, kardeş, anne veya babadan bir refakatçi) ile sınav görevlileri, cenaze defin işlemlerinde görevli olanlar, zorunlu sağlık randevusu olanlar, otizm, ağır mental retardasyon, down sendromu gibi 'Özel Gereksinimi' olanlar ile bunların veli/vasi veya refakatçileri, ikametinin önü ile sınırlı olmak kaydıyla evcil hayvanlarının zorunlu ihtiyacını karşılamak üzere dışarı çıkanlar, mahkeme kararı çerçevesinde çocukları ile şahsi münasebet tesis edecekler (mahkeme kararını ibraz etmeleri şartı ile).

BBC'de yer alan habere göre, Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan 19 Kasım 2020'ye ait koronavirüs tablosuna göre, son 24 saatte Türkiye'de 123 kişi koronavirüs sebebiyle hayatını kaybetti, can kaybı 11 bin 943'e yükseldi.

 

Yine Sağlık Bakanlığı'nın verilerine göre toplam hasta sayısı ise 4 bin 542 artarak 430 bin 170'e çıktı.

Bu haber 500412 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
4 bin metrekare, 19 oda, 200 bin delil: Çok gizli belgeler saklanıyor...
4 bin metrekare, 19 oda, 200 bin delil: Çok gizli belgeler...
Son dakika haberi...Usta sanatçı ve oyuncu Rasim Öztekin hayatını kaybetti
Son dakika haberi...Usta sanatçı ve oyuncu Rasim Öztekin...