ABD’li Washington Times bunu yazdı: Türk SİHA’ları...
Reklam

ABD'li Washington Times bunu yazdı: Türk SİHA'ları savaşların seyrini değiştiriyor!

Gerek Libya ve Suriye’de gerekse Dağlık Karabağ’da başarılarıyla göz dolduran SİHA’lar dünya gündeminden düşmüyor. SİHA almak için Avrupa adeta sıraya girerken ABD basınındaki bir analiz dikkat çekti. Washington Times’ta yer alan bir analizde Türk SİHA’larının savaşların geleceğini değiştirdiği yazıldı. Türk SİHA'ları ABD'li rakipleriyle de karşılaştırılırken, haberde ayrıca, Dağlık Karabağ'daki savaş sonrası İngiltere'de Bayraktar TB2'ye olan ilginin arttığı belirtildi.

14 Ocak 2021 - 16:05

'li  bunu yazdı: Türk 'ları savaşların seyrini değiştiriyor!

Giriş Tarihi: 14.01.2021 Güncelleme Tarihi: 14.01.2021 

Gerek  ve ’de gerekse Dağlık Karabağ’da başarılarıyla göz dolduran ’lar dünya gündeminden düşmüyor.  almak için  adeta sıraya girerken  basınındaki bir analiz dikkat çekti. ’ta yer alan bir analizde Türk ’larının savaşların geleceğini değiştirdiği yazıldı. Türk SİHA'ları ABD'li rakipleriyle de karşılaştırılırken, haberde ayrıca, Dağlık Karabağ'daki savaş sonrası 'de Bayraktar TB2'ye olan ilginin arttığı belirtildi.

Amerikan The Washington Times sitesinden çıkan bir analizde, Türk SİHA'larının savaşlarda gösterdiği başarılar ele alındı ve ABD'li rakipleriyle kıyaslandı.

Bayraktar TB2'lerin İngiltere gibi büyük batılı ülkelerin de dikkatini çektiği belirtilen analizde, uzmanların, Azerbaycan'ın Ermenistan ile Dağlık Karabağ'daki savaşında SİHA'ları başarılı bir şekilde kullanmasının dünyadaki askeri liderlerin dikkatini çektiğini ve daha küçük, daha ucuz ve kullanımı daha kolay bu araçlara doğru bir geçişin hızlandığını söyledi.

ABD'Lİ ÜST SEGMENT RAKİPLERİYLE KARŞILAŞTIRILDI
Haberde Türk SİHA'ları ABD'li üst segment rakipleri Global Hawk ve Reaper ile karşılaştırılırken, analistler, "Bu büyük İHA'lar hala savaşta oynayabilecekleri bir rol olduğunu söylüyor. Ancak sadece birkaç milyon dolara mal olan Türk TB2'leri gibi daha küçük, daha ucuz alternatifler giderek daha çekici ve daha etkili hale geliyor" dedi.

Danışmanlık firması Frost & Sullivan'ın savunma ve güvenlik başkan yardımcısı Michael Blades ise, küresel ölçekte daha küçük ama daha ucuz drone'lara rağbetin arttığını söyledi.

KÜÇÜK İHA'LAR LİBYA, SURİYE VE YEMEN'DE KENDİLERİNİ KANITLADILAR
Haberde, küçük ve orta ölçekli İHA'ların Libya, Yemen, Suriye ve dünyanın dört bir yanındaki diğer savaşlarda son derece etkili olduğu kaydedildi. Haber7'de yer alan habere göre, Uzmanlar, drone'ların hızlı çoğalmasının savaşta bir dönüm noktası olabileceğini ve bazı silah sistemlerinin İHA saldırılarına karşı ne kadar savunmasız olduğu göz önüne alındığında, bu drone'ların yürütülen kara savaşlarında toptan değişikliğe yol açabileceğini aktardı.

"TÜRK SİHA'LARI ÖNCÜ OLDU"
Türk SİHA'larının İngiltere'deki etkisini yazan site, "Britanya'nın The Guardian gazetesi geçen ayın sonlarında, İngiliz askeri yetkililerin ülkenin beş yıllık savunma planının bir parçası olarak daha ucuz İHA satın almayı düşündüğünü bildirdi. İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, Türkiye'nin TB2'leri ve benzeri sistemlerinin artık insansız teknolojide "öncü" olduğunu kamuoyuna açıkladı" hatırlatmasında bulundu.

"TÜRK SİHA'LARI KADAR ÇEVİK DEĞİLLER"
Haberde analistler, daha büyük İHA'ların savaş alanında o kadar çevik olamayacağını ve belirli görevler için uygun olmadıklarını söyleyerek, "Oysa TB2 gibi araçlar, bir dizi görev için daha hızlı ve daha kolay bir şekilde donatılabilir" ifadelerini kullandı.

"TB2'LER DÜŞMANLARINI YOK ETMEDE İYİ BİR PERPORMANS SERGİLEDİ"
Analizde görüşlerine yer verilen Shaan Shaikh ve Wes Rumbaugh, TB2'lerin Dağlık Karabağ'daki savaşta düşman hedeflerini yok etme konusunda iyi bir performans sergilediğini söyledi.

İkili, Ermenistan'ın kullandığı silah sistemlerinin çok eski ve kullanışsız olduğunu, tam tersine Azerbaycan'ın iyi planlanmış, iyi finanse edilmiş bir İHA stratejisi olduğunu ve bunun Erivan'a ait ekipmanlara büyük zararlar verdiğini kaydetti ve şu ifadeleri kullandı: "Azerbaycan, Ermeni askerlere ve teçhizatına yönelik saldırıları gösteren birçok propaganda videolarını, TB2'lerin taşıdığı yüksek çözünürlüklü kameralar sayesinde çekti ve internette yayınlandı."

SİHA'lar her şeyi değiştirdi! Kuralları artık Türkiye yazacak! Türkiye ve Ukrayna arasında dev ortaklık

İHA ve SİHA'lardan sonra o da çok konuşulacak! İlk yerli ve milli hava savunma sistemi: SİPER!

Canlı yayında SİHA'lara övgü dolu sözler: Denedik, çok yetenekliler!

Yunanlılarda SİHA korkusu! Önce yığınak yaptılar şimdi de uzaktan kumandalı...

Türk SİHA'ları dünyanın gözdesi oldu! İngiltere "çığır açtı" diyerek SİHA alacağını duyurdu!

Bu haber 902173 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tarihl er belli oldu: Emekliye toplam 4.125 TL!
Tarihl er belli oldu: Emekliye toplam 4.125 TL!
Ermenistan’da ’25 Şubat’ darbe girişimi nasıl gerçekleşti? İşte tüm detaylar...
Ermenistan’da ’25 Şubat’ darbe girişimi nasıl gerçekleşti?...