SİHA'lar PKK'lı teröristleri zırhlı araçta avladı: Sincar'daki en kritik isimlerden Said Hasan öldürüldü

Irak’ın Sincar kentinde terör örgütü PKK’nın en tepe isimlerinden biri olan Said Hasan yanında koruması İsa Xwededa ile birlikte zırhlı bir araç içerisinde silahlı insansız hava aracıyla gerçekleştirilen nokta operasyonla öldürüldü. 3 yıl önce aynı tarihte Sincar sorumlusu olan ve 10 milyonluk kırmızı kategoride aranan İsmail Özden öldürülmüştü.


SİHA'lar PKK'lı teröristleri zırhlı araçta avladı: Sincar'daki en kritik isimlerden Said Hasan öldürüldü

SİHA'lar PKK'lı teröristleri zırhlı araçta avladı: Sincar'daki en kritik isimlerden Said Hasan öldürüldü

Giriş Tarihi: 16.08.2021 Güncelleme Tarihi: 16.08.2021 

Türkiye'de terörle mücadele tüm hızıyla sürerken silahlı insansız hava araçlarıyla yapılan operasyonlar devam ediyor. Bu kapsamda PKK’nın tepe isimlerinden biri olan Said Hasan ile yanında bulunan koruması İsa Xwededa içlerinde bulundukları zırhlı araçta havadan yapılan operasyonla öldürüldü. 3 yıl önce Sİncar sorumlusu olan ve 10 milyon lira ödülle kırmızı listede aranan İsmail Özden de öldürülmüştü.

SİHA’lar PKK’lı teröristleri zırhlı araçta avladı: Sincar’daki en kritik isimlerden Said Hasan öldürüldüSİHA'lardan terör örgütü PKK'ya ağır darbe! Sincar'daki tepe isimlerden Said Hasan öldürüldü

Terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonlar devam ediyor. PKK'nın sözde Suriye genel sorumlusu "Sofi Nurettin" ve Mahmur genel sorumlusu “Doktor Hüseyin” kod adlı Selman Bozkır'ın etkisiz hale getirilmesinin ardından terör örgütüne bir ağır darbe daha vuruldu. Irak’ın Sincar kentinde terör örgütü PKK’nın en tepe isimlerinden biri olan Said Hasan yanında koruması İsa Xwededa ile birlikte zırhlı bir araç içerisinde silahlı insansız hava aracıyla gerçekleştirilen nokta operasyonla öldürüldü. İşte detaylar...

PKK’ya Sincar’da ağır darbe!

Terör örgütü PKK'ya yurt içinde ve sınır ötesinde ağır darbeler vurulmaya devam ediyor.

PKK'nın sözde Suriye genel sorumlusu "Sofi Nurettin" ve Mahmur genel sorumlusu "Doktor Hüseyin" kod adlı Selman Bozkır'ın etkisiz hale getirilmesinin ardından terör örgütüne bir ağır darbe daha vuruldu.

Terör örgütü PKK'nın Irak'ın Sincar kentindeki faaliyetlerini mercek altına alan MİT yine nefes kesen ve filmlere taş çıkartacak bir operasyona imza attı. DEAŞ'ın Sincar'ı işgalini bahane ederek ABD desteğiyle Kandil'den buraya yerleşen PKK'lı teröristler kentin DEAŞ'tan temizlenmesinden sonra gerek Irak merkezi hükümeti, gerekse Bölgesel Kürt yönetiminin "Kenti terk edin" çağrılarına rağmen buradaki faaliyetlerini sürdürdü.

Askeri ve siyasi ideolojik eğitim kamplarına her geçen gün yenisini eklemekle kalmayan terör örgütü buradan eleman devşirip Kandil'e ve Irak'taki kamplara eleman gönderdi. Terör örgütünün tüm bu faaliyetleri Milli İstihbarat Teşkilatı Dış Operasyonlar Başkanlığı ve Sinyal İstihbaratı Başkanlığınca sıkı mercek altına alındı.

PKK'lı teröristler başta Türkiye'nin haklılığını maskelemek ve dünya kamuoyunun tepkisini çekmemek için tıpkı Suriye'de olduğu gibi Sincar'da da PKK ismi yerine YBŞ (Şengal Direniş Birlikleri) adını kullanmaya başladı ve bu isim altında PKK'nın bütün faaliyet alanını genişletmeyi hedefledi.

Terör örgütünün Sincar'daki büyükbaşlarından Said Hasan öldürüldü.

Sabah'ta yer alan habere göre terör örgütü PKK'nın Irak'ın Sincar kentindeki faaliyetlerini mercek altına alan MİT yine nefes kesen ve filmlere taş çıkartacak bir operasyona imza attı. DEAŞ'ın Sincar'ı işgalini bahane ederek ABD desteğiyle Kandil'den buraya yerleşen PKK'lı teröristler kentin DEAŞ'tan temizlenmesinden sonra gerek Irak merkezi hükümeti, gerekse Bölgesel Kürt yönetiminin "Kenti terk edin" çağrılarına rağmen buradaki faaliyetlerini sürdürdü.

Askeri ve siyasi ideolojik eğitim kamplarına her geçen gün yenisini eklemekle kalmayan terör örgütü buradan eleman devşirip Kandil'e ve Irak'taki kamplara eleman gönderdi. Terör örgütünün tüm bu faaliyetleri Milli İstihbarat Teşkilatı Dış Operasyonlar Başkanlığı ve Sinyal İstihbaratı Başkanlığınca sıkı mercek altına alındı.

PKK'lı teröristler başta Türkiye'nin haklılığını maskelemek ve dünya kamuoyunun tepkisini çekmemek için tıpkı Suriye'de olduğu gibi Sincar'da da PKK ismi yerine YBŞ (Şengal Direniş Birlikleri) adını kullanmaya başladı ve bu isim altında PKK'nın bütün faaliyet alanını genişletmeyi hedefledi.

MİT ADIM ADIM İZLEDİ
Dün PKK'nın silahlı terör eylemlerine başlamasının yıldönümü nedeniyle Sincar'ın Kuzeybatısındaki terörist kampında sivil köylüleri de silah zoruyla toplayan teröristler bir dizi kutlama ve etkinlik gerçekleştirdi. Sivilleri kamp alanına taşıyarak olası hava harekâtlarını engellemeye çalışan teröristler 15 Ağustos etkinliklerini gerçekleştirdiği sırada MİT terör örgütü PKK'nın elebaşlarından Irak uyruklu Said Hasan'ı yakın takibe aldı.

NOKTA OPERASYON
Buradaki bin 500 silahlı teröristten sorumlu tek kişi olan azılı terörist Said Hasan'ın korumalarıyla kamp alanındaki etkinlikten ayrılıp korumalarıyla birlikte iki sivil araçla hareket ettiğine dair alınan sinyal istihbaratı ve yerel saha istihbaratı üzerine operasyon için düğmeye basıldı.

Sincar çarşı yolunda hareket halindeki iki zırhlı araca TB-2 Bayraktar Silahlı İnsansız Hava Aracıyla nokta harekât düzenlendi.

YAKIN KORUMASI OLAN YEĞENİYLE ÖLDÜRÜLDÜ
Saat 12.10'da Kanatlı Güdüm Kiti Silah Sistemi (KGK) MK-82 yerli akıllı mühimmatla düzenlenen operasyonda hedef alınan iki araç tam isabetle vuruldu.


Terörist Said Hasan (sağda) ve 3 yıl önce aynı tarihte öldürülen İsmail Özden (solda)

Olayda PKK'nın Sincar'daki tepe isimlerinden Said Hasan ile yakın koruması ve aynı zamanda yeğeni olan İsa Xwededa'nın da aralarında bulunduğu beş terörist öldürüldü. Sincar'da yaşayan Ezidi çocuklarının zorla silahaltına alınması ve örgüte destek vermeyenlerin sürgüne, göçe zorlandığı Sincar'da birçok kanlı saldırının planlayıcısı olan Said Hasan, son olarak burada yardımcıları olan 10 Milyon lira para ödüllü Kırmızı kategoride aranan Vahiyettin Karay ile 3 Milyon lira para ödülü Mavi kategoride aranan Hüseyin Acar'la birlikte sorumlu düzeyde faaliyet yürütüyordu. Terörist Karay daha sonra gönderildiği Van'ın Çatak İlçesinde, terörist Acar ise Hatay'ın Amanos dağlarında geçen yıl öldürülmüştü.

Sincar sorumlusu 10 Milyonluk kırmızı listede aranan Mam Zeki kod adlı İsmail Özden'de 15 Ağustos 2018 günü PKK'nın kuruluş yıldönümü etkinlikleri sırasında düzenlenen hava harekâtıyla öldürülmüştü. Özden'in öldürülmesinden sonra Sincar sorumluluğuna Said Hasan getirilmişti.

SIKI MERCEK ALTINA ALINDI

Askeri ve siyasi ideolojik eğitim kamplarına her geçen gün yenisini eklemekle kalmayan terör örgütü buradan eleman devşirip Kandil'e ve Irak'taki kamplara eleman gönderdi. Terör örgütünün tüm bu faaliyetleri Milli İstihbarat Teşkilatı Dış Operasyonlar Başkanlığı ve Sinyal İstihbaratı Başkanlığınca sıkı mercek altına alındı.

YBŞ İSMİ KULLANILMAYA BAŞLANDI

PKK'lı teröristler başta Türkiye'nin haklılığını maskelemek ve dünya kamuoyunun tepkisini çekmemek için tıpkı Suriye'de olduğu gibi Sincar'da da PKK ismi yerine YBŞ (Şengal Direniş Birlikleri) adını kullanmaya başladı ve bu isim altında PKK'nın bütün faaliyet alanını genişletmeyi hedefledi.

ADIM ADIM TAKİP EDİLDİ

Dün PKK'nın silahlı terör eylemlerine başlamasının yıldönümü nedeniyle Sincar'ın Kuzeybatısındaki terörist kampında sivil köylüleri de silah zoruyla toplayan teröristler bir dizi kutlama ve etkinlik gerçekleştirdi. Sivilleri kamp alanına taşıyarak olası hava harekâtlarını engellemeye çalışan teröristler 15 Ağustos etkinliklerini gerçekleştirdiği sırada MİT terör örgütü PKK'nın elebaşlarından Irak uyruklu Said Hasan'ı yakın takibe aldı. Buradaki bin 500 silahlı teröristten sorumlu tek kişi olan azılı terörist Said Hasan'ın korumalarıyla kamp alanındaki etkinlikten ayrılıp korumalarıyla birlikte iki sivil araçla hareket ettiğine dair alınan sinyal istihbaratı ve yerel saha istihbaratı üzerine operasyon için düğmeye basıldı. Sincar çarşı yolunda hareket halindeki iki zırhlı araca TB-2 Bayraktar Silahlı İnsansız Hava Aracıyla nokta harekât düzenlendi.

YAKIN KORUMASI OLAN YEĞENİYLE ÖLDÜRÜLDÜ

Saat 12.10'da Kanatlı Güdüm Kiti Silah Sistemi (KGK) MK-82 yerli akıllı mühimmatla düzenlenen operasyonda hedef alınan iki araç tam isabetle vuruldu.

 

KIRMIZI KATEGORİDE ARANIYORDU

Olayda PKK'nın Sincar'daki tepe isimlerinden Said Hasan ile yakın koruması ve aynı zamanda yeğeni olan İsa Xwededa'nın da aralarında bulunduğu beş terörist öldürüldü. Sincar'da yaşayan Ezidi çocuklarının zorla silahaltına alınması ve örgüte destek vermeyenlerin sürgüne, göçe zorlandığı Sincar'da birçok kanlı saldırının planlayıcısı olan Said Hasan, son olarak burada yardımcıları olan 10 Milyon lira para ödüllü Kırmızı kategoride aranan Vahiyettin Karay ile 3 Milyon lira para ödülü Mavi kategoride aranan Hüseyin Acar'la birlikte sorumlu düzeyde faaliyet yürütüyordu. Terörist Karay daha sonra gönderildiği Van'ın Çatak İlçesinde, terörist Acar ise Hatay'ın Amanos dağlarında geçen yıl öldürülmüştü. Sincar sorumlusu 10 Milyonluk kırmızı listede aranan Mam Zeki kod adlı İsmail Özden'de 15 Ağustos 2018 günü PKK'nın kuruluş yıldönümü etkinlikleri sırasında düzenlenen hava harekâtıyla öldürülmüştü. Özden'in öldürülmesinden sonra Sincar sorumluluğuna Said Hasan getirilmişti.