Sağlık Bakanlığı aşı takvimi: Türkiye aşılamaya başladı!...
Reklam

Sağlık Bakanlığı aşı takvimi: Türkiye aşılamaya başladı! İşte tüm merak edilen soruların yanıtları..

Sağlık Bakanlığı aşı takvimi | Dün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın ilk aşıyı yaptırmasının ardından Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın ilan ettiği üzere bugün koronavirüs aşıları öncelikli gruplarda yapılmaya başlandı. Çin’de üretilen koronavirüs aşısına acil kullanım onayı verildi. Bilim Kurulu’nu toplayan Sağlık Bakanı Koca da bugün itibarıyla aşılamanın başlayacağını, aşının adaletle dağıtılacağını açıkladı. İşte koronavirüs aşısında son dakika gelişmesi ve aşı başvurusına ilişkin detaylar....

14 Ocak 2021 - 07:31

Koronavirüs aşısı ne zaman yapılacak? Aşı olmak için ne yapmak gerekli? İşte sistemin işleyişi (Koronavirüs haberleri)

Giriş Tarihi: 13.1.2021  19:10 Son Güncelleme: 14.1.2021  07:30

Türkiye, corona salgınını bitirmek için bugün aşılamaya geçecek. Sistem şöyle işleyecek: Vatandaşlar, e-nabız ve aşılama uygulamasından sırasını öğrenecek. Günü geldiyse merkezi hekim sistemi veya 182'den randevu alacak. Seçilen tarihte aşı olacak. 15 dakika merkezde kalacak. İkinci doz için sıstem 28 gün sonraya randevu verecek.

Adım adım aşı

Coronavirüs'e karşı aşılama çalışmalarına hız verildi.

Son dakika haberi: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklama yaptı. Koca, "Yarından itibaren tüm Türkiye'de sağlık çalışanlarımızın aşılanmasına başlanacak" dedi. Bakan Koca, ilk aşıyı canlı yayında oldu.

Video Player

00:00 | 02:28

Use Up/Down Arrow keys to increase or decrease volume.

Online Video Platform

 

Analiz çalışmaları sona eren 3 milyon doz aşı, dün 31 ile gönderildi. Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) de COVİD-19 aşılamaları için yenilendi. Aşı randevusunda takvimin nasıl ilerleyeceği ve randevuların nasıl alınacağına dair yol haritası belirlendi:

Hasta e-Nabız üzerinden aşı sırasını öğrenecek.

Yaşı 65'in üzerindeyse ve sıra geldiyse kişinin isteğine göre hastane, sağlık merkezi ya da aile sağlığı merkezinden randevu oluşturulacak.

Merkezi Hekim Randevu Sistemi'nden ve 182 üzerinden de randevu alınabilecek.

Hasta enfekte olursa randevusu 10 gün ertelenecek.

Seçilen tarih ve saatte aşı olduktan sonra hasta 15 dakika merkezde bekleyecek. Ardından 'Aşıla' uygulaması ile aşının bir sonraki dozu için 28 gün sonra otomatik bir tarih belirlenecek.

Aşıla, hastaya her gün 'Herhangi bir şikayetiniz oldu mu?' diye soracak. Böylece aşının neden olabileceği şikayetler takip edilecek.

HEDEF 1 MİLYON 100 BİN KİŞİ


Covid-19 aşıları için hastanelerde 'aşı poliklinikleri' hazırlandı. Bu kapsamda her poliklinikte 1 saat içerisinde 6 hasta, ülke genelinde ise 1 günde 1 milyon 100 bin kişi aşılanacak.

4 AŞAMALI PLAN


Covid-19 aşısı, öncelikle sağlık çalışanlarına yapılacak. Şu gruplamaya göre uygulanacak:

BİRİNCİ AŞAMA


Sağlık çalışanları, 65 yaş üstü vatandaşlar ile yaşlı, engelli, koruma evlerinde kalanlar, toplu ve kalabalık yerlerde yaşayan yetişkinler.

İKİNCİ AŞAMA


Gerekli sektörlerde ve yüksek riskli ortamlarda bulunan ve kritik işlerde çalışan kişiler ile 50 yaş ve üzeri en az bir kronik hastalığı bulunanlar.

ÜÇÜNCÜ AŞAMA


50 yaş altı en az bir kronik hastalığı bulunan vatandaşlar, genç yetişkinler, ilk iki grupta yer almayan sektör ve mesleklerde çalışanlar.

DÖRDÜNCÜ AŞAMA


İlk üç grubun dışında kalan tüm bireyler aşılanacak.

İLK AŞI KOCA'YA


Acil Kullanım Onayı verilmesinin ardından ilk CoronaVac aşısı, Sağlık Bakanı Koca ve Bilim Kurulu üyelerine yapıldı.

KABUS BÜYÜYOR


ABD, Coronavirüs'e yenildi! Sağlık sisteminin çöktüğü ülkede son 24 saatte 4 bin 402 kişi hayatını kaybetti. Uzmanlar, dakikada 3 kişinin virüs nedeniyle öldüğünü söyledi. Durum böyleyken bazı eyaletlerde Coronavirüs aşılarının kullanılmadığı gerekçesiyle çöpe atıldığı belirlendi. Yetkililer, kasiyer ve eczacıların da aşılanacağı belirtildi. Dün, canlı yayında salgındaki son durumu anlatan CNN muhabiri Sara Sidner, gözyaşları içerisinde isyan etti: Kimse bunu yaşamamalı

RİSK BUDUR!


Çanakkale'de Sezai Elbas (62), COVİD-19 testi yaptırdı. Sonucunu beklemeden soluğu bankada aldı. Hayat Eve Sığar'da riskli çıkınca "Riskli değil, turp gibiyim" diye göbek attı.

12 GÜNDE ERİDİ


Samsun'da Kalp, Damar ve Göğüs Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Ersin Kara, iki ay önce COVİD- 19'a yakalandı. 12 gün hastanede tedavi gören Dr. Kara, bu süreçte tam 10 kilo zayıfladı.

SÜPER SAFIYA


Fransa'da yaşayan Safiya Kocaağa (51), salgında yaraları sardı. Hemşirelere elleriyle önlük dikerek herkesin kalbini kazandı. Liyakat nişanı aldı. "Dikiş makinesini hastaneye götürdüm. Nişandan haberim yoktu. Çok mutluyum" diyerek duygularını anlattı.

 Sağlık Bakanı  canlı yayında koronavirüs aşısı yaptırdı

Son dakika haberi:  Sağlık Bakanı  liderliğinde, aşı gündemi ile toplandı.Çinli SinoVac firmasınca üretilen ve 'ye getirilen 3 milyon dozluk CoronaVac aşısının testleri Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) laboratuvarlarına yapılmıştı. Son dakika olarak duyurulan Acil Kullanım Onayının ardından Türkiye'de bugünden itibaren aşılama başlayacak. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da canlı yayında koronavirüs aşısı yaptırdı.

SON DAKİKA HABERİ: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca canlı yayında koronavirüs aşısı yaptırdı

Son dakika haberi: Koronavirüs Bilim Kurulu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca liderliğinde, aşı gündemi ile toplandı.Çinli SinoVac firmasınca üretilen ve Türkiye'ye getirilen 3 milyon dozluk CoronaVac aşısının testleri Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) laboratuvarlarına yapılmıştı. Son dakika olarak duyurulan Acil Kullanım Onayının ardından Türkiye'de bugünden itibaren aşılama başlayacak. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da canlı yayında koronavirüs aşısı yaptırdı.

SON DAKİKA HABERİ: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca canlı yayında koronavirüs aşısı yaptırdı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca canlı yayında koronavirüs aşısı yaptırdı

FAHRETTİN KOCA KORONAVİRÜS AŞISI YAPTIRDI

SAĞLIK Bakanı Fahrettin Koca, aşı gündemiyle toplanan Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, bugünden itibaren Covid-19 aşısının uygulanmasına başlanacağını duyurdu. Bakan Koca ve Bilim Kurulu üyeleri, toplantının ardından Ankara Şehir Hastanesi'ne geçerek ilk aşıyı oldu.Koronavirüs Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında aşı gündemiyle toplandı. Toplantının ardından Bakan Koca açıklamada bulundu. Koca, 2021 yılının ilk basın toplantısını gerçekleştirdiğini hatırlatarak, "Bugün bilim kurulumuzun ana gündem maddesi merakla beklediğiniz aşı programı idi. 30 Aralık ve 31 Aralık tarihlerinde iki parça halinde ülkemize gelen 3 milyon doz aşıyı teslim aldığımızı ve Halk Sağlığı depolarımıza taşıdığımızı söylemiştim. O tarihten itibaren Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumumuz, 14 gün sürecek güvenlik testlerine başlamıştı. Bugün itibarıyla bu testler tamamlandı. Ülkemize gelen her aşı için bu güvenlik testleri rutin olarak yapılmaktadır" dedi.

 'AŞININ ACİL KULLANIM ONAYI VERİLDİ'
Koca, daha önce acil kullanım onayı vermek üzere değerlendirme yapabilmek için Faz-3 çalışması devam eden aşının ara sonuçlarını talep edip değerlendirdiklerini hatırlatarak, "Buna göre aşının yeterince güvenli olduğu anlaşılmış ve acil kullanım onayı için de süreç başlamıştı. Bugün akşam saatlerinde Türkiye İlaç ve Tıbbı Cihaz Kurumumuz aşının acil kullanım onayını verdiğini duyurmuştur. Gece gündüz demeden ve güvenlik esaslarından ödün vermeden titizlikle çalışan personelimize, bağımsız komite üyesi bilim insanlarımıza huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ediyorum. Aşının kullanıma başlayabilmesi için çok emek verdiler. Öncü olarak ilk aşıyı kendimin yaptıracağımı sizlere daha önce de ilan etmiştim. Birazdan huzurlarınızda bilim kurulu üyelerimizden hastalığı geçirmemiş ya da gönüllü olarak aşılanmamış olanlar ile birlikte ilk aşıyı olacağız" diye konuştu.

'PROGRAMIN ŞEFFAF YÜRÜTÜLMESİ EN BÜYÜK ÖNCELİĞİMİZDİR'
Bakan Koca, bugünden itibaren tüm Türkiye'de sağlık çalışanlarının aşılanmasına başlanacağını ifade ederek, "Aşılar 81 ilimizin halk sağlığı depolarına teslim edilmiştir. Vatandaşlarımız aşılama programının seyrini web sayfası üzerinden canlı olarak takip edebileceklerdir. Aşılama programının son derece şeffaf yürütülmesi en büyük önceliğimizdir. Aşıların üzerinde bulunan karekod sebebiyle ismine tahsis edilen kişi dışında aşının kullanılması da mümkün değildir. Aşının adaletle dağıtılacağından ve bilim kurulunun belirlediği öncelik sırasından başka hiçbir uygulama olmayacağından emin olmanızı isterim. Tedarik planına uygun şekilde aşılanacak kişiler kendilerine sıra geldiğinde haberdar olacaklar ve randevu alarak aşılarını olmaya gideceklerdir" dedi.'DEVLET BÜYÜKLERİMİZİN AŞILANMASI ÖRNEK OLACAKTIR'
Koca, aşı çalışmalarında vatandaşı motive edecek devlet büyüklerinin daşılanmasını bilim kurulunun yararlı bulduğunu kaydetti. Koca, "Devlet büyüklerimizin aşılanması örnek teşkil edilecektir. Bugün bizi 1 yıl boyunca yıpratan, her hanemize temas eden küresel bir salgının yıkıcı etkisini durdurmak üzere başlattığımız yeni bir dönemin ilk günüdür. Sağlık çalışanlarımızın fedakarca uğraşları ile salgını durdurana kadar aşıyı uygulamakta; tedbir ve kısıtlamalara uymakta kararlıyız. Bu önemli günün hepimizin sağlığı ve toplumumuzun huzuru için öneminin farkında olarak aşılama programına destek olmanızı rica ediyorum" ifadelerini kullandı.BAKAN KOCA VE BİLİM KURULU ÜYELERİ AŞI OLDU
Koca, bakanlık binasındaki açıklamasının ardından Ankara Şehir Hastanesi'ne geçti. İlk aşıyı Bakan Koca oldu. Ardından bilim kurulu üyeleri de aşı yapırdı. Bakan Koca, aşı olduktan sonra yaptığı açıklamada ise, "Ben öncelikle bu aşılama çalışmasının, programının milletimize hayırlar getirmesini diliyorum. Daha önce de 'tünelin ucunda ışık göründü' demiştim; hatırlarsanız. Bugün öyle bir gün. Aşının dünyada başlaması ile birlikte bu ışığı görmüştük daha önce. Önümüzdeki günlerin aydınlık olacağına inanıyorum. Milletimize memleketimize hayırlı olmasını diliyorum. Ve herkesin de mutlak aşı olması gerektiğinin altını çizmek istiyorum. Çünkü bu hastalıktan korunmanın en önemli yollarından birisi aşı. Normal, eski hayatımıza dönmek için aşıyı mutlaka yaptırmamız gerekiyor" diye konuştu.

Bilim Kurulu toplantısının hemen ardından Bakan Fahrettin Koca'dan ilk açıklama geldi | 

KORONAVİRÜS BİLİM KURULU'NUN ARDINDAN AÇIKLAMIŞTI
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşı takvimi gündemi ile toplanan Koronavirüs Bilim Kurlu'nun ardından, aşının acil kullanım onayı aldığını ve ilk olarak, canlı yayında kendisinin ve Bilim Kurulu üyelerinin aşı yaptıracağını açıklamıştı.

Bakan Koca'nın açıklamalarından satır başları:
Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz kurumumuz 14 gün sürecek güvenlik süreçlerine başlamıştı. Bugün itibarıyla testler tamamlandı. Ülkemize gelen her aşı için bu güvenlik testleri rutin olarak yapılmaktadır.

Aşının yeterince güvenli olduğu anlaşılmış ve acil kullanım onayı için süreç başlamıştı. Akşam saatlerinde Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumumuz aşı için acil kullanım onayı vermiştir.

Öncü olarak ilk aşıyı kendimin yaptıracağını sizlere daha önce de ilan etmiştim. Birazdan huzurlarınızda Bilim Kurulu üyelerimizden hastalığı geçirmemiş ya da gönüllü olarak aşılanmamış olanlar ile birlikte ilk aşıyı olacağız.
Bugünden itibaren tüm Türkiye'de sağlık çalışanlarımızın aşılarına başlanacaktır. Vatandaşlarımız aşılama seyrini web sitesinden canlı olarak takip edebileceklerdir.

 

Aşıların üzerinde bulunan kare kod sistemiyle adına tahsis edilen kişiden başkaya aşılamak mümkün değildir. Tedarik planına uygun şekilde aşılanacak kişiler kendilerine sıra geldiğinde haberdar olacaklar, randevu alarak aşılamaya gidecektir.

Aşı çalışmalarında vatandaşlarımızı motive edecek devlet büyüklerimizin aşılanması için Bilim Kurulumuz yararlı buldu.

Bugün bizi 1 yıl boyunca yıpratan, her hanemize temas eden küresel bir salgının yıkıcı etkisine karşı başlatığımız bir gündür.

Bu önemli günün hepimizin sağlığı ve toplumuzun huzuru için aşılama programına destek olmanızı rica ediyorum. Hepinizi saygıyla selamlıyorum. Şimdi Bilim Kurulu üyelerimizle birlikte Ankara Şehir Hastanemize hemen geçerek aşı programımızı başlatacağız.

ACİL KULLANIM ONAYI VERİLDİ

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) tarafından, analizleri tamamlanan CoronaVac aşısı için "Acil Kullanım Onayı" verildi.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundan yapılan açıklamada, Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı tarafından bulaşıcı hastalıklar kapsamında kabul edilen ve halk sağlığını ciddi olarak tehdit eden Kovid-19 pandemisiyle mücadele kapsamında kullanılması planlanan "Coronavac 600 SU/0.5 ml IM Enjeksiyon Süspansiyon İçeren Flakon" isimli aşının, halka hızlı erişiminin sağlanması için Acil Kullanım Onayı kapsamında değerlendirildiği belirtildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bu kapsamda bilimsel veriler değerlendirilirken, bir yandan da ülkemize ulaşan numuneler kurumumuz laboratuvarlarında 14 gün boyunca incelenmiştir.

Bilimsel değerlendirmeler ve incelemeler sonucunda, Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunca ilgili aşı için Acil Kullanım Onayı verilmiştir."

Son dakika haberi! Bakan Koca açıkladı: Türkiye'de aşılama yarın başlıyor

Sağlık Bakanlığı aşı takvimi | Türkiye aşılamaya başladı! İşte tüm merak edilen soruların yanıtları

Sağlık Bakanlığı aşı takvimi | Dün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın ilk aşıyı yaptırmasının ardından Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın ilan ettiği üzere bugün koronavirüs aşıları öncelikli gruplarda yapılmaya başlandı. Çin’de üretilen koronavirüs aşısına acil kullanım onayı verildi. Bilim Kurulu’nu toplayan Sağlık Bakanı Koca da bugün itibarıyla aşılamanın başlayacağını, aşının adaletle dağıtılacağını açıkladı. İşte koronavirüs aşısında son dakika gelişmesi ve aşı başvurusına ilişkin detaylar...

Sağlık Bakanlığı aşı takvimi | Türkiye aşılamaya başladı! İşte tüm merak edilen soruların yanıtları

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, Çin'de üretilen koronavirüs aşısına acil kullanım onayı verdi. Bilim Kurulu da dün aşı gündemiyle toplandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, toplantının ardından kritik açıklamalar yaptı. Bugünden itibaren sağlık çalışanlarının aşılanmasına başlanacağını duyuran Koca, "Aşıların üzerinde bulunan karekod sebebiyle ismine tahsis edilen kişi dışında aşının kullanılması mümkün değildir" dedi. Bakan Koca, 30-31 Aralık tarihlerinde Türkiye'ye gelen 3 milyon doz aşının güvenlik testlerinin tamamlandığını, aşının yeterince güvenli olduğunun anlaşıldığını ve acil kullanım onayı için sürecin başladığını hatırlattı.

SON DAKİKA HABERİ: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca canlı yayında koronavirüs aşısı yaptırdı

Bakan Koca, sözlerini şöyle sürdürdü: "Yarından (bugün) itibaren tüm Türkiye'de sağlık çalışanlarımızın aşılanmasına başlanacaktır. Vatandaşlarımızın aşı konusunda ilerleyecekleri yol şöyledir;

81 İLDE ŞU AN KORONAVİRÜS AŞILARI MEVCUT

Aşılar 81 ilimizin halk sağlığı depolarına teslim edilmiştir. Vatandaşlarımız aşılama programının seyrini web sayfası üzerinden canlı olarak takip edebileceklerdir. Aşılama programının son derece şeffaf yürütülmesi en büyük önceliğimizdir. Aşıların üzerinde bulunan karekod sebebiyle ismine tahsis edilen kişi dışında aşının kullanılması da mümkün değildir.

AŞIDA ADALETTEN HERKES EMİN OLSUN: Aşının adaletle dağıtılacağından ve Bilim Kurulu'nun belirlediği öncelik sırasından başka hiçbir uygulama olmayacağından emin olmanızı isterim. Tedarik planına uygun şekilde aşılanacak kişiler, kendilerine sıra geldiğinde haberdar olacaklar ve randevu alarak aşılarını olmaya gideceklerdir."

"YENİ BİR DÖNEMİN İLK GÜNÜ"

Aşı çalışmalarında vatandaşların motive edilmesi noktasında devlet büyüklerinin aşılanmasının da örnek teşkil edeceğini dile getiren Koca, şunları kaydetti: "Bugün bizi bir yıl boyunca yıpratan, her hanemize temas eden küresel bir salgının yıkıcı etkisini durdurmak üzere başlattığımız yeni bir dönemin ilk günüdür. Sağlık çalışanlarımızın fedakârca uğraşları ile salgını durdurana kadar aşıyı uygulamakta, tedbir ve kısıtlamalara uymakta kararlıyız. Hepimizin sağlığı ve toplumumuzun huzuru için bugünün öneminin farkında olarak aşılama programına destek olmanızı rica ediyorum."

İLK AŞI SAĞLIK BAKANI KOCA'YA UYGULANDI

SAĞLIK Bakanı Fahrettin Koca, toplantının ardından Bilim Kurulu üyeleriyle birlikte Ankara Şehir Hastanesi'ne geçti. Bakan Koca ve Bilim Kurulu üyeleri, ilk koronavirüs aşısını oldu. Bakan Koca, aşı sonrası şunları kaydetti: "Ben öncelikle bu aşılama çalışmasının, programının milletimize hayırlar getirmesini diliyorum. Daha önce de tünelin ucunda ışık göründü demiştim hatırlarsanız. Bugün de öyle bir gün. Aşının dünyada başlamasıyla birlikte bu ışığı görmüştük. Önümüzdeki günlerin aydınlık olacağına inanıyorum. Milletimize, memleketimize hayırlı olmasını diliyorum. Ve herkesin de mutlaka aşı olması gerektiğinin altını çizmek istiyorum. Çünkü bu hastalıktan korunmanın en önemli yollarından birisi aşı. Normal eski hayatımıza dönmek için aşıyı mutlaka yaptırmamız gerekiyor."

ÖNCELİK SAĞLIK KAHRAMANLARINDA

CORONAVAC aşısının sağlık çalışanlarına uygulanması için Merkezi Hekim Randevu Sistemi'ne (MHRS) "aşı randevu" bölümü eklendi. Sağlık Bakanlığı tarafından ilgili kişilere bildirim yapılacak. İlk aşamada sağlık çalışanları, ardından 65 yaş üstü vatandaşlar ile yaşlı, engelli, koruma evlerinde kalanlar gibi toplu yerlerde yaşayan yetişkinler aşılanacak. İkinci aşamada yüksek riskli ortamlarda bulunan ve kritik işlerde çalışan kişiler ile 50 yaş ve üzeri en az bir kronik hastalığı bulunan kişiler aşılanacak. Üçüncü aşamada, 50 yaş altı en az bir kronik hastalığı bulunan vatandaşlar, genç yetişkinler, ilk iki grupta yer almayan sektör ve mesleklerde çalışanlar aşı olacak. Dördüncü ve son aşamada ise tüm bireyler aşılanacak.

MHRS'DEN RANDEVU NASIL ALINACAK?

KOVID-19 aşısını yaptıracak vatandaşların, MHRS'nin internet sitesinden 'Aile Hekimi randevusu al' ve ardından 'Aile Hekimi Kovid- 19 aşı' seçeneklerine tıklamaları gerekecek. Vatandaşlar ikamet ettikleri il ve ilçeyi girdikten sonra 'Kovid-19 aşı uygulama' kliniğini, aşı yapılacak hastaneyi seçtikten sonra randevu tarihini belirleyecek.

AŞI NASIL YAPILACAK?

AŞI uygulama odasına her defasında sadece aşılanacak bir kişi alınacak. Aşı uygulama esnasında aşılamayla ilgili gerekli kayıtlar tutulacak. Aşı için gelen kişinin kimlik bilgileri ve randevusu kontrol edilecek. Aşıyı uygulayacak sağlık çalışanı, kimlik bilgilerini, kişi için ayrılan aşı ile eşleştirecek ve uygulayacak. Günlük aşı uygulaması sonunda aşı flakonları tıbbi atığa gönderilecek.

SABAH 08.30'DAN GECE YARISINA KADAR SÜRECEK

İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Hastanesi Nöroloji ve Ortopedi Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Mücahit Kapçı, SABAH'a konuştu: Aşı çalışmaları sabah saat 08.30'dan gece 24.00'e kadar devam edecek. 50 poliklinikte günde ortalama 4 bin 650 kişi aşı olabilecek. Soğuk zincir muhafazası ile gelen aşılar, aşı dolaplarımızda saklanacak ve diğer ünitelere taşınmaları aşı çantaları ile yapılacak. Hastadaki barkodla aşı barkodları eşleştirilecek. İkinci dozdan sonra kişiye aşı kartı verilecek.

'DENEYİMİMİZLE AŞILAMAYI AVRUPA'DAN ÖNCE BİTİRİRİZ'

CERRAHPAŞA Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sait Gönen: Türkiye'nin sağlık altyapısı ve deneyimi çok yüksek. Bu yüzdem tüm nüfusu aşılamayı Avrupa'dan önce bitiririz. Onun için halkımızın içi rahat olsun.

 MEGAKENTTE GÜNDE 400 BİN AŞILAMA: İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu "İstanbul'da 16 tane dağıtım sistemimiz var, 1403 noktada aşı yapabilme halindeyiz. İstanbul'da günde 400 bine kadar aşı yapabilme kapasitemiz var" diye konuştu.

Virüsle mücadelede yeni dönem başlıyor! İşte aşı hakkında tüm merak edilen sorular ve yanıtlarıVİRÜSLE MÜCADELEDE YENİ DÖNEM BAŞLIYOR! İŞTE AŞI HAKKINDA TÜM MERAK EDİLEN SORULAR VE YANITLARI

Son dakika: Koronavirüs Bilim Kurulu Üyeleri tek tek aşı oldu! Mesaj verdi |VideoSON DAKİKA: KORONAVİRÜS BİLİM KURULU ÜYELERİ TEK TEK AŞI OLDU! MESAJ VERDİ |VİDEO

Bu haber 902313 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Son dakika haberi: Dostça başlayan toplantıda Dendias skandalı! Yunanistan maalesef aynı tas aynı hamam!
Son dakika haberi: Dostça başlayan toplantıda Dendias skandalı!...
Son dakika haberi: Dostça başlayan toplantıda Dendias skandalı! Yunanistan maalesef aynı tas aynı hamam!
Son dakika haberi: Dostça başlayan toplantıda Dendias skandalı!...