15-Temmuz net Haberleri - Volkan Bozkır BM 75. Genel Kurul...
Reklam

15-Temmuz net Haberleri - Volkan Bozkır BM 75. Genel Kurul Başkanlığına seçildi.

Son Dakika Haberi: BM 75. Genel Kurul Başkanlığına Türkiye'nin adayı eski AB Bakanı ve Başmüzakereci, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Büyükelçi Volkan Bozkır seçildi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Bozkır'ın BM 75. Genel Kurul Başkanlığına seçilmesiyle ilgili Twitter hesabından bir açıklama yaptı. Bakan Çavuşoğlu açıklamasında, "Cumhurbaşkanımızın talimatıyla aday gösterdiğimiz Volkan Bozkır üye ülkelerin büyük desteğiyle BM 75. Genel Kurul Başkanlığına seçildi. Türkiye'nin saygın konumunu

19 Haziran 2020 - 21:31 - Güncelleme: 19 Haziran 2020 - 21:52

Son dakika:   75. Genel Kurul Başkanlığına seçildi

Giriş Tarihi: 17.06.2020 Güncelleme Tarihi: 18.06.2020 

Son dakika haberine göre,  75. Genel Kurul Başkanlığına 'nin adayı eski AB Bakanı ve Başmüzakereci, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Büyükelçi  seçildi.

Bozkır BM 75. Genel Kurul Başkanlığına seçildi

Birleşmiş Milletler () 75. Genel Kurul Başkanlığına 'nin adayı eski Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Büyükelçi  seçildi.

BM Genel Kurulunda yapılan seçimde, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle üye ülkelerin temsilcileri salona kendilerine ayrılan saat diliminde tek tek alındı ve oylarını kullandı. Oylama yerel saat ile 09.00'da başladı ve 13.00'te bitti.

193 ülkenin temsil edildiği BM Genel Kurulunda 192 üye ülke oy kullandı. Venezuela, BM'ye üye ülkelerin ödemek zorunda olduğu finansal katkı borcunu ödeyemediği için oy hakkını kaybetti ve bu seçimde oy kullanamadı.

178 ÜLKENİN DESTEĞİNİ ALDI
BM Genel Kurul Başkanlığı için tek aday gösterilen Bozkır, 178 ülkenin desteğini aldı ve BM Genel Kurulunun 75. dönem başkanlığına getirildi.

3 oy geçersiz sayılırken, 11 ülke de çekimser oy kullandı. Bozkır, Türkiye'den BM Genel Kurul Başkanlığına seçilen ilk isim oldu. Bozkır, 15 Eylül'de görevi BM 74. Genel Kurul Başkanı Tijjani Muhammad-Bande'den devralacak ve 2021 Eylül ayına kadar bu görevi sürdürecek.

BM Genel Kurulu Başkanı, oturumları yönetiyor ve Kurulun işleyişini düzenliyor. Genel Kurul ayrıca her yıl BM'nin bütçesini belirliyor ve kontrol ediyor.

BM Genel Kurulunda, uluslararası toplumun genel düşüncesini yansıtan kararlar alınıyor.

Dünya liderleri, her yıl eylül ayı ortalarında BM Genel Merkezi'nin bulunduğu 'ta BM Genel Kurulu genel görüşmeleri için bir araya gelerek küresel sorunlara diplomatik çözüm arama ve ülkelerinin politikalarını anlatma imkanı buluyor.

Volkan Bozkır'a BM'den kritik görevBOZKIR'DAN BAŞKAN ERDOĞAN'A TEŞEKKÜR
Bozkır, Twittter üzerinden bir teşekkür mesajı ve fotoğraf paylaştı. Mesajında, "Bu tarihi göreve beni aday gösteren Sn. Cumhurbaşkanımıza ve Sn Dışişleri Bakanımıza, bana olan güven ve teveccühlerinden dolayı müteşekkirim. Ayrıca, bu sürecin her aşamasında bana güçlü destek veren Dışişleri Bakanlığımıza da teşekkür ediyorum." ifadelerine yer verdi.

Son dakika haberleri...  75. 'nin adayı eski  Bakanı ve Başmüzakereci, TBMM  Başkanı Büyükelçi  seçildi. Bozkır, 'den BM Genel Kurul Başkanlığına seçilen ilk isim oldu..

Volkan BOZKIR✔@volkan_bozkir

2) Bu tarihi göreve beni aday gösteren Sn Cumhurbaşkanımıza @RTErdogan ve Sn Dışişleri Bakanımıza @MevlutCavusoglu , bana olan güven ve teveccühlerinden dolayı müteşekkirim.
Ayrıca, bu sürecin her aşamasında bana güçlü destek veren Dışişleri Bakanlığımıza da teşekkür ediyorum.

Resmi Twitter'da görüntüle

9.972

23:39 - 17 Haz 2020

Twitter Reklamları'na ilişkin bilgiler ve gizlilik

173.896 kişi bunun hakkında konuşuyor

KILIÇDAROĞLU YİNE KAYBETTİ
Türkiye'nin Suriye'de ve Libya'da attığı adımları küçümseyerek dış politika eleştirisinde bulunan ve "Türkiye'nin itibarı nerede?" diyen  yine kaybetti.

Kılıçdaroğlu'nun geçtiğimz aylarda dış politikaya yönelik yaptığı eleştiri konuşmasında, "Suriye ile görüşün dedik, dinlemediler. Suriye terörist dediler Esad terörist dediler ama Rusya aldı Suriye ile Türkiye'yi aynı masaya oturttu. Gittiler Putin'i dinlediler. Türkiye'nin itibarı nerede?

Suriye konusunda konferans düzenleyin dedik. Türkiye çözüm üreten bir ülke olsun dedik. Yine Putin'in talimatı üzerine Astana'ya gittiler konferansa katıldılar. 1998 Adana Mutabakatı'nı uygulayın dedik. Karşı çıktılar, Putin söyledikten sonra hatırladılar. Dedik ki, Libya'da taraf olmayın. Birleşmiş Milletler'i devreye sokun, çatışmayın barıştırın.

Türkiye'nin dış politikasını kim belirliyor? Açık ve net Putin belirliyor. Dışişleri Bakanlığı'nı devre dışı bırakırsanız, geldiğiniz nokta budur. Egemen güçlerin taşeronluğudur." iddialarında bulunmuş ve Türkiye'nin dış politikada itibar kaybettiğini ifade etmişti. Bozkır'ın 178 ülkenin desteğini alarak Türkiye'den BM Genel Kurul Başkanlığına seçilen ilk isim olması Kılıçdaroğlu'na yine kaybettirdi.

BM 75. Genel Kurul Başkanlığına Volkan Bozkır seçildi - Haber Kıbrıs
ÇAVUŞOĞLU'NDAN TEBRİK MESAJI
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Birleşmiş Milletler 75'inci Genel Kurul Başkanlığına seçilen Volkan Bozkır'ı yayımladığı bir mesajla kutladı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, sosyal medya hesabından BM 75'inci Genel Kurul Başkanlığına seçilen Volkan Bozkır'ı kutladı. Bakan Çavuşoğlu, "Cumhurbaşkanımızın talimatıyla aday gösterdiğimiz BE Volkan Bozkır, üye ülkelerin büyük desteğiyle BM 75. Genel Kurul Başkanlığına seçildi. Türkiye'nin saygın konumunu ortaya koyan bu gurur verici başarıdan dolayı Volkan Ağabeyi kutluyorum. Çalışmalarının destekçisi olacağız" ifadelerine yer verdi.

VOLKAN BOZKIR KİMDİR?
Volkan Bozkır, 22 Kasım 1950'de Ankara'da doğdu.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olan Bozkır, kariyer diplomatı olarak Dışişleri Bakanlığında sırasıyla, Stuttgart Başkonsolosluğu Muavin Konsolosu, Bağdat Büyükelçiliği Başkatibi, OECD Daimi Temsilciliği Müsteşarı, New York Başkonsolosu, Bükreş Büyükelçisi ve Avrupa Birliği (AB) nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Daimi Temsilcisi görevlerini yürüttü.

Başbakanlık Dışişleri Danışmanlığı, Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürlüğü ve Dışişleri Başdanışmanlığı, AB Genel Sekreter Yardımcılığı, Dışişleri Bakanlığı AB'den Sorumlu Müsteşar Yardımcılığı ve AB Genel Sekreterliği görevlerinde de bulunan Bozkır, Romanya Ulusal Liyakat Madalyası ve İtalya Liyakat Nişanı sahibi.

Volkan Bozkır, 24. 25. ve 26. dönemlerde AK Parti İstanbul Milletvekili seçildi.

Dışişleri Komisyonu Başkanlığı ve 62. hükümette Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci görevlerini üstlenen Bozkır, 64. hükümette yeniden AB Bakanı ve Başmüzakereci olarak görevlendirildi.

Çok iyi düzeyde İngilizce ve Fransızca bilen Bozkır, evli ve 2 çocuk babası.

Son dakika: Volkan Bozkır BM 75. Genel Kurul Başkanlığına seçildiSon dakika: Volkan Bozkır BM 75. Genel Kurul Başkanı seçildi

Son dakika haberleri...  75. 'nin adayı eski  Bakanı ve Başmüzakereci, TBMM  Başkanı Büyükelçi  seçildi. Bozkır, 'den BM Genel Kurul Başkanlığına seçilen ilk isim oldu.

VOLKAN BOZKIR'A BM'DEN KRİTİK GÖREV

Birleşmiş Milletler () 75. 'nin adayı eski Avrupa Birliği () Bakanı ve Başmüzakereci, TBMM  Başkanı Büyükelçi  seçildi.

BM Genel Kurulunda yapılan seçimde, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle üye ülkelerin temsilcileri salona kendilerine ayrılan saat diliminde tek tek alındı ve oylarını kullandı. Oylama yerel saat ile 09.00'da başladı ve 13.00'te bitti.

BOZKIR İLK TÜRK OLDU

193 ülkenin temsil edildiği BM Genel Kurulunda 192 üye ülke oy kullandı. Venezuela, BM'ye üye ülkelerin ödemek zorunda olduğu finansal katkı borcunu ödeyemediği için oy hakkını kaybetti ve bu seçimde oy kullanamadı.

BM Genel Kurul Başkanlığı için tek aday gösterilen Bozkır, 178 ülkenin desteğini aldı ve BM Genel Kurulunun 75. dönem başkanlığına getirildi.

BM 75. Genel Kurul Başkanlığına Volkan Bozkır seçildi - DÜNYA ...

3 oy geçersiz sayılırken, 11 ülke de çekimser oy kullandı.

Bozkır, 'den BM Genel Kurul Başkanlığına seçilen ilk isim oldu.

Bozkır, 15 Eylül'de görevi BM 74. Genel Kurul Başkanı Tijjani Muhammad-Bande'den devralacak ve 2021 Eylül ayına kadar bu görevi sürdürecek.

BM Genel Kurulu Başkanı, oturumları yönetiyor ve Kurulun işleyişini düzenliyor. Genel Kurul ayrıca her yıl BM'nin bütçesini belirliyor ve kontrol ediyor.

BM Genel Kurulunda, uluslararası toplumun genel düşüncesini yansıtan kararlar alınıyor.

Dünya liderleri, her yıl eylül ayı ortalarında BM Genel Merkezi'nin bulunduğu New York'ta BM Genel Kurulu genel görüşmeleri için bir araya gelerek küresel sorunlara diplomatik çözüm arama ve ülkelerinin politikalarını anlatma imkanı buluyor.

Bu haber 200450 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
15-Temmuz net Haberleri - Başkan Erdoğan'dan flaş Srebrenitsa mesajı!.
15-Temmuz net Haberleri - Başkan Erdoğan'dan flaş Srebrenitsa...
25 yıldır acısı hala taze: Srebrenitsa Katliamı! 'Türklerden intikam alma zamanı geldi'.
25 yıldır acısı hala taze: Srebrenitsa Katliamı! 'Türklerden...