Son dakika: Çin’den sipariş edilen Kovid-19 aşıları...
Reklam

Son dakika: Çin'den sipariş edilen Kovid-19 aşıları Ankara'ya geldi! Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan açıklama

Türkiye'nin Çin'den satın aldığı koronavirüs aşısının ilk kısmı Türkiye’ye ulaştı. Aşıları taşıyan Türk Hava Yolları’na ait TK 6175 sefer sayılı Boeing 777-ER tipi ‘Erciyes’ burun isimli uçak Türkiye saati ile dün saat 19.50’de Pekin’den havalandıktan sonra 10 saatlik yolculuğun ardından bu saat 05.30 sıralarında Ankara Esenboğa Havalimanı’na indi. Aşılamanın başlama tarihi belirlendi.

30 Aralık 2020 - 07:49

Son dakika: Çin'den sipariş edilen Kovid-19 aşıları Ankara'ya geldi! Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan açıklama

Giriş Tarihi: 30.12.2020 Güncelleme Tarihi: 30.12.2020 

 dakika haberi... 'den sipariş edilen 3 milyon doz Sinovac aşısını taşıyan uçak  Esenboğa Havalimanı'na iniş yaptı. Aşıların Ankara'ya ulaşmasının ardından açıklamada bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ''14 gün sürecek testleri hemen Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumumuzda başlayacak. Testleri biter bitmez ise aşılama programımız Halk Sağlığı GM koordinasyonunda gerçekleşecek. Birlikte başaracağız.'' dedi.

Son dakika: Çin'den sipariş edilen Kovid-19 aşıları Ankara'ya geldi! Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan açıklama

'den sipariş edilen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının ilk partisini taşıyan uçak, Türkiye'ye geldi.

Son dakika: Çin'den sipariş edilen Kovid-19 aşıları Ankara'ya geldi!SON DAKİKA: ÇİN'DEN SİPARİŞ EDİLEN KOVİD-19 AŞILARI ANKARA'YA GELDİ!

14 GÜN TEST EDİLECEK

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Aşılarımızı getiren uçak Esenboğa Havalimanımıza ulaştı. 14 gün sürecek testleri hemen Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumumuzda başlayacak. Testleri biter bitmez ise aşılama programımız Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü koordinasyonunda gerçekleşecek. Birlikte başaracağız." ifadelerini kullandı.

Kovid-19 aşılarını taşıyan Türk Hava Yolları'na ait "TK 6175" sefer sayılı "Boeing 777" tipi uçak, saat 05.44'te  Esenboğa Havalimanı'na indi.

Türkiye saati ile 19.50'de Çin'in başkenti Pekin'deki havalimanından hareket eden uçağın Ankara'ya inişi ile aşıların bulunduğu konteynerler, uçaktan alınarak depolara taşınmaya başlandı.

.Çin’den Ankara’ya gelen aşılarda dikkat çeken slogan detayı!

Sağlık Bakanlığı’nın, toplamda 50 milyon doz olmak üzere Çin ile anlaştığı inaktif Covid-19 aşısının 3 milyon dozluk ilk partisi; Türk Hava Yollarına ait TK6175 sefer sayılı Boeing 777 tipi uçakla getirildi. 

Pekin Havalimanı’ndan 29 Aralık Salı günü 19.50’de havalanan uçakla beraber yola çıkan aşılar, 30 Aralık Çarşamba günü saat 05.45 itibariyle Ankara’ya ulaştı. 

Toplam 17 konteyner içerisinde yer alan 3 milyon doz aşı, Ankara Esenboğa Havalimanı’na geldikten sonra burada 7 adet tıra yüklendi. 2 ila 8 derece arasında saklanabilen aşılar, bu sıcaklık için özel tasarlanan soğutuculu konteynerler içerisinde getirildi. 

Tırlar Sağlık Bakanlığı’na ait Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Aşı ve İlaç Deposu’na getirildi. Bir süre burada durması planlanan aşıların hemen akabinde Türkiye Tıbbi İlaç ve Cihaz Kurumu’na ait laboratuvarlarda 14 günlük testlerine başlanması bekleniyor.

AŞILAR NASIL UYGULANACAK?

Aşılar 14 günlük testlerden onay alırsa aşılama başlayacak. 4 aşamada gerçekleşecek aşılama işlemi ilk olarak Covid-19 ile birebir temas halinde olan sağlık çalışanlarına ve 65 yaş üzeri vatandaşlara uygulanacak. Öte yandan Çin’den getirilen inaktif Covid-19 aşısı 2 doz şeklinde uygulanacak.

ÇİN AŞISININ ÖNE ÇIKAN ÖZELLİKLERİ

Çin’den getirilen aşıların diğer Covid-19 aşılarına göre öne çıkan özellikleri ise 2 ila 8 derece arasında kolayca saklanabilmeleri ve uzun vadede oluşabilecek yan etkiler hakkında fikir sahibi olunabilmesi. İlk partisi Türkiye’ye ulaşan aşıların ilerleyen süreçte peyderpey ülkeye giriş yapması planlanıyor.

AŞILARDA DİKKAT ÇEKEN SLOGAN

Çin'den Türkiye'ye sabaha karşı gelen aşıların üzerinde "Maskesiz gülümse, Mesafeden kurtul" sloganının olduğu dikkat çekti.

SON DAKİKA:  saatini duyurmuştu! SinoVac aşıları Ankara'ya ulaştı

Gelen son dakika haberine göre...Çin'den sipariş edilen koronavirüs aşısının ilk partisini taşıyan uçak, Ankara na iniş yaptı. Aşıların ilk bölümünü taşıyan uçak Türkiye saati ile 19.50’de Pekin Havalimanından havalanmıştı. Aşılar öncelikle, Türkiye İlaç ve Tıbbı Cihaz Kurumunun kontrolünden geçirilecek.

SinoVac aşıları Ankara'ya ulaştı

Çin'den sipariş edilen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının ilk partisini taşıyan uçak, Türkiye'ye geldi.

Türkiye'nin Çin'den ithal ettiği ve SinoVac firması tarafından üretilen CoronaVac isimli Covid-19 aşılarının ilk bölümünü taşıyan uçak, dün akşam Türkiye saati ile 19.50'de başkent Pekin'den havalandı.

Aşılar, sabah saat 05.30 sıralarında Ankara'da Esenboğa Havalimanı'na ulaştı. 17 konteynerdeki toplam 3 milyon doz aşı havaalanında indirildikten sonra, 5 kamyon ve 2 TIR ile Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Aşı ve İlaç Deposu'na taşınacak.

Gelen her partinin uygunluğu örnekler üzerinden incelenecek. Daha sonra yurdun dört bir yanına dağıtılacak.

BAKAN KOCA SÜRECİ AKTARDI
Çin aşısının ülkemize gelmesinin ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Aşılarımızı getiren uçak Esenboğa Havalimanımıza ulaştı. 14 gün sürecek testleri hemen Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumumuzda başlayacak. Testleri biter bitmez ise aşılama programımız Halk Sağlığı GM koordinasyonunda gerçekleşecek. Birlikte başaracağız." açıklamasında bulundu.

Koronavirüs aşısı Türkiye'ye geldi: Bakan Koca'dan açıklama

KORUYUCULUĞU YÜZDE 91,25
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'nun Çin aşısının etkinliği ile ilgili inceleme sonuçlarını açıklamıştı.Koca, "Bu sonuçlar aşıyla ilgili dünyada açıklanan ilk veriler. Aşının koruyuculuğu yüzde 91,25 oranında. Artık aşının Türk insanında etkili ve güvenilir olduğundan eminiz" demişti.

İNAKTİF AŞI
SinoVac şirketinin ürettiği aşı, eski bir yöntem olan inaktif virüs tekniğine göre hazırlanıyor. Yani enfekte etme özelliğini yitirmiş olan virüs vücuda verilerek hastalığa karşı bağışıklık kazanılması hedefleniyor. Depolama ve nakliye açısından önemli bir avantajı sağlayan aşı normal buzdolabı sıcaklığında saklanabiliyor.


İNAKTİF AŞILAR KOLAY DEPOLANABİLİYOR
Sağlık Bakanlığı'nın, toplamda 50 milyon doz olmak üzere Çin ile anlaştığı inaktif Covid-19 aşısının 3 milyon dozluk ilk partisi; Türk Hava Yollarına ait TK6175 sefer sayılı Boeing 777 tipi uçakla getirildi. Pekin Havalimanı'ndan 29 Aralık Salı günü 19.50'de havalanan uçakla beraber yola çıkan aşılar, 30 Aralık Çarşamba günü saat 05.45 itibariyle Ankara'ya ulaştı.


Toplam 17 konteyner içerisinde yer alan 3 milyon doz aşı, Ankara Esenboğa Havalimanı'na geldikten sonra burada 7 adet tıra yüklendi. 2 ila 8 derece arasında saklanabilen aşılar, bu sıcaklık için özel tasarlanan soğutuculu konteynerler içerisinde getirildi. Tırlar Sağlık Bakanlığı'na ait Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Aşı ve İlaç Deposu'na getirildi. Bir süre burada durması planlanan aşıların hemen akabinde Türkiye Tıbbi İlaç ve Cihaz Kurumu'na ait laboratuvarlarda 14 günlük testlerine başlanması bekleniyor.

AŞILAR NASIL UYGULANACAK
Aşılar 14 günlük testlerden onay alırsa aşılama başlayacak. 4 aşamada gerçekleşecek aşılama işlemi ilk olarak Covid-19 ile birebir temas halinde olan sağlık çalışanlarına ve 65 yaş üzeri vatandaşlara uygulanacak. Öte yandan Çin'den getirilen inaktif Covid-19 aşısı 2 doz şeklinde uygulanacak.

ÖNE ÇIKAN ÖZELLİKLER
Çin'den getirilen aşıların diğer Covid-19 aşılarına göre öne çıkan özellikleri ise 2 ila 8 derece arasında kolayca saklanabilmeleri ve uzun vadede oluşabilecek yan etkiler hakkında fikir sahibi olunabilmesi. İlk partisi Türkiye'ye ulaşan aşıların ilerleyen süreçte peyderpey ülkeye giriş yapması planlanıyor.

Son dakika haberi: Aktif ısı kontrollü 17 adet konteyner içerisinde taşınan 3 milyon doz inkatif aşı uçaktan görevliler tarafından titizlikle indirildi. SinoVac firması tarafından üretilen CoronaVac isimli aşıların ilk bölümünün gelişi Pekin gümrüğünde görülen koronavirüs vakası sebebiyle gümrük hareketliliğine geçici olarak ara verilince aşının gelişine dair süreç de ertelenmek zorunda kalmıştı.

9 / 39

10 / 39

11 / 39

SINOVAC AŞISINDA KORUYUCULUK YÜZDE 91,25

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'nun Çin aşısının etkinliği ile ilgili inceleme sonuçlarını açıklamıştı.Koca, "Bu sonuçlar aşıyla ilgili dünyada açıklanan ilk veriler. Aşının koruyuculuğu yüzde 91,25 oranında. Artık aşının Türk insanında etkili ve güvenilir olduğundan eminiz" demişti.

13 / 39

14 / 39

15 / 39

17 / 39

18 / 39

19 / 39

İNAKTİF TEKNİKLE ÜRETİLEN AŞI

SinoVac şirketinin ürettiği aşı, eski bir yöntem olan inaktif virüs tekniğine göre hazırlanıyor. Yani enfekte etme özelliğini yitirmiş olan virüs vücuda verilerek hastalığa karşı bağışıklık kazanılması hedefleniyor. Depolama ve nakliye açısından önemli bir avantajı sağlayan aşı normal buzdolabı sıcaklığında saklanabiliyor.

21 / 39

22 / 39

23 / 39

BAKAN KOCA'DAN ÇİN AŞISI AÇIKLAMASI

Salgın boyunca her durumda tüm gelişmeleri zamanında ve en açık şekilde iletmeye çalıştığını belirten Koca, bunun görev olmasının yanında insani yönünün bulunduğunun altını çizdi.

Koca, kısıtlama ilan etmenin, korku dolu haberleri en anlaşılır şekilde vermeye çalışmanın, kayıpları açıklamanın ve bunu salgın boyunca yapmanın zorluğuna işaret ederek, bu zorlukta en büyük desteğinin vatandaşlar olduğunu belirtti. Koca, "Karşınıza her çıktığımda umutla dinlediniz ve destek oldunuz. Beni ailenizin bir ferdi olarak kabul ettiniz. Hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim." ifadesini kullandı.

25 / 39

26 / 39

27 / 39

"AŞININ TÜRK İNSANINDA ETKİLİ OLDUĞUNA EMİNİZ"

Bakan Fahrettin Koca, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bilim Kurulumuzun değerlendirmeleriyle aşının ülkemizde kullanılması konusunda kendi insanımızda gösterdiği etkiden emin olduk. Artık aşının Türk insanında, etkili ve güvenilir olduğundan eminiz. Bu güzel haberi, yeni bir haberle daha süslemek isterim. Çin makamları da Türkiye'ye gönderilecek olan aşı dozları için onay işlemlerini tamamladılar. Üreticinin depolarında hazır olarak bizden gelecek haberleri bekleyen aşılarımız bir aksilik olmazsa pazarı pazartesiye bağlayan gece yola çıkıyor.

29 / 39

30 / 39

31 / 39

Bir yılı çok yorucu ve yıpratıcı şekilde geçirdik. İnancımız bize her darlıktan sonra bir genişlik olduğunu söylüyor. İnanıyorum ki bugün millet olarak, bu darlık zamanından genişlik günlerine geçişimizin habercisi olacak. Milletimizin inanç ve azmi her türlü badirenin üstesinden gelecek büyüklüktedir. Bu güzel haberlerin ülkemiz için insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyorum."

33 / 39

34 / 39

35 / 39

37 / 39

38 / 39

39 / 39

 

KOCA'DAN AŞI SÜRECİNE İLİŞKİN PAYLAŞIM

Bakan Koca aşıların Türkiye'ye inişinin ardından şu sözleri kullandı: Aşılarımızı getiren uçak Esenboğa Havalimanımıza ulaştı. 14 gün sürecek testleri hemen Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumumuzda başlayacak. Testleri biter bitmez ise aşılama programımız Halk Sağlığı GM koordinasyonunda gerçekleşecek. Birlikte başaracağız.

Bu haber 990623 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Son dakika haberi: Dostça başlayan toplantıda Dendias skandalı! Yunanistan maalesef aynı tas aynı hamam!
Son dakika haberi: Dostça başlayan toplantıda Dendias skandalı!...
Son dakika haberi: Dostça başlayan toplantıda Dendias skandalı! Yunanistan maalesef aynı tas aynı hamam!
Son dakika haberi: Dostça başlayan toplantıda Dendias skandalı!...