Belgeleriyle ortaya çıktı! İşte CHP’li Faik...
Reklam

Belgeleriyle ortaya çıktı! İşte CHP'li Faik Öztrak'ın IMF ile utanç yazışmaları....

Türkiye'nin en karanlık dönemlerinden olan 2001 krizinin baş aktörlerinden Faik Öztrak, son dönemlerde CHP'nin yalan ve iftiralarla dolu siyasetinin en büyük kahramanlarından oldu. CHP'nin ekran önündeki yüzü Faik Öztrak'ın ailesi adeta yüz yıldır sırtını devlete yaslarken; Öztrak da arkasına aldığı bu karanlık güçle kimi zaman Cumhurbaşkanına, kimi zaman ise İslamiyet'e hakaret eden CHP'lileri savunuyor.

31 Mayıs 2020 - 13:01

Belgeleriyle ortaya çıktı! İşte 'li 'ın  ile utanç yazışmaları...

Giriş Tarihi: 31.5.2020  12:56 Son Güncelleme: 31.5.2020  13:05

Takvim Gazetesi Yazarı Zafer Şahin bugünkü yazısında, 'li  ve ekibinin  ile olan utanç yazışmalarını belgeleriyle birlikte ortaya koydu. Zafer Şahin, "Öztrak unutsa da arşiv unutmuyor. Dünya Bankası-IMF'nin adamı  ile beraber Türk ekonomisini değil IMF'yi düze çıkardıklarını gösteren resmi yazışmalar devletin arşivlerinde duruyor..." dedi.

Belgeleriyle ortaya çıktı! İşte CHP'li Faik Öztrak'ın IMF ile utanç yazışmaları...

İşte Takvim Gazetesi Yazarı Zafer Şahin'in 'IMF ile utanç yazışmaları' başlık yazısı...

CHP Sözcüsü Faik Öztrak'ın dengesi son günlerde iyice bozuldu.

Türkiye'de birilerini 'sosyetik' olmakla suçlayacak son adam olması gerektiği gerçeğini dahi unuttu.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 2001 krizinde oynadığı rolü rakamlarla kendisine hatırlatınca bu kez de o dönemde ekonomiyi nasıl düze çıkardığını anlatmaya başladı! Tabi yine baltayı taşa vurdu.

Çünkü Öztrak unutsa da arşiv unutmuyor. Dünya Bankası-IMF'nin adamı Kemal Derviş ile beraber Türk ekonomisini değil IMF'yi düze çıkardıklarını gösteren resmi yazışmalar devletin arşivlerinde duruyor.

İşte onlardan biri. Bakın Türkiye'ye maliyeti 60 milyar dolar olan ve 25 bankanın fona devredilmesiyle sonuçlanan o karanlık günlerde Öztrak- Derviş ikilisi talimatları kimden alıyormuş? IMF'den 1,5 milyar dolar koparabilmek için sapasağlam durumda olan milyarlarca dolar değerindeki 4 bankaya el konulmasına nasıl razı olmuşlar? Ve o bankalar sonradan kimlerin eline geçmiş?

Merak edenler bu yazdıklarımızı Başbakanlık Teftiş Kurulu'nun Haziran 2004 tarih 29/04-93,R-7 sayılı inceleme raporundan teyit edebilir. Hazırsanız başlayalım...

Tarih 2 Mart 2001.. Kemal Derviş, Türkiye'ye gelir. Aynı gün ekonomiden sorumlu üç bürokrat görevlerinden ayrılır. Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp ve TCMB Başkanı Gazi Erçel emekli olurken, BBDK Başkanı Zekeriya Temizel istifa eder.

Ayrılan bürokratların yerine hemen yenileri atanır. BBDK Başkanlığına Engin Akçakoca, Hazine Müsteşarlığına Faik Öztrak, TCMB Başkanlığına Süreyya Serdengeçti atanır.

Çamur siyasetinden medet uman CHP sözcüsü Faik Öztrak 

" Yeni bir dönem başlıyor" havasıyla IMF'nin verdiği tüm talimatlarının bir bir yazıldığı "Güçlü Ekonomiye Geçiş Programı" 14 Mart 2001 günü açıklanır.

İktidarın başı Bülent Ecevit görünse de direksiyonda Kemal Derviş- Faik Öztrak ikilisi oturmaktadır.

Zararda olanların yanı sıra durumu iyi olanların da gözünün yaşına bakılmaz ve Türkiye'nin milli bankaları bir bir tasfiye edilmeye başlanır. IMF'nin adamları Türk çiftçisinin ve tarımının belini kırmayı da unutmaz. Derviş- Öztrak ekibinin ilk icraatlarından biri tütün ve pancarda kotalar koymak olur.

Derviş her ağzını açtığında "Bundan böyle bankalarda hortumlama olmayacak" demektedir. Ancak niyeyse bankaları hortumlayanlarla ilgili hiçbir soruşturma açılmaz!

2001 sonunda kamu bankalarında batan kredilerin miktarı tam 4,5 katrilyondur. Bunun hesabını ne Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu ne de Başbakanlık Teftiş Kurulu sormaz! Yolsuzluk dosyaları Savcılıklara sevk edilmediği gibi bu konuda izin vermesi gereken ilgili bakanlıklar da işlem yapmaz!

Bu sırada IMF ve Dünya Bankası adeta bir sömürge ülkesi gibi davrandıkları Türkiye'ye sürekli dayatmalarda bulunmaktadır. Sıra satılacak kurumlara ve tasfiye edilecek yeni bankalara gelmiştir. Kanunen açıklanması yasak olan dokümanlar nasıl olduysa IMF ve Dünya Bankası yetkililerinin elindedir.

IMF tasfiye edilmesini istediği milli bankaları isim isim bildirir. Derviş ve prensi tak diye verilen emirleri şak diye yerine getirir. Türkiye'nin IMF talimatları ile yönetildiğini gösteren o utanç yazışmaları ve e-postaları Vakıfbank eski Genel Müdürü Hasan Kılavuz'un "Hortum Düzeni" adlı kitabından da okuyabilirsiniz.

Ve sonunda IMF'nin dediği olur. "Bankalara el koymazsanız bizden istediğiniz 1,5 milyar dolar krediyi unutun" mesajının Ankara'ya ulaştığı 9 Temmuz 2001 günü mali yapıları sağlam olmasına rağmen 5 bankaya daha el konulur. Çünkü IMF böyle buyurmuştur.

1,5 milyar dolarlık IMF kredisi için milyarlarca dolar değere sahip bankalar işte böyle batırılır. Bankalarda çalışan on binlerce insan işini kaybeder. Sonra ne mi olur?

Bütün bu soygun, hortum düzenine en üst düzey sorumlu olarak göz yumanlar belli bir zaman geçince size ekonomi dersleri vermeye başlar.

Bugün yaşadıklarımızın özeti işte budur…

Allahtan arşiv var da kimsenin yaptıkları unutulmuyor.

Öyle değil mi Faik Bey…

YAZIYA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ

CHP'li Faik Öztrak skandal hamleleri ile ekonomik krize böyle davetiye çıkarmış!

 

Çamur siyasetinden medet uman CHP sözcüsü Faik Öztrak!

Faik Öztrak fena çuvalladı

İşte Dilek Güngör'ün yazısından bir bölüm:
 geçmişi unutup, bugünü eleştirmeye kalkınca duvara tosladı.  vesayetçileri DervişÖztrak döneminde dolar-euro tahvillerinde  % 12, TL'de % 55'ti. in % 20'si faize gidiyordu. Şimdi TL faizi % 8.8, euroda ise % 2.7

Geçtiğimiz günlerde bu günkü faizleri 'tefecilik' diye eleştirmeye kalkan 'li Faik Öztrak fena çuvalladı. Herkesin aklına Şubat 2001 krizi geldi. 2001 krizi öncesinde ülkede lar hortumlanırken Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu () izliyordu. O dönem BDDK yönetiminde Faik Öztrak da vardı. Öztrak'ın görev süresinde 13 banka batırıldı. Bankacılık sektöründe 1 yılda 40 bin kişiyi işinden oldu. Vatandaşa milyarlarca lira fatura kesildi. Öztrak daha sonra ABD'den ithal edilen Kemal Derviş ile birlikte bu kez Hazine'nin başına getirildi. IMF vesayetinin savunucuları Derviş ve Öztrak Hazine'de ülkenin 30 yılına ipotek koydular. Uyguladıkları IMF reçeteleri, u yükseltti, bütçe açığı verdirdi, ülke yüksek faize mahkum edildi. Yüksek faizli larla gençlerin geleceği ipotek altına alındı. O dönemde ülke kaynakları faize harcandı. Dolar-euro tahvillerine verilen yüzde 12'yi bulan faizin dışında TL faizleri de yüzde 55'lerdeydi. Milli gelirin yüzde 20'si faize gidiyordu.

GELİRİN %72'Sİ BORCA GİDİYORDU
Bütçe açığı yüzde 11-18 bandına çıkmıştı. Borç stokunun milli gelire oranı 2002'de yüzde 72'lerdeydi. Yüksek faiz nedeniyle ülkede yatırım ve sosyal harcamalara alan kalmıyordu. Öztrak'ın ekonomi bürokrasisinde kritik görevlerde olduğu 1999-2002 yıllarında 29 milyar TL'lik borç 235 milyar TL'ye kadar çıktı.

Ailesi bir asırdır devlete yuvalanan Faik Öztrak, Cumhurbaşkanına ve İslamiyet'e hakaret eden 'lileri savundu

Türkiye'nin en karanlık dönemlerinden olan 2001 krizinin baş aktörlerinden Faik Öztrak, son dönemlerde 'nin yalan ve iftiralarla dolu siyasetinin en büyük kahramanlarından oldu. CHP'nin ekran önündeki yüzü Faik Öztrak'ın ailesi adeta yüz yıldır sırtını devlete yaslarken; Öztrak da arkasına aldığı bu karanlık güçle kimi zaman Cumhurbaşkanına, kimi zaman ise İslamiyet'e hakaret eden CHP'lileri savunuyor.

Belgeleriyle ortaya çıktı! İşte CHP'lik Faik Öztrak'ın IMF ile utanç yazışmaları...Son dönemde sürekli olarak "liyakat" lafını ağzına dolayan CHP'nin karanlık figürlerinden Faik Öztrak, aile üzerinden siyaset yaparak Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar'ı hedef almıştı.

Türkiye'nin en kötü dönemlerinden olan 2001 krizinde ABD'nin truva atı olarak görev yapan Kemal Derviş'in şakşakçısı olan Öztrak, 5 dönemdir milletvekilliği yaparken; ailesinin de adeta bir asırdır sırtını devlete yasladığı ortaya çıkmıştı.

İŞTE ÖZTRAK AİLESİNİN DEVLETTEKİ SERÜVENİ
Babası Orhan Öztrak 1962'de İsmet İnönü, 1975'te ise Bülent Ecevit tarafından Gümrük ve Tekel Bakanlığına, 1963'te ise yine İnönü tarafından İçişleri Bakanlığı görevine getirilmişti.

"BOL İÇKİ VE SİGARA İÇİLİR İNŞALLAH" DİYEREK BAR AÇTI

Orhan Öztrak'ın görevde olduğu dönemde CHP fabrika değil snack-bar açılışı yaparken, Öztrak ise açılışlarda boy göstererek "bol içki ve sigara içilir İnşallah" ifadelerini kullanıyordu.

DENİZ GEZMİŞ'İN İDAMINA "KABUL" OYU
Bugün Deniz Gezmiş ismini istismar ederek de siyaset yapan Faik Öztrak'ın babasının Gezmiş ve arkadaşlarının idam kararında "kabul" oyu verdiği de ortaya çıktı.

DA ÖNEMLİ GÖREVLERDE!
CHP'li Faik Öztrak'ın amcaları Adnan Öztrak ve İlhan Öztrak da devlette önemli görevler edinmiş. Adnan Öztrak TRT'nin ilk genel müdürü olarak görev alırken, İlhan Öztrak 12 Temmuz 1980 - 12 Eylül 1980 tarihleri arasında Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'ün genel sekreteri olmuş ve Devlet Bakanı olarak kabineye girmiş.

ARKASINDAKİ KARANLIK GÜÇLE CHP'LİLERİ SAVUNDU
Öztrak arkasına aldığı bu karanlık güçle birlikte CHP'nin yalan siyasetinin en önemli temsilcilerinden olurken; kimi zaman Cumhurbaşkanına ağza alınmayacak hakaretler yağdıran, kimi zaman ise İslamiyet ve Müslümanlara nefret kusan CHP'li isimlerin adeta avukatı oldu. Tarihin en kirli siyasetini yapan Öztrak, haklarında soruşturma açılan isimler için "Troller hedef gösteriyor, bizim gençlerimize arkadaşlarımıza soruşturma açılıyor" savunmasında bulundu.

ABD'NİN TRUVA ATI DERVİŞ'İN ŞAKŞAKÇISI
Uluslararası güçler tarafından Türkiye ekonomisini tasfiye göreviyle koltuğa getirilen Kemal Derviş'in bütün faaliyetlerinde yancısı ve şakşakçısı olarak CHP'nin şu anki sözcüsü Faik Öztrak da bulundu. Öztrak, ABD'nin Truva atı olan Kemal Derviş ile birlikte Hazine'deki bütün milliyetçi ve muhafazakar bürokratlara kıyım uygulayan ekipte yer aldı.

SÖZDE EKONOMİ ANALİZLERİYLE GÜNDEME GELMEYE ÇALIŞIYOR
En büyük ekonomik buhranlardan biri olan 2001 krizinin önemli isimlerinden olan Öztrak, şimdilerde ise yaptığı sözde ekonomik analizler ile gündeme gelmeye çalışıyor. Sözde kriz şakşakçılığı yaparak algı operasyonu yapan Öztrak'ın CHP içerisindeki gücünü nereden aldığı ise tartışma konusu oldu.

9 YILDA HERKES DEĞİŞTİ BİR O KALDI
CHP'de 9 yıllık Kemal Kılıçdaroğlu döneminde koltuğunu koruyan tek MYK üyesi olması ile dikkat çeken Öztrak'ın adı, parti içerisindeki tartışmalarda günden güne daha çok konuşulur oldu. Liste savaşlarından etkilenmeyen ve yerini koruyan Öztrak'ın "gücünü nereden aldığı" sorgulanmaya başlandı. ABD merkezli güçlerin CHP içindeki kolu olduğu konuşulan Öztrak'ın 2001'de yaratılan büyük ekonomik krizde de küresel baronların yanında yer aldığı sıkça konuşulmuştu.

ÖZTRAK'IN KEMAL DERVİŞ İLE BAĞLANTISI NE?
2001'de dönemin başbakanı olan Bülent Ecevit'in Kemal Derviş için, "En büyük pişmanlıklarımdan birisidir. O şeytani hesaplar içerisindeydi!" demesi hafızalardaki yerini korurken, Derviş kendi projesini devam ettirmek için o dönem yerine Faik Öztrak'ı önermişti. IMF projesi olan Derviş tarafından Hazine Müsteşarlığı'na atanan Öztrak 2002 yılında CHP'den milletvekili seçildi. Arkasında büyük bir enkaz bırakarak 2002 yılında görevden ayrılan Derviş, yerine geçecek kişinin mutlaka Öztrak olması gerektiğini savunmuştu.

IMF'Yİ TÜRK SİYASETİNE HAKİM HALE GETİRMEYE ÇALIŞTI
Kemal Derviş ile birlikte IMF'yi Türk siyasetine hakim hale getirme projesinin aktörlerinden biri olan Öztrak, o dönem IMF'nin isteği ile sözde reformları topluma dayatmaya başladı. Türkiye'nin zor dönemlerden o geçtiği günlerde vergilere yüksek zamlar, önlenemeyen enflasyon ile halkı bezdiren isimlerin başında geldi.

Bu haber 290677 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Son dakika: Ayasofya ibadete açıldı! Danıştay kararını verdi.
Son dakika: Ayasofya ibadete açıldı! Danıştay kararını...
15-Temmuz net Haberleri - Ayasofya ibadete açıldı! Danıştay kararını verdi.
15-Temmuz net Haberleri - Ayasofya ibadete...