Son dakika: Başkan Erdoğan ve Devlet Bahçeli’den aylar sonra ilk...
Reklam

Son dakika: Başkan Erdoğan ve Devlet Bahçeli'den aylar sonra ilk kare! Demokrasi ve Özgürlükler Adası açılıyor.

Tarihe kara bir leke olarak kaydedilen 27 Mayıs 1960 darbesinin ardından dönemin Başbakanı Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan’ın idamına kara verilen Yassıada, 5 yıllık çalışmalar sonunda bugün Demokrasi ve Özgürlükler Adası adıyla Başkan Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından hizmete açılacak. Koronavirüs nedeniyle uzun süredir bir araya gelemeyen iki isim aylar sonra ilk kez Yassıada için yanyana geldi.

27 Mayıs 2020 - 15:52

Son dakika: Başkan Erdoğan ve Devlet Bahçeli'den aylar sonra ilk kare! Demokrasi ve Özgürlükler Adası açılıyor

Giriş Tarihi: 27.05.2020 Güncelleme Tarihi: 27.05.2020 

Son dakika haberine göre; Başkan  ve  Genel Başkanı , Demokrasi ve Özgürlükler Adası'na gittikleri vapurda görüntülendi. Türk demokrasi tarihinin en karanlık dönemlerinden birine ev sahipliği yapan Yassıada, Demokrasi ve Özgürlükler Adası olarak bugün Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açılacak.  Kongre Merkezi, 27 Mayıs Müzesi ve diğer donatılarıyla faaliyete geçecek olan Demokrasi ve Özgürlükler Adası, darbelerin sonuçlarını yeni nesillere aktarırken dünyaya da demokrasi ve özgürlükler konusunda ev sahipliği yapacak.

BAŞKAN ERDOĞAN VE BAHÇELİ'DEN AYLAR SONRA İLK KARE!

Başkan  ve  Genel Başkanı , Demokrasi ve Özgürlükler Adası'na gittikleri vapurda görüntülendi.

Başkan Erdoğan ve Devlet Bahçeli Yassıada'ya gitti! Demokrasi ve Özgürlükler Adası bugün açılıyor

Cumhuriyet tarihinin en karanlık dönemlerinden birine ev sahipliği yapan ve bugün Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın teşrifleriyle açılacak olan Demokrasi ve Özgürlükler Adası'nın ilk ziyaretçileri basın mensupları oldu.

Basın mensupları, sabah saatlerinde kendileri için tahsis edilen özel bir tekneyle Maltepe'den Demokrasi ve Özgürlükler Adası'na geldi.

Yaklaşık bir saat süren yolculuğun ardından Demokrasi ve Özgürlükler Adası'na ulaşan basın mensupları, burada gördükleri yenilikleri aktarmak adına ilk yayınlarını gerçekleştirdi.

DEMOKRASİ VE ÖZGÜRLÜKLER ADASI AÇILIŞA HAZIR

Türk demokrasi tarihinde "kara bir leke" olan 27 Mayıs 1960 darbesinin 60. yılında Yassıada, Demokrasi ve Özgürlükler Adası adıyla bugün Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açılacak.

Tarihin utanç sayfalarının yazıldığı, Türk milletinin vicdanında derin yaralar açan 27 Mayıs 1960 askeri darbesinin üzerinden 60 yıl geçti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, TOBB, GTİ işbirliğiyle yap-işlet-devret modeliyle, darbenin ardından idam edilen Başbakan , Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan'ın yargılamasının yapıldığı Yassıada ve Sivriada'daki tarihi ve kültürel değerlere sahip yapıların korunarak yenilenmesi ve bu adaların halkın hizmetine sunulması amacıyla 2015 yılında temeli atılan proje tamamlandı.

Kara leke: 27 Mayıs 1960 darbesi! Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan neden idam edildi? videoKARA LEKE: 27 MAYIS 1960 DARBESİ! ADNAN MENDERES, FATİN RÜŞTÜ ZORLU VE HASAN POLATKAN NEDEN İDAM EDİLDİ? VİDEO

DEVLET BAHÇELİ DE KATILIYOR

Adı, 2013 yılında Demokrasi ve Özgürlükler Adası olarak değiştirilen Yassıada, darbe döneminin karanlığına ışık tutacak merkez haline geldi.

Çehresi son 5 yılda değişen 103 bin 750 metrekarelik alana sahip ada, demokrasiye vurulan darbenin yıl dönümünde Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından halkın hizmetine açılacak. Törene MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, kabine üyeleri ve askeri yetkililerin de katılması bekleniyor.
 

Darbelerin sonuçlarını yeni nesillere aktarırken dünyaya da demokrasi ve özgürlükler konusunda ev sahipliği yapacak olan adada, söz konusu dönemde yargılamaların yapıldığı mahkeme salonu da 27 Mayıs Müzesi'ne dönüştürüldü. Adada, 600 kişilik Adnan Menderes Kongre Merkezi'nin yanı sıra cami, 125 odalı otel, kütüphane, sergi salonu, seyir terasları ve Demokrasi Parkı gibi birçok donatı alanı bulunuyor.

Adada bulunan 24 metre uzunluğundaki Demokrasi Feneri, karanlıktan aydınlığa geçişi ve demokrasinin geleceği tuttuğu ışığı simgeliyor.

Bu arada, hummalı çalışma neticesinde yeni şeklini alan Demokrasi ve Özgürlükler Adası'nın logosuna yandan bakıldığında Adnan Menderes'in silüeti görülüyor.

Adnan Menderes öncülüğünde Türkiye'de yapılan ekonomik devrimlerADNAN MENDERES ÖNCÜLÜĞÜNDE TÜRKİYE'DE YAPILAN EKONOMİK DEVRİMLER

Adnan Menderes öncülüğünde Türkiye'de yapılan ekonomik devrimler

Başkan Erdoğan ve  lideri Bahçeli aylar sonra ilk kez yanyana!

Tarihe kara bir leke olarak kaydedilen  1960 darbesinin ardından dönemin Başbakanı  ve ’ın idamına kara verilen Yassıada, 5 yıllık çalışmalar sonunda bugün Demokrasi ve  adıyla Başkan  ve  Genel Başkanı  tarafından hizmete açılacak. Koronavirüs nedeniyle uzun süredir bir araya gelemeyen iki isim aylar sonra ilk kez Yassıada için yanyana geldi.

Tarihin utanç sayfalarının yazıldığı, Türk milletinin vicdanında derin yaralar açan  1960 askeri darbesinin üzerinden 60 yıl geçti. Yassıada, Başbakan  ve 'ın idam kararını verdiği yer olarak hafızalara kazındı.

TEMELİ 2015'TE ATILDI
Kültür ve Turizm Bakanlığı, , GTİ işbirliğiyle yap-işlet-devret modeliyle, darbenin ardından idam edilen Menderes ve arkadaşlarının yargılamasının yapıldığı Yassıada ve Sivriada'daki tarihi ve kültürel değerlere sahip yapıların korunarak yenilenmesi ve bu adaların halkın hizmetine sunulması amacıyla 2015 yılında temeli atılan proje tamamlandı.

Başkan Erdoğan ve MHP lideri Bahçeli aylar sonra ilk kez yanyana!

KARANLIK DÖNEME IŞIK TUTACAK
Adı, 2013 yılında Demokrasi ve  olarak değiştirilen Yassıada, darbe döneminin karanlığına ışık tutacak merkez haline geldi. Çehresi son 5 yılda değişen 103 bin 750 metrekarelik alana sahip ada, demokrasiye vurulan darbenin yıl dönümünde Cumhurbaşkanı  tarafından halkın hizmetine açılacak.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan bugün açılışını gerçekleştirileceği Demokrasi ve Özgürlükler Adası'na tekne ile geldi. Erdoğan'a, Meclis Başkanı Mustafa Şentop,  Genel Başkanı 'de eşlik etti.

Bu haber 200333 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türkiye'den iki yılda dünyayı kıskandıran performans.
Türkiye'den iki yılda dünyayı kıskandıran performans.
Türkiye'den iki yılda dünyayı kıskandıran performans.
Türkiye'den iki yılda dünyayı kıskandıran performans.